Czegoś takiego jeszcze nie było – zapewniają sejsmolodzy. Na Kamczatce jest obecnie sześć aktywnych i potencjalnie groźnych wulkanów – a na pobliskich Wyspach Kurylskich kolejne dwa.
Aktywność wulkanów w tym rejonie wzrosła znacząco w ciągu ostatniego dziesięciolecia – zaobserwowali badacze, dodając, że dzieje się tak również w innych rejonach świata. – Dane z ostatnich trzech stuleci również wskazują na taki trend w regionie Kamczatki. Jednak mieliśmy do tej pory dwa, trzy wybuchające wulkany w roku, maksymalnie pięć. W tym roku doszło już do erupcji 6 wulkanów. Z czymś podobnym mieliśmy do czynienia ostatnio w 1945 roku – mówił agencji Reutera Jarosław Murawie, dyrektor instytutu wulkanologii w Pietropawłowsku.
Naukowcy analizują systematycznie zdjęcia satelitarne wulkanów i dane przesyłane przez umieszczone na ich zboczach czujniki.
Bardzo dobry nawóz
Popioły wulkaniczne mogą zagrażać ruchowi lotniczemu i mieszkańcom wiosek położonych w pobliżu wulkanów. Rolnicy używają ich tymczasem jako nawozu i bardzo chwalą sobie jego działanie. – Proszę spojrzeć, jak wszystko rozkwita – mówiła agencji jedna z rolniczek.
Nie zbadano jeszcze kompleksowo właściwości pyłu wulkanicznego. Na pewno szkodliwe jest jego wdychanie – zwłaszcza dla ludzi z chorobami dróg oddechowych.
Źródło: Reuters