Żadnych niewygodnych pytań

Czescy dziennikarze są oburzeni próbą ocenzurowania czwartkowej konferencji prasowej prezydentów Czech i Rosji, Vaclava Klausa i Dmitrija Miedwiediewa.

Pokojowe Noble wręczone

Prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee i działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman odebrały w Ratuszu w Oslo tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Również w sobotę w sztokholmskiej filharmonii nagrody odebrali laureaci w pięciu dziedzinach.

Ponad 800 telefonów na podsłuchu "NotW"

Telefony komórkowe ponad 800 osób padły ofiarą nielegalnych hakerskich włamań, przeprowadzanych na zlecenie nieistniejącego już brytyjskiego tabloidu "News of the World" - poinformowała prowadząca dochodzenie w tej sprawie brytyjska policja.

Ludzie listy piszą. W obronie praw człowieka

24-godzinny maraton pisania listów w obronie więźniów sumienia rozpoczął się w sobotę w Warszawie. Amnesty International podkreśla, że dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób. Wszystko w ramach przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Rekordowe demonstracje w Rosji. Wyjątkowo spokojne

Rosjanie w niespotykanej liczbie wyszły na ulicę, aby zaprotestować przeciw władzy Władimira Putina i jego partii Jedna Rosja. W Moskwie demonstrowało według różnych ocen od 25 do 40 tysięcy ludzi. Do mniejszych wieców doszło w licznych miastach Rosji. Większość upłynęła w spokoju. Do przepychanek z policją i aresztowań doszło w Sankt Petersburgu i Chabrowsku.

"Wielki europejski rozwód"

"Ustalenia brukselskiego szczytu są politycznym sukcesem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego" - ocenia unijny szczyt w najnowszym wydaniu brytyjski tygodnik "The Economist", nazywając jednocześnie sam szczyt "wielkim europejskim rozwodem".

NASA straciła setki kosmicznych próbek

Amerykańska agencja kosmiczna nie jest w stanie doliczyć się setek cennych próbek ciał kosmicznych. Fragmenty księżyca, meteorytów i pyłu kosmicznego były przez dekady wypożyczane różnym instytucjom, ale nie kontrolowano dokładnie ich zwrotu. Teraz nikt dokładnie nie wie gdzie są.

Zastąpi Buzka. Wieszczy wyjście Londynu z Unii

Wątpię, czy Wielka Brytania na dłuższą metę pozostanie w UE - stwierdził niemiecki eurodeputowany Martin Schulz, który w przyszłym roku ma zastąpić Jerzego Buzka na stanowisku szefa Parlamentu Europejskiego. W jego opinii na szczycie w Brukseli David Cameron strzelił sobie "potężnego samobójczego gola" i skazał Wielką Brytanię na izolację.

Grecy wezmą prezent. 400 czołgów Abrams

Pogrążona w głębokim kryzysie Grecja poważnie rozważa przejęcie od Amerykanów 400 używanych czołgów M1A1 Abrams. Amerykanie mają oddać Grekom pojazdy za darmo. Pomimo tego, planowana transakcja wywołuje ostre protesty państw Europy Zachodniej, które de facto utrzymują greckie państwo.

Pakistan dogada się z talibami wbrew USA?

- Prowadzimy rozmowy pokojowe z rządem w Islambadzie - miał powiedzieć, według agencji Reutera, przedstawiciel pakistańskich talibów. - Negocjacje idą w dobrym kierunku - dodał. Jeśli Pakistan dogada się z talibami i przestanie ich zwalczać, będzie to oznaczać kolejny potężny cios dla relacji Islamabadu z Waszyngtonem. Amerykanie nieustannie naciskają na Pakistan, aby skuteczniej zwalczał rebeliantów.

Polski autokar wypadł z autostrady

Osiem osób zostało niegroźnie rannych w wypadku polskiego autokaru w Niemczech. - W nocy w okolicach Lipska z autostrady wypadł autobus, który wyruszył z Gorzowa - poinformowała Justyna Migdalska z lubuskiej policji.

Kościół gotów rozmawiać o przywróceniu podatku

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Angelo Bagnasco wyraził gotowość podjęcia dyskusji o możliwości przywrócenia gminnego podatku od nieruchomości, z którego Kościół w tym kraju został zwolniony przez rząd Silvio Berlusconiego.

Pomarańczowy alarm na Węgrzech

Na Węgrzech, z powodu niebezpiecznych wichur, ogłoszono pomarańczowy alarm. Jak dotąd przez gwałtowną pogodę kilka osób zostało rannych, zniszczonych jest 180 budynków, a straż pożarna interweniowała ponad 300 razy. Trudna sytuacja miała miejsce m.in. w Budapeszcie. Porywisty wiatr łamał i wyrywał z korzeniami drzewa.

Zalane ulice, powalone drzewa. Nawałnice dotarły do Szwecji

Silny wiatr i deszcz powodują paraliż na drogach szwedzkich miast. - Ulice Göteborga są kompletnie zalane, przez co doszło tam do kilku wypadków - informuje szwedzka Agencja Transportowa. Z powodu intensywnych opadów deszczu, które nasiliły się ok. godz. 20.00, ruch drogowy w mieście musiał zostać przeorganizowany. Wiele dróg zostało zamkniętych, najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w okolicach mostów, pod którymi wzbiera woda, a także tuneli.

"Św. Mikołaj to wyzyskiwacz"

Ruch sprzeciwu Okupuj Wall Street rozlał się - na razie wirtualnie - także na Biegun Północny i warsztat św. Mikołaja. Od piątku na specjalnej stronie internetowej każdy może zamieścić swój postulat, który widoczny będzie na transparencie trzymanym przez elfa.

Flotylla z fajerwerkami płynie na Kubę

Z Key West na południu Florydy wypłynęła flotylla złożona z pięciu jednostek z 60 kubańskimi uchodźcami na pokładzie. Flotylla w pobliżu granicy wód terytorialnych Kuby przeprowadzi demonstrację na rzecz opozycji na wyspie.

Była partia rządząca oskarżona o korupcję

USKOK, chorwacki urząd ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, oskarżył byłą partię rządzącą, konserwatywną Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną (HDZ) ustępującej premier Jadranki Kosor o malwersacje funduszy państwowych.

Iran w ONZ skarży się na drona

Irańskie przedstawicielstwo w ONZ poinformowało o złożeniu w Radzie Bezpieczeństwa skargi w związku z amerykańskim bezzałogowym samolotem rozpoznawczym, który miał wykonywać lot nad wschodnim Iranem, zanim podjęto "siłową akcję" przeciwko niemu.

Anarchiści przyznali się do wysłania bomby

Włoscy anarchiści przyznali się do wysłania przesyłki, która eksplodowała w piątek w urzędzie państwowej agencji Equitalia, zajmującej się zbieraniem należności podatkowych. Ranny został dyrektor agencji. W paczce znaleziono ulotkę anarchistów.

Wygrał Kabila, rywal jest innego zdania

Wybory prezydenckie w Demokratycznej Republice Konga wygrał Joseph Kabila - wynika z ogłoszonych wstępnych wyników. Oddano na niego 48,97 proc. głosów. Rezultaty te kwestionuje jego rywal Etienne Tshisekedi, który ogłosił się prezydentem kraju.

Ortodoksyjni wandale kontra tajniacy w autobusach

Na ulice jerozolimskiej dzielnicy żydowskich fundamentalistów Mea Szearim po ponad rocznej przerwie wróciły autobusy miejskie. Tym razem są chronione przez ubranych po cywilnemu policjantów przed wandalami, którzy atakowali je z powodu "nieobyczajnych" reklam.

Irak czy Iran? Kolejna wpadka Perry'ego

Jeden z najlepiej zapowiadających się kandydatów republikańskich w prawyborach zaliczył kolejną kompromitującą wpadkę. Tym razem gubernator Teksasu Rick Perry pomylił Irak z Iranem.

Jak nie rura, to "epidemia grypy" i sprawdzian z rosyjskiego

Chociaż władze ostatecznie zgodziły się na wielotysieczną sobotnią manifestacje w centrum Moskwy, to nadal robią wszystko, by zniechęcić Rosjan do uczestnictwa w niej. Tym razem z pomocą nadchodzi "epidemia grypy" oraz sprawdzian z języka rosyjskiego.

Sarkozy zignorował Camerona?

Szczyt Unii Europejskiej to nie tylko rozważania na temat porozumienia fiskalnego. Wielka Brytania zastanawia się też nad polityczną etykietą. Dyskusję wywołało rzekome zignorowanie przez francuskiego prezydenta brytyjskiego premiera.

Ziobryści chcą zwołania RBN i liczą na zaproszenie

Solidarna Polska zaapelowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z ustaleniami szczytu UE. - W tym wypadku RBN wydaje się być jedynym możliwym miejscem wobec ostracyzmu ze strony rządu w stosunku do parlamentu, w którym mogą spotkać się przedstawiciele rządu, premier, minister SZ, prezydent wspólnie z przedstawicielami formacji politycznych - tłumaczył lider SP, Zbigniew Ziobro.