"The Times" też podsłuchiwał. Dziennik przed sąd

Brytyjski dziennik "The Times" będzie miał sprawę w sądzie w związku z aferą podsłuchową. Oznacza to, że skandal związany z nielegalnymi działaniami w Wielkiej Brytanii gazet należących do koncernu Ruperta Murdocha zatacza coraz szersze kręgi.

NATO sprawdziło nową tarczę. "Udany test"

Europejska tarcza antyrakietowa NATO przeszła "udany" test. Jak poinformował Sojusz, w pierwszych dniach kwietnia przeprowadzono duże ćwiczenia, w których kluczową rolę odegrało nowe centrum dowodzenia w Ramstein. Współdziałając z niemieckimi i holenderskimi bateriami rakiet Patriot oraz amerykańskim niszczycielem udało się przechwycić wirtualną rakietę balistyczną zmierzającą w kierunku Europy.

Ambasadorowie UE wrócą do Mińska jeszcze w kwietniu?

Wojna dyplomatyczna pomiędzy Unią Europejską a Białorusią dobiega końca? Według nieoficjalnych informacji polskiego MSZ, prawdopodobnie ambasadorowie państw UE wrócą do Mińska jeszcze w tym miesiącu. Wyjechali stamtąd pod koniec lutego, solidarnie reagując na faktycznie wydalenie ambasadorów Polski i UE. Jak nieoficjalnie podają źródła w naszym MSZ, europejska solidarność miała "zaskoczyć" Aleksandra Łukaszenkę.

"Zaczął pić i jeść". Koniec miesięcy głodówki

- Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka, który od wielu tygodni odmawiał przyjmowania pokarmów, przerwał strajk głodowy - poinformował jego ojciec. Przez swój protest opozycjonista znalazł się na granicy śmierci głodowej. Władze nie ugięły się jednak przed jego żądaniami, ale siłą karmiły.

Chcą wracać do Castro. W Hiszpanii aż tak źle?

W 2010 i 2011 niemal tysiąc kubańskich opozycjonistów wraz z rodzinami zostało przymusowo wydalonych do Hiszpanii. Tylko w ten sposób dyktatura Castro chciała wypuścić ich z więzień. Gdy dysydenci przybywali do Hiszpanii, myśleli że trafili do "krainy mlekiem i miodem płynącej". Teraz niektórzy przyznają, że woleli by już zostać w więzieniu reżimu. Wszystkiemu winny kryzys i oszczędności budżetowe.

Ma 4 lata i IQ 159

Czteroletnia Brytyjka Heidi Hankins z ilorazem inteligencji (IQ) 159 została przyjęta do klubu Mensa, zrzeszającego najinteligentniejszych ludzi świata. Rzeczniczka Mensy poinformowała o tym w piątek oficjalnie.

Twórca Wikileaks pokaże "Świat jutra"

Już wkrótce w rosyjskiej telewizji Russia Today zostanie wyemitowany pierwszy odcinek programu "The World Tomorrow" ("Świat jutra") twórcy Wikileaks Juliana Assange'a. W internecie pojawił się właśnie dynamiczny zwiastun zapowiadający nową produkcję.

Kim Dzong Un objął najwyższe stanowisko w państwie

Nowy przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un został "pierwszym przewodniczącym" wpływowej Narodowej Komisji Obrony, a jego nieżyjący ojciec, który wcześniej zajmował to stanowisko, będzie "wiecznym przewodniczącym" - informują w piątek północnokoreańskie media.

Korea postawiła wojska w stan gotowości

Korea Północna podwyższyła poziom alertu dla swych sił zbrojnych - poinformował w piątek południowokoreański minister obrony Kim Kwan Dzin. Nie wiadomo, czy nastąpiło to przed, czy już po nieudanym wystrzeleniu rakiety dalekiego zasięgu. Start spotkał się z potępieniem społeczności międzynarodowej.

USA: Korea się izoluje, marnuje pieniądze, a ludzie głodują

Nieudane wystrzelenie na orbitę północnokoreańskiej rakiety spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej. Waszyngton i Tokio określiły działania Phenianu jako prowokację. Nawet Rosja, zazwyczaj niechętna do krytykowania Korei Płn. uznała to za złamanie prawa międzynarodowego. Pekin zaapelował natomiast o "spokój i wstrzemięźliwość".

Pociąg uderzył w koparkę. Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych w wypadku kolejowym, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek w okolicy miasta Offenbach w niemieckim regionie Hesja. Jak podała policja, pociąg relacji Frankfurt - Hanau wykoleił się po zderzeniu z koparką.

Czołgi rozjeżdżają rozejm

Syryjskie siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi ostrzelały w piątek rebeliantów w pobliżu tureckiej granicy - donosi agencja Reutera powołując się na działaczy opozycyjnych. Jak informuje Reuters, to pierwsze starcie od czasu wejścia w czwartek w życie rozejmu zaproponowanego przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

Pawiany rozróżniają słowa i nonsens

Pawiany rozpoznają czteroliterowe słowa na ekranie komputera i są w stanie odróżnić prawdziwe wyrazy od nonsensownych czteroliterowych kombinacji - twierdzą francuscy naukowcy, którzy opublikowali swoje ustalenia w magazynie "Science".

Rakieta Kima runęła do morza. Fiasko Phenianu

Północnokoreańska rakieta dalekiego zasięgu Unha-3, którą wystrzelono w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu rozpadła się po kilku minutach lotu, a jej szczątki wpadły do Morza Żółtego. Najpierw o fiasku Phenianu poinformowały USA, Japonia i Korea Południowa, później potwierdziły to media Kima. Zapowiedź wystrzelenia rakiety wzbudziła powszechny sprzeciw społeczności międzynarodowej.

