Rekordowa kanonizacja. Franciszek wyniósł na ołtarze 800 męczenników

Aktualizacja:

Papież Franciszek poprowadził pierwszą w swoim pontyfikacie kanonizację i to od razu rekordową pod względem liczby nowych świętych. Wyniósł na ołtarze 800 męczenników z Otranto w Apulii, zabitych za wiarę przez tureckich najeźdźców w 1480 roku. Kanonizował także dwie zakonnice, założycielki zgromadzeń zakonnych.

- Około ośmiuset osób, które przeżyły oblężenie i najazd na Otranto, ścięto na przedmieściach tego miasta. Odmówiły one wyrzeczenia się swojej wiary i umarły wyznając Chrystusa ukrzyżowanego - mówił Franciszek podczas homilii.

Wezwał wiernych: - Drodzy przyjaciele, zachowujmy naszą wiarę, którą otrzymaliśmy i która jest naszym skarbem, odnawiajmy naszą wierność Panu, także w obliczu przeszkód i niezrozumienia. - Czcząc męczenników z Otranto prosimy Boga, by wpierał wielu chrześcijan, którzy w naszych czasach i w wielu częściach świata wciąż cierpią z powodu przemocy i by dał im odwagę wierności i odpowiadania dobrem na zło - podkreślił Franciszek. W homilii nie wspomniał natomiast, że sprawcami masakry w Apulii byli muzułmańscy najeźdźcy z Turcji.

Kult od niepamiętnych czasów

Do rzezi mieszkańców Otranto doszło podczas najazdu muzułmańskich Turków na Italię. Kiedy w 1480 r. zajęli Otranto na południu Włoch, uwięzili wszystkich mężczyzn począwszy od 15. roku życia i zażądali od nich przyjęcia islamu.

Wówczas rzemieślnik Antoni Primaldo oświadczył - w imieniu całej grupy - że wolą umrzeć, niż wyrzec się wiary. On też jako pierwszy został zabity. Po nim ścięto pozostałych, wyprowadzając ich po pięćdziesięciu na wzgórze.

Ciała leżały nie pogrzebane przez cały rok, dopóki chrześcijanie nie odbili miasta z rąk tureckich. Współmieszkańcy spontanicznie otoczyli ich czcią. W drugiej połowie XVIII wieku, w 1771 r., papież Klemens XII zatwierdził trwający "od niepamiętnych czasów" kult.

W 1980 r. Jan Paweł II odwiedził Otranto z okazji pięćsetlecia ich śmierci. Przed sześciu laty, w 2007 r., Benedykt XVI zatwierdził dekret o męczeństwie poniesionym przez tych wiernych świeckich za Chrystusa.

Pierwsza święta z Kolumbii

Świętymi Franciszek ogłosił też w niedzielę dwie zakonnice, założycielki zgromadzeń: Kolumbijkę, Laurę Montoya Y Upegui (1874-1949) i Meksykankę, Marię Guadalupe Garcia Zavala (1878-1963).

Podając wzór zakonnicy z Kolumbii, która jest pierwszą świętą z tego kraju, papież apelował do wiernych o to, by przezwyciężać obojętność i indywidualizm przyjmując wszystkich "bez uprzedzeń i przymusu, dając od siebie wszystko, co mamy najlepsze i przede wszystkim dzieląc z nimi to, co mamy najcenniejsze, Chrystusa i Ewangelię".

Autor: MAC,rf\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: