Irene to wspomnienie. Został problem pieniędzy

Po huraganie Irene pojawiły się problemy ze sfinansowaniem pomocy federalnej na usuwanie zniszczeń spowodowanych kataklizmem i rekompensaty dla jego ofiar. Są one związane ze sporami o budżet między rządem a republikanami w Kongresie.

Kolejny tajny sprzęt USA?

Pakistańskie wojsko oświadczyło, że tuż przy posterunku na granicy z Afganistan rozbił się tajemniczy samolot zwiadowczy. Według nich, to bezzałogowa maszyna USA. Jednak widoczny na zdjęciu wrak nie przypomina niczego, co oficjalnie posiada wojsko Stanów Zjednoczonych.

Dał dziecku klapsa, trafił do aresztu

46-letni turysta z Włoch został zatrzymany przez policję, gdy na jednej z ulic Sztokholmu fizycznie skarcił swojego 12-letniego syna. Za użycie przemocy wobec dziecka czeka go w Szwecji proces.

Setki nazwisk tajnych informatorów USA w sieci

Najnowsza partia wrzuconych przez Wikileaks do internetu depesz amerykańskiej dyplomacji wywołała popłoch w USA. Okazuje się, że w przynajmniej części z 134 tys. najnowszych dokumentów nie zostały usunięte dane tajnych informatorów dyplomatów USA. Dla Waszyngtonu może to oznaczać poważne kłopoty i utratę wielu cennych źródeł informacji przez Waszyngton.

Generał zeznaje: Kuczma kazał zabić

Były generał ukraińskiego MSW Ołeksij Pukacz przyznał w sądzie, że zabił opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadzego. Powtórzył też, że zabójstwo to zlecił między innymi były prezydent Leonid Kuczma - poinformował były współpracownik Gongadzego, Ołeksij Podolski.

Sikorski i białoruska opozycja jednym głosem

Dialog z władzami jest niemożliwy w jakimkolwiek kształcie bez uwolnienia skazanych opozycjonistów - stwierdzili liderzy białoruskiej opozycji, po spotkaniu, na którym oceniali propozycję Alaksandra Łukaszenki. Prezydent proponował opozycjonistom spotkanie przy "okrągłym stole". Również szef polskiego MSZ, Radosław Sikorski, ocenił, że najpierw Łukaszenka musi uwolnić i zrehabilitować więźniów politycznych.

"Podwodnymi" ciężarówkami na ratunek. Nie udało się

Czasem pomimo najlepszych chęci to ratujący mogą z powodu swojego błędu potrzebować pomocy. Stało się tak z żołnierzami Gwardii Narodowej, którzy próbowali przyjść z pomocą mieszkańcom zalanego po przejściu huraganu Irene miasteczka Manville w New Jersey. Dwie ciężarówki gwardzistów wjechały w tak głęboką wodę, że po chwili to oni potrzebowali ratunku.

W wojnie z Kaddafim zginęło 50 tysięcy ludzi?

- Około 50 tysięcy ludzi zginęło od początku powstania przeciw Muammarowi Kaddafiemu - stwierdził jeden z głównych dowódców wojsk opozycji. Rebelianci opanowali większość kraju i zapewniają, że wydobycie ropy wróci do poziomu sprzed wojny za 15 miesięcy. Nadal jednak nie wiadomo, gdzie jest dyktator. Sąsiednia Algieria podobno podjęła decyzję, że jeśli Kaddafi ucieknie do tego kraju, to zostanie wydany trybunałowi w Hadze.

Polacy strajkują. "Naśladując dzieci Wrześni"

- Naśladując bohaterską postawę dzieci z Wrześni w 1901 roku, ogłaszamy strajk! - ogłosili polscy uczniowie na Litwie i ich rodzice. Od drugiego września będą protestować i domagać się odwołania przyjętej w marcu ustawy o oświacie, która ich zdaniem jest dyskryminująca i uderza w polską szkołę.

Rosjanie zatrzymali Polkę. "To nie jest poważna sprawa"

Od kilkunastu godzin rosyjska jednostka holuje jacht z polską podróżniczką na pokładzie do portu Prowidenja na Czukotce. Rosjanie zapowiedzieli, że chcą postawić podróżników przed sądem za nielegalny pobyt na wodach terytorialnych Rosji. - Zostaną postawieni przed odpowiednikiem polskiego kolegium ds. wykroczeń. To nie jest poważna sprawa - mówi polski konsul w Moskwie, Michał Greczyło.

Wracali z Bułgarii, wpadli na tira

Polski autobus wiozący 47 osób uległ wypadkowi w Rumunii. Pojazd uderzył w tył tira. 22 osoby zostały wysłane do szpitala, ale ich życie nie jest zagrożone. Kilkoro dzieci przechodzi dokładne badania. Według miejscowej policji, polski autobus nie zachował odpowiedniej odległości od jadącego przed nim tira i nie zdążył wyhamować.

"Bratnie wojska" pomogą Łukaszence z opozycją?

Jakby białoruska opozycja była nie dość zastraszona, Alaksandr Łukaszenka poszerza swoje możliwości zwalczania ewentualnych wystąpień. - Prezydent rozmawiał we wtorek na temat użycia wspólnych sił poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) w celu zapobiegania przewrotom państwowym - podała państwowa agencja BiełTA.

Ukraina stawia na węgiel

Rząd Ukrainy planuje w najbliższych latach trzykrotne zmniejszenie zakupów gazu od Rosji - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow. Jego zdaniem, rosyjski gaz należy w tym czasie zastąpić wydobywanym na Ukrainie węglem. Kijów chce się w ten sposób zabezpieczyć przed ewentualnymi wojnami o cenę gazu z Kremlem.

Wycięła prezydenta, trafi do aresztu

Dziesięć dni spędzi w areszcie kijowska emerytka, która uszkodziła wieniec złożony przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza pod pomnikiem ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki - podało miejscowe MSW, powołując się na wyrok sądu.

Bez Wałęsy w Brukseli. "Nie czuł się na tyle dobrze"

Lech Wałęsa nie czuł się na tyle zdrowy, by przybyć na uroczystości - tak nieobecność byłego prezydenta na uroczystościach nadania esplanadzie przed Parlamentem Europejskim imienia "Solidarność 1980" tłumaczył szef PE Jerzy Buzek.

"Bliscy Kaddafiego wyjadą z Algierii". Ultimatum dla wojsk

Szef władz powstańczych w Libii Mustafa Dżalil oświadczył, że jest przekonany, iż "bliscy Kaddafiego wyjadą z Algierii do innego kraju". Zapowiedział też, że lojalnym wciąż wobec dyktatora oddziałom dano czas do soboty na złożenie broni. Nadal nie wiadomo, gdzie ukrywa się sam Muammar Kaddafi. Pojmany ochroniarz jego syna Chamisa, twierdzi, że dyktator uciekł z Trypolisu do miasta Sabha na południu kraju.

Putin na harleyu. Zmierza na Kreml?

Rosyjski premier Władimir Putin efektownie rozpoczął kampanię przed grudniowymi wyborami do Dumy. Wjechał do Noworosyjska swoim trzykołowym harleyem na czele kawalkady motocyklistów.

"NYT": Libia obnażyła słabość Europy

Interwencja w Libii ujawniła poważne problemy w NATO, a zdolności europejskich wojsk były dalece niewystarczające nawet podczas tak ograniczonych walk - ocenia we wtorek "New York Times" i apeluje do europejskich członków Sojuszu, by zainwestowali w armie.

Chińczyk chce kupić 0,3 proc. Islandii

Bogaty chiński inwestor prywatny zamierza zakupić znaczny teren na Islandii, równy 0,3 proc. powierzchni wyspy, aby kosztem 100 mln dolarów zbudować tam ośrodek turystyczny wraz z polem golfowym - poinformował we wtorek dziennik "Financial Times".

Tusk: 1 września ogłoszenie końca wojny w Libii

1 września w Paryżu Polska potwierdzi swą gotowość do udzielenia Libii pomocy humanitarnej - zapowiedział we wtorek w Brukseli premier Donald Tusk. Jak dodał, tego dnia zostanie ogłoszone w stolicy Francji zakończenie wojny libijskiej.

Tusk w UE chwali się wzrostem. "Wśród źródeł środki unijne"

Premier Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso w Brukseli chwalił się wzrostem PKB w Polsce - o 4,3 proc. w II kwartale 2011 r. Jak mówił, jednym ze źródeł polskiego wzrostu są środki europejskie. Szef polskiego rządu oświadczył, że wrzesień musi być miesiącem finalizacji prac nad tzw. unijnym sześciopakiem.

Lądował awaryjnie, bo umierała pasażerka

Brytyjski samolot czarterowy, lecący do kurortu w Turcji, awaryjnie wylądował w poniedziałek wieczorem w Sofii z powodu śmierci 79-letniej pasażerki - podały we wtorek źródła na lotnisku stolicy Bułgarii.

"Gwałty, tortury i zbiorowe egzekucje". Raport z Misraty

Ludzie Kaddafiego dopuścili się zbrodni wojennych w Misracie - twierdzi raport przygotowany przez amerykańskich obrońców praw człowieka z organizacji "Physicians for Human Rights". Cytowania w dokumencie świadkowie mówią o gwałtach, torturach i masowych egzekucjach.

Elektrownia atomowa wielkości walizki

Kolonizacja Marsa czy Księżyca przez ludzi to jeszcze sprawa odległej przyszłości, ale przynajmniej jeden związany z tym problem być może udało się już rozwiązać - problem zaopatrzenia w energię elektryczną. Amerykańscy naukowcy z rządowego Narodowego Laboratorium Idaho zaprojektowali elektrownię atomową wielkości... walizki.

W Brukseli otworzą plac "Solidarności"

"Solidarności 1980" - taką nazwę otrzyma dziś skwer przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. W południe odbędzie się tam specjalna uroczystość. Jej inicjatorem był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

38 zabitych, 20 mld dolarów strat. Irene idzie dalej

Ogromny sztorm sunie przez Wschodnie Wybrzeże USA. Północno-wschodnie części Stanów Zjednoczonych ciągle zmagają się z silnymi deszczami i niszczycielskim wiatrem. Przez weekend Irene zabiła 38 osób w 11 stanach. Jej skutki będą kosztowały amerykanów 20 mld dolarów.

83 ofiary testów medycznych USA

Eksperymenty medyczne prowadzone przez Amerykanów w Gwatemali w latach 40. XX wieku spowodowały śmierć co najmniej 83 osób - poinformowała specjalna komisja powołana przez prezydenta Baracka Obamę. Jak podkreślono, ówcześni naukowcy wspierani przez rząd USA musieli być świadomi łamania wszelkich standardów etycznych.

Kraj Kwitnącej Wiśni ma nowego premiera

Japoński parlament wybrał we wtorek na nowego szefa rządu dotychczasowego ministra finansów Yoshihiko Nodę, który kilka dni temu objął kierownictwo rządzącej Partii Demokratycznej.