Putin chce być kosmicznie niezależny

Rosja chce uniezależnić się od dzierżawionego przez siebie portu kosmicznego w Kazachstanie i buduje własny kosmodrom. Jego wzniesienie tylko w tym roku pochłonie ok. miliard dolarów.

ONZ wyśle pilnować rozejmu

Rada Bezpieczeństwa ONZ chce wysłać do Syrii obserwatorów, których zadaniem ma być monitorowanie zawieszenia broni. Jeszcze dziś Rada ma przyjąć rezolucję w tej sprawie.

Łukaszenka zostanie bez mistrzostw?

Światowe władze hokeja na lodzie podczas swojego najbliższego kongresu przyjrzą się kwestii organizacji na Białorusi hokejowych mistrzostw świata. O odebranie turnieju krajowi rządzonego twardą ręką przez Aleksandra Łukaszenkę apelował Parlament Europejski. - Organizowanie mistrzostw świata na Białorusi jest wykorzystywaniem sportu jako narzędzia politycznego - podkreśla wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski.

Legioniści walczą o Koloseum i turystów

Poprzebierani za centurionów i gladiatorów mężczyźni, którzy zawodowo pozują z turystami do zdjęć przed Koloseum, próbowali okupować ten słynny rzymski zabytek. Domagają się od władz Rzymu gwarancji, że będą mogli tam pozostać i dalej zarabiać w taki sposób na życie. Policja wyrzuciła ich na zewnątrz, gdzie doszło do przepychanek i kłótni.

Rakieta Kima nie poleciała. Winna zła pogoda

Pierwszy dzień, w którym było możliwe odpalenie północnokoreańskiej rakiety Unha-3 minął bez wydarzeń. Anonimowy przedstawiciel Phenianu stwierdził, że winna jest zła pogoda. Na start rakiety z napięciem czeka cały region. Korea Południowa i Japonia postawiły w stan gotowości swoją obronę przeciwrakietową. - Jesteśmy przygotowani na każdą możliwość - oświadczył japoński premier Yoshihiko Noda.

Podzielił Amerykanów. Stanął pierwszy raz przed sądem

Oskarżony o zabójstwo 17-letniego Trayvona Martina, George Zimmerman, po raz pierwszy stanął przed sądem. Obrona nie zdecydowała się prosić o zwolnienie go za kaucją, z obawy przed reakcją społeczeństwa. Tą kontrowersyjną sprawę obserwują całe USA, które są również ostro podzielone w jej ocenie.

Ksiądz z żoną i kobieta w sutannie?

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie irlandzkiego Stowarzyszenia Księży, zdecydowana większość katolików w Irlandii opowiada się za zniesieniem obowiązkowego celibatu księży i za udzielaniem święceń kapłańskich kobietom.

Zakonnica ukradła dziecko? Sąd po 30 latach

Przed madryckim sądem stanęła zakonnica oskarżona o kradzież noworodka i szantaż. Kobieta odebrała dziecko matce, ponieważ ta nie była zamężna, co czyniło ją "niemoralną". Jak przewidują hiszpańskie media, sprawa ta może zapoczątkować setki podobnych procesów dotyczących kradzieży dzieci motywowanej względami politycznymi i chęcią zysku.

12 zakładników na wolności. Piraci zatrzymani

Duński okręt wojenny uwolnił z rąk piratów dwunastu zakładników. Podczas akcji u wybrzeży Somalii zatrzymano szesnastu porywaczy. Podejrzani o piractwo pozostaną w areszcie. Władze duńskie zamierzają postawić ich w stan oskarżenia.

Reżim daje prezenty na urodziny Kim Ir Sena

Dwa kilogramy ryżu, litr oleju sojowego, dwa kilogramy wieprzowiny - to część spisu prezentów, które mają dostać obywatele Korei Północnej z okazji wielkich uroczystości upamiętniających setną rocznicę urodzin założyciela kraju, Kim Ir Sena. Jak twierdzi portal "Daily NK" powołując się na swoich informatorów, Phenian wyznaczył władzom lokalnym kompletnie nierealne wymagania w dziedzinie "prezentów".

Wnuk Stalina chciał bronić dziadka ws. Katynia

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił pozew Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina, przeciwko szefowi archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) generałowi Wasilijowi Christoforowowi za jego wypowiedź dotyczącą Katynia.

Kolejny minister Tymoszenko skazany

Wyrok pięciu lat więzienia za przestępstwa gospodarcze usłyszał Wałerij Iwaszczenko, wiceminister obrony w rządzie skazanej wcześniej za nadużycia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Zgodnie z decyzją sądu w Kijowie, Iwaszczenko został skierowany do kolonii karnej, stając się trzecim wysokiej rangi byłym podwładnym Tymoszenko, którego wtrącono za kraty za prezydentury Wiktora Janukowycza.

Polska przegrała? Trybunał w Strasburgu nie potwierdza

Trybunał nie potwierdza ani nie zaprzecza jakimkolwiek doniesieniom o orzeczeniu w tej sprawie - napisał w specjalnym oświadczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odnosząc się do doniesień dziennika "Moskowskije Nowosti". Rosyjska gazeta napisała, że Trybunał orzekł, iż Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku.

"Handlarz śmiercią" wzywa ojczyznę na ratunek

Skazany na 25 lat więzienia "Handlarz śmiercią", wezwał rosyjską Dumę do wstawienia się za nim. - Jestem przekonany, że gdyby Rosja wypowiedziała się w mojej sprawie zdecydowanie, to byłbym szybko w domu - powiedział Wiktor But w rozmowie telefonicznej z rosyjskimi dziennikarzami.