Gdzie Zachód nie chce, tam Chińczycy wchodzą

Chiny korzystają na wrogich stosunkach Iranu z Zachodem i coraz bardziej wchodzą w irańską gospodarkę. W poniedziałek Iran i Chiny podpisały kontrakt na zaporę i elektrownię wodną wartości 2 mld dolarów - podała irańska telewizja państwowa. Hydroelektrownia powstanie w południowo-zachodnim Iranie.

Grzywna za spacer z polskimi europosłami

Dwaj Cypryjczycy, zatrzymani w sobotę wraz z europosłami Platformy Obywatelskiej Jarosławem Wałęsą i Arturem Zasadą przez tureckie wojsko na północy Cypru, zostali w poniedziałek skazani przez sąd na grzywny po 100 euro i zwolnieni. Cała czwórka naruszyła graniczną strefę zamkniętą.

Szwajcaria kasuje atom. Niemcy zawieszają

Seria awarii po trzęsieniu ziemi w japońskiej elektrowni Fukushima I wywołała reakcję państw korzystających z energii atomowej. Władze Szwajcarii poinformowały w poniedziałek, że zawieszają projekty dotyczące ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych. Niemcy zaś zawiesiły na trzy miesiące decyzję o wydłużeniu okresu działania 17 elektrowni. Jednak liczne kraje deklarują, że nie zmienią swoich planów odnośnie energetyki jądrowej.

Tajwan ma dość wymówek USA. Kupi uzbrojenie z Rosji?

Tajwan od momentu ogłoszenia niepodległości kupował uzbrojenie od USA. Było to wyrazem bliskiego sojuszu obu państw. W ostatnich latach Waszyngton ma jednak coraz większe opory przed dozbrajaniem Tajpej, z obawy przed reakcją Pekinu. Tajwańskie media donoszą więc, że władze mogły dokonać historycznej wolty i nawiązały współpracę z Rosjanami, którzy mają pomóc zbudować okręty w tajwańskich stoczniach.

Putin "bardziej niż zadowolony"

Wyniki kierowanej przez niego partii Jedna Rosja w wyborach samorządowych są "bardziej niż zadowalające", ocenił Władimir Putin.

Najwięcej broni płynie do Azji

Największym importerem broni w ostatnich latach są Indie, wynika z danych przedstawionych przez zajmujący się handlem bronią Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Najwięcej broni w latach 2006-2010 dostarczyła Indiom Rosja, 82 proc. importu.

Uciekł przed KGB. Do Polski?

Były kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi Aleś Michalewicz "poza zasięgiem działalności KGB". Opozycjonista powiadomił o tym w nocy z niedzieli na poniedziałek na swoim blogu. W mediach rosyjskich pojawiły się doniesienia, że mógł wyjechać do Polski.

Uciekli z Libii kierując się gwiazdami

Przez blisko 11 miesięcy byli uwięzieni - z powodu sporu biznesowego - w porcie Misrata. Wykorzystali wybuch wojny domowej, żeby uciec na pobliską Maltę. Statek handlowy "Vasilios N" dotarł tam kierując się gwiazdami - urządzenia nawigacyjne na pokładzie wcześniej zniszczył pożar.

Zginęli kandydaci na żołnierzy

Ponad 30 osób zginęło, a około 40 odniosło obrażenia w poniedziałek w zamachu samobójczym na punkt rekrutacyjny armii w prowincji Kunduz w północnym Afganistanie.

Japonia: Brak kontaktu z jedenastoma Polakami

Polskim służbom konsularnym w Japonii nie udało się skontaktować dotychczas z 11 Polakami. Jednak tylko 2 z nich przebywało bezpośrednio w rejonie kataklizmu. MSZ przypuszcza, że pozostałym dziewięciu osobom, które przebywały w innych rejonach, nic nie zagraża. Japońska agencja Kyodo podała w poniedziałek, że na razie nie ustalono co stało się z około 2,5 tys. zagranicznych turystów, którzy przebywali na obszarach dotkniętych kataklizmem.

"Japoński kataklizm jak 11 września albo Smoleńsk"

MSZ Federacji Rosyjskiej ma nadzieję, że kataklizm w Japonii zbliży Moskwę i Tokio w taki sposób, jak 11 września 2001 roku zbliżył Rosję z USA, a katastrofa pod Smoleńskiem z Polską - pisze w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Nie wpuści Kaddafich do Rosji

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zakazał libijskiemu przywódcy Muammarowi Kaddafiemu wjazdu do Rosji i prowadzenia tam operacji finansowych. Zakazem objęta została też rodzina Kaddafiego - poinformowała agencja Interfax.

Otsuchi. Przed tsunami 15 tys. mieszkańców, po - 3 tys.

Japońskie media liczą ofiary w poszczególnych regionach kraju, które ucierpiały w czasie trzęsienia ziemi. Dane są przerażające: ostateczny bilans sięgnie co najmniej kilkunastu tysięcy zabitych. Piątkowe trzęsienie zabiło ludzi w 12 spośród 47 prefektur. Najgorzej było w trzech prefekturach północno-wschodniej Japonii. W jednym z miast prefektury Iwate po przejściu tsunami nie doliczono się 12 tys. mieszkańców - podczas gdy miasto liczy 15 tysięcy.

Polacy najmniej ufają władzom

Widmo pesymizmu krąży po Europie – wynika z badania, jakie przeprowadził brytyjski "Guardian" w pięciu krajach UE, w tym w Polsce. Z badanych narodów Polacy najmniej ufają swoim władzom, za to są bardziej ufni, że sytuacja ekonomiczna się poprawi.

Mięsny protest przeciw Putinowi

Władimir Putin mielący surowe mięso razem z Muammarem Kaddafim w centrum Moskwy - taki happening zorganizowali członkowie młodzieżowej organizacji "My" w proteście przeciw polityce rosyjskiego premiera. - Wzywamy do dymisji dyktatorów, którzy wciąż nie chcą oddać władzy - ogłosili.

Relacja z epicentrum kataklizmu

"Sendai jest odcięte od świata. Dziś prąd już dochodzi do sporej części domów, ale wody i gazu nie ma. Ogromna armia ratowników przeczesuje zalane tereny" - relacjonuje Cezary Treda, doktorant Uniwersytetu Tohoku. Sendai to stolica najbardziej dotkniętej kataklizmem prefektury Miyagi. Jest położone zaledwie 170 km od epicentrum wstrząsów, które w piątek nawiedziły Japonię.

USA: woda zalewa północne stany

Powodzie pustoszą stan New Jersey. Ulewy sparaliżowały cały region. Wzburzona woda zrywa mosty i zalewa budynki. Już w czwartek lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Dymisja za potępienie ws. Wikileaks

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu PJ Crowley podał się do dymisji po tym, gdy ostro (i publicznie) skrytykował sposób traktowania szeregowca Bradleya Manninga przez władze USA. Manning oskarżony jest o przekazywanie tajnych danych demaskatorskiemu portalowi Wikileaks.

Gra z diabłem o życie? Kłótnia o energię jądrową

Świat patrzy z niepokojem na elektrownie jądrowe w Japonii. Kanclerz Angela Merkel uważa, że to wielkie ostrzeżenie i zarządza kontrolę bezpieczeństwa w Niemczech. Proponuje też, by tą sprawą zajęto się na szczycie Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk widzi to inaczej - japońska technologia jest widać bezpieczna, skoro nawet po trzęsieniu ziemi nie ma powtórki z Czarnobyla.

Jan Paweł II na Facebooku

Przed zbliżającą się beatyfikacją polskiego papieża Watykan rozpoczyna promocję nauczania Jana Pawła II. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać uruchomiony oficjalny profil papieża Polaka na Facebooku. Akcja ma zainteresować nie tylko zbliżającą się beatyfikacją, ale także pontyfikatem Jana Pawła II.

Zniszczona Japonia z kosmosu

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opublikowała nowe zdjęcia przedstawiające skutki katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Widać na nich m.in. najbardziej dotknięte regiony - Sendai i prefekturę Miyagi.

Chcieli reform, zostali skopani

Kilkadziesiąt osób zostało rannych, niektóre ciężko w czasie niedzielnej demonstracji w Casablance. Marokańska policja rozpędziła manifestację, której uczestnicy domagali się reform politycznych.

Wielka zasadzka w Bredze? Rebelianci odbijają miasto

- Schwytaliśmy 20 żołnierzy Kaddafiego i zabiliśmy 25 - powiedział pułkownik rebeliantów Hamed al-Hasi twierdzący, że po udanym wciągnięciu wojsk dyktatora w pułapkę odbili ważny port naftowy we wschodniej części kraju - Bregę. Miasto to wcześniej w niedzielę znalazło się w rękach sił Kaddafiego, prących na Wschód w kierunku matecznika rebeliantów - Bengazi.

Japonia: Pierwsze wyłączenia elektryczności

Na poniedziałek zapowiedziano czasowe przerwy w dostawie prądu w niektórych japońskich prowincjach. Jak poinformował premier Naoto Kan, akcja ma uchronić cały region przed kompletnym brakiem energii. Według japońskiej policji, potwierdzono już śmierć ponad trzech tysięcy osób. Liczba ofiar może przekroczyć nawet 10 tysięcy. W elektrowni atomowej Fukushima ciągle trwają starania mające na celu schłodzenie rdzenia jednego z reaktorów - do jego wnętrza jest pompowana woda morska. Z kolei w elektrowni w Tokai nie działa jeden z systemów chłodzących, ale pozostałe pracują.

Żydzi apelują do Tuska o zwrot mienia

Światowy Kongres Żydów apeluje do Polski o restytucję. - Ocaleni z Zagłady potrzebują rekompensat za mienie utracone w Polsce, aby radzić sobie z problemami starości - mówi sekretarz generalny WJC Michael Schneider.

Bułgarzy przeciw drogiej benzynie

Tysiące Bułgarów wyszły na ulice w proteście przeciw wysokim cenom ustanawianym przez krajowych monopolistów - przede wszystkim producentów i dostawców energii elektrycznej i paliw. Protestujacy skrzyknęli się za pomocą internetu. Ideą inicjatorów był przejazd samochodami przez ulice dużych miast i blokowanie stacji benzynowych poprzez kupowanie minimalnych ilości paliwa.

Demokratyczny test popularności Putina

24 miliony Rosjan mają prawo zagłosować w wyborach do władz lokalnych. W 74 z 83 regionów Federacji Rosyjskiej odbywają się wybory różnych szczebli i referenda. Łącznie jest to ponad 3,2 tys. głosowań. Wybory traktowane są jako próba generalna przed wyznaczonymi na 4 grudnia wyborami do Dumy Państwowej.

10,6 mln euro kary za podpalenie lasu

Michael Hanks, 66-letni Brytyjczyk spędzał urokliwe wakacje ze swoją towarzyszką w górach Sierra Nevada w Hiszpanii. Niestety pewnego dnia zabłądzili. Mężczyzna rozpalił ognisko, aby dać znać ekipie poszukiwawczej, Miał jednak pecha, jego mały ogień błyskawicznie przerodził się w wielką pożogę, która pochłonęła znaczną część parku narodowego.