Eksplozje w Trypolisie. Gdzie zatrzyma się Kaddafi?

W niedzielę wieczorem polskiego czasu kolejne bomby spadły na libijską stolicę. Tymczasem mieszkańcy Syrty twierdzą, że konwój 20 dział przeciwlotniczych należących do wojsk wiernych Kaddafiemu wyjechał z miasta na zachód. Z miasta w kierunku Trypolisu uciekają też cywile. Ciężkie walki trwają w centrum kontrolowanej przez rebeliantów Misraty. Kaddafi stara się odbić miasto używając czołgów i moździerzy. Z Belgii nadeszła wiadomość, że NATO przejmie kontrolę nad operacją wojskową w Libii.

NATO przejmuje operację w Libii. "Natychmiast"

Ambasadorowie państw NATO uzgodnili przejęcie dowództwa nad wszystkimi operacjami powietrznymi w Libii, łącznie z atakami z powietrza w celu ochrony ludności cywilnej - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że dowódcy natowscy otrzymali już polecenie wprowadzenia w życie tych decyzji "ze skutkiem natychmiastowym". Agencja Reutera pisze natomiast, że przejmowanie kontroli może potrwać trzy dni.

Wiadukt, który robi prąd

Na drodze pomiędzy Bagnerą i Scillą we Włoszech powstanie wiadukt, który wykorzysta wiatr i słońce do produkcji energii. Pomiędzy filarami będzie zainstalowanych 26 turbin, które mają wygenerować 36 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Zaś droga na górze ma być wyposażona w panele solarne dające dodatkową energię. Całość pozwoli na zasilenie 15 tysięcy domów.

"Jemen jest bombą zegarową"

Jemeńscy islamistyczni bojownicy starli się z wojskiem w położonym na południu Jemenu mieście Dżar. W tej samej prowincji bojownicy opanowali też fabrykę broni. - Jemen jest bombą zegarową, i jeśli my i zaprzyjaźnione kraje nie powrócimy do dialogu, dojdzie do destrukcyjnej wojny domowej - ostrzega prezydent Jemenu Ali Abdullah Salah.

"Zabójca lotniskowców" ruszy na Kuryle

Rosyjski krążownik rakietowy Marszałek Ustinow po przejściu koniecznych napraw może zasilić w 2013 roku Flotę Pacyfiku - donosi agencja RIA Novosti powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela rosyjskiej marynarki wojennej.

Policzą, ilu Polaków jest w Wielkiej Brytanii

Niedziela jest w Wielkiej Brytanii dniem spisu powszechnego. Formularze już wcześniej rozesłano do 26 mln gospodarstw domowych. Organizowany raz na 10 lat spis da władzom wyobrażenie m.in. o liczbie imigrantów. Wyniki tego liczenia mogą okazać się ciekawe także dla Polaków, ponieważ dowiemy się ilu przybyszów znad Wisły mieszka na Wyspach, a także ilu zamierza tam zostać.

Dzięki wojnie wyjaśni się zabójstwo sprzed 27 lat?

To zabójstwo wstrząsnęło w 1984 r. całą Wielką Brytanią. Młoda policjantka zginęła od kuli wystrzelonej z libijskiej ambasady. Teraz Omar Ahmed Sodani, domniemany zabójca Yvonne Fletcher, został schwytany przez libijskich rebeliantów w Bengazi. Twierdzi jednak, że jest niewinny.

Koniec stanu wyjątkowego. Po 48 latach

Władze Syrii zniosły stan wyjątkowy, który obowiązywał w tym kraju od 48 lat - poinformowała agencja dpa, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela rządu Syrii. Tymczasem państwowa agencja SANA podała, że w antyrządowych zamieszkach w mieście Latakia w ciągu ostatnich dwóch dni zginęło 12 osób. W niedzielę oddziały syryjskiej armii wkroczyły do tego ogarniętego protestami portu nad Morzem Śródziemnym.

Rebelianci biorą wschód, Kaddafi trzyma zachód

Rebelianci, po tym jak opanowali wschód, zaczęli kierować się na zachód. W sobotę wyparli siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego ze strategicznego miasta Adżdabija, w niedzielę zdobyli Ben Dżawad i Ras al-Nuf. Teraz ich celem jest Syrta, która wciąż kontrolowana jest przez Kaddafiego. Pod władaniem reżimu są też inne ważne miasta położone na zachodzie kraju m.in. stolica Libii Trypolis, Zawija i Zuwara. Walki wciąż toczą się o Misratę i Zintan.

Megapromieniowanie okazało się megabłędem

Doniesienia o gigantycznym wzroście promieniowania w wodzie w reaktorze nr 2 były... błędem w obliczeniach - podał operator elektrowni Fukushima I, firma TEPCO. Wcześniej doniesiono, że poziom radioaktywności jest tam 10 milionów razy wyższy niż podczas normalnej pracy reaktora.

Koalicjanci uzbroją libijskich partyzantów?

Wielka Brytania i inne państwa uczestniczące w koalicji przeciw Muammarowi Kaddafiemu przygotowują plany uzbrojenia libijskich partyzantów - twierdzi brytyjski tygodnik "Sunday Times".

250 tys. osób kontra Cameron

Ponad 200 osób zostało aresztowanych, a 84 odniosły obrażenia podczas wielkiego antyrządowego protestu, który miał miejsce w Londynie. Przeszło 250 tys. młodych londyńczyków wyszło na ulice stolicy w proteście przeciwko bezrobociu, cięciom budżetowym i podwyżce podatków.

Poród na łodzi imigrantów

Na barce z 330 uchodźcami, płynącej do Włoch z Libii, urodził się w sobotę chłopczyk. Gdy łódź w Kanale Sycylijskim zaczęła wzywać pomocy, wysłany tam helikopter z ekipą medyczną zabrał matkę i noworodka do szpitala. Chłopiec otrzymał imię Yeabsera, Dar Boga.

Wojna w Libii tańsza niż sądzono

Interwencja militarna w Libii będzie mniej kosztowna niż początkowo zakładano - pisze "The Washington Post". Według gazety, operacja "Świt Odysei" pochłonie "setki milionów dolarów", ale i tak będzie to mniej niż szacowany przez ekspertów koszt.

"Daleko nam do zażegnania kryzysu"

- Nadal daleko nam do zażegnania atomowego kryzysu w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii - powiedział w wywiadzie dla "New York Times'a" szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Skrytykował operatora Fukushimy za brak przejrzystości działania firmy i niedostateczną ochronę pracowników.

Siły bezpieczeństwa zabiły 2 osoby

Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły w sobotę dwóch demonstrantów, którzy usiłowali podpalić siedzibę partii Baas w mieście Latakia. W Darze policja gazem łzawiącym rozpędziła protest - podał świadek, na którego powołuje się agencja Reutera. Wcześniej w Darze tłum obalił pomnik byłego prezydenta kraju, zniszczono też wielki portret jego syna i obecnego przywódcy. W całym kraju tysiące żałobników wzięło udział w pogrzebach ofiar zastrzelonych podczas marszów i protestów.

Świat pogrążył się w ciemności

Pałac Kultury, Akropol, Opera w Sydney, Brama Brandenburska - na 60 minut zgasło światło w kilkuset budynkach w całej Polsce i tysiącach na świecie. Wszystko z powodu akcji "Godzina dla Ziemi", która ma na celu ochronę klimatu.

Włochy tracą kontrolę nad imigrantami

We Włoszech pogłębia się imigracyjny kryzys. Najgorsza sytuacja jest na wyspie Lampedusie, która pogrąża się w coraz większym chaosie w związku z ich masowym napływem z Tunezji. Na wyspie brakuje wody, ośrodki dla uchodźców są przepełnione. Uciekinierzy koczują w straszliwych warunkach, dochodzi nawet do buntów.

Problem z osądzeniem lekarza Jacksona

Sąd w Los Angeles, zajmujący się sprawą śmierci Michaela Jacksona, ma poważny problem z skompletowaniem ławy przysięgłych. Tradycyjnie jej członkowie są dobierani tak, aby nie wiedzieć o sprawie, w której mają wydać werdykt. W wypadku śmieci Jacksona, poszukiwania okazały się bardzo trudne. Do tej pory znaleziono tylko dwóch bezstronnych przysięgłych.

"Fukushima jest wszędzie." Niemcy przeciw atomowi

"Energia atomowa niszczy życie" i "Fukushima jest wszędzie" - takie hasła pojawiły się na ulicach niemieckich miast. W sumie przeciwko energii atomowej protestowało około 200 tysięcy ludzi, z czego 120 tysięcy w Berlinie.

Wygrał 319 milionów dolarów

To się nazywa szczęśliwy los - nieznany jeszcze zwycięzca amerykańskiej loterii Mega Millions kupił kupon wart obecnie 319 mln dolarów. Wygrana jest piątą co do wielkości w historii loterii. Najwyższa padła w marcu 2007 roku i wynosiła 390 mln.

Zgwałcona przez żołnierzy Kaddafiego, czy szalona?

Histerycznie krzycząca kobieta wdarła się do hotelu w Trypolisie, w którym władze umieściły wszystkich zagranicznych dziennikarzy. Twierdziła, że porwali i zgwałcili ją żołnierze reżimu. Kobieta została siłą wyprowadzona z hotelu przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i odwieziona w nieznanym kierunku. Doszło tez do bójki z próbującymi bronić ją dziennikarzy. Władze twierdzą, że kobieta jest niepoczytalna.

Pół miliona Brytyjczyków wyszło na ulice Londynu

Pół miliona Brytyjczyków maszeruje przez Londyn. Tłum składa się w większości z pracowników sektora budżetowego, którzy protestują przeciw programowi głębokich cięć i reform finansowych, forsowanemu przez rząd. Część agresywnych demonstrantów starła się z policją.

Jak padają strzały... Dramatyczne nagrania w sieci

Syryjska opozycja apeluje o "powstanie ludowe" w całym kraju. Odezwa pojawiła się na Facebooku, dzień po krwawym rozpędzeniu przez reżim demonstracji w głównych syryjskich miastach. W sobotę doszło do kolejnych protestów. W mieście Tafas spalono siedzibę partii rządzącej Baas.

Z wycieczki po USA wrócił tłumić rebelię

Khamis, 27-letni syn Muammara Kaddafiego, obecnie jest najbardziej znany z dowodzenia "brygadą Chamisa", elity libijskiej armii, wykorzystywanej do tłumienia rebelii. Okazuje się, że bezwzględny wojskowy w momencie wybuchu niepokojów w ojczyźnie, podróżował po USA gdzie uczył się zarządzania. Wizyta została gwałtownie przerwana, a Libijczyk wrócił do kraju objąć dowodzenie.

Zmarła "ostatnia tak bliska krewna" Lenina

Olga Uljanowa, bratanica przywódcy bolszewickiej rewolucji Włodzimierza Lenina (prawdziwe nazwisko Uljanow), zmarła w piątek w wieku 89 lat - podały rosyjskie media. - Ona była jego ostatnią tak bliską krewną - poinformowały służby prasowe gubernatora obwodu uljanowskiego.

Krecik leci w kosmos. Wybrali go

Bohater czeskich filmów animowanych, Krecik, poleci w kosmos razem z załogą zaplanowanej na kwiecień ostatniej misji wahadłowca Endeavour. Pluszową maskotę zwierzaka zabierze ze sobą amerykański astronauta Andrew Feustel. Krecik poza atmosferą spędzi dwa tygodnie.

"Zestrzelili" samolot, gdy był już na ziemi

Trwająca od niemal tygodnia operacja ustanowienia strefy zakazów lotów nad Libią, do tej pory przyniosła tylko jedną próbę jej naruszenia. Libijski samolot został zniszczony przez francuski myśliwiec. Okazuje się jednak, że pierwsze powietrzne zwycięstwo koalicji zostało odniesione na ... ziemi, a zniszczoną maszyną był samolot treningowy.

Bawią się dobrze... w samobójców

Na co dzień obserwują wojnę i słyszą o dżihadzie - dzieci z pogranicza Pakistanu i Afganistanu bawią się w... zamachowców-samobójców. "Zabawy" nagrywają na telefony i wrzucają do internetu. - Te filmy pokazują potworne zniszczenia w ich psychice - mówi reporterce TVN24 prof. Piotr Balcerowicz z Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Stają na nogi - bioniczne

Inteligentna proteza zasilana baterią i sterowana za pomocą telefonu komórkowego – brzmi kosmicznie, ale to rzeczywistość amerykańskich weteranów, którzy dzięki takim cudom mogą znów stanąć na własnych nogach. Polacy zasdokonali właśnie pionierskiego wszczepienia implantu chrząstki stawu kolanowego.