Kuba do USA: Haniebne kalumnie

"Haniebne kalumnie" - tak rząd Kuby określił doroczny raport ws. handlu ludźmi, opublikowany w poniedziałek przez Departament Stanu USA. Uznano w nim, że Kuba nie spełnia najniższych wymagań w walce z tą plagą. Dla odmiany Polska znalazła się wśród kilkudziesięciu najlepiej ocenianych państw.

Katastrofa samolotu na ulicach Sydney

W centrum australijskiego Sydney awionetka zahaczyła o linię energetyczną i spadła na samochód. W wypadku zgięły dwie osoby znajdujące się na pokładzie samolotu, rannych zostało siedmiu świadków zdarzenia, w tym troje dzieci.

Ziemia pogrzebała dziesiątki ludzi

Co najmniej 17 osób zginęło wskutek osunięcia się zbocza górskiego w prowincji Syczuan w Chinach. Z kolei 24 osoby są poszukiwane po tym, gdy osunięcie ziemi zepchnęło autobus i minivana do wezbranej rzeki. Wspomniane katastrofy to efekt ulewnych deszczów. W Chinach zaczyna się właśnie pora deszczowa.

Skaner ciała w każdych drzwiach?

Skanery ciała mogą zostać zainstalowane nie tylko ona lotniskach, ale we wszystkich miejscach potencjalnego ryzyka - zapowiada włoski minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi o sile 5,7 stopni w skali Richtera nawiedziło we wtorek rano stan Kalifornia - podały amerykańskie służby geologiczne (USGS).

Zastrzelili 15 policjantów

Kolejny akt wojny narkotykowej w Meksyku. W poniedziałkowych starciach kartele narkotykowe zabiły 15 policjantów. W sumie zginęły 43 osoby, większość w wewnętrznych porachunkach między gangami.

Izrael walczy o agenta?

Uri Brodski. "Bohater" ostatniej polskiej afery szpiegowskiej. Domniemany agent izraelskich służb specjalnych, zatrzymany na lotnisku Okęcie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Jest w polskim areszcie, a według "Polski i Świata" TVN24 Izrael już o niego walczy.

Lekarz Jacksona dalej będzie leczył

Osobisty lekarz Michaela Jacksona, któremu zarzucano, że decydująco przyczynił się do jego przedwczesnej śmierci, zachował licencję medyczną. Stało się tak, mimo starań władz Kalifornii, żeby mu ją odebrać.

"Belgia na razie się nie rozpadnie"

Po wygranych przez flamandzkich nacjonalistów wyborach parlamentarnych, wielu stawia sobie pytanie: co dalej z Belgią? - Na razie Belgia się nie rozpada - uspokaja politolog z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego Regis Dandoy. Dodaje jednak, że "jeśli do tego dojdzie, to w perspektywie 30-50 lat".

"Rosyjskie" siły mogą wkroczyć do Kirgistanu

Wojskowa Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), która skupia siedem poradzieckich państw nie wykluczyła interwencji w targanym walkami etnicznymi Kirgistanie. W trwających od kilku dni zamieszkach wg oficjalnych informacji zginęły 124 osoby, ponad 1600 zostało rannych.

FBI publikuje groźby wobec Kennedy'ego

FBI opublikowało ponad dwa tysiące stron tajnych dokumentów dotyczących zmarłego w ubiegłym roku senatora Edwarda Kennedy'ego. Większość z nich odnosi się do gróźb śmierci, jakie miał otrzymywać polityk.

"Izrael jak naziści". Tel Awiw potępia

Były kubański przywódca Fidel Castro nie szczędzi krytyki Izraelowi. Były dyktator porównał traktowanie Palestyńczyków przez Izraelczyków do eksterminacji Żydów przez nazistów. Wypowiedź tę Izrael już potępił.

Borys odchodzi. "To ciężkie chwile"

- Niewątpliwie to są ciężkie chwile dla organizacji - oświadczył w poniedziałek szef Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut. To jego reakcja na decyzję Andżeliki Borys o rezygnacji ze stanowiska szefowej nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi.

Plama ropy jak 11 września

Chyba nikt nie jest optymistą ws. wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, z którym koncern BP zmaga się już od prawie dwóch miesięcy. Amerykański prezydent Barack Obama stwierdził, że wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej będzie miał taki sam wpływ na mentalność Amerykanów jak wydarzenia z 11 września 2001 roku.

100 czy 700? Ile osób zginęło w zamieszkach w Kirgistanie?

117 zabitych, prawie 1,5 tys. rannych - to tragiczny bilans zamieszek między Kirgizami a Uzbekami w Oszu i Dżalalabadzie na południu Kirgistanu. Takie dane znalazły się w komunikacie kirgijskiego ministerstwa zdrowia. O wiele większej liczbie ofiar po swojej stronie informują z kolei Uzbecy. - Zginęło co najmniej 200 etnicznych Uzbeków - uważa Dżalahitdin Dżalilatdinow, szef Uzbeckiego Centrum Narodowego w Kirgistanie.

Komisja zbada atak na konwój

Izraelski rząd zatwierdził powołanie komisji śledczej, która zajmie się atakiem izraelskich sił na konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Turcja, której obywatele zginęli w ataku, uważa, że śledztwo może nie być wiarygodne. - Jednostronne śledztwo Izraela jest dla nas bez wartości - oświadczyła Ankara.

Dubaj jednak chce agenta?

Jeszcze w niedzielę Dubaj twierdził, że nie będzie starał się o ekstradycję zatrzymanego w Polsce izraelskiego obywatela, domniemanego agenta Mosadu. Dzień później szef tamtejszej policji stwierdził jednak, że jest to możliwe. - Dubaj może ubiegać o ekstradycję (..), jeśli potwierdzi się, że miał on związek z zabójstwem lidera Hamasu - stwierdził generał Dahi Chalfan Tamim.

Czerwony Krzyż: blokada Gazy nielegalna

Blokada Strefy Gazy przez Izrael w oczywisty sposób gwałci międzynarodowe prawo humanitarne - stwierdził Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC).

"Nietypowy zbieg okoliczności" w pedofilskiej aferze

Największy wróg Drasiusa Kedysa - człowiek, który miał molestować jego kilkuletnią córeczkę - nie żyje. Ciało polityka Andriusa Usasa zostało znalezione w niedzielę, a teraz trwa ustalanie przyczyn śmierci - poinformował pełniący obowiązki prokuratora generalnego Raimondas Petrauskas. Sam Kedys też nie żyje - jego ciało znaleziono pod koniec kwietnia.

Gej na czele belgijskiego rządu?

Po zwycięstwie flamandzkich nacjonalistów N-VA w wyborach parlamentarnych rozpoczęły się konsultacje na temat wyłonienia nowego premiera. Największe szanse mają szef N-VA Bart De Wever i otwarcie przyznający się do swojego homoseksualizmu francuskojęzyczny polityk Elio Di Rupo.

10 lat więzienia za fałszywy alarm bombowy

Na 10 lat więzienia będzie można skazać autorów fałszywych alarmów bombowych w samolotach i na lotniskach, a aż na dożywocie za porwanie samolotu - głosi propozycja zaostrzenia australijskiego prawa. Obecnie maksymalna kara za fałszywy alarm wynosi dwa lata więzienia.

Afganistan wart bilion dolarów

Złoża bogactw naturalnych o wartości około biliona dolarów (10 do potęgi 12) odkryli w Afganistanie Amerykanie. To wystarczająco, by w sposób fundamentalny zmienić afgańską gospodarkę i przemienić ten kraj w jedno z największych centrów przemysłu wydobywczego na świecie - pisze "New York Times".

Wyciek kosztował BP 1,6 mld dolarów

Koncern BP poinformował, że wydał już 1,6 mld dolarów w związku z wyciekiem ropy do Zatoki Meksykańskiej - zarówno na jego zatamowanie, jak i na odszkodowania. Z kolei w poniedziałek i wtorek skutki katastrofy ekologicznej będzie po raz czwarty już oglądał na miejscu prezydent USA Barack Obama.

12 lat w niewoli partyzantów

Kolumbijska armia uwolniła z rąk marksistowskiej partyzantki dwóch wysokiej rangi przedstawicieli policji i żołnierza. Zostali oni uprowadzeni przez FARC przed prawie 12 laty.

Sokół powrócił z misji na asteroidę

Po 7 latach kosmicznej podróży i lądowaniu na asteroidzie Itokawa na Ziemię powróciła japońska sonda kosmiczna Hayabusa (Sokół). Sonda przywiozła ze sobą unikalne próbki z asteroidy.

Śledztwo po izraelskim ataku na statki

Będzie dwóch zagranicznych obserwatorów izraelskiego śledztwa w sprawie krwawego ataku na konwój z pomocą dla Strefy Gazy - podało biuro premiera Izraela Banjamina Netanjahu. Decyzję pochwaliły już USA, jeden z największych stronników Izraela na arenie międzynarodowej.

Andżelika Borys odchodzi

Szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys zapowiedziała, że ustąpi ze stanowiska. Zdradziła, że chciałaby rozpocząć studia doktoranckie w Polsce - donosi "Rzeczpospolita".

"Jestem niezbędny"

Premier Włoch Silvio Berlusconi znów pokazał, że skromność jest mu pojęciem obcym. - Jestem niezbędny, jestem punktem odniesienia dla kraju - powiedział w Sofii podczas obiadu z szefem bułgarskiego rządu Bojko Borysowem.

Finlandia za rzeź odeśle pastora do Rwandy?

To pierwszy w historii proces o ludobójstwo w Finlandii. Kilka lat temu zamieszkał tam pastor z Rwandy, który - jeszcze w czasie pobytu w Afryce - dopuścił, by w jego kościele Hutu dokonali zbiorowego mordu na Tutsi. Teraz Rwanda chce ekstradycji duchownego.