Skazany na śmierć prosi Łukaszenkę o łaskę

Skazany na karę śmierci za współudział w zamachu w mińskim metrze Uładzisłau Kawaliou zwrócił się do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki o ułaskawienie. O wprowadzenie moratorium na karę śmierci zaapelowała do Białorusi Amnesty International.

Rosja przestrzega "partnerów z Izraela"

Rosja daje do zrozumienia, że nie w smak jej ewentualna wojskowa operacja Izraela przeciwko Iranowi. Zdaniem rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych w sprawie nuklearnego programu Iranu nie wyczerpano jeszcze możliwości negocjacyjnych.

Turcja "nie będzie stała bezczynnie"

Turcja nie chce ingerować w sprawy wewnętrzne Syrii, ale nie będzie stała bezczynnie, jeśli zagrożone zostanie bezpieczeństwo regionu - oznajmił turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.

Oligarchowie i Rosjanie. A mimo to w UE i NATO

Łotwa jest jedną z trzech byłych republik radzieckich, które dziś są w Unii Europejskiej i NATO. Nie tak skandynawska jak Estonia, ale i nie tak środkowoeuropejska jak Litwa, często uważana jest za najsłabsze ogniwo "bałtyckiej trójki". Na osiągnięcie ostatnich dwóch dekad cień rzucają dwa problemy: mało skuteczna integracja bardzo licznej mniejszości rosyjskiej oraz ogromne wpływy polityczne wąskiej grupy biznesmenów.

"Cele na sprężynach". Tajne więzienie CIA w środku miasta?

Budynek niemal w centrum Bukaresztu, specjalne cele w piwnicy? Agencja Associated Press ujawnia kolejne szczegóły dotyczące domniemanego tajnego więzienia CIA, które miało istnieć w latach 2003-2006 r. na terenie ruchliwej dzielnicy mieszkaniowej Bukaresztu. Miało zostać utworzone po likwidacji rzekomego więzienia w Polsce. Władze Rumunii od lat zaprzeczają, jakoby na terytorium kraju istniała taka placówka.

Pomogą blogerom milionem euro

Holenderski rząd obiecał w piątek na międzynarodowej konferencji "Freedom Online" w Hadze przekazać milion euro na pomoc blogerom, którzy działają w represyjnych reżimach - poinformowała agencja AP.

"Nie można wystawiać ludzi pod pałki OMON-u"

Władze Moskwy zezwoliły opozycji na zorganizowanie w sobotę na Placu Bołotnym, w centrum stolicy Rosji, demonstracji z udziałem 30 tys. osób przeciw sfałszowaniu wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia. O decyzji tej poinformował w piątek wicemer Moskwy Aleksandr Gorbienko. Uzgodnienia te potwierdzili Borys Niemcow i Władimir Ryżkow, liderzy największej formacji opozycyjnej - niezarejestrowanej Partii Wolności Narodowej (Parnas).

Masakra w domu byłego policjanta

Były policjant, jego córka i żona zostali znalezieni martwi w swoim domu w Melton Mowbray w hrabstwie Leicestershire (Anglia). Dwójka pozostałych dzieci leży w szpitalu w stanie ciężkim. Prawdopodobnie przyczyną tragedii była rodzinna awantura. Nieznane są jednak na razie szczegóły zdarzenia - podaje serwis guardian.co.uk.

"Banda cynicznych kleptokratów opuści Putina". Nie dotrwa 2013?

Aresztowania znanych postaci opozycji i brutalność policji i wojsk wewnętrznych wobec demonstrantów nie zatrzymała kampanii powyborczych protestów. W sobotę planowany jest w Moskwie wielki wiec przeciwników władz. Zebrać się na nim może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Władze już szykują się do siłowej rozprawy. Zdaniem Pawła Felgenhauera, analityka Jamestown Foundation, dalsza konfrontacja z rosnącym niezadowoleniem społecznym może się dla Putina zakończyć upadkiem.

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny. "To nie koniec drogi"

Po 6 latach negocjacji Chorwacja podpisała w Brukseli traktat o przystąpieniu do UE. W ceremonii uczestniczyli prezydent Chorwacji Ivo Josipović i premier tego kraju Jadranka Kosor. W imieniu Unii Europejskiej przemawiali m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz reprezentujący polską prezydencję premier Donald Tusk.

Szpital w płomieniach. Co najmniej 74 ofiary

Co najmniej 74 osoby, w większości pacjenci, zginęły w pożarze szpitala w Kalkucie na wschodzie Indii. Walka z płomieniami trwała wiele godzin - Nie wiadomo, czy w budynku przebywają jeszcze ludzie - powiadomiła policja.

Cofnięto karę śmierci, bo przysięgły zasnął na rozprawie

Sąd Najwyższy stanu Arkansas nakazał ponownie przeprowadzić proces Ericksona Dimas-Martineza, który został w 2010 roku skazany na karę śmierci. Decyzję podjęto, ponieważ obrona udowodniła, że jeden z przysięgłych spał podczas jednej z kluczowych rozpraw, a drugi na bieżąco zamieszczał w internecie informacje o przebiegu procesu.

Jedną rakietą wywołali burzę ognia

Dwóch napastników na motocyklach podjechało pod wielki parking w Pakistanie, na którym stały dziesiątki ciężarówek z zapasami dla NATO. - Otworzyli ogień i odpalili jedną rakietę, która trafiła w cysternę - powiedział policjant z miasta Quetta. Uderzenie rakiety wywołało reakcję łańcuchową i serię wielkich eksplozji cystern z paliwem dla Sojuszu.

Bez decyzji ws. Schengen i Serbii

W Brukseli rozpoczyna się w piątek drugi dzień szczytu przywódców państw UE poświęcony rozszerzeniu UE. Przywódcy UE podpiszą traktat akcesyjny z Chorwacją, ale juz wiadomo, że nie zdecydują się na przyznanie Serbii statusu kandydata.

"Szybcy i Wściekli" zgubią prokuratora generalnego?

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Eric Holder z trudem bronił w czwartek przed komisją wymiaru sprawiedliwości Izby Reprezentantów, zorganizowanej przez swój resort akcji "kontrolowanego" przemytu broni do Meksyku. "Szybcy i Wściekli" jest ostro krytykowana przez opozycję w Kongresie.

Polityka zbyt miękka? "Zapytajcie bin Ladena"

Barack Obama odrzucił oskarżenia republikańskich pretendentów do Białego Domu, że jego polityka zagraniczna, zwłaszcza wobec radykalnego islamu i na Bliskim Wschodzie, jest zbyt miękka. - Zapytajcie o to Osamy bin Ladena - powiedział prezydent USA na spotkaniu z mediami w czwartek.

Więcej Ukraińców chce na Wschód niż do UE

Obywatele Ukrainy opowiadają się raczej za integracją ze Wspólną Przestrzenią Gospodarczą (WPG) Rosji, Kazachstanu i Białorusi niż za zbliżeniem z Unią Europejską - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

"Robią z Ukraińców debili". Tymoszenko znów aresztowana

Mimo że jest już skazana, została ponownie aresztowana. Ukraiński sąd zdecydował o powtórnym aresztowaniu Julii Tymoszenko. - Oni robią z ukraińskiego narodu debili. Uważają każdego Ukraińca za idiotę - powiedział obrońca byłej premier.

Kolejne zatrzymania w Rosji. Odchodzą od Miedwiediewa

Około stu osób kontestujących zwycięstwo wyborcze Jednej Rosji próbowało w Petersburgu przeprowadzić manifestację. Skończyło się na policyjnych zatrzymaniach. Wyborcze machinacje i tłumienie powyborczych protestów powoduje też coraz większą niechęć osób dotychczas przychylnych obozowi władzy.

Proces Mladicia w marcu? "Ja się nie spieszę"

Proces byłego dowódcy sił bośniackich Serbów Ratko Mladicia, oskarżonego m.in. o ludobójstwo, mógłby rozpocząć się 27 marca przyszłego roku - poinformował oenzetowski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Generał chce zwolnić tempo

Dowódca wojsk amerykańskich w Afganistanie generał John Allen chce spowolnić tempo ich wycofywania z tego kraju, wbrew planom Białego Domu - podał "Wall Street Journal".

W Bukareszcie było tajne więzienie CIA?

Media niemieckie poinformowały, że do 2006 roku w Bukareszcie istniało tajne więzienie CIA, w którym miały być torturowane osoby podejrzane o terroryzm. Władze Rumunii od lat zaprzeczają, jakoby na terytorium kraju istniało takie więzienie.

Irańska telewizja pokazała "zestrzelonego drona"

- Z Bożą pomocą, daliśmy radę zestrzelić jeden z najbardziej zaawansowanych samolotów Ameryki - oznajmił w irańskiej telewizji jeden z dowódców irańskich Strażników Rewolucji, Ali Hadżizadeh. Telewizja pokazała też maszynę, która ma być zestrzelonym szpiegowskim dronem RQ-170.

Lewandowski numerem dwa. Lepszy nawet od Barroso

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski jest jednym z najbardziej wpływowych urzędników, wyprzedza go jedynie francuski komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier - uznali europosłowie. Najgorzej wypadła szefowa dyplomacji Catherine Ashton.

Bombę wysłali anarchiści. Mogą być jeszcze dwie

Niemiecka policja otrzymała list, w którym włoska grupa nazywająca się "Nieformalną Federacją Anarchistów" przyznaje się do wysłania listu-bomby do szefa Deutsche Banku Josefa Ackermanna. Jak poinformowali śledczy, z listu wynika, że mogły zostać wysłane jeszcze dwie podobne przesyłki.

179 dziennikarzy siedzi za kratami

Na całym świecie więzionych jest obecnie 179 dziennikarzy, najwięcej - 42 - w Iranie - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu Komitetu Obrony Dziennikarzy (CPJ) na temat prześladowania dziennikarzy. Jest to najwyższa od 15 lat liczba uwięzionych na świecie dziennikarzy.

Z Rosją co do tarczy się nie dogadali

Niespodzianki nie było, więc NATO i Rosja znów nie dogadały się co do tarczy antyrakietowej. Moskwa nieustannie obstaje przy twierdzeniu, że tarcza jest wymierzona przeciwko niej.