Kitesurfer miał promować Gdańsk. Jak wyszło?

Nie o takiej promocji marzyły władze Gdańska. Z kitesurferem Janem Lisewskim wyszło jak wyszło, a pieniądze trzeba mu wypłacić. Okrągłe 40 tysięcy złotych z budżetu miasta. To grosze w porównaniu z kosztem akcji ratowania śmiałka, który bez asekuracji chciał przepłynąć Morze Czerwone. Lisewski wrócił dziś do kraju i już na lotnisku, tym razem dziękował saudyjskim służbom za zaangażowanie w jego poszukiwania.

Rok po tragedii wciąż szukają ofiar

Trudno w to uwierzyć, ale poszukiwania ofiar i uznanych za zaginionych trwają od dziś. A od trzęsienia ziemi i fali tsunami w Japonii pojutrze minie rok. Zginęło wtedy ponad 20 tysięcy osób. Japonia wspomina i odbudowuje się, choć wiele rejonów będzie opustoszałych przez lata. Z ponad 50 japońskich reaktorów jądrowych działa już tylko pięć.

Rozpędzone auto minęło go o centymetry

Mężczyzna cudem uniknął śmierci, gdy rozpędzony SUV minął go o centymetry. Za kierownicą samochodu siedział 16-latek. Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu.

Angelina popiera film "KONY2012". Bieber też

Film organizacji "Invisible Children" o Josephie Konym, budzi coraz więcej kontrowersji, ale zdobywa i nowych zwolenników. Projektowi kibicuje m.in. Angelina Jolie. - Joseph Kony to okropny człowiek. Jego czas już nadszedł i to wspaniale widzieć, że mówią to młodzi ludzie - powiedziała gwiazda kina podczas obchodów Dnia Kobiet w Nowym Jorku.

5 radiowozów i mustang. Pościg w Teksasie

Spektakularny pościg w Teksasie. Kiedy policja próbowała zatrzymać mężczyznę jadącego mustangiem - ten zaczął uciekać. 23-letni kierowca nie zatrzymał się nawet wtedy, gdy otarł się o balustradę przy drodze, a jego samochód prawie obrócił się o 180 stopni. Po długim pościgu mężczyznę udało się w końcu zatrzymać.

Wszyscy czescy żołnierze zostali bohaterami

Wszyscy czescy żołnierze zostali uznani za bohaterów, by można im było wypłacić dodatek do pensji - napisał w piątek czeski dziennik "Mlada Fronta Dnes", wyjaśniając decyzję ministra obrony Alexandra Vondry.

Niemiecki Robin Hood rozdaje pieniądze biednym

Niewielkie miasto Brunszwik w Niemczech od kilku dni żyje zagadką tajemniczego darczyńcy, który anonimowo wysyła pieniądze organizacjom charytatywnym. Niepodpisane koperty z banknotami euro w środku zostawia w skrzynkach pocztowych. Łącznie doliczono się już 190 tysięcy przekazanych euro.

Tymoszenko nie chce nosić więziennego stroju

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko odmawia noszenia więziennego drelichu i nie chce pracować. - Łamie tym regulamin zakładu karnego, w którym odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia - poinformowała w piątek ukraińska służba więzienna.

Amerykanie oddadzą więzienia Afgańczykom

Amerykanie w ciągu najbliższego pół roku przekażą władzom Afganistanu ośrodki zatrzymań, prowadzone do tej pory w tym kraju przez Amerykanów. Memorandum w tej sprawie podpisano w piątek w Kabulu. Największym z tych ośrodków jest Parwan na terenie bazy wojskowej Bagram.

Parlament Europejski potępi Holandię za antypolski portal

Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję, w której znajdą się słowa potępienia pod adresem rządu holenderskiego za brak reakcji w sprawie antyimigracyjnego portalu prawicowej partii PVV. Na stronie tej można donosić na między innymi polskich imigrantów, którzy "sprawiają problemy". - Rząd holenderski chowa głowę w piasek - uważa wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz (PO).

Putin strzela z 60 proc. skuteczności

Jeszcze kilka dni temu, dziękując rodakom za wybór na prezydenta, Władimir Putin pozwolił sobie na uronienie łzy. W piątek postanowił zatrzeć to wrażenie niegodne twardego męża stanu, za jakiego się go uważa. Odświeżył wizerunek macho i samca alfa w dość nietypowych okolicznościach - wśród paraolimpijczyków.

"Niezrozumiały" atak. Akcja komandosów oburza Rzym

Nieudana akcja odbicia dwóch Europejczyków z rąk nigeryjskich porywaczy wywołała napięcie pomiędzy Rzymem a Londynem. Włosi mają żal do Brytyjczyków, że nie wtajemniczyli ich w plan próby zbrojnego odbicia dwóch mężczyzn, która zakończyła się ich śmiercią. - Zachowanie Londynu było niezrozumiałe - stwierdził prezydent Włoch, Giorgio Napolitano.

Słowo "reforma" razy 70. Pierestrojka po chińsku?

W parlamencie chińskim po raz pierwszy od 33 lat zapowiedziano radykalne reformy ekonomiczne i społeczne. Rząd przewiduje restrukturyzację gospodarki i obniżenie tempa jej wzrostu do 7,5 proc. Prawa człowieka mają być respektowane w procedurze karnej. Obserwatorzy podkreślają, że tegoroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), która rozpoczęła się 5 a zakończy się 14 marca, jest przełomowym momentem w działaniach władz chińskich.

Spór o związek chemiczny. Cola i Pepsi zmieniają skład

Koncerny Coca-Cola i Pepsi zmieniają skład swoich sztandarowych napojów gazowanych, aby uniknąć umieszczenia na opakowaniach ostrzeżenia o groźbie wywoływania raka. Obowiązek taki nałożyłoby na nich nowe prawo stanu Kalifornia, które zakwalifikowało 4-methylimidazol jako substancję rakotwórczą.

Transseksualistka Evie. Niania Obamy, potem prostytutka

- Przez tyle lat żyłam bez nadziei, jakbym była zamknięta w więzieniu. Teraz czuje się jakby owiewał mnie niebiański wiatr nadziei - mówi Evie, transseksualna Indonezyjka, która w młodości niańczyła Baracka Obamę. Po wyjeździe rodziny prezydenta z Indonezji kobieta skończyła na ulicy jako prostytutka. Teraz dzięki dziennikarzom stała się znana na cały świat i na starość ma szansę wyrwać się z biedy w slumsach Dżakarty.

Berlusconi na nartach u Putina

Była jazda na nartach, było grzane wino. Były premier Włoch Silvio Berlusconi do ostatniej chwili w tajemnicy utrzymywał swój wyjazd do Rosji. W Dzień Kobiet spotkał się z Władimirem Putinem i Dmitrijem Miedwiediewem w kurorcie narciarskim Krasnaja Polana w Soczi.

Polskie śmigłowce dla armii Filipin

Cztery polskie wielozadaniowe śmigłowce PZL W-3 Sokół zostały dostarczone na Filipiny - poinformowało w piątek dowództwo sił powietrznych tego kraju. Pozostałe cztery maszyny zostaną dostarczone do końca listopada - pisze agencja Associated Press. Cały kontrakt opiewa na 66 milionów dolarów.

Plażowicze ratują stado delfinów

W internecie rekordy popularności bije nagranie z ratowania stada delfinów. Film został nakręcony przez niemieckiego turystę na plaży w Brazylii i umieszczony w sieci parę dni temu.

Amerykańska armia: Nie chcemy czołgów

Amerykańskie wojsko ma niecodzienny problem. Większość armii na świecie zazwyczaj przekonuje polityków, aby dali więcej pieniędzy i uzbrojenia. Tymczasem Pentagon w ostatnich dniach musi prosić Kongres, aby nie uszczęśliwiał żołnierzy na siłę dostawami nowych czołgów M1 Abrams, których wojsko zupełnie nie potrzebuje i nie chce.

Tylko 2 procent genów różni nas od goryla

Naukowcy rozszyfrowali sekwencję genomu goryla zachodniego - drugiego po szympansie najbliżej spokrewnionego z człowiekiem przedstawiciela naczelnych. Choć nasze drogi rozeszły się ok. 10 mln lat temu, to poznanie sekwencji genów goryla może rozwiązać kłopoty z ludzką pamięcią.

Siedmiu syryjskich generałów po stronie powstańców

Już siedmiu generałów brygady syryjskiej armii przeszło na stronę powstańców walczących z siłami prezydenta Baszara al-Asada. Trzech z nich uciekło w czwartek do Turcji, a jeden zdecydował się na pozostanie w kraju i udział w walce. Zrobił to, bo wcześniej dostał rozkaz ostrzelania rodzinnego miasta. Źródła bliskie powstańcom twierdzą, że część rodzin wojskowych, których uważa się za zdrajców, została przez to aresztowana, a kilka osób nawet zabitych.

Nago w centrum Stambułu

Ukraińska organizacja FEMEN przekroczyła kolejną granicę, tym razem roznegliżowane kobiety próbowały protestować w centrum Stambułu. Do tej pory Ukrainki protestowały jedynie w krajach podobnych kulturowo. "Wizyta" w konserwatywnej Turcji to coś niecodziennego. Aktywistki chciały zwrócić uwagę na stosowaną w świecie arabskim praktykę oszpecania niepokornych kobiet kwasem.

Defiladą z pochodniami pożegnali Wulffa

Były prezydent Niemiec Christian Wulff został uroczyście pożegnany wojskowym capstrzykiem. Żołnierze przedefilowali przed ustępującą głową państwa z pochodniami. Ceremonię w ogrodach zamku Bellevue w Berlinie próbowali zagłuszyć demonstranci wyposażeni w wuwuzele, trąbki i gwizdki.

Zwolnili większość pielęgniarek w kraju. Za strajk

Kenijski rząd w starciu z strajkującymi pielęgniarkami nie wdawał się w negocjacje i nie pozwolił na "białe miasteczko". Po tygodniu niestawiania się do pracy, wszyscy strajkujący pracownicy służby zdrowia zostali zwolnieni. To łącznie 25 tysięcy osób. W zamian władze wezwały "wszystkie bezrobotne osoby z wykształceniem medycznym" aby stawiały się do pobliskich szpitali.

Zakładnicy zginęli w trakcie próby odbicia

Dwaj zakładnicy - Brytyjczyk i Włoch, porwani w maju ub.r. w Nigerii - zginęli podczas wspólnej operacji sił brytyjskich i nigeryjskich mającej na celu ich uwolnienie - poinformował premier W. Brytanii David Cameron.

Wdowy po bin Ladenie oskarżone

Trzy wdowy po zabitym przez amerykańskich komandosów Osamie bin Ladenie staną przed pakistańskim sądem. Kobiety zostały formalnie oskarżone o nielegalne przekroczenie granicy i mieszkanie na terenie Pakistanu bez zezwolenia.

Romney do konkurentów: Poddajcie się!

Lider wyścigu Republikanów do nominacji prezydenckiej Mitt Romney wezwał swoich rywali, aby wycofali się z konkurencji, gdyż i tak nie mają szans. Przedłużanie rywalizacji ma natomiast tylko szkodzić Partii Republikańskiej przed wyborami.

Nobel dla Wałęsy i Obamy pomyłką?

- Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest zgodnie z regułami - orzekła Fundacja Noblowska w Sztokholmie. Oświadczenie jest reakcją na skargi norweskiego prawnika Fredrika Heffermehla. Twierdzi on, że przyznanie nagrody takim osobom jak Matka Teresa z Kalkuty, Lech Wałęsa czy Barack Obama, było sprzeczne z testamentem Alfreda Nobla.

Komorowski nie bojkotuje. Spotka się z Hollandem

Prezydent Bronisław Komorowski przyjmie w Belwederze lidera francuskiej Partii Socjalistycznej i kandydata tej partii na prezydenta Francji Francoisa Hollande'a - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta. Spotkanie będzie o tyle wyjątkowe, że - według "Der Spiegel" - konserwatywni europejscy przywódcy zawarli pakt, aby bojkotować Hollande'a. Miałoby to pomóc wygrać wybory konserwatyście Nicolasowi Sarkozy'emu. Z Hollandem nie spotka się między innymi Donald Tusk.