Polonia zbiera się do walki o zniesienie wiz

Polonia w USA rozpoczęła akcję nacisków na Kongres, aby uchwalił wniesioną niedawno do jego obu izb nową ustawę, która ułatwiłaby zniesienie wiz dla Polaków. Ustawa zmienia kryteria wejścia do programu ruchu bezwizowego, ale jej szanse ocenia się jako małe.

Zabili go, ale żyje. I sprawia problemy

Jeden z bohaterów kirgiskiej rewolucji, teoretycznie martwy Maralbek Maksymbekow żyje i pracuje jako kierowca minibusa w rosyjskim Jekaterynburgu - donosi Radio Free Europe. Co więcej, swoją żywotnością sprawia kłopoty swoim bliskim, którzy jako rekompensatę za jego śmierć mieli właśnie dostać nowe mieszkanie w Biszkeku.

Podejrzani o zabicie Włocha nie żyją

Siły bezpieczeństwa hamasowskiego rządu zatrzymały trzech podejrzanych o zabójstwo propalestyńskiego aktywisty, Włocha Vittorio Arrigoniego. Dwóch głównych podejrzanych zginęło.

Na policjantów czekała bomba

W poniedziałek wieczór północnoirlandzcy otrzymali wezwanie od mężczyzny, który podał adres na południu Belfastu, twierdząc, że jest tam kobieta w szoku potrzebująca pomocy. Wezwanie okazało się pułapką.

Zamiast samolotów oglądał filmy

Zamiast naprowadzać samoloty, amerykański kontroler lotów ze stacji radarowej w pobliżu Cleveland oglądał film "Ślady zbrodni" - donosi Fox News. To kolejna tego typu kompromitacja kontrolerów w USA, po przynajmniej pięciu przypadkach zaśnięcia w pracy, jakie odnotowano ostatnio.

Szef opozycji głoduje: albo wybory albo...

Przywódca serbskiej opozycji Tomislav Nikolić zapowiedział, że będzie kontynuował strajk głodowy, domagając się wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Nikolić głoduje, mimo iż stan jego zdrowia pogorszył się i konieczna była hospitalizacja.

Wydał 136 mln funtów na mieszkanie. Stać go

Jest położone w prestiżowej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge, ma trzy poziomy i kosztuje bagatela 136 mln funtów. Dla ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa cena jednak nie grała roli. Mieszkanie w luksusowym One Hyde Park było warte każdych pieniędzy.

Wymienili Castro na Castro

Po 46 latach na stanowisku Fidel Castro przestał pełnić funkcję I sekretarza Komunistycznej Partii Kuby. Wszystko zostało jednak w rodzinie, bo zgodnie z oczekiwaniami kubańscy komuniści na następcę Fidela wybrali jego brata, Raula.

Nagie piersi przeciw elektrowni

Golizna kontra energia nuklearna. Ukraińskie aktywistki z grupy Femen tym razem protestowały przeciwko planom budowy nowej elektrowni atomowej. Uznały, że dobrą okazją do wyrażenia sprzeciwu jest zbliżająca się 25. rocznica eksplozji reaktora w Czarnobylu.

Doradcy wojskowi jadą do Libii

Wielka Brytania wyśle do Bengazi około 20 doświadczonych doradców wojskowych, by wzmocnić swoją ekipę dyplomatyczną w stolicy libijskich powstańców. Szef francuskiego MSZ przyznał tymczasem, że Zachód nie docenił zdolności Muammara Kaddafiego do przetrwania.

Król czekolady zmarł na serce

Król czekolady Pietro Ferrero zmarł na serce w czasie treningu na rowerze. 48-latek zasłabł w Kapsztadzie, gdzie przebywał z ojcem na rozmowach w sprawie budowy nowej fabryki firmy.

Ludzie prezydenta odchodzą

Wiele osobistości z rządzącego w Jemenie Powszechnego Kongresu Ludowego (GPC) prezydenta Alego Abdulaha Salaha zerwało z reżimem i utworzyło własną partię - Blok na rzecz Sprawiedliwości i Rozwoju - podały jemeńskie media. Także we wtorek służby bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów w mieście Taizz. Jest wielu rannych

Polscy obserwatorzy "przekupieni"?

Czy prezydent Kazachstanu zapłacił polskim obserwatorom wyborów prezydenckich za pochlebną opinię na ich temat? - pyta Balli Marzec, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska. Jeden z wymienionych przez nią obserwatorów, poseł SLD Tadeusz Iwiński stanowczo zaprzecza.

"Francja jest najstarszą córą Kościoła"

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by mimo zasady świeckości państwa premier Francji Francois Fillon pojechał na beatyfikację Jana Pawła II. Wcześniej mówiło się, że w rzymskich uroczystościach weźmie udział Nicolas Sarkozy, ale prezydent zrezygnował z tego pomysłu, bo - jak pisze "Le Figaro" - obawia się negatywnej reakcji większości rodaków.

"Są i inni ambasadorzy, i o nich nie chce się mówić"

Alaksandr Łukaszenka uważa, że nie wszystkie państwa stanęły na wysokości zadania w jego mniemaniu reagując na ubiegłotygodniowy zamach w metrze w Mińsku. Prezydent Białorusi powiedział, że reakcja na zamach ze strony niektórych państw oraz dyplomatów pracujących na Białorusi jest "papierkiem lakmusowym" ich postawy wobec jego kraju.

NATO nie potrafi zatrzymać rzezi cywilów w Misracie

Siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego wznowiły ostrzał Misraty, powodując ofiary cywilne - poinformowała Amnesty International. Wysoki przedstawiciel NATO przyznał, że lotnictwo Sojuszu jest bezsilne. Ma ogromne problemy z lokalizacją i niszczeniem broni, wykorzystywanej przez reżim do atakowania miasta.

Świat daje miliony na Czarnobyl

Świat zrzuca się na nowy sarkofag nad zniszczonym czwartym reaktorem w elektrowni w Czarnobylu. Według ukraińskich władz, na ten cel potrzeba jeszcze 740 milionów euro. Na konferencji państw darczyńców udało się zebrać 550 milionów euro. - Wyniki konferencji są bezprecedensowe - oświadczył po spotkaniu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Rząd potępia nauczycieli za "polskie Hitlerjugend"

- Litewski rząd i premier Andrius Kubilius kategorycznie potępiają wszelkie przejawy podżegania do niezgody narodowej i nie będą tolerować szowinizmu i radykalnego nacjonalizmu - czytamy we wtorkowym komunikacie szefa kancelarii rządu Deividas Matulionisa. To reakcja na wypowiedzi, jakie padły z ust litewskich pedagogów na temat polskich dzieci na Litwie.

Było szczytnie, skończyło się wojną o ropę

- To nie miało być tak, ale skończyło się wojną o ropę - pisze w raporcie na temat wojny w Libii prestiżowy amerykański instytut badawczy Jamestown Foundation. Walka między Muammarem Kaddafim a opozycją obraca się obecnie wokół kwestii związanych z surowcami. Włochy planują w maju spotkanie międzynarodowe, które ma wypracować sposoby sprzedaży ropy przez rebeliantów.

Płomienie w bazylice. Ewakuacja turystów z Sagrada Familia

Ewakuacja bazyliki Sagrada Familia. W świątyni doszło do pożaru - poinformowały władze Barcelony. Nikt nie został ranny. Jak podaje portal thinkspain.com, na miejscu pojawiło się kilka wozów straży pożarnej, pożar już opanowano. Policja miała aresztować człowieka podejrzanego o podpalenie - donosi "La Vanguardia".

Porachunki cyrkowców. Sześć osób w szpitalu

Pistolety, noże i kastety poszły w ruch podczas kłótni dwóch klanów cyrkowych w Ratyzbonie w Niemczech. W bijatyce jedna osoba została postrzelona, a pięć jest rannych. Policja próbuje ustalić, co było powodem strzelaniny pomiędzy cyrkowcami.

Katolik na brytyjskim tronie? Pomysł rewolucyjnej reformy

Brytyjski rząd myśli o rewolucyjnych zmianach dotyczących reguł dziedziczenia tronu Zjednoczonego Królestwa. Zrównanie w prawach obu płci oraz koniec dyskryminacji katolików - to dwa najważniejsze pomysły - konsultowane obecnie z innymi krajami Wspólnoty Brytyjskiej. Co na to Pałac Buckingham? Nie komentuje, mówiąc, że to sprawa rządu.

W cieniu zamachu czystka Łukaszenki

Podczas gdy cała uwaga Białorusinów skupiła się na informacjach o śledztwie w sprawie zamachu w metrze, Łukaszenka bez rozgłosu zwalnia wysokich rangą urzędników. Jak dowiedziała się "Narodnaja Wolia", stanowisko zastępcy przewodniczącego Państwowego Komitetu Celnego stracił Wasilij Demianciej. To nie jedyna dymisja na wysokich stanowiskach białoruskiej administracji.

Wojna robotów? Brytyjski rząd straszy "Terminatorem"

Brytyjskie ministerstwo obrony ostrzega, że ludzkość może "bezwolnie zmierzać w kierunku rzeczywistości z filmów Terminator". Specjalny raport nawołuje do dyskusji nad wykorzystaniem robotów w działaniach bojowych. Coraz większa liczba w znacznym stopniu samodzielnych maszyn na polu bitwy ma zwiększać prawdopodobieństwo wybuchu kolejnych wojen, ponieważ władzom łatwiej będzie słać do walki roboty, niż szafować ludzkim życiem.

Weźmie milion łapówki? Zapłaci 100 mln kary

Z łapówkami w Rosji nie radzili sobie carowie. Korupcja kwitła także za władzy sowieckiej. Współczesna Rosja nie jest wyjątkiem - pod względem korupcji plasuje się w ścisłej światowej czołówce. Czy zaradzi temu nowe prawo, które skupia się przede wszystkim na uderzeniu po kieszeni łapówkarza?

Zniknęły rodziny zamachowców z Mińska. "Gdzieś ich wywieźli"

Kiedy do mediów przedostała się informacja o nazwiskach podejrzanych o przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze, dziennikarze natychmiast pojechali do Witebska, żeby porozmawiać z ich bliskimi. Okazało się, że rodziny obu mężczyzn zniknęły. Sąsiedzi mówią, że już kilka dni temu pojawili się tam mundurowi, którzy wywieźli krewnych zamachowców w nieznanym kierunku. Piszą o tym białoruskie niezależne portale, powołując się na doniesienia rosyjskiego serwisu Lifenews.ru.