Szwedzki koncern meblowy IKEA zapowiedział, że zbada zarzuty o czerpanie przez firmę korzyści z pracy więźniów w zakładach karnych byłej NRD. Proceder miał trwać do upadku muru berlińskiego w 1989 roku, a więźniowie mieli otrzymywać "głodowe stawki".

Dziewiętnaście osób zginęło w Meyerton w Republice Południowej Afryki w wypadku autokaru, który spadł z mostu w wąwóz. 21 pasażerów odniosło ciężkie obrażenia, 33 osoby zostały lekko ranne.

W syryjskim mieście Hims, ogarniętym przez walki między siłami reżimu a opozycją, uwięzione są setki cywilów. Pracownicy organizacji pomocowych nie mają do nich dostępu - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Z kolei źródła ONZ i dyplomatyczne w Genewie oznajmiły, że brazylijski ekspert ONZ do spraw praw człowieka prowadzi w Damaszku rozmowy w władzami Syrii.

Doświadczyli ich polscy i fińscy politycy, a teraz problem z uzgodnieniem, kto ma reprezentować państwo na szczytach europejskich przywódców dotknął też Rumunów. Rumuński prezydent wystosował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie, kto dostanie krzesło w Brukesli - prezydent czy premier.

Wenezuela użyczyła Iranowi kilka swoich amerykańskich mysliwców F-16 - twierdzą dziennikarze hiszpańskiej gazety "ABC". Państwo Hugo Chaveza dokonało tego wbrew zapisom umowy podpisanej z USA przez wcześniejsze władze. Iran ma wykorzystywać F-16 do wszyschstronnych testów i polepszenia swojego systemu obrony powietrznej przed ewentualnym atakiem Izraela i USA, który w znacznej mierze opierałby się o właśnie F-16.

W obliczu zwycięstwa w w egipskich wyborach prezydenckich przedstawiciela wrogo nastawionego do Izraela Bractwa Muzułmańskiego, Tel Awiw stara się utrzymać delikatne status quo. Premier Benjamin Netanjahu wyraził nadzieję, że współpraca z Egiptem "na podstawie układu pokojowego" zostanie utrzymana.

Białoruskie MSZ wydało oświadczenie ws. zatrzymanego w czwartek działacza ZPB, dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Przypomniało w nim, że jest on obywatelem Republiki Białoruś i wyraziło zdumienie deklaracjami władz polskich w jego sprawie.

Sąd rejonowy w Charkowie odroczył do 10 lipca proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która skazana w ubiegłym roku na siedem lat więzienia za nadużycie władzy, tym razem oskarżona jest o malwersacje finansowe z lat 90.

Syryjski generał zdezerterował i w nocy z niedzieli na poniedziałek przedostał się do Turcji. Towarzyszyło mu kilku oficerów i kilkudziesięciu innych żołnierzy służących dotychczas w syryjskich siłach reżimowych - poinformowały w poniedziałek tureckie media.

Na karę śmierci skazał irański sąd dwóch obywateli tego kraju, których po raz kolejny przyłapano na piciu alkoholu - donosi irańska prasa powołując się na źródła sądowe.

Księżna Cambridge może i najpewniej będzie kiedyś żoną króla, ale - póki co - musi okazać szacunek rodowitym księżniczkom dynastii Windsorów. Jak donoszą media na Wyspach, królowa nakazała wdrożenie na dworze nowych reguł, według których Kate musi dygać przed wyższymi rangą członkami rodziny królewskiej.

W rozwiązanie bezprecedensowego kryzysu, związanego z wyciekiem tajnych informacji z Watykanu zaangażował się osobiście papież. Wciąż jednak nie wiadomo, na czyje zlecenie działał aresztowany majordomus Paolo Gabriele. "Wojna na papiery" może zakończyć się dymisją kard. Bertone i wprowadzeniem "rządu technicznego" - spekuluje włoska prasa.

Izraelskie dzienniki zgodnie dają w poniedziałek wyraz niepokojowi po zwycięstwie startującego z ramienia Bractwa Muzułmańskiego Mohameda Mursiego w wyborach prezydenckich w Egipcie. "Egipskie ciemności" - taki tytuł zamieścił popularny "Jedijot Achronot".