Polski działacz skazany na Białorusi

Działacz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut został skazany w piątek przez sąd w Mińsku na 15 dni aresztu administracyjnego. To kara za udział w manifestacji opozycji 19 grudnia 2010 r., w wieczór po wyborach prezydenckich.

Rosja nie może wybaczyć Japonii

To spotkanie ministrów spraw zagranicznych przebiegło w dość ostrym tonie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w rozmowie ze swoim japońskim odpowiednikiem Seiji Maeharą, ostrzegł, że ostatnie posunięcia Tokio w sporze o południową część Wysp Kurylskich są nie do przyjęcia.

"Nie cierpiały, spoczywają w pokoju"

Policja z trzech krajów - Szwajcarii, Francji, Włoch - w dalszym ciągu szuka 6-letnich bliźniaczek uprowadzonych przez ojca w Szwajcarii. Zachodnie media informują, że 43-letni Matthias Schepp zapowiadał śmierć dziewczynek. Mężczyzna popełnił samobójstwo kilka dni po porwaniu córek.

Laur za okaleczoną Afgankę. Polacy wśród nagrodzonych

Znamy najlepsze zdjęcia na świecie - w piątek ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu World Press Photo. Palma pierwszeństwa przypadła Jodi Bieber, autorce zdjęcia okaleczonej Afganki. Wśród laureatów konkursu znaleźli się również Polacy.

"Polacy cały czas wymyślają coś nowego"

"W swoim pragnieniu znalezienia jakiegokolwiek powodu do przerzucenia części odpowiedzialności za katastrofę Tu-154M na stronę rosyjską Polacy cały czas wymyślają coś nowego" - pisze w piątek podporządkowany Kremlowi dziennik "Izwiestija". Gazeta poświęca artykuł pracy polskich prokuratorów w Moskwie.

"Historyczny pokój" ws. ofiar Katynia

"Uznanie pomordowanych polskich oficerów, intelektualistów i duchownych za ofiary represji politycznych i ich rehabilitacja - nawet spóźniona - prawnie zakończy historyczne pojednanie Polski i Rosji, rozpoczęte w kwietniu 2010 roku po tragicznym wypadku polskiego samolotu rządowego" - ocenia w piątek dziennik "Wiedomosti". To komentarz do czwartkowych słów ambasadora Rosji w Polsce Aleksandra Aleksiejewa, zapowiadającego rehabilitację ofiar mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

120 żółwi, 34 pytony, wiewiórki w bagażu

Ponad sto najrzadszych na świecie żółwi, dziesiątki węży, ptaszniki, wiewiórki, jaszczurki, papuga... Nie, to nie reklama otwarcia najnowszego ogrodu zoologicznego. Te wszystkie okazy miał przy sobie w bagażu pewien podróżnik z Indonezji.

Po śmierci Polaka zmiany w używaniu paralizatorów

Policja w Kanadzie zdecydowała się na wprowadzenie zmian w stosowaniu paralizatorów. Zaakceptowano wszystkie 16 rekomendacji, które powstały po tragicznej śmierci Polaka Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver w 2007 roku.

Nie rozmnażają się, bo im za ciepło

Im szybciej topnieją lody Arktyki, tym mniej rodzi się niedźwiedzi polarnych. Naukowcy szacują, że na północy Kanady najdalej za 30 lat nie będzie już tych zwierząt.

"Grad strzałów" mimo zakładniczki

Policja z Cary w Karolinie Północnej zastrzeliła nastolatka podczas nieudanego napadu na bank. Wcześniej młody mężczyzna wziął zakładników. Żaden z nich nie został ranny podczas strzelaniny.

Żonaty kongresmen szukał partnerki w internecie

Seksskandal w amerykańskim kongresie. Republikanin Christopher Lee ustąpił ze stanowiska po tym, jak ujawniono, że szukał partnerki w internecie. Nic niezwykłego, gdyby nie to, że polityk jest żonaty. Na dodatek Lee wysłał kobiecie zdjęcia "eksponujące nagi tors", co wywołało poruszenie w dbających o moralność polityków USA.

Assange zostanie wydany Szwecji?

W piątek w Londynie rusza kolejna rozprawa ekstradycyjna założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange'a, który oskarżony jest o napaść i o gwałt na dwóch Szwedkach. Wydania aresztowanego domaga się szwedzka prokuratura. Obie strony mają podsumować swoje stanowiska.

"Kraj nie pogrąży się w chaosie". Wściekły tłum macha butami

- Kraj nie pogrąży się w chaosie - zapewnił wiceprezydent Egiptu Omar Suleiman w telewizyjnym wystąpieniu po tym, gdy Hosni Mubarak przekazał mu część uprawnień do sprawowania władzy. Wcześniejsze wystąpienie prezydenta tłum ludzi zgromadzonych na placu Tahrir w Kairze przyjął ze wściekłością.

"Egipt eksploduje". Apel do armii

Wiceprezydent Egiptu Omar Suleiman, któremu został powierzony proces przemian, nie zaprowadzi demokracji w kraju - stwierdził jeden z przywódców egipskiej opozycji Mohamed ElBaradei. Później na Twitterze napisał, że "Egipt eksploduje".

Zawód i strach przed religijną dyktaturą

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przestrzega Egipt przed groźbą "religijnej dyktatury", a amerykański prezydent Barack Obama apeluje do egispkiego rządu o natychmiastowy proces zmian i "jasne postawienie sprawy wobec własnego narodu". W ten sposób głowy państw zareagowały na przekazanie przez prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka części kompetencji wiceprezydentowi Omarowi Suleimanowi. Egipski ambasador w Waszyngtonie przyznał zaś, że "prezydentem de facto stał się Suleiman".

Mubarak nie chce odejść

- Pozostanę na swoim stanowisku do wyborów prezydenckich we wrześniu - oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu do narodu Hosni Mubarak. Prezydent zapowiedział, że część władzy, zgodnie z konstytucją, przejmie wiceprezydent Omar Suleiman. Mubarak powtórzył swoje zapewnienie, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Egipcjanie na przemówienie zareagowali wściekłością, znów gromadząc się na placu Tahrir w Kairze. Wcześniej przez kilka godzin media podawały wiadomość, że Mubarak ustąpi.

782 strony dowodów na Bungagate

782 strony materiału dowodowego, które udowadniają istnienie afery "Bungagate". Z takimi argumentami mediolańskiej prokuratury będzie się musiał zmierzyć Silvio Berlusconi. Premier jest główną postacią głośnego sekskandalu, który od kilku tygodni nie schodzi pierwszych stron włoskich gazet.

Opozycja poparcia dla Egiptu wyrażać nie może

Czołowy opozycjonista irański Mahdi Karubi został osadzony w areszcie domowym, bo nawoływał do udziału w wiecu poparcia dla antyrządowych demonstracji w Egipcie - podano na jego stronie internetowej. Władze w Teheranie wcześniej wielokrotnie bardzo pozytywnie wypowiadały się o wydarzeniach w Egipcie, widząc w nich analogie do rewolucji irańskiej.

"Nie ma problemów z odpowiedziami"

- Nie było najmniejszych problemów jeśli chodzi o odpowiedzi świadków - relacjonuje podpułkownik Karol Kopczyk. Dwóch polskich prokuratorów wojskowych prowadzi przesłuchania rosyjskich świadków w związku z katastrofą smoleńską.

Byli oskarżeni o zabójstwo Polaka. Zostali uniewinnieni

Dwaj Pakistańczycy, oskarżeni o udział w porwanie i zabójstwo polskiego geologa Piotra Stańczaka, zostali uniewinnieni przez pakistański sąd. Nie znaleziono wystarczających dowodów łączących dwóch mężczyzn z śmiercią Polaka w lutym 2009 roku. Informację potwierdził rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Pakistański prokurator, prowadzący sprawę uprowadzenia i zabójstwa Polaka, zapowiedział apelację.

Bundestag za dniem pamięci o wypędzonych

Niemiecki Bundestag przyjął uchwałę, w której zwraca się do rządu, by rozważył ustanowienie 5 sierpnia dniem pamięci o ofiarach wypędzeń. Uchwała przeszła głosami chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, cała opozycja była przeciw.

Jej pierwszy pocałunek okazał się ostatnim

Było jak w bajce. Jemma i Daniel byli dobraną parą. Lubili spędzać romantycznie czas w swoim towarzystwie. Chodzili za rękę, wieczorem spotykali się na randkach. Tygodniami odwlekali swój pierwszy pocałunek. Kiedy do niego doszło sielanka przerodziła się w horror.

Wikileaks jak scjentolodzy

Twórca Wikileaks jest co prawda "genialny, charyzmatyczny i energiczny", ale zarazem "paranoiczny, żądny władzy i cierpiący na megalomanię" - tak przynajmniej twierdzi jego były współpracownik. Współtwórca Wikileaks Daniel Domscheit-Berg zaprezentował swą książkę opisującą demaskatorski portal od środka.

Pierwsze walki w nowym państwie

16 osób zginęło w starciach na terenie właśnie powstającego Sudanu Południowego. Walki wybuchły pomiędzy nową armią rządową, a bojówkami lojalnymi wobec jednego z jej byłych generałów, który zbuntował się. Oficjalnie Sudan Południowy uzyska niepodległość 9 czerwca.

Samobójca w tłumie maszerujących żołnierzy

31 żołnierzy zginęło, a 42 odniosło obrażenia, gdy zamachowiec-samobójca wysadził się pośród rekrutów odbywających poranną musztrę. Do ataku doszło w koszarach pakistańskiej armii w Mardan na północnym zachodzie kraju. Do przeprowadzenia ataku natychmiast przyznali się talibowie.

Jedziesz na beatyfikację? To strona dla ciebie

Pielgrzymi, którzy wybierają się do Watykanu na beatyfikację papieża Jana Pawła II, zyskują cenne źródło informacji. Właśnie uruchomiono stronę internetową dotyczącą spraw organizacyjnych uroczystości.

Siedzisz na Facebooku? Uważaj na bulimię!

Facebook? Inne portale społecznościowe? Zastanów się nad sobą... Izraelscy naukowcy dowodzą, że spędzanie długich godzin przed komputerem sprzyja zachorowaniom na anoreksję lub bulimię.

Publiczna telewizja cenzuruje film o Silvio Berlusconim

Włoska publiczna telewizja stosuje cenzurę prewencyjną. To niedopuszczalne - grzmi opozycja. Burza rozpętała się po tym, jak zastępca dyrektora generalnego RAI zabronił emisji całej sceny szturmu na sąd w Mediolanie, pochodzącej z głośnego filmu fabularnego o Silvio Berlusconiego pt. "Kajman".

Syn zabił 15 osób. Ojciec skazany

Na rok i dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał sąd w Stuttgarcie 52-letniego przedsiębiorcę Joerga Kretschmera. To jego syn przed niespełna dwoma laty w szkole w Winnenden zastrzelił 15 osób i ranił kilkanaście, po czym popełnił samobójstwo.