Komandosi lepsi od piratów

Południowokoreańscy komandosi odbili z rąk somalijskich piratów uprowadzony w środę kontenerowiec Hanjin Tianjin. Wszyscy członkowie załogi są cali i zdrowi. Na pokładzie było 21 marynarzy, w tym 14 obywateli Korei Południowej.

Zbadają mleko karmiących matek. Boją się skażenia

Próbki mleka niektórych kobiet karmiących zostaną poddane testom na ewentualną radioaktywność - podało w czwartek japońskie ministerstwo zdrowia. Wszystko ma związek z katastrofą w elektrowni atomowej w Fukushimie.

Indie opatentowały jogę

Władze Indii stworzyły specjalną bazę danych zawierającą tekstowe opisy 1,3 tys. pozycji jogi. Dwieście najpopularniejszych w tym zbiorze ma też dołączoną wideografikę. W ten sposób ojczyzna jogi chce uniemożliwić patentowym piratom wykorzystywanie pozycji jogi dla celów komercyjnych.

Izraelski UAV dla Polaków w Afganistanie

Bezzałogowe samoloty rozpoznawcze Aerostar zostały włączone w system rozpoznania polskiego kontyngentu w Afganistanie - poinformował minister obrony Bogdan Klich, który w czwartek kontynuuje wizytę w tym kraju. W porównaniu z dotychczas wykorzystywanym sprzętem, UAV (unmanned aerial vehicle) wyprodukowany przez izraelską firmę Aeronautics ma większy zasięg i działa w warunkach dziennych i nocnych.

"NATO może wysłać siły lądowe, by aresztować Kaddafiego"

- NATO może w każdej chwili wysłać swoje siły lądowe do Libii, by aresztować Muammara Kaddafiego. Nie byłoby to naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ legitymizującej operację ochrony cywilów w Libii - stwierdził francuski generał Alain Pellegrini, były dowódca wojsk ONZ w Libanie (UNIFIL). I dodał, że gdyby była to "krótka operacja, mająca na celu usunięcie Kaddafiego, to nie mogłaby ona być nazwana inwazją lądową".

Łukaszenka: Zniszczymy wszelką piątą kolumnę

Zachód miesza się w wewnętrzne sprawy Białorusi, a opozycja jest "piątą kolumną" - wystąpienie Aleksandra Łukaszenki w białoruskim parlamencie pełne było ostrych sformułowań, oskarżeń i gróźb. - Nie uda się złamać kraju. Zniszczymy wszelką piątą kolumnę i mamy do tego wystarczające środki - zapowiedział prezydent Białorusi.

Suchoj Superjet 100 już lata z pasażerami

Debiut najnowszego rosyjskiego samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100. Należąca do armeńskich linii lotniczych Armavia maszyna wylądowała w czwartek nad ranem na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Na pokładzie było 90 pasażerów.

Podnosili ceny przed beatyfikacją, zostali ukarani

Sześć rzymskich hoteli i pensjonatów zostało zamkniętych, licencje zawieszono 22 innym i wymierzono im kary w wysokości 300 tysięcy euro - to rezultat kontroli przeprowadzonych w związku z sygnałami o drastycznym podniesieniu cen przed beatyfikacją Jana Pawła II.

"Otrzymane od niego zadanie nie spada w próżnię"

- Kiedy 1 maja beatyfikowany zostanie papież Jan Paweł II, pełni wdzięczności myśleć będziemy o nim jako wielkim świadku Boga i Jezusa Chrystusa w naszych czasach, jako człowieku napełnionym Duchem Świętym - powiedział papież Benedykt XVI w homilii podczas mszy Krzyżma świętego w bazylice watykańskiej w Wielki Czwartek.

"FT": Dla Tuska najważniejszy sojusznik to Niemcy, a nie USA

Za rządów premiera Donalda Tuska doszło do wyraźnej poprawy dwustronnych stosunków Polski i Niemiec - pisze czwartkowy "Financial Times". - Centrowy rząd Donalda Tuska doszedł do wniosku, że polityczne i ekonomiczne interesy Polski są powiązane z coraz silniejszymi Niemcami, odchodząc od polityki poprzedniego rządu, który najbliższego sojusznika widział w Waszyngtonie - podkreśla dziennik.

Premier Litwy wychwala partię Polaków

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie jest bliska współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - uważa premier Andrius Kubilius, przewodniczący konserwatystów. - Reprezentująca Polaków siła polityczna jest nam bliska przez swoje katolicko-chrześcijańskie poglądy, a w kwestiach ekonomicznych i finansowych (...) partia działała przejrzyście i rzetelnie - powiedział Kubilius rozgłośni "Żiniu Radijas". Szef AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski twierdzi, że nic nie może łączyć jego partii z konserwatystami.

"Zapał Obamy osłabił jedność przeciwko Kaddafiemu"

- Zapał administracji Baracka Obamy, aby przekazać dowództwo nad operacją NATO i wycofać amerykańskie samoloty bojowe, osłabił jedność wspólnego frontu przeciwko Kaddafiemu - twierdzi przedstawiciel jednego z krajów europejskich, którego wypowiedź przytacza "Washington Post". W gazecie czytamy także, że wysyłanie przez Francję i Włochy doradców wojskowych do libijskich sił powstańczych oznacza, że operacja wkroczyła w nową fazę. - Nie należy jednak oczekiwać, że zmieni to trajektorię konfliktu - pisze amerykański dziennik.

Nie chcieli do NATO, będą ćwiczyć z Rosją i Białorusią

Kijów zacieśnia współpracę wojskową z Rosją i Białorusią. Minister obrony Ukrainy wziął udział w naradzie kierownictw resortów obrony Rosji i Białorusi, po czym ogłosił, że ukraińscy żołnierze wezmą udział w wielkich rosyjsko-białoruskich manewrach.

Podpalili butle z tlenem. Spłonęło 9 budynków

Mieszkańcy ośrodka dla imigrantów na peryferiach Sydney, niezadowoleni z długiego oczekiwania na decyzję o przyznaniu azylu, w nocy podpalili butle z tlenem, co doprowadziło do eksplozji i pożaru w dziewięciu budynkach - poinformowały australijskie władze. Strażacy pożar opanowali, nikt nie został ranny.

Elżbieta II kończy 85 lat

Elżbieta II kończy dziś 85 lat. Jednak zgodnie z tradycją oficjalne uroczystości z tej okazji odbędą się dopiero w czerwcu. Królowa zasiada na brytyjskim tronie od prawie 60 lat.

Obama sprawił, że Zuckerberg założył krawat

Prezydent Barack Obama spotkał się z pracownikami Facebook Inc., w kalifornijskiej siedzibie tej firmy. Spotkanie prowadził Mark Zuckerberg, założyciel i szef firmy. Podczas dyskusji z prezydentem wystąpił w krawacie, chociaż jest znany z niechęci do formalnych strojów. - Jestem Barack Obama, facet, który sprawił, że Mark Zuckerberg założył marynarkę i krawat - żartował prezydent.

Libijscy powstańcy chcą obcych żołnierzy

Libijscy powstańcy oświadczyli, że nie sprzeciwialiby się obecności obcych wojsk lądowych, które zapewniałyby bezpieczeństwo ludności cywilnej. Nie chcą jednak, by wspierali ich w walce z siłami reżimu Kaddafiego. Tymczasem, jak poinformowała Hillary Clinton, Stany Zjednoczone po raz pierwszy bezpośrednio wesprą libijską opozycję. Sekretarz stanu powiedziała, że USA przekażą przeciwnikom reżimu Kaddafiego m.in. artykuły medyczne, ubrania, odbiorniki radiowe i żywność o łącznej wartości 25 mln dolarów.

Zmarł drugi dziennikarz postrzelony w Libii

Kilka godzin po śmierci brytyjskiego fotoreportera Tima Hetheringtona, w wyniku ran odniesionych podczas ostrzału w libijskiej Misracie zmarł drugi dziennikarz - Amerykanin Chris Hondros, poinformował dziennik "New York Times" na swej stronie internetowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało natomiast, że w Misracie zginął jeden Ukrainiec, a drugi został ranny.

Wprowadzają "strefę zamkniętą" wokół elektrowni Fukushima

- Obszar w promieniu 20 kilometrów wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima jest "strefą zamkniętą" - poinformował premier Naoto Kan podczas wizyty w prowincji Fukushima. Oznacza to, jak podkreślił szef japońskiego rządu, że nikomu nie wolno wejść do tej strefy bez specjalnego, wydanego przez władze zezwolenia.

Zamachowcy z metra "mroczni i zamknięci w sobie"

Główni podejrzani o zamach mińskim metrze w nie mają odchyleń psychicznych - podały białoruskie służby prowadzące śledztwo w sprawie zamachu, w którym zginęło 13 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Ile płaci Kaddafi? 10 tys. dolarów za 2 miesiące walki

Muammar Kaddafi miał wydać co najmniej 4,5 miliona dolarów na zatrudnienie setek najemników z Afryki Północnej. Gazeta "Daily Telegraph" powołuje się na "wysokich oficerów NATO", którzy swoją wiedzę bazują na informacjach od byłych członków reżimu, którzy uciekli z Libii.

Chorwacja: Biskupi bronią skazanych generałów

Skazanie przez haski trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii dwóch chorwackich generałów za rolę w wojnie w latach 1991-1995 jest "poważną zniewagą dla narodu chorwackiego" - oświadczył w środę chorwacki Kościół katolicki. - My, duchowni chorwaccy, wraz z naszymi wiernymi podzielamy niedowierzanie i smutek z powodu wyroku i jego uzasadnienia prawnego - głosi komunikat Konferencji Episkopatu Chorwacji.

Trump dla demokratów jak dar zesłany z nieba

Republikanie zaniepokojeni politycznymi planami Donalda Trumpa. Ten nowojorski deweloper i miliarder chce ubiegac się o nominację prezydencką w Partii Republikańskiej. Demokraci uważają jego kandydaturę za dar zesłany im z nieba. Kontrowersyjny biznesmen byłby wymarzonym rywalem dla Baracka Obamy w 2012 r.

Lepsi i gorsi podczas kontroli na lotnisku?

Prezes British Airways Martin Broughton opowiedział się za zmianą obecnych zasad kontroli pasażerów na lotniskach. Brytyjczyk uważa, że w zależności od oceny ryzyka, niektóre osoby mogą być niesprawdzane. Obrońcy praw obywatelskich zgłaszają zastrzeżenia. Ich zdaniem, zmiana przepisów może skutkować dyskryminacją.

USA: Wywiad Pakistanu współpracuje z talibami

Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA admirał Mike Mullen udał się do stolicy Pakistanu, aby łagodzić napięcia dyplomatyczne obu krajów. Swoją misję wypełnia w specyficzny sposób. Podczas wywiadu dla pakistańskiego dziennika oskarżył potężny wywiad wojskowy ISI o współpracę z afgańskimi rebeliantami, którzy walczą z NATO.

Globalna afera lekowa za setki milionów dolarów

Jeden z największych globalnych funduszy do walki z chorobami twierdzi, że w ostatnich latach skradziono leki antymalaryczne warte miliony lub nawet setki milionów dolarów. Informacje te są wynikiem wewnętrznego śledztwa przeprowadzonego przez Global Fund, czyli międzynarodową instytucję finansową zajmującą się zdobywaniem i wypłacaniem dodatkowych środków na zapobieganie i leczenie HIV/AIDS, gruźlicy i malarii.