Bunt w kolonii. Spalili książki więźnia nr 1 Rosji

Podczas buntu w kolonii karnej IK-10 w Kraju Zabajkalskim spłonęło m.in. pomieszczenie czytelni. Z dymem poszło pół tysiąca książek i czasopism, pozostawionych tutaj przez Michaiła Chodorkowskiego. Były szef Jukosu był więźniem IK-10 w latach 2005-2006.

Pieriestrojka na "wyspie jak wulkan gorącej"?

Kubańska partia komunistyczna zatwierdziła ponad 300 projektów liberalnych reform gospodarczych. Oficjalnie mają one jedynie "zaktualizować" kubański model gospodarki. Prezydent Raul Castro wezwał też do wymiany starej gwardii, która rządzi komunistyczną Kubą od jej powstania.

Lalka, piosenka i kontrola ulic

Przygotowania do ślubu brytyjskiej książęcej pary idą pełną parą. Policja sprawdza trasę, którą 29 kwietnia podąży orszak Kate i Williama. George Michael nagrał dla nich piosenkę, a jedna z amerykańskich firm wypuściła na rynek lalkę wiernie odwzorowującą książęcą narzeczoną.

Ostrą amunicją do tłumu. MSW: To powstanie

Syryjskie siły bezpieczeństwa strzelały do setek demonstrantów, którzy zgromadzili się w mieście Homs - poinformował we wtorek działacz praw człowieka, cytowany przez Reutera. Wcześniej MSW ogłosiło, że antyrządowe manifestacje, których uczestnicy domagają się ustąpienia prezydenta Baszara al-Asada, to zbrojne powstanie dowodzone przez islamskich fundamentalistów.

Drugi test supermyśliwca. Będzie "zabójcą" lotniskowców USA?

Prototyp chińskiego myśliwca piątej generacji J-20 odbył drugi lot testowy. Maszyna odbyła swój pierwszy lot w styczniu, zaskakując między innymi USA, gdzie nie spodziewano się tak szybkiego rozwoju przemysłu lotniczego rywalizującego mocarstwa. Analitycy wciąż gubią się w domysłach, do jakich zadań będzie przystosowany J-20. Niewykluczone, że będzie to atakowanie lotniskowców US Navy.

Walczą o rdzeń i pozbywają się zabójczej wody

W elektrowni atomowej Fukushima nie nastąpi całkowite stopienie rdzenia w reaktorze nr 2, jeśli będzie nadal schładzany - ocenił we wtorek rzecznik rządu Japonii Yukio Edano. Wciąż nie udało się ustalić, w jakim stopniu zostały uszkodzone zużyte pręty paliwowe w reaktorze nr 2. Z tego właśnie reaktora we wtorek pracownicy TEPCO zaczęli wypompowywać radioaktywną wodę.

ONZ wkroczy do oblężonej Misraty

- Jest zgoda na utworzenie bezpiecznego korytarza dla pracowników ONZ i innych organizacji do kontrolowanych przez reżim części oblężonej Misraty - poinformowała zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Valerie Amos.

Siedziała na Facebooku, syn się utopił

Amerykanka skazana na 10 lat więzienia za pozostawienie dziecka bez opieki. Chłopiec utopił się w wannie, bo jego mama nie była w stanie oderwać się od Facebooka.

Obama zarobił 2/3 mniej niż rok temu

Prezydent USA Barack Obama i pierwsza dama Michelle zarobili wspólnie w 2010 roku 1,7 mln dolarów. Od tej sumy zapłacili ponad 453 tys. USD podatku - wynika z ujawnionego w poniedziałek zeznania podatkowego prezydenckiej pary. Choć to zawrotna kwota, i tak jest mniejsza o 69 procent od ubiegłorocznych zarobków państwa Obamów.

Goodluck prezydentem. Zamieszki na prowincji

Już po ogłoszeniu cząstkowych wyników wyborów prezydenckich w północnej Nigerii wybuchły zamieszki. Płoną kościoły, meczety i domy zwykłych ludzi. Przeciwnicy zwycięzcy, Goodlucka Jonathana, uważają, że wyniki elekcji są sfałszowane.

"Dokonują masakry". 110 osób nie żyje

110 osób zginęło od niedzieli w kontrolowanym przez libijskich powstańców regionie położonym na południowy zachód od Trypolisu, gdzie siły pułkownika Muammara Kaddafiego prowadziły intensywny ostrzał - poinformowali mieszkańcy.

"To nie jest koniec Schengen"

- Francja miała prawo czasowo zatrzymać ruch pociągów z Włoch z powodu planowanej na granicy manifestacji - oceniła komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem komentując artykuł w hiszpańskim dzienniku "El Pais". Podkreśliła zarazem, że w żadnym razie "nie jest to koniec układu z Schengen". Wcześniej także francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen.

W Burkina Faso studenci dołączyli do żołnierzy

Do zbuntowanych żołnierzy w Burkina Faso dołączyli studenci. Grupa żaków podpaliła siedzibę rządzącego w Burkinie Faso Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu (CDP) w mieście Kudugu w środkowej części kraju.

Byli przeciwko imigrantom. Są nielegalni

Rosyjski sąd zakazał działalności ultranacjonalistycznego ugrupowania Ruch przeciwko Nielegalnej Imigracji, które lobbowało za ostrzejszym prawem imigracyjnym i wzmocnioną kontrolą graniczną na Kaukazie i w środkowej Azji.

Lekarz Jacksona uratował życie

Były lekarz Michaela Jacksona udzielił pomocy medycznej i uratował życie mężczyźnie, który źle się poczuł w czasie lotu z San Francisco do Minneapolis. Conrad Murray jest podejrzany o nieumyślne spowodowanie śmierci Jacksona.

Niemieccy neonaziści rosną w siłę

- W ubiegłym roku liczba neonazistów w Niemczech wzrosła o 10 proc. Obecnie jest ich 5600 - poinformował Heinz Fromm, szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. Jednak, jak podkreślił Fromm, skrajnie prawicowa część sceny politycznej jednocześnie kurczy się, a Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD) traci członków.

Jan Paweł II patronem Dolomitów?

Propozycję ogłoszenia Jana Pawła II patronem Dolomitów przedstawiły władze tamtejszej górskiej miejscowości Lorenzago, która gościła polskiego papieża. Pomysł poparł oddział rządzącej we Włoszech partii Lud Wolności w regionie Wenecja Euganejska.

Nie będzie już Republiki Węgierskiej

Węgierski parlament zatwierdził nową konstytucję głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP, która ma dwie trzecie miejsc w parlamencie. Część opozycji zbojkotowała głosowanie, część głosowała przeciwko nowej ustawie zasadniczej.

Przez pijanych górali musieli lądować na Islandii

Samolot linii LOT lecący z Chicago do Warszawy musiał lądować na Islandii. Przyczyną nieplanowanego przystanku było agresywne zachowanie dwóch pijanych mieszkańców Nowego Targu. Mężczyźni gonili się po pokładzie samolotu, a gdy stewardesa próbowała ich uspokoić jeden z mężczyzn uderzył ją w twarz. O incydencie poinformował Tygodnik Podhalański.

Coraz więcej Chińczyków na obcych uczelniach

Ponad milion studentów z Chin uczęszcza na zagraniczne uniwersytety. To światowy rekord - donosi BBC. Największą popularnością wśród chińskich studentów cieszą się uczelnie w krajach anglojęzycznych.

"Europa powinna się martwić" Gazpromem

Europa powinna martwić się zależnością od Gazpromu - przyznaje w ujawnionej przez Wikileaks amerykańskiej depeszy dyplomatycznej przedstawiciel włoskiego koncernu Eni, jednego z głównych partnerów europejskich rosyjskiego giganta.

Ślusarze wysadzili metro? KGB nie potwierdza

Dźmitry Kanawałau i Uład Kawaliou, dwaj 25-latkowie z Witebska to podejrzani o dokonanie zamachu w mińskim metrze, w którym zginęło 13 osób. Białoruskie i rosyjskie media podały dziś po raz pierwszy nazwiska aresztowanych mężczyzn. Białoruskie KGB nie potwierdza tych doniesień.

Szukali Mengele. "Albo przynajmniej udawali"

Niemiecka służba wywiadowcza BND ścigała po wojnie hitlerowskiego zbrodniarza, lekarza z Auschwitz Josefa Mengele - pisze w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na akta wywiadu RFN. - W zbiorze dokumentów nie ma żadnej wskazówki, że Mengele był źródłem czy nawet współpracownikiem BND. Wydaje się za to, że Pullach [kwatera wywiadu RFN - red.] poszukiwało nazistowskiego zbrodniarza. Albo przynajmniej udawało - napisał "Spiegel"

"Zostałem uratowany przed piekłem. Jestem wdzięczny"

14-letni Umar Fidai na początku kwietnia miał zdetonować bombę w pakistańskiej świątyni, w której modliły się tysiące osób. Wierzył, ze dzięki temu trafi do raju. Ładunek, który miał przymocowany do kamizelki, jednak nie wybuchł i chłopak przeżył. W wywiadzie dla BBC mówi, ze żałuje tego, co robił. - Jestem wdzięczny, bo zostałem uratowany przed piekłem - mówi Umar. I dodaje: - Jest mi bardzo przykro i wstyd. Mam nadzieję, że ludzie mi wybaczą.

Stowarzyszenie jeszcze w tym roku?

Unia Europejska i Ukraina chcą, by negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej zakończyły się jeszcze w tym roku - oświadczył w Kijowie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Rosja w WTO "w interesie Gruzji"

W interesie Gruzji jest "pomyślne przeprowadzenie negocjacji na temat wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu - uważa wiceminister spraw zagranicznych Nino Kałandadze.

Promieniowanie zbyt wysokie, by pracować

Zdalnie sterowany roboty zakończyły badanie budynków reaktora nr 1 i 3 w zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima I. Pomairy wykazały, że poziom promieniowanie jest wciąż zbyt wysoki, by mogli tam pracować ludzie.

UE da na elektrownię w Czarnobylu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył w Kijowie w trakcie rozmów z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że KE przeznaczy 110 mln euro na projekty związane z zabezpieczeniem elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. 25 lat temu doszło w niej do wybuchu reaktora.

"Postarają się" nie sprzedawać Żydom chleba

Arabscy piekarze obiecują władzom izraelskim, że postarają się nie sprzedawać Żydom pieczywa w czasie Paschy, nazywanej świętem przaśnego chleba. Według tradycji, przez cały tydzień wyznawcy judaizmu powinni spożywać macę - czyli niewyrośnięte placki.