Zachodnie technologie w ręce Rosjan

 
Rosyjski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zbudować takich okrętówWikipedia

Francja sprzeda Rosji nowoczesne okręty wojenne wraz z najnowszą technologią, zapowiedział przedstawiciel rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Do tej pory nie było pewne, czy Paryż zdecyduje się na przekazanie w ręce rosyjskie szczytowych osiągnięć w technice wojskowej Zachodu.

Rosja już od ponad roku negocjuje zakup trzech lub czterech francuskich okrętów typu Mistral. Jeden miałby być zbudowany w Francji, pozostałe przez rosyjskie stocznie.

Ewentualna ich sprzedaż nie podoba się wielu państwom NATO, zwłaszcza USA, państwo bałtyckim i Gruzji, które obawiają się przekazania w ręce rosyjskie jednego z najnowocześniejszych dzieł zachodnioeuropejskiego przemysłu zbrojeniowego.

Transfer technologii na wschód

- Chciałbym to mocno podkreślić. Kupujemy Mistrale z całym wyposażeniem nawigacyjnym, systemami kontroli uzbrojenia i dokumentacją techniczną. - ujawnił rozmówca agencji Ria Novosti.

Jeśli te informacje się potwierdzą, to transakcja będzie bezprecedensowym transferem zachodnich technologii wojskowych do Rosji. Mistrale zostaną wyposażone w rosyjskie uzbrojenie i śmigłowce.

Informator agencji powiedział też, że kupione jednostki trafią do Floty Północnej i Pacyfiku.

Wiele wątpliwości

Marynarka Wojenna Rosji nie dysponuje obecnie okrętami podobnymi do Mistrali. Ich zakup bardzo zwiększył by możliwości floty w prowadzeniu operacji desantowych na dalekich teatrach działań.

- Gdybyśmy mieli takie okręty, to swoje cele podczas wojny z Gruzją marynarka osiągnełaby w 40 minut zamiast 26 godzin - powiedział w 2009 roku szef rosyjskiego sztabu generalnego gen. Nikołaj Makarow.

Właśnie takiego wzmocnienia boją się rosyjscy sąsiedzi, zwłaszcza Gruzja i państwa bałtyckie. Państwa NATO boją się natomiast wzmocnienia Rosji nowoczesnymi technologiami wojskowymi.

Pływające wojskowe miasta

Mistrale to duże okręty desantowe wyposażone w pokład lotniczy dla 16 przewożonych helikopterów. Mają też mały dok w którym stacjonują cztery braki desantowe. W ładowniach okrętu może się zmieścić 13 czołgów i 450 żołnierzy.

Są też przygotowane do pełnienia funkcji centrów dowodzenia i wsparcia. Na rannych czeka duży (jak na okręty wojenne) szpital.

Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia