Kim zaapelował "o gotowość bojową"

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przeprowadził inspekcję w strategicznym dowództwie wojsk rakietowych Koreańskiej Armii Ludowej - poinformowała w sobotę państwowa agencja KCNA. Nie podała ani lokalizacji bazy, ani daty odwiedzin.

Ciała dziennikarzy wracają z Syrii

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że ciała zabitych w Homs dziennikarzy, Marie Colvin i Remi Ochlika, opuściły teren Syrii. Do Paryża zabrał je francuski samolot

Nic już nie powstrzyma Romney'a?

Wstępne wyniki sobotnich zjazdów partyjnych (caucuses) Partii Republikańskiej (GOP) w stanie Waszyngton wskazują na zwycięstwo czołowego kandydata Republikanów do prezydentury, byłego gubernatora stanu Massachusetts, Mitta Romneya.

"To będzie kulawy prezydent z kulą u nogi"

Rosjanie wybiorą Putina, bo żyje im się lepiej, ale moim zdaniem Rosja jest już przy ścianie - mówił w "Faktach po Faktach" Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie. Jego zdaniem tworzenie przyszłości kraju "z ropy i gazu" już nie wystarcza społeczeństwu, które ma rozbudzone ambicje i w kolejnych latach potrzeba nowego modelu funkcjonowania państwa. Z kolei prof. Włodzimierz Marciniak uznał, że Władimir Putin będzie "kulawym prezydentem z kulą u nogi" i nie poradzi sobie z największym problemem Rosji, czyli ogromną korupcją.

Zablokowali dostęp do Facebooka

Władze Tadżykistanu zablokowały dostęp do Facebooka i dwóch rosyjskojęzycznych stron, które zamieściły krytyczny artykuł na temat prezydenta Emomalego Rachmona, rządzącego od blisko 20 lat. Zamknięcie dostępu nakazał państwowy urząd telekomunikacji - powiedzieli zastrzegający sobie anonimowość miejscowi dostawcy usług internetowych.

"Wysyłają przesłanie: Nie zadzieraj z Teksasem"

Teksas właśnie tworzy swoją własną flotę opancerzonych i silnie uzbrojonych łodzi patrolowych. Każda z nich ma na pokładzie między innymi sześć karabinów maszynowych. Szybkie jednostki obsadzone przez stanowych policjantów będą patrolować rzekę Rio Grande, którą codziennie trafiają z Meksyku do USA kilogramy narkotyków.

Wielka ucieczka Bouvier. Bomby, tunel i motocykl

- Jeden z powstańców położył na mnie kałasznikowa, a drugą rękę położył mi na czole. Zmówił krótką modlitwę, ale nie było to zbyt uspokajające. Potem odszedł - relacjonowała po powrocie do Francji dziennikarka "Le Figaro" Edith Bouvier swoją pierwszą, nieudaną, próbę ucieczki z miasta Hims w Syrii, w którym jako jedna z wielu osób została ranna po ostrzale sił rządowych. Chwilę później przyszedł ratunek z rąk innego powstańca, który wyciągnął ją i fotografa Williama Danielsa z trzykilometrowego podziemnego tunelu i na motocyklu zawiózł znów do oblężonego miasta. - To wtedy zaczęła się prawdziwa wielka ucieczka - dodała Bouvier.

Nowy zarzut dla Schettino odczytany w teatrze

Niszczenie środowiska naturalnego - to nowy zarzut postawiony przez włoską prokuraturę kapitanowi statku Costa Concordia, który uległ katastrofie u wybrzeży Toskanii. Ten sam zarzut usłyszeli też inni objęci śledztwem oficerowie i pracownicy armatora. Postępowanie dowodowe odbyło się w miasteczku Grosseto, nieopodal miejsca katastrofy statku, w którym trzeba było wynająć teatr, bo chętnych do wysłuchania oskarżycieli było zbyt wielu, by pomieścił ich budynek sądu.

Dyplomaci odebrali ciała zabitych dziennikarzy

Syryjskie władze wydały polskim i francuskim dyplomatom ciała zabitych w Hims zachodnich dziennikarzy. Marie Colvin i Remi Ochlik zginęli podczas bombardowania miasta ponad tydzień temu.

"Nie radzę nikomu testowania potencjału policji"

Rosyjskie władze ostrzegają tuż przed wyborami przed "prowokacjami" i możliwymi "próbami destabilizacji sytuacji" w stolicy. - Nie radzę nikomu testowania potencjału policji w Moskwie. Ściągamy dodatkowe siły. Nie jest tajemnicą, po co to robimy - powiedział szef moskiewskiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, generał Władimir Kołokolcew.

Najpierw bieg, potem o gazie

Współpraca przygraniczna oraz wspieranie budowy nowych połączeń gazowych - to główne tematy spotkania prezydentów Polski i Słowacji. Bronisław Komorowski i Ivan Gaszparovicz znaleźli też czas na to, by otworzyć w sobotę na Siwej Polnie w Tatrach IV Masowy, Rekreacyjny Bieg Narciarski "Szlak bez granic", który zakończy się w Orawicach na Słowacji.

"Miny-pułapki" zatrzymały pomoc dla zrujnowanego miasta

Konwój z pomocą humanitarną został zatrzymany na przedmieściach miasta Hims. Wojsko reżimu twierdzi, że usuwa "miny-pułapki" z budynków w dzielnicy Baba Amro, która najbardziej ucierpiała od ostrzału artyleryjskiego. W innym mieście Syrii, Darze, doszło natomiast do silnej eksplozji. Według władz był to atak zamachowcy-samobójcy. Zginęło co najmniej siedem osób.

Frekwencja "zniweczyła nadzieje wrogów"

- Liczny udział Irańczyków w wyborach po raz kolejny zniweczył nadzieje wrogów - oświadczył szef irańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mustafa Mohammad Nadżar. Minister zaprezentował pierwsze oficjalne "szacunki", według których frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 64 procent. W wystąpieniu telewizyjnym Nadżar "podziękował narodowi irańskiemu" za tak liczny udział w głosowaniu.

Zbuntowany oficer chciał zbombardować sztab

Oficer pakistańskiego wojska, który sympatyzował z islamskimi fundamentalistami, chciał zbombardować sztab generalny przy pomocy myśliwca F-16 - podało BBC Urdu. Brygadier Ali Khan jest obecnie sądzony za zdradę i powiązania z organizacją Hizbut Tahrir. Aresztowano go w maju 2011 roku.

"Święty Graal artylerzystów". USA testują railguna

- Działo elektromagnetyczne nazywane jest świętym Graalem artylerzystów - tak o nowej, testowanej właśnie przez Amerykanów, broni mówił w TVN24 specjalista w dziedzinie uzbrojenia, dr inż. Tomasz Szulc. Jak wyjaśnia ekspert, pierwsze pomysły wykorzystania pola elektromagnetycznego do rozpędzania metalowych pocisków pochodzą z lat 20. XX w.

Hakerzy buszowali w komputerach NASA

NASA - amerykańska agencja dysponująca kosmiczną technologią, okazała się bezradna wobec hakerów. Sprawa jest na tyle poważna, że Kongres wezwał na przesłuchanie inspektora generalnego NASA.

Nowe, dramatyczne nagranie tonącej Concordii

Zamieszanie na pokładzie, pasażerowie uciekający niebezpiecznymi sznurowymi drabinkami i brak kontaktu z tonącym statkiem - to wszystko zarejestrowali funkcjonariusze włoskiej Gwardii Finansowej, gdy pierwsi podpłynęli 13 stycznia do wycieczkowca Costa Concordia po katastrofie.

"Putin nakręca sobie bombę zegarową"

Mimo spodziewanej dzięki autokratycznym manipulacjom wygranej Władimira Putina w niedzielnych wyborach prezydenckich, Rosję czeka wzrost napięć politycznych w związku z rosnącymi aspiracjami demokratycznymi społeczeństwa - uważają czołowi amerykańscy eksperci. I dodają: - Putin nakręca sobie bombę zegarową, odbierając praktycznie prawo głosu 60 procentom ludności.

W parlamentach świata tylko 1/5 kobiet

Kobiety w parlamentach na całym świecie zajmują tylko 1/5 miejsc - dokładnie 19,5 proc. - To odsetek niepokojąco niski - podkreślił przewodniczący Unii Międzyparlamentarnej Abdelwahad Radi.

Chciał dołączyć do Al-Kaidy, skazany na 27 lat więzienia

Okręgowy sąd federalny w Nowym Jorku skazał w piątek 23-letniego obywatela USA Betima Kaziu na 27 lat więzienia za usiłowanie przyłączenia się do powiązanego z Al-Kaidą ugrupowania terrorystycznego i podjęcia walki z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych. Prokuratura domagała się dla oskarżonego kary dożywotniego pozbawienia wolności.

18 ofiar tornad w USA

Tornada zbierają śmiertelne żniwo w USA. W ciągu ostatniej doby żywioł zabił 13 osób w stanie Indiana, a pięć w Kentucky - poinformowały władze. Wichura zniszczyła wiele samochodów, z domów pozrywała dachy.

Iran wybiera parlament. Zwyciężą konserwatyści

W Iranie odbyły się w piątek wybory parlamentarne. Parlament pozostanie zdominowany przez konserwatystów, gdyż reformatorzy zbojkotowali wybory, by zaprotestować przeciw represjom, których są ofiarami od 2000 roku. Wyniki będą znane za dwa-trzy dni.

Breivik uniknie więzienia?

Norweska prokuratura wydała w piątek oświadczenie, iż jest gotowa uznać warunkowo, że Anders Behring Breivik, który 22 lipca 2011 roku zabił na wyspie Utoya i w Oslo łącznie 77 osób, nie ponosi odpowiedzialności za swe czyny ze względu na niepoczytalność.

Dyplomaci rozpoznali w kostnicy ciała dziennikarzy

Polski ambasador w Syrii Michał Murkociński i jego francuski odpowiednik Eric Chevalier zidentyfikowali w piątek wieczorem w kostnicy w Damaszku ciała Marie Colvin i Rene Ochlika - poinformował na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki. Wcześniej syryjskie władze przekazały ciała zabitych w Hims dziennikarzy przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

Gruzja nie chce stosunków dyplomatycznych

Wznowienie stosunków dyplomatycznych z Rosją jest "niemożliwe" ze względu na rosyjską "okupację" Abchazji i Osetii Południowej - uznały w piątek gruzińskie władze. Zrobiły to kilka godzin po tym, gdy z taką propozycją wystąpił przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

Barack Obama: Nie blefuję w sprawie ataku na Iran

Barack Obama podkreślił, że "nie blefuje" mówiąc o możliwości użycia siły w celu pokrzyżowania planów budowy broni nuklearnej przez Iran. Przestrzegł jednak Izrael przed pochopnymi i jednostronnymi działaniami w tej sprawie. Z kolei premier Izraela Banjamin Netanjahu odrzucił możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych rozmowach z Teheranem na temat atomu.

Rewizja w domu Wulffa. Zabrali komputer

Pięciu funkcjonariuszy policji i prokurator krajowy przeszukali w piątek dom były prezydenta Niemiec Christiana Wulffa w związku ze śledztwem ws. niezgodnego z prawem przyjmowania korzyści finansowych. To właśnie przez tę aferę 17 lutego Wullf podał się do dymisji.

Wyciekły chemikalia. Strumień poraża kolorem

Jaskrawozielony kolor strumyka zszokował w piątek przed południem mieszkańców niemieckiej Getyngi. Ta niespotykana w przyrodzie barwa to skutek pożaru, który wybuchł w nocy w hali z chemikaliami.

Szczęśliwy powrót. Dziennikarka i reporter już we Francji

Francuska reporterka Edith Bouvier która w ub. tygodniu została ranna w czasie ostrzału w syryjskim Homs i fotograf William Daniels są już bezpieczni we Francji. Na lotnisku Villacoublay pod Paryżem przywitał ich prezydent Nicolas Sarkozy. Bouvier ma skomplikowane złamanie kości udowej. Dziennikarze do kraju zostali przetransportowani rządowym samolotem.