Staranował tłum na przejściu dla pieszych

Rozpędzony minibus wjechał w gęsty tłum na przejściu dla pieszych w japońskim mieście Kioto. Kierowca samochodu z nieznanych przyczyn zignorował czerwone światło. Według niepotwierdzonych informacji, mężczyzna miał problemy z epilepsją. Na miejscu zginęło siedmiu pieszych. Kierowca zmarł w szpitalu. Kilka osób jest ciężko rannych.

Rozejm tylko na papierze. Oskarżenia o zamachy i ataki

Obie strony konfliktu w Syrii oskarżają się wzajemnie o pogwałcenie obowiązującego od rana w czwartek zawieszenia broni. Opozycja mówi o trzech zabitych przez siły bezpieczeństwa, rząd oskarża "terrorystów" o podłożenie bomby i śmierć oficera. Jednak oficjalnie zawieszenie broni nadal trwa.

MSZ: Polska nie mogła "przegrać" ws. Katynia

MSZ dementuje, jakoby Polska mogła "przegrać" sprawę Katynia przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Według doniesień jednego z rosyjskich dziennikow, europejscy sędziowie mieli orzec, iż Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku. Tyle, że Trybunał zajmuje się inną kwestią. Bronisław Komorowski doniesienia z Rosji określił jako "rzecz absolutnie niemożliwą".

Za obrazę Mahometa lub jego żon kara śmierci

Parlament Kuwejtu przegłosował w pierwszym czytaniu nowelizację kodeksu karnego, wprowadzającą karę śmierci za bluźnierstwo, obrazę proroka Mahometa i jego żon. Nowe zapisy przyjęto niemal jednogłośnie.

Litwa chce "równoprawnych" stosunków z Polską

Litwa dąży do równoprawnych stosunków z Polską i liczy na ich pozytywną zmianę - oświadczył premier Litwy Andrius Kubilius w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni "Żiniu Radijas". Zastrzegł, że niektóre kwestie w stosunkach litewsko-polskich należy przemyśleć.

NATO dotrzyma terminu. "Wycofamy się w 2014 r."

Wyznaczony na koniec 2014 roku termin przekazania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju siłom afgańskim zostanie dotrzymany - poinformował podczas wizyty w Afganistanie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Nie ponosimy winy za Katyń. Polska przegrała"

Dziennik "Moskowskije Nowosti" donosi, że Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu orzekł, iż Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku pod Katyniem. Co ciekawe, wyrok ma być ogłoszony dopiero 16 kwietnia.

Kolejny wstrząs w Meksyku. Tym razem nieco silniejszy

Trzęsienie ziemi o sile 6,9 stopni w skali Richtera nawiedziło nad ranem polskiego czasu Meksyk - donosi USGS. Wcześniej, w nocy ze środy na czwartek ziemia zatrzęsła się z siłą 6,4 stopni. Wstrząsy wtórne dotknęły też zachodnie wybrzeże USA - Oregon (6,2 st.) i Kalifornię (5,3 st.).

Rzym zakorkowany przez egzamin na studia

Korki uliczne długości 22 kilometrów i całkowity chaos w północnej części miasta, na drogach dojazdowych oraz obwodnicy - tak w środę wyglądał Rzym. Wszystko przez egzamin wstępny na medycynę, w którym w środę udział wzięło ponad osiem tysięcy kandydatów.

Zarzut morderstwa 17-latka. Bez premedytacji

Zarzut morderstwa drugiego stopnia (bez premedytacji) postawiła prokuratura George'owi Zimmermanowi, który w lutym zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego 17-latka Trayvona Martina. Oskarżony twierdzi, że działał w samoobronie.

Morderca żony Polańskiego nie wyjdzie na wolność

Charles Manson, odsiadujący karę dożywotniego więzienia za zorganizowanie morderstwa ciężarnej żony Romana Polańskiego, Sharon Tate, i czworga innych osób w willi reżysera w Los Angeles w sierpniu 1969 r., nie wyjdzie na wolność. Kalifornijskie władze odmówiły ułaskawienia mordercy.

"Rząd Syrii nie przestrzega planu pokojowego"

Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel uważają, że rząd Syrii nie przestrzega planu pokojowego wynegocjowanego przez specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana - poinformował Biały Dom.

Będzie oskarżenie dla zabójcy Trayvona

Specjalny prokurator stanu Floryda chce oskarżyć George'a Zimmermana w związku ze śmiercią czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina, którego ten zastrzelił na ulicy w wyniku kłótni. Śmierć Trayvona wywołała falę protestów w USA i oburzenie murzyńskiej ludności USA.

"Kardynał Rambo" ma w domu mały arsenał

Jeden z najbardziej wpływowych hierarchów w Watykanie, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej kardynał Domenico Calcagno ma w swoim domu prawdziwy arsenał - donoszą w środę włoskie media.

Reżim Asada przestanie zabijać w czwartek?

Syryjska armia zaprzestanie działań zbrojnych w czwartek rano, ale pozostanie w gotowości na wypadek wszelkich ataków - poinformowała państwowa telewizja powołując się na ministerstwo obrony. O planowanym zawieszeniu broni poinformował też rzecznik Kofiego Annana, specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii. Tymczasem wciąż trwają tam ataki reżimu.

Sześć dni pod ziemią. Górnicy uratowani

Dziewięciu peruwiańskich górników, którzy od czwartku byli uwięzieni ok. 200 metrów pod ziemią, zostało uratowanych - podały w środę światowe agencje. Cali i zdrowi wyszli z tunelu nielegalnej kopalni na południu kraju. Powitały ich rodziny, a także prezydent Ollanta Humala.

Odwołali alarm przed tsunami. Fale miały metr wysokości

Po potężnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w środę nad ranem w pobliżu Indonezji, do Sumatry dotarły ostatecznie małe fale o wysokości około metra - donosi agencja Reutera. Tuż przed godziną 15 polskiego czasu amerykańskie Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami (PTWC) odwołało ostrzeżenie przed tsunami na terenie całego obszaru Oceanu Indyjskiego. Wcześniej, po pierwotnym trzęsieniu o sile 8,7 stopni Richtera u wybrzeży Indonezji zanotowano kilka silnych wstrząsów wtórnych (ponad 8 st.).

W Tajlandii "cisza przed burzą". Ulice opustoszały

- Ulice w ciągu 40 minut od ogłoszenia alarmu opustoszały. Jest cisza przed burzą. Ludzie po prostu czekają. Wszystko jest pozamykane - relacjonował sytuację na wyspie Phuket w Tajlandii w TVN24 Janusz Urbanowski. Polski turysta, podobnie jak tysiące ludzi w regionie, czekał w napięciu na nadejście fali tsunami, która mogła pojawić się po trzęsieniu ziemi o sile 8,7 st. w skali Richtera do jakiego doszło 500 km na zachód od wybrzeży Sumatry.

Zagrożenie tsunami? "Najgorszą rzeczą jest stać na plaży"

- W razie zagrożenia falą tsunami, warto, a nawet trzeba uciekać. Najlepiej na wyniesienia. Najgorszą rzeczą jest stać na plaży - mówi w rozmowie z TVN24 prof. Stanisław Lorenc, geolog. Według niego, społeczeństwo Indonezji wie, jak reagować w przypadku trzęsienia ziemi.

Prezydent na ratunek górnikom

Prezydent Peru stara się pójść śladami swojego odpowiednika z pobliskiego Chile. Ollanta Humala też przybył na miejsce akcji ratunkowej w kopalni. Grupa górników uwięziona w zawalonym tunelu miała możliwość porozmawiać z prezydentem przez rurę, podobnie jak chilijscy górnicy zasypani w kopalni w 2010 roku.

Annan ciągle ma nadzieję, a w Syrii walczą

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan ciągle ma nadzieję, że jest jeszcze możliwa realizacja wypracowanego przez niego planu pokojowego dla Syrii. W tej chwili plan jest bliski fiaska, ponieważ syryjskie wojsko nie wypełnia jego zapisów. Annan ostrzegł, że "jakakolwiek dalsza militaryzacja konfliktu w tym kraju byłaby katastrofalna".

Starcie na morzu. Filipiny kontra Chiny

Chiny i Filipiny w dyplomatycznym sporze o kilka skał wystających na trzy metry z wody. Chińskie jednostki badawcze wdały się w "przepychankę" z filipińskim okrętem, który próbował aresztować kilka chińskich łodzi rybackich. Gra toczy się o mieliznę Scarborough, do której prawo rości sobie zarówno Pekin, jak i Manila.