Wyclef Jean postrzelony

Popularny raper i były kandydat na prezydenta Haiti Wyclef Jean został postrzelony w rękę - poinformował rzecznik gwiazdora Joe Mignon. Do zdarzenia doszło w mieście Delma na przedmieściach Port-au-Prince na Haiti. Jean trafił do szpitala.

Zaproszenie Tuska do Paryża, to sukces

Od początku rząd zapowiadał, że Polska nie będzie zbrojnie uczestniczyła w interwencji w Libii, nie wyśle swojej floty powietrznej, choć nie wyklucza wsparcia logistycznego. Raczej jednak w ramach akcji humanitarnej, a nie militarnej. Czy to dobra decyzja? Jak jest komentowana i jakie będzie miała konsekwencje dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej?

Wyborczy test dla koalicji Merkel

Dziś nowy parlament krajowy wybierać będą mieszkańcy wschodnioniemieckiej Saksonii-Anhalt. Będzie to ważny test dla koalicji Angeli Merkel przed kolejnymi wyborami regionalnymi, które odbędą się 27 marca w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie. Według niedawnego sondażu rządzący w Saksonii chadecy i liberałowie najpewniej stracą władzę w tym landzie.

Radioaktywny bób na Tajwanie

W paczce bobu importowanego z Japonii wykryto skażenie radioaktywne, jest ono jednak tak niewielkie, że nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu - podał w niedzielę przedstawiciel władz Tajwanu. Jest to pierwszy przypadek wykrycia skażenia radioaktywnego w towarach importowanych na Tajwan z Japonii.

"Obóz koncentracyjny w Dachau był w Polsce"

Kolejna wpadka "New York Timesa". Tym razem amerykański dziennik napisał, że obóz koncentracyjny w Dachau był w ... Polsce. Gazeta błąd poprawiła, jednak nie ominęła ją ostra krytyka.

Dwa tysiące ton wody na reaktor w 13 godzin

13 godzin trwała akcja chłodzenia prętów paliwowych w reaktorze nr 3 elektrowni atomowej Fukushima I. Do basenu zużytego paliwa tego reaktora zostało wlane ponad 2 tysiące ton wody - poinformowała agencja Kyodo. Później Siły Samoobrony rozpoczęły spuszczanie wody także na reaktor numer 4. Tymczasem ostatnia potwierdzona liczba ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii wynosi obecnie 7653 osoby.

Koalicja uderzyła. Operacja "Świt Odysei" rozpoczęta

Siły międzynarodowej koalicji uderzyły na bazę lotniczą Mitaga na przedmieściach Trypolisu - poinformowała arabska telewizja Al-Jazeera. Agencja Reutera podała natomiast, że zachodnia koalicja skierowała swoje siły na bazę wojskową nieopodal Misraty, gdzie zlokalizowane są siły należące do Kaddafiego. Wcześniej libijskie media państwowe poinformowały, że zachodnie siły bombardują Syrtę na północy kraju - rodzinne miasto przywódcy Libii Muammara Kaddafiego.

Obama: nie możemy stać z założonymi rękami

Prezydent USA Barack Obama przemawiając w Brazylii, gdzie przebywa, poinformował, że zezwolił na "ograniczoną akcję militarną" w Libii. Dodał, że libijski przywódca Muammar Kaddafi kontynuując ataki na własnych obywateli "nie pozostawił USA i ich partnerom żadnego innego wyboru".

Tego wieczoru wielka pełnia Księżyca

Sobotni wieczór był okazją do obserwowania niecodziennego zjawiska maksymalnego zbliżenia się Księżyca do Ziemi. Wyjątkowo duży i jasno świecący Księżyc fotografują Reporterzy 24 i zamieszczają na swoich profilach w Kontakcie.

Rosja niezadowolona z działań koalicji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w sobotę wieczorem, że w Moskwie "z ubolewaniem" przyjęto akcję zbrojną, podjętą w Libii przez szereg państw. MSZ Rosji wezwało też do jak najszybszego przerwania ognia i przemocy w tym kraju.

Można pokonać Kaddafiego, ale kto po Kaddafim?

- Operacja militarna nie stanowi najmniejszego problemu. Ale nie wiemy, kto mógłby zająć miejsce po Muammarze Kaddafim, kto zapewni pokój w regionie - uważa generał Gromosław Czempiński. Także zdaniem dziennikarza Marka Ostrowskiego opozycja nie ma ani wiarygodnego lidera, ani powszechnego poparcia.

Putin: Sytuacja w Japonii pod kontrolą

- Japońscy specjaliści odzyskują kontrolę nad sytuacją w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni atomowej Fukushima I na północy Japonii - oświadczył premier Rosji Władimir Putin. Rosyjski szef rządu zapewnił, że nie ma nawet jednego scenariusza, który zakładałby pogorszenie sytuacji radiacyjnej na terytorium Federacji Rosyjskiej w następstwie katastrofy w Fukushimie.

Niedźwiedź Knut nie żyje

Przed czterema laty pokochał go cały świat. Uratowany przez opiekunów przed niechybna śmiercią stał się przebojem w mediach całego świata, jego "markę" wyceniano na miliony euro, doczekał się nawet procesów sądowych o dochody, jakie generował. Jego życie okazało się jednak krótkie - nawet jak na białego niedźwiedzia.

ElBaradei zaatakowany podczas głosowania

Kandydat na prezydenta Egiptu Mohamed ElBaradei został zaatakowany, kiedy chciał oddać głos w referendum dotyczącym zmian w konstytucji. Jego samochód został obrzucony kamieniami. W lokalach wyborczych ustawiają się długie kolejki. Uprawnionych do głosowania jest 45 milionów osób.

"Drzwi dyplomacji nie są jeszcze zamknięte"

– Odpowiemy wszelkimi sposobami, w tym operacjami lotniczymi, na ataki sił pułkownika Muammara Kadafiego na ludność cywilną - ogłosił Nicolas Sarkozy. Francuski prezydent dodał jednak, że „jest jeszcze szansa, by uniknąć najgorszego”, o ile Muammar Kaddafi podporządkuje się rezolucji. Na to oświadczenie po szczycie w Paryżu czekał cały świat.

Odparli atak na Bengazi i Misratę. Kaddafi atakuje Zintan

Nieudane natarcie sił rządowych na Bengazi i Misratę. - Siły pułkownika Kaddafiego zostały zmuszone do opuszczenia miasta - twierdzi rzecznik libijskich rebeliantów. Odparto szturm także na Misratę. - Zniszczyliśmy 14 wozów bojowych, w tym czołgi - oświadczył informator AFP w tym mieście. Kaddafi szturmuje teraz Zintan. Miasto jest ostrzeliwane ze zbliżających się do niego czołgów.

Woda w Tokio skażona radioaktywnym jodem

W wodzie z kranu w Tokio wykryto ślady radioaktywnego jodu - podała agencja Kyodo. Wcześniej informowano, że poziom radioaktywności w mleku i szpinaku w pobliżu uszkodzonej elektrowni Fukushima w Japonii przekroczył bezpieczne normy. Taką informację przekazał rzecznik rządu Yukio Edano. Japonia zadecydowała o zaprzestaniu sprzedaży wszystkich produktów spożywczych z prefektury Fukushima.

Przeżyli tsunami. Dramatyczne nagrania

Śmiercionośna fala tsunami zmiotła z powierzchni ziemi całe miasta, ale niektórym udało się przetrwać. Amatorskie nagrania pokazują, jak kierowca unika uderzenia tsunami dosłownie o włos podczas jazdy nadmorską drogą. Inny film to zapis ze starcia statku z wielką falą na pełnym morzu.

Znowu zatrzęsło w Japonii

Kolejny wstrząs w Japonii. Trzęsienie o sile 6,1 stopnia w skali Richtera miało miejsce w prefekturze Ibaraki, położonej na południe od prefektury Fukushima, gdzie znajduje się uszkodzony reaktor w elektrowni atomowej. Nie ma doniesień o ofiarach.

Trafiony wybuchł, po czym spadł na ziemię

Rebelianci przyznali się, że zestrzelony nad Bengazi samolot należał do nich. Wcześniej agencje informowały, że to rządowa maszyna. Kamera zarejestrowała, jak płonący odrzutowiec spada, po czym zderza się z ziemią.

Ocalenie po ośmiu dniach, którego... nie było

"Japończyk uratowany spod ruin swojego domu po ośmiu dniach. Cud" - taka informacja obiegła w sobotę rano światowe media. Po kilku godzinach okazało się jednak, że wiadomość, która tysiącom mieszkańcom Japonii dała nadzieję na odnalezienie ich bliskich, była fałszywa. Odnaleziony 20-latek nie był uwięziony w gruzach przez ponad tydzień. Już po kataklizmie wrócił żeby obejrzeć, co zostało z jego domu i... usnął.

Tusk do Paryża. Szczyt ws. Libii

We Francji będzie obradował nadzwyczajny szczyt w sprawie sytuacji w Libii. W Paryżu spotkają się przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Ligi Państw Arabskich. Polskę będzie reprezentował premier Donald Tusk.

Koalicjanci zaatakują jeszcze w sobotę?

Akcja militarna przeciw dyktatorowi Libii rozpocznie się w sobotę, kilka godzin po nadzwyczajnym szczycie w Paryżu poświęconym Libii - poinformował w piątek wieczorem w wywiadzie dla BBC ambasador Francji przy ONZ, Gerard Araud. Wcześniej szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe oznajmił, że wszystko jest przygotowane do uderzenia. Według Baracka Obamy, Muammar Kaddafi otrzymał już wystarczającą ilość ostrzeżeń, aby nie atakować własnych obywateli. Pomimo tego i deklaracji o zawieszeniu broni, wojska reżimu mają nadal atakować rebeliantów. - To kłamstwa mediów - twierdzi przedstawiciel władz.

Zachód w powietrzu wygra, ale co potem?

Koalicja państw zachodnich wsparta rezolucją ONZ szykuje się do zbrojnego ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią. W powietrzu Muammar Kaddafi nie ma najmniejszej szansy z zachodnim lotnictwem. Jego obrona przeciwlotnicza też ma nikłe szanse powstrzymać napastników. Jednak długotrwałe kontrolowanie libijskiej przestrzeni powietrznej i ochrona cywilów to już o wiele trudniejsze zadanie dla państw Zachodu.

Trzęsienie ziemi można usłyszeć

Podmorskie mikrofony na Pacyfiku przypadkiem zarejestrowały złowieszczy dźwięk potężnych wstrząsów, które wywołały w Japonii największych kataklizm od dekad. Naukowcy z uniwersytetu w Hiszpanii udostępnili niezwykłe nagranie, na którym słychać dudniący huk trzęsienia ziemi.

Krzyż w szkołach może wisieć

Wieszanie krzyży w szkołach nie jest naruszeniem "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Taki ostateczny wyrok w sprawie wieszania symboli we włoskich szkołach wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Król ratuje się miliardami dolarów

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud nakazał wydanie miliardów dolarów na rzecz obywateli oraz rozbudowanie aparatu bezpieczeństwa, by zabezpieczyć królestwo przed niepokojami, jakie przetaczają się przez kraje regionu.

Masakra tłumu po modłach

Co najmniej 31 osób zginęło w starciach opozycjonistów z jemeńskimi siłami bezpieczeństwa, które po piątkowych modłach otworzyły ogień do antyrządowych demonstrantów w Sanie - poinformowały źródła medyczne. Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah ogłosił w piątek, że Rada Obrony Narodowej wprowadziła w kraju stan wyjątkowy.

Powietrzna flota, która uderzy na reżim Kaddafiego

W pierwszej fazie operacji co najmniej 70 samolotów bojowych USA, a z drugiej strony po 6 myśliwców z Belgii i Danii. Każde z państw deklarujących udział w operacji angażuje się wojskowo stosownie do swych możliwości. Włochy i Hiszpania udostępniają swoje bazy dla sojuszników z północy Europy, w pobliże Libii płyną okręty amerykańskie.