Izraelski atak za sprzedaż broni chemicznej z Libii?

Tajemniczy atak rakietowy w Sudanie mógł mieć związek z transakcją libijskich rebeliantów z terrorystami. 5 kwietnia w zamachu miał zginąć jeden z liderów Hamasu, odpowiedzialny za zakup broni. Według izraelskiego portalu Debka.com, to była akcja sił specjalnych Izraela, której celem było udaremnienie transportu broni chemicznej z Libii do Palestyny i Libanu.

Niemcy wyrzucają libijskich dyplomatów

Niemieckie MSZ poinformowało w środę, że pięciu libijskich dyplomatów zostanie wydalonych z RFN za wywieranie presji na obywateli Libii, zamieszkałych w Niemczech.

"Ojciec demokracji" Wałęsa uleczy Tunezję?

Polska misja z byłym prezydentem Lechem Wałęsą na czele pojedzie do Tunezji w dniach 28-30 kwietnia - podało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem misji jest wsparcie demokratycznych przemian w tym kraju.

Zachód ma zasady. Nie dozbroi rebeliantów

Walczący z reżimem Kaddafiego libijscy powstańcy raczej nie mają co marzyć o jawnej i rychłej pomocy wojskowej z Zachodu. W środę szef dyplomacji Belgii Steven Vanackere powiedział, że zasady Narodów Zjednoczonych uniemożliwiają dostarczanie im broni.

Dermatologu, zdejmij krawat

Dermatolodzy powinni skończyć z noszeniem krawatów, za to zachować białe kołnierzyki - wynika z nietypowego badania opublikowanego w USA. - Zamierzamy proklamować śmierć krawatów - powiedział Dean Morrell, jeden z autorów badań i dyrektor działu dermatologii na University of North Carolina.

Iran uziemi europejskie samoloty?

- Iran wstrzymał udostępnianie paliwa samolotom linii europejskich w odwecie za analogiczne postępowanie wobec samolotów irańskich - informuje w środę irańska prasa, powołując się na wiceprezydenta Mohammada Rezę Rahimiego. Nie podano szczegółów.

Młode wilki, siłowicy, technokraci. Kulisy reżimu

Jedna z wersji o motywach poniedziałkowego zamachu w mińskim metrze mówi o możliwych porachunkach między grupami wpływu w otoczeniu Łukaszenki. Przypomina się zamach z lipca 2008 r., po którym doszło do czystek w strukturach bezpieczeństwa Białorusi. Jak to możliwe, że w autorytarnym i zdominowanym przez Aleksandra Łukaszenkę państwie jest miejsce na takie akty terroru? Otóż dzisiejszy system władzy na Białorusi nie jest tak spójny, jak się na pozór wydaje. Za fasadą jednomyślności i posłuszeństwa stoi bezwględna gra interesów różnych klanów i służb.

Tusk o futbolu i Unii na Ukrainie

Przygotowania do Euro 2012, europejskie aspiracje Ukrainy i kwestia bezpieczeństwa energetycznego - to główne tematy, jakie Donald Tusk poruszy podczas wizyty w Kijowie, gdzie przyleciał w środę rano.

Jemen się bije. Giną ludzie

Dwóch manifestantów zginęło, a czterech zostało rannych, gdy wojsko spacyfikowało w środę antyrządową demonstrację w Adenie, na południu Jemenu. Z kolei na północy tego kraju pięć osób poniosło śmierć w starciach między policją a zbuntowanymi żołnierzami.

Kolejna katastrofa w Zatoce Meksykańskiej

Platforma naftowa Jupiter należąca do meksykańskiego koncernu Pemex zatonęła wczoraj częściowo w zatoce Campeche około 80 km od Ciudad del Carmen. Wszystkich 713 pracowników udało się bezpiecznie ewakuować.

Janukowycz odrzucił celne zaloty Putina

Podczas spotkania z premierem Rosji Władimirem Putinem prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odmówił wejścia swego kraju do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - pisze w środę ukazujący się w Kijowie dziennik "Kommiersant-Ukraina".

WTC 3500 dni po zamachach

11 września minie 10 lat od ataku Al-Kaidy na World Trade Center w Nowym Jorku. Reporter 24, Piotr_Sobilo pojawił się w dzielnicy Lower na Manhattanie dokładnie 3500 dni po zamachu i zarejestrował, jak dzisiaj wygląda "strefa zero".

Setkami zabijają pracowników organizacji humanitarnych

Pomagają innym płacąc często najwyższą cenę. Każdego roku ponad 100 pracowników organizacji humanitarnych ginie w brutalnych atakach. Z raportu Biura Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ (OCHA) wynika, że liczba takich napaści potroiła się w ciągu dekady. Najwięcej osób ginie w ogarniętych konfliktami Afganistanie, Sudanie, Somalii.

Odwrócili się plecami do tonącego okrętu

Tonął zaledwie kilkadziesiąt sekund. Teraz, już zatopiony, ma przyciągać turystów do wybrzeży Nowej Południowej Walii. Mowa o HMAS Adelaide - niegdyś dumnej fregacie rakietowej australijskiej marynarki wojennej.

Pokłóciła się z mężem, zabiła troje dzieci

Najpierw kłótnia domowa, a potem wielki dramat. Amerykanka ze stanu Nowy Jork wsadziła dzieci do samochodu i wjechała z nimi do rzeki Hudson. Zginęły cztery osoby: matka, dwaj chłopcy w wieku 5 i 2 lat oraz 11-miesięczna dziewczynka.

"Tusk straci wiarygodność", jeśli nie spotka się z Obamą

Polacy są coraz bardziej nerwowi z powodu braku dostępu do przywódców USA, a premier Donald Tusk straci wiarygodność, jeśli do końca kwietnia 2009 r. nie dojdzie do jego spotkania z Barackiem Obamą - wynika z depeszy amerykańskiej ambasady w Warszawie datowanej na 20 marca 2009 r. To kolejny polski wątek w dyplomatycznych przeciekach Wikileaks.

Fukushima nie przestaje się trząść

Trzęsienie ziemi o sile 5,8 st. w skali Richtera nawiedziło we wtorek północną Japonię - podaje Reuters. Epicentrum było znów w prefekturze Fukushima, która boleśnie odczuła skutki wielkiego trzęsienia z marca.

Bieber "olał" dzieci, Netanjahu odwołał spotkanie?

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwołał spotkanie z gwiazdą pop - Justinem Bieberem. Powodem miał być fakt, że piosenkarz nie chciał, by w spotkaniu uczestniczyli uczniowie, którzy zdążyli wysiąść ze szkolnego autobusu, zanim trafiła w niego rakieta wystrzelona przez Hamas.

"Mamy do czynienia z nowym rodzajem mordercy"

Właśnie minęło pół wieku od rozpoczęcia najbardziej wyczekiwanego procesu sądowego od czasów Norymbergi. Kilkanaście miesięcy później oskarżony Adolf Eichmann, główny koordynator i wykonawca zbrodniczego planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej został w nim skazany na śmierć. Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem właśnie udostępnił w internecie wielogodzinne nagranie wideo z sali sądowej.

Źródła zamachu w Mińsku są na szczycie władzy?

Kto dokonał poniedziałkowego zamachu w metrze w Mińsku? Wciąż nie ma odpowiedzi na to pytanie. Białoruskie KGB wysunęło trzy teorie dotyczące tego zamachu: jedna mówi o tym, że mogli go dokonać ekstremiści, ale ludzie niezbyt w to wierzą, mówiąc, że na Białorusi nie ma po prostu takich organizacji ekstremistycznych, które mogłyby przeprowadzić tak wielki zamach. Coraz częściej pojawiają się sugestię, że być może za zamachem stoi jeden z klanów walczących o wpływy na szczytach białoruskiej władzy.

Katechizm "zawieszony" za słowa o antykoncepcji

- Czy chrześcijańska para może uciekać się do metod antykoncepcji? - Tak, może i powinna być odpowiedzialna w swej zdolności dawania życia - taka odpowiedź na pytanie stała się powodem zawieszenia dystrybucji włoskiej wersji katechizmu Kościoła katolickiego dla młodych wiernych pod nazwą "YouCat".

Pijani Anglicy rządzą Salou

Alkohol, tłumy młodych ludzi i głośna muzyka na hiszpańskich plażach. W katalońskim kurorcie Salou na Costa Dorada rozpoczął się kontrowersyjny, coroczny zjazd brytyjskiej młodzieży.

Rebelianci proszą o broń

Libijscy rebelianci walczący z siłami Muammara Kaddafiego poprosili o broń kraje, które uznały utworzoną przez nich Narodową Radę Libijską za jedynego reprezentanta Libii. UE nie doszła natomiast do porozumienia co do koncepcji wojskowej operacji humanitarnej w Libii. Planom sprzeciwiła się Szwecja.

Medal od Miedwiediewa dla Hermaszewskiego

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew udekorował wielu astronautów i kosmonautów z okazji 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina. Wśród nagrodzonych jest jedyny Polak, który był w kosmosie, Mirosław Hermaszewski. Podczas obchodów rocznicowych, rosyjski prezydent zadeklarował, że "przestrzeń kosmiczna jest dla nas priorytetem".

Miedwiediew "rozważa" konkurowanie z Putinem

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że rozważa możliwość ubiegania się o drugą kadencję. Decyzję podejmie w "krótkiej perspektywie". Subtelnie skrytykował też swojego niegdysiejszego patrona, Władymira Putina, mówiąc, że ostatnie 10 lat były dla Rosji w wymiarze gospodarczym dobre, ale trzeba iść dalej. Napięcie między Miedwiediewem a Putinem rośnie, wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Wywiady Chin i USA razem o Korei Płn.

Wywiady USA i Chin potajemnie wymieniają się informacjami na temat Korei Północnej - twierdzi australijski dziennik "The Age", powołując się na przekazane im przez Wikileaks amerykańskie depesze dyplomatyczne. Wysokiej rangi pracownicy wywiadów obu krajów mieli odbyć długie dyskusje w 2009 roku.

Dyktator z przesłuchania trafił do szpitala

Były autorytarny prezydent Egiptu, Hosni Mubarak, prosto z pierwszego przesłuchania w śledztwie przeciwko niemu, trafił do szpitala z powodu problemów z sercem. 82-letni polityk jest podejrzany o korupcję i defraudację państwowych pieniędzy. Już podczas rewolucji, która pozbawiła go stanowiska, pojawiały się doniesienia o jego złym stanie zdrowia.

Chiny upominają Tokio ws. Fukushimy

Chiński premier Wen Jiabao "wyraził zaniepokojenie" sytuacją w elektrowni Fukushima I, podczas rozmowy telefonicznej z premierem Japonii. Niezależnie od rozmowy z Chińczykiem, Naoto Kan zadeklarował, że chce zakończyć kryzys w elektrowni "za wszelką cenę".

Rosyjskie czołgi zostają w Armenii

Armeński parlament wyraził zgodę na przedłużenie obecności wojsk rosyjskich w kraju do 2044 roku. Co więcej, liczebność oddziałów ma wzrosnąć. W zamian Moskwa zobowiązała się do sprzedaży uzbrojenia po preferencyjnych cenach.

Studenci przeciw algierskiej dyktaturze

Kilka tysięcy algierskich studentów złamało zakaz organizowania protestów i demonstrowało w centrum stolicy Algierii. Kilkadziesiąt osób zostało rannych w starciach z policją, która nie chciała dopuścić tłumów przed pałac prezydencki.