"PiS walczy z Brukselą i Berlinem"

Jarosław Kaczyński "stawia na konfrontację", a PiS prowadzi walkę z Brukselą i Berlinem - pisze w piątek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", relacjonując czwartkową debatę w Sejmie na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Przed sądem za megaprzeciek. Groźba dożywocia

Szeregowiec amerykańskiej armii Bradley Manning, oskarżony o przekazanie portalowi Wikileaks setek tysięcy wojskowych dokumentów, w tym depesz dyplomatycznych, pojawi się w piątek po raz pierwszy przed sądem wojskowym.

Koniec śledztwa ws. ograbienia zwłok Andrzeja Przewoźnika

Dochodzenie w sprawie ograbienia zwłok Andrzeja Przewoźnika po katastrofie smoleńskiej zostało zakończone - podaje w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w Komitecie Śledczym Federacji Rosyjskiej. Źródło "Kommiersanta" przewiduje, że proces oskarżonych o kradzież kart bankowych rosyjskich żołnierzy rozpocznie się najwcześniej za kilka miesięcy.

Znany dziennikarz zastrzelony na Kaukazie

Znany na Kaukazie dziennikarz Chadżimurad Kamałow został zastrzelony przez niezidentyfikowanych sprawców w stolicy Dagestanu - Machaczkale. Kamałow był założycielem czytanej w całym regionie gazety "Czernowik" ("Brudnopis").

Dziadek Mróz i Śnieżynka ideologicznie niepewni?

W Salihorsku na Białorusi żeby rozdawać gwiazdkowe prezenty ubogim dzieciom trzeba mieć zgodę urzędników, a konkretnie wydziałów edukacji i ideologii. Przekonała się o tym grupa mieszkańców, chcących zorganizować świąteczną akcję dobroczynną - pisze w piątek niezależna gazeta "Narodnaja Wola".

Naddniestrze, Rosja, komuniści. Geopolityczny wybór Mołdawii

Od stuleci na pograniczu Wschodu i Zachodu, także dziś Mołdawia stoi w obliczu geopolitycznego wyboru. Ostatnie 20 lat to lawirowanie między UE a Moskwą kolejnych ekip rządzących w Kiszyniowie, głównie komunistów. Popularność partii wciąż mającej za symbol sierp i młot jest fenomenem na skalę europejską. Ale dużo większym problemem Mołdawii jest zbuntowany region Naddniestrza. Bez jego rozwiązania unijne aspiracje rządzących obecnie partii prozachodnich będą trudne do spełnienia. Zwłaszcza że państwo od kilku lat tkwi w polityczno-ustrojowym pacie.

Prali pieniądze dla Hezbollahu handlując samochodami z USA

Trzy instytucje finansowe w Libanie brały udział w procederze prania brudnych pieniędzy, a uzyskane w ten sposób pieniądze były przeznaczane na finansowanie ekstremistycznej organizacji Hezbollah - oświadczyła prokuratura federalna USA.

Pisarz skazany za zabójstwo żony dostał drugą szansę

Skazany za zabójstwo żony i odsiadujący karę dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego pisarz Michael Peterson wyszedł w czwartek na wolność - donoszą amerykańskie media. Doszło do tego 8 lat po skazaniu dzięki temu, że kluczowy ekspert oskarżenia w tamtym procesie został zdyskredytowany.

Reaktory Fukushimy "w stanie zimnego wyłączenia"

W elektrowni jądrowej w Fukushimie, gdzie pod marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami doszło do katastrofy, doszło do zimnego wyłączenia reaktorów - poinformował premier Yoshihiko Noda. To kamień milowy na drodze do uzyskania pełnej kontroli nad najgorszym atomowym wypadkiem od czasów Czarnobyla.

Zderzyli się z górą lodową. Pomoc za 4 dni?

W nocy z czwartku na piątek rosyjski statek rybacki z 32 osobami na pokładzie zaczął nabierać wody na Morzu Rossa u wybrzeżu Antarktydy. Pomoc może nadejść dopiero po 4-5 dniach, bo akcję ratunkową utrudnia lód.

Śmierć Kaddafiego "mogła być zbrodnią wojenną"

Międzynarodowy Trybunał Karny chce od nowych władz libijskich wyjaśnienia okoliczności śmierci pułkownika Muammara Kaddafiego. - Istnieją poważne podejrzenia, że kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - powiedział prokurator generalny MTK Luis Moreno Ocampo.

"Szakal" z drugim dożywociem. "Niech żyje rewolucja!"

Sąd we Francji skazał terrorystę Carlosa-Szakala na dożywocie za współudział w czterech zamachach we Francji, w których zginęło 11 osób, a ponad 140 zostało rannych. To kolejny wyrok dożywocia dla Carlosa - pierwszy otrzymał za potrójne morderstwo.

"Wyciekło" nagranie z "celi Tymoszenko"

Ukraińskie służby więzienne robią co mogą, by odeprzeć zarzuty, że Julia Tymoszenko przetrzymywana jest w złych warunkach. Na rządowej stronie opublikowano zdjęcia mające pokazywać jej celę, a jednocześnie do internetu "wyciekł" film z tego samego miejsca - więzienia Łukianiwka - na którym widać Tymoszenko.

Chirac "zasmucony", ale się nie odwoła

Były prezydent Francji Jacques Chirac, skazany w czwartek na dwa lata więzienia w zawieszeniu m.in. za defraudację środków publicznych, ogłosił, że nie będzie się odwoływał, choć zdecydowanie nie zgadza się z wyrokiem.

Rumunia podpisała się pod tarczą

Prezydent Rumunii Traian Basescu zatwierdził ustawę zezwalającą na umieszczenie na terytorium państwa elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Koniec turystyki marihuanowej się zbliża

Nowe przepisy, według których prawo korzystania z ok. 670 działających w Holandii coffee shopów będzie przysługiwało tylko holenderskim obywatelom, muszą na południu kraju wejść w życie najpóźniej 1 maja 2012 roku.

78 wyroków śmierci. Najmniej od 35 lat

W tym roku w USA wydano 78 wyroków śmierci, co jest najmniejszą liczbą od czasu, kiedy w 1978 roku Sąd Najwyższy przywrócił tę karę - informuje Death Penalty Information Center.

Bóg chroni Kentucky? Stan pozwany przez ateistę

Czujność, skanery na lotniskach, kamery i najnowsza technika - to ma uchronić Amerykanów przed niebezpieczeństwem zamachu. Jednak - jak donosi Fox News - w Kentucky to nie wystarczy, bo tam do pomocy potrzebny jest Bóg, co zostało nawet zapisane w stanowym prawie i wywołało liczne spory.

Iran rozbudowuje atom

Iran rozpoczął w środkowej części kraju budowę nowych zakładów atomowych, podała oficjalna agencja IRNA. Teheran jak zwykle podkreśla, że inwestycja ta ma wyłącznie cele pokojowe.

Wiceszefowa niemieckiej dyplomacji ostro o Putinie

Ostre słowa pod adresem premiera Rosji Władimira Putina padły w niemieckiem Budestagu. I to nie ze strony politycznego planktonu, ale z ust wiceszefowej dyplomacji Cornelii Pieper, która oskarżyła go o bycie autokratą i brak poszanowania dla wolności obywatelskich.

Chcą Nobla dla Tymoszenko

Zwolennicy i współpracownicy Julii Tymoszenko, skazanej na 7 lat więzienia byłej ukraińskiej premier, wysunęli jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

Putin się "nie zdziwił", a nawet się "ubawił"

Władimir Putin utrzymuje, że słynna już na cały świat karta do głosowania z niewybrednym apelem do niego "by odszedł", zupełnie go nie obraziła. Przy okazji rosyjski premier skrytykował jednak rodzimą emigrację.

Islandia uznała państwo palestyńskie

Islandia oficjalnie uznała istnienie państwa palestyńskiego - donoszą światowe media. Islandia jest jednym z pierwszych w Europie krajów, które zdecydowały się na ten krok.

Szmuglowali materiały radioaktywne z b. ZSRR

Słowacka policja poinformowała w czwartek o zatrzymaniu siedmiu mężczyzn - sześciu Słowaków i Czecha - podejrzanych o planowanie sprzedaży bliżej nieokreślonego materiału radioaktywnego.

Więcej wyznawców Jedi niż Romów

Ponad 15 tysięcy obywateli w 10,5 milionowych Czechach oświadczyło, że są wyznawcami "religii" Jedi. Oznacza to, że zwolenników filozofii rycerzy ze słynnej sagi George'a Lucasa "Gwiezdne Wojny" jest więcej niż czeskich Romów. Tak przynajmniej wynika z ogłoszonych w czwartek wstępnych wyników spisu powszechnego.

Bruksela "zaniepokojona" rosyjskimi wyborami

- Jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami o nieprawidłowościach w trakcie wyborów do Dumy i rozmiarem demonstracji, które po nich nastąpiły - powiedział przewodniczący RE Herman Van Rompuy na konferencji kończącej szczyt UE-Rosja w Brukseli.

"Jestem Polakiem i jestem Europejczykiem"

- Z dumą mogę powiedzieć: jestem Polakiem i jestem Europejczykiem i dlatego tak bardzo wierzę w naszą wspólną europejską przyszłość - mówił w czwartek w Parlamencie Europejskim jego przewodniczący, Jerzy Buzek. 17 stycznia jego obowiązki przejmie socjaldemokrata Martin Schulz. Obecna sesja była ostatnią w PE pod przewodnictwem Polaka.