Kulisy konklawe: Tak wybierano Jana Pawła II i Benedykta XVI

Włoch, Brazylijczyk czy papież z Ameryki? Media spekulują o kolejnym następcy świętego Piotra tuż przed rozpoczęciem kolejnego konklawe. Mimo że przebieg konklawe jest pilnie strzeżoną tajemnicą, to dziennikarzom i historykom udało się zajrzeć w kulisy poprzednich kardynalskich głosowań.

Falklandy "są całkowicie brytyjskie i takie pozostaną"

Brytyjski premier David Cameron wezwał władze Argentyny, by uszanowały wynik referendum na Falklandach. 99,8 proc. głosujących opowiedziała się w nim za utrzymaniem dotychczasowego statusu wysp, czyli terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

"Corriere della Sera": Scola ma już 50 głosów. Zagrozi mu tylko Scherer

"Faworyt jest już widoczny. To kard. Angelo Scola, arcybiskup Mediolanu, który może liczyć w tej chwili na 50 głosów" - pisze największy włoski dziennik "Corriere della Sera" w dniu rozpoczęcia konklawe. Zdaniem gazety, po jedynym dzisiejszym głosowaniu kardynałów okaże się, czy to on będzie papieżem, bo jeżeli zyska znaczną przewagę nad pozostałymi rywalami, konklawe potrwa krótko.

Pięciu amerykańskich żołnierzy zginęło w katastrofie helikoptera

Pięciu żolnierzy ISAF zginęło w katastrofie helikoptera, który rozbił się w poniedziałek w południowym Afganistanie - poinformowało we wtorek dowództwo ISAF. Nie podano przyczyny katastrofy jednak stwierdzono, że nie była ona prawdopodobnie rezultatem ataku. Ofiary to Amerykanie.

Rozpoczyna się konklawe. Dziś poznamy nowego papieża?

W Watykanie po południu rozpocznie się konklawe, które wybierze następcę papieża Benedykta XVI. Weźmie w nim udział 115 kardynałów elektorów z całego świata, wśród nich czterech Polaków - kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko. Do wyboru papieża potrzebnych będzie 77 głosów.

Prawda o Wołyniu "potrzebuje jeszcze czasu na odkrycie"

Przed przypadającą w lipcu 70. rocznicą masowej akcji przeciw ludności polskiej na Wołyniu Synod biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zaapelował o pojednanie, ustalenie prawdy o tych wydarzeniach i unikanie manipulowania ich pamięcią.

"Jesteśmy świadkami rewolucji w Kościele". Papież na kadencję?

- Myślę, że to, co w tej chwili dzieje się w Kościele, jest rewolucją, innowacją. Benedykt XVI składając rezygnację pokazał, że papiestwo to nie tylko misja, ale także praca - twierdzi Jaś Gawroński, włoski polityk polskiego pochodzenia. W opinii byłego senatora i europosła nie można wykluczyć, iż w przyszłości wprowadzona zostanie kadencyjność na papieskim urzędzie.

Partia Orbana zmieniła konstytucję. Opozycja bojkotuje, Bruksela zaniepokojona

Węgierski parlament uchwalił wywołujące kontrowersje zmiany w konstytucji, które zdaniem krytyków stanowią zagrożenie dla demokracji. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz Rady Europy - Thorbjoern Jagland wyrazili zaniepokojenie poprawkami do konstytucji. Zmiany budzą obawy w świetle standardów RE, zasady rządów prawa i przepisów UE - oznajmili.

Prezydent Iranu dotknął kobietę, potem było już tylko dziwniej

Muzułmańska tradycja zabrania dotykania mężczyznom kobiet, które nie są członkami ich bliskiej rodziny. Dlatego też konserwatywni przeciwnicy prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada cierpko wypomnieli mu moment uchwycony przez fotografów, gdy pocieszał matkę zmarłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Ale to dopiero początek historii.

Iran i Pakistan budują "gazociąg przyjaźni". Wbrew woli USA

Mimo presji Waszyngtonu Islamabad postanowił zrealizować projekt budowy rurociągu, którym pilnie potrzebny gaz będzie dostarczany do Pakistanu z Iranu. Irański odcinek jest już bliski ukończenia. Budowa pakistańskiego odcinka właśnie się rozpoczęła.

ONZ: Milicje Asada mordują z powodów religijnych

Syryjski rząd używa najprawdopodobniej lokalnych milicji, znanych jako Komitety Ludowe, do popełniania masowych mordów na tle wyznaniowym - poinformowała w raporcie komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii.