Odkryto arsenał IRA

Irlandzka policja odnalazła w lesie w hrabstwie Louth na północy kraju duży skład nielegalnej broni i ładunków wybuchowych należący do Irlandzkiej Armii Republikańskiej IRA.

O śmierci córki dowiedziała się w talk-show

Serrano Scazzi była gotowa zrobić niemal wszystko, by odnaleźć zaginioną przed tygodniami córkę. Zgodziła się na udział we włoskim talk-show, by zaapelować o pomoc. Sprawy przybrały jednak niespodziewany i tragiczny obrót - w programie kobieta dowiedziała się, że jej dziecko nie żyje.

Kapsuła zdała testy. Chile odlicza

Kapsuła, którą już niedługo uwięzieni górnicy w Chile wyjadą na powierzchnię, działa bez zarzutów - ratownicy przeprowadzili zakończone powodzeniem testy urządzenia. Wyciąganie 33 mężczyzn rozpocznie się w środę nad ranem czasu polskiego.

Węgierski rząd przejmuje hutę, w której doszło do wycieku

Węgierski parlament przygniatającą większością głosów wyraził zgodę na przejęcie przez państwo kontroli nad firmą MAL Zrt, z której zakładu w Ajka 4 października wyciekł czerwony szlam. Wcześniej węgierska policja zatrzymała na 72 godziny Zoltana Bakonyia, syna jednego z właścicieli i dyrektora generalnego MAL. W poniedziałek poinformowano też o kolejnej ofierze katastrofy ekologicznej, tym samym jej tragiczny bilans wzrósł do ośmiu osób. Rannych zostało już ponad 120. Powiększające się pęknięcie ściany w uszkodzonym zbiorniku wciąż grozi kolejnym wyciekiem.

Zabił z zazdrości. Dożywocie dla Polaka

Na dożywocie skazał sąd koronny w Winchester 33-letniego Piotra Z., który w październiku 2009 roku w Wielkiej Brytanii zabił swoją partnerkę, z którą miał trzyletnią córkę. Zdaniem prokuratora, mężczyzna działał "ze złości i zazdrości", a jego zachowanie było "obsesyjne". W ostatnim dniu rozprawy Polak przyznał się do winy.

"Zamrożenie" w zamian za "państwo żydowskie"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadeklarował gotowość ponownego zamrożenia budowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Postawił warunek - strona palestyńska ma uznać Izrael jako państwo żydowskie. Palestyńczycy - nie po raz pierwszy - ofertę odrzucili.

Schwarzenegger mógłby być merem Moskwy

- Przybyłeś w momencie, w którym Moskwa nie ma swojego mera - oświadczył gubernatorowi Kalifornii prezydent Rosji Dymitrij Miedwiediew. Podczas rozpoczętej wczoraj pięciodniowej wizyty Arnolda Schwarzeneggera w Moskwie panuje pogodny nastrój, a wysokich urzędników państwowych nie można posądzić o brak poczucia humoru.

"Udawali dziennikarzy". Zatrzymani w Iranie

Irańskie władze aresztowały dwóch Niemców, którzy mieli przeprowadzić wywiad z synem Sakineh Mohamadi Asztiani, Iranki skazanej w 2006 roku na ukamienowanie za cudzołóstwo. Miesiąc temu Iran poinformował, że egzekucja Asztiani została odłożona i jest rozpatrywana rewizja wyroku w tej sprawie.

Pozew ws. firmy Andżeliki Borys wycofany

Inspekcja podatkowa Grodna wycofała pozew w sprawie ogłoszenia bankructwa firmy "Polonika", stworzonej przez Związek Polaków na Białorusi (ZPB) - poinformował wiceprezes nieuznawanego przez władze białoruskie ZPB Andrzej Poczobut.

Wyciąganie górników rozpocznie się w środę rano

- O północy we wtorek [ok. 5 na ranem w środę polskiego czasu - red.] rozpoczniemy ewakuowanie górników - zapowiedział chilijski minister górnictwa Laurence Golborne. Wokół terenu kopalni trwają przygotowania do wielkiej operacji uwolnienia 33 zasypanych mężczyzn. Wszyscy odliczają ostatnie godziny, zanim uwięzieni pod ziemią wydostaną się na powierzchnię w specjalnej kapsule "Feniks".

Życie Francuzów za prawo do burek

Wycofania zakazu noszenia burek we Francji, uwolnienia więzionych bojowników oraz 7 mln euro domaga się północnoafrykański odłam Al-Kaidy w zamian za uwolnienie przetrzymywanych w Nigrze siedmiu zakładników. Pięcioro obywateli francuskich i dwóch Afrykańczyków, pracujących dla francuskich firm Areva i Vinci, zostało uprowadzonych w połowie września.

Chiny wyłożą na białoruskie fabryki

Chiny zainwestują na Białorusi ponad 3 miliardy dolarów. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał w Pekinie umowy dotyczące inwestycji w energetyce, budownictwie, przemyśle i transporcie. Dzięki chińskiej pomocy ma powstać m.in. kompleks hotelowy, fabryka celulozy oraz nowe elektrownie. Kolejne umowy, opiewające na 15 mld dolarów, są już w drodze.

"Idealna Europa" komisarza jest bez papierosów

Ideałem jest Europa wolna od dymu tytoniowego - oznajmił na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt" unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli i zapowiedział zaostrzenie walki z paleniem tytoniu. Już w przyszłym roku Komisja Europejska ma przedstawić dyrektywę o wyrobach tytoniowych, która ma zmienić m.in. opakowania papierosów na mniej "atrakcyjne".

Policjant winny śmierci nastolatka

Na dożywocie skazał sąd greckiego policjanta, który śmiertelnie postrzelił 15-latka w Atenach w 2008 roku. Zdarzenie wywołało wówczas zamieszki w całym kraju. Drugi policjant za współudział został skazany na 10 lat więzienia.

Chińczycy mszczą się na Norwegach

Chińskie ministerstwo rybołóstwa odwołało zaplanowane na środę spotkanie swego przedstawiciela z szefową norweskiego resortu rybołówstwa Lisbeth Berg-Hansen. Jak oznajmił rzecznik minister, strona chińska nie podała przyczyn odwołania spotkania. Wcześniej władze Chin ostrzegały, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiabao może doprowadzić do pogorszenia stosunków między dwoma krajami.

Strajk poważnie utrudni loty do Paryża

Planowany strajk generalny przeciwko reformie emerytalnej zakłóci od wtorku rano loty na paryskie lotniska. Od 30 do 50 procent połączeń do stolicy Francji zostanie zawieszonych. Związkowcy zapowiadają, że protest potrwa dobę.

Amerykanie robią za mało kroków

Amerykanie muszą trochę pospacerować, jeśli chcą nadgonić resztę świata. Są daleko w tyle za Australią, Azją i Europą. Na tych kontynentach chodzi się więcej.

Skandaliczna akcja odbicia - bez zarzutów

Funkcjonariusze państwowi odpowiedzialni za kierowanie nieudaną akcją odbicia zakładników z porwanego autobusu w centrum Manili nie staną przed sądem. Prezydent Filipin Benigno Aquino zapowiedział, że poniosą jedynie odpowiedzialność administracyjną. Decyzja polityka została oparta na opinii specjalnej komisji prawników, która badała raport komisji dochodzeniowej.

Porwany statek. Okręty Unii ścigają piratów

Somalijscy piraci uprowadzili u wybrzeży Kenii japoński statek z 20-osobową filipińską załogą. - Właściciel statku Izumi, pływającego pod panamską banderą, otrzymał sygnał o prawdopodobnym porwaniu przez piratów w niedzielę po południu - powiedział rzecznik unijnych sił do zwalczania piractwa Per Klingvall.

Planetoida muśnie Ziemię

Mała planetoida przeleci we wtorek blisko Ziemi, informuje NASA. Obiekt o nazwie 2010 TD54 przeleci około 45 tysięcy kilometrów obok naszej planety. Na szczęście planetoida jest mała. Ma mniej więcej siedem metrów średnicy i prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię jest niemal zerowe.

Węgrzy walczą z czasem. Pęka zbiornik z toksynami

Powiększające się pęknięcie ściany w uszkodzonym zbiorniku z toksycznym szlamem grozi kolejnym wyciekiem. - Awaryjna zapora, która ochroni pobliskie miejscowości przed ponownym zalaniem powstanie we wtorek - poinformował rzecznik prasowy premiera Węgier Viktora Orbana, Peter Szijarto.

Antyle Holenderskie przestały istnieć

Antyle Holenderskie przestały istnieć jako autonomiczne państwo w ramach Królestwa Holandii. Powód? Pięć wysp występujących do niedzieli jako jeden obszar administracyjny, wygenerowało astronomiczny deficyt budżetowy w wysokości dwóch miliardów euro.

Wyborcza kontrrewolucja w Kirgistanie

Przeciwnicy obecnych władz Kirgistanu zwyciężają w wyborach parlamentarnych. Prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew został obalony przez opozycję w kwietniu. Teraz nacjonalistyczna partia skupiająca jego zwolenników wygrywa z ugrupowaniami wspierającymi rząd tymczasowy.

Rosyjski sąd zwleka w sprawie Katynia

Moskiewski Sąd Miejski odroczył do 2 listopada rozpatrywanie skargi stowarzyszenia Memoriał na utajnienie postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) Rosji z 21 września 2004 roku o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 r.

Polak-konkurent Łukaszenki z wizytą w Warszawie

Jeden z kandydatów opozycji w grudniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, Jarosław Romańczuk przyjechał do Polski. Będzie rozmawiał między innymi z szefem MSZ Radosławem Sikorskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

"Tak, rozmawiamy z talibami"

- Rozmawiamy z talibami jak z rodakami - powiedział w wywiadzie dla CNN Hamid Karzaj. Prezydent Afganistanu zastrzegł, że "nie były to oficjalne rozmowy, a raczej nieoficjalne kontakty". Dodał też, że odbywają się one już "od jakiegoś czasu".

"Katastrofa powodem walki. Komisja PiS jak sekta"

- Katastrofa smoleńska stała się powodem zaostrzenia walki politycznej w Polsce i podzieliła Polaków na dwa odnoszące się do siebie wrogo obozy - pisze w poniedziałek dziennik "Wiremia Nowostiej", komentując niedzielną pielgrzymkę rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154M do Smoleńska.

Miedwiediew i Schwarzenegger "poćwierkali" o inwestycjach

- Właśnie wylądowałem w Moskwie. Piękny dzień. Nie mogę się doczekać spotkania z Prezydentem - napisał były Terminator na Twitterze. Dmitrij Miedwiediew szybko odpowiedział mu własnym wpisem. - Witamy w Moskwie. Czekam na spotkanie z Panem - napisał prezydent Rosji.

Pekin: "Czarny humor" Komisji Noblowskiej

Pokojowa Nagroda Nobla dla uwięzionego dysydenta Liu Xiaobo jest objawem strachu Zachodu przed rosnącą potęgą Chin - uznały w poniedziałek chińskie państwowe gazety. Władze w Pekinie zamknęły w areszcie domowym żonę noblisty