Policja przepędziła "oburzonych"

Hiszpańska policja wyrzuciła dziś rano "oburzonych", demonstrujących w rocznicę powołania ruchu od soboty na głównym placu Madrytu Puerta del Sol. W założeniach protesty miały trwać trzy dni.

Samochód ambasadora ostrzelany. Uciekł

W sobotę bułgarski ambasador w Jemenie, Boris Borysow, uniknął próby uprowadzenia w stolicy kraju Senie - informują źródła dyplomatyczne i bezpieczeństwa. Uzbrojeni mężczyźni zatrzymali samochód ambasadora, którym jechał z żoną. Gdy Borysow próbował odjechać, napastnicy otworzyli ogień. Dyplomacie udało się jednak uciec.

Czołowy negocjator zginął w Afganistanie

Członek Wysokiej Rady Pokoju w Afganistanie i doradca prezydenta Hamida Karzaja Arsala Rahmani został w niedzielę postrzelony w Kabulu i zmarł w szpitalu - poinformowały władze tego kraju.

Dwa samoloty zderzyły się w powietrzu

Dwa prywatne samoloty zderzyły się w niedzielę wcześnie rano w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Zginęło pięć osób znajdujących się w obu maszynach - poinformowała policja.

Łoś wszedł do tunelu. Pociągi stanęły

Kilkugodzinny zator w ruchu pociągów spowodował w sobotę rano łoś, który dostał się do tunelu kolejowego w centrum Oslo w Norwegii. Pasażerowie byli zaskoczeni, bo nie sądzili, że czeka ich tak długi postój. W końcu zwierzę zostało znalezione i zastrzelone. Ruch wrócił do normy.

"Europie potrzebni są silniejsi liderzy"

- Uważam, że Europie potrzebni są silniejsi liderzy. (...) Tacy, którzy będą w stanie wytłumaczyć obywatelom, dlaczego w krótszej perspektywie czasu należy podjąć trudne decyzje tak, aby w dłuższej perspektywie obywatelom mogło żyć się lepiej - mówił podczas debaty "Niepewna Europa. Post zachodni świat" Christopher Patten, kanclerze Uniwersytetu w Oksfordzie. - Kryzys jest głęboki, więc zmiany są oczywiste - podkreślił z kolei były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Spotkanie można było obejrzeć w programie "Horyzont" w TVN24

Front Zwycięstwa przyznał się do zamachu w stolicy

Front Zwycięstwa (Jabhat al-Nusra) - mało znane zbrojne ugrupowanie w Syrii - przyznało się w nagraniu wideo do dokonania czwartkowego podwójnego zamachu w Damaszku. Miejscem dwóch eksplozji, które nastąpiły w krótkim odstępie czasu w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego, była dzielnica Kazaa, gdzie mieści się siedziba wywiadu wojskowego.

Leżał w piasku 70 lat. Odkrycie na pustyni

Polak pracujący na zlecenie koncernu naftowego dokonał na egipskiej pustyni niezwykłego odkrycia. Z dala od ludzkich siedzib znalazł relikt II Wojny Światowej, rozbity myśliwiec P-40. Maszyna jest świetnie zachowana i relatywnie mało uszkodzona. Ponieważ w momencie zaginięcia nad pustynią samolot należał do RAF, pojawiły się już plany sprowadzenia go do muzeum w Wielkiej Brytanii.

Inżynier przed sądem. "Zdradził tajemnicę"

O przekazanie tajnych informacji na temat rosyjskiej rakiety balistycznej Buława nowej generacji obcemu wywiadowi podejrzany jest inżynier jednego z rosyjskich zakładów kompleksu obronno-przemysłowego na Uralu. Informację podała w sobotę francuska agencja informacyjna za rosyjskimi mediami.

Mimo represji Bahrajn dostanie broń od USA

Rząd USA