Trabant, Erich Honecker i Piaskowy Dziadek

Checkpoint Charlie, Katarina Witt, ogórki szprewaldzkie, trabant i Erich Honecker - to symbole NRD, zachodniej flanki Układu Warszawskiego i wizytówki demoludów. Przypominamy je w naszym Alfabecie NRD.

Katastrofa śmigłowca. Piloci nie żyją

Dwóch amerykańskich pilotów zginęło w katastrofie śmigłowca w prowincji Salaheddin na północy Iraku - poinformowało w poniedziałek w komunikacie dowództwo USA.

Obama zdecyduje o losie zabójcy z Teksasu?

Życie sprawcy masakry z Fort Hood w rękach Baracka Obamy. To właśnie prezydent USA będzie musiał osobiście zdecydować o egzekucji Nidala Malika Hasana, jeśli zostanie on skazany na śmierć za morderstwa - donosi "Daily Telegraph" na swojej stronie internetowej.

Rośnie liczba ofiar grypy na Ukrainie, prawie milion chorych

Do 155 wzrósł tragiczny bilans ofiar szalejącej na Ukrainie grypy. Do szpitali w całym kraju trafiło już ponad 48 tys. chorych, z czego prawie pół tysiąca znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem prezydent Ukrainy poinformował, że nie ma podstaw, by wprowadzać stan wyjątkowy.

Dobę po ataku kolejny krwawy zamach

Zaledwie dobę po krwawym zamachu w Peszewarze, w którym zginęło 8 osób, doszło do kolejnego ataku samobójczego. Zamachowiec wysadził się na jednej z głównych dróg. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Wojsko Chaveza w stanie gotowości

Hugo Chavez nakazał siłom zbrojnym Wenezueli, by były przygotowane na konflikt zbrojny z Kolumbią. Prezydent ogłosił, że żołnierze powinni być gotowi, jeśli USA zdecyduje się sprowokować wojnę między sąsiadującymi krajami Ameryki Łacińskiej.

Od bramy Stoczni Gdańskiej do Bramy Brandenburskiej

- Demokratyczna rewolucja 1989 r. zaczęła się przed bramą Stoczni Gdańskiej, a skończyła przed Bramą Brandenburską w Berlinie - mówił w niedzielę wieczorem Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wygłosił przemówienie podczas uroczystości w niemieckim Bundestagu inaugurującej obchody 20. rocznicy zburzenia muru berlińskiego. Na poniedziałek zaplanowana jest główna część uroczystości.

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Silne trzęsienie ziemi o mocy 6,7 st. odnotowano w niedzielę w pobliżu Sumatry, na wyspie Sumbawa - poinformowały amerykańskie służby meteorologiczne.

Krytykował przełożonych w internecie. Został zwolniony

Rosyjski milicjant został zwolniony w niedzielę ze służby po tym, gdy w serwisie internetowym YouTube oskarżył przełożonych o różnego rodzaju nadużycia. Nagranie obejrzało 200 tys. osób. Zarzuty milicjanta zostały zdementowane.

"Nie jestem zaskoczony tym, co zrobił Hasan"

Amerykański wojskowy psychiatra, major Nidal Malik Hasan, który w czwartek zastrzelił 13 osób i ranił 29 w bazie Fort Hood w Teksasie, denerwował się wcześniej tym, że wojna z terrorem jest "wojną z islamem". - Patrząc wstecz, nie jestem zaskoczony tym, co zrobił - wyznał w niedzielę dobry znajomy zabójcy.

Horror włoskich kierowców

Można powiedzieć, że włoscy kierowcy podróżując po swoich miastach przeżywają prawdziwy horror. Według najnowszych danych w ulicznych korkach spędzają nawet ponad 10 dni w roku.

Brytyjskie wojsko zmienia strategię w Afganistanie

Brytyjskie wojsko zmienia strategię pobytu swoich żołnierzy w Afganistanie. Tygodnik "Sunday Times" poinformował, że dowództwo brytyjskiej armii pracuje nad planami zakładającymi wycofanie własnych sił w afgańskiej prowincji Helmand z izolowanych wysuniętych baz do większych ośrodków miejskich.

Mur berliński wersja 2.0

W Berlinie znów wyrósł. Tym razem wirtualny. Rekonstrukcją muru dzielącego niegdyś Wschód od Zachodu zajęli się młodzi projektanci.

5 ofiar katastrofy przy budowie mostu

Pod gruzami zawalonego wiaduktu w pobliżu miasta Massana w Andorze służby ratownicze zlokalizowały ciała kolejnych 2 robotników. Tym samym tragiczny bilans ofiar wzrósł do pięciu osób, kolejne sześć zostały ranne.

Niemieccy aktywiści zaatakowali polską ambasadę

Wielki, niebieski transparent zawisł w niedzielę na należącym do polskiej ambasady budynku w centrum Berlina. Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace chcieli w ten sposób zaapelować o walkę z globalnym ociepleniem. Interweniowała policja.

Steinbach upomina szefa MSZ

Szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach zapowiada, że wcieli w życie decyzję swojej organizacji, jeśli ta ponownie nominuje ją do władz berlińskiego muzeum wypędzeń. Apeluje także, do ministra spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwellego (FDP), by nie blokował prawa BdV do mianowania swoich przedstawicieli w radzie muzeum. Kilka miesięcy temu BdV po protestach Polaków zrezygnował z nominacji Steinbach.

Bronią praw człowieka, Rosja ich eksmituje

Obrońcy praw człowieka działający w Moskwie stracą swoje siedziby. Do sądu wpłynął już wniosek o eksmisję Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, kierowanej przez Ludmiłę Aleksiejewą, i Ruch na rzecz Praw Człowieka, na którego czele stoi Lew Ponomariow.

Grypa zabiła już 144 Ukraińców

Zwiększa się tragiczny bilans ofiar szalejącego na Ukrainie wirusa grypy. W niedzielę ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 144 ofiarach. W całym kraju na rożne rodzaje grypy i zapalenie płuc zachorowało już ponad 936 tys. ludzi, ponad 43 tys. trafiło do szpitali - 345 osób znajduje się na intensywnej terapii. Władze rozpatrują możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Obama: to historyczna reforma

Plan reformy służby zdrowia - jedno z najważniejszych zobowiązań politycznych Baracka Obamy - został przyjęty przez Izbę Reprezentantów. Oznacza to zmiany w ubezpieczeniu dla milionów Amerykanów. Prezydent USA nową ustawę nazwał "historyczną".

"Nasza odwaga i pokój pozwoliły na zjednoczenie Niemiec"

Zjednoczenie Niemiec osiągnęliśmy dzięki odwadze, pokojowi i zgodzie naszych sąsiadów. - powiedział Helmut Kohl podczas wspólnej debaty z Georgem Bushem seniorem i Michaiłem Gorbaczowem. - Mur berliński nie był w stanie zaprzeczyć naszemu marzeniu o zjednoczonych i dumnych Niemczech. Jego upadek był przejawem ludzkiej nadziei i przekreśleniem Wersalu i Jałty - wtórował mu były prezydent Stanów Zjednoczonych.

Dalajlama w Tawang. Pekin oburzony

Mimo protestów Pekinu, Dalajlama XIV przybył w niedzielę do miasta Tawang w indyjskim stanie Arunaćal Pradeś, graniczącym z Chinami. To właśnie o to terytorium Delhi wiedzie długoletni spór z Pekinem.

Jaruzelski: pomagałem Gorbaczowowi

Przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow konsultował się ze mną, a ja pomagałem mu uspokoić nastroje wśród radzieckich dowódców, zaniepokojonych zmianami w bloku wschodnim - mówi Wojciech Jaruzelski w wywiadzie dla dziennika" La Repubblica". Były polski prezydent ocenił także, że upadek muru berlińskiego był "połowiczną niespodzianką".

Saudyjczycy przejęli kontrolę na granicy z Jemenem

Po pięciu dniach walk, saudyjskie wojsko przejęło kontrolę nad terenem górskim położonym na granicy z Jemenem i oczyściło go z szyickich rebeliantów. Zginęło trzech saudyjskich żołnierzy, a 15 zostało rannych.

Samobójczy atak to krwawa zemsta

Co najmniej 12 osób zginęło, a 25 zostało rannych w niedzielę rano w zamachu samobójczym wymierzonym najprawdopodobniej w burmistrza miasta Adazai pod Peszawarem w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowała miejscowa policja. Burmistrz nie przeżył ataku.

Włoska mafia się sypie?

Kolejny cios włoskiej mafii zadała policja - w sobotę zatrzymano Luigiego Esposito, przywódcę jednego z klanów kamorry. Tydzień temu karabinierzy zatrzymali innych prominentnych członków mafii - braci Russo.

Polański traci poparcie gwiazd

Dwukrotna zdobywczyni Oscara Emma Thompson wycofała swoje poparcie dla Romana Polańskiego. Choć wcześniej złożyła podpis pod petycją o jego uwolnienie, zmieniła zdanie po prywatnej rozmowie z 19-letnią studentką Caitlin Hayward-Trapp.

Rosyjskie rakiety skończą jako żyletki

Kto przerobi na żyletki setki rosyjskich rakiet, leżących w wojskowych składach? - zastanawia się Agencja Mienia Wojskowego. Choć bez problemu sprzedają się w tym roku wycofane z armii okręty i czołgi, to trzeba coś zrobić z dziesiątkami tysięcy nabojów, min i granatów.

Zwycięstwo w Afganistanie jest niemożliwe

Prawie dwie trzecie Brytyjczyków nie wierzy w zwycięskie zakończenie wojny w Afganistanie, a 63 proc. chce jak najszybszego powrotu do domu swoich krajanów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CmRes na zlecenie BBC. Inaczej myśli rząd, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział wysłanie do Afganistanu 500 dodatkowych żołnierzy.

Iran nie odda uranu?

Przedstawiciel irańskiego parlamentu oświadczył w sobotę, że Iran nie wyśle za granicę swego uranu w celu dalszego wzbogacenia go. Zdaniem agencji Associated Press może to oznaczać całkowite fiasko projektu, który wspiera ONZ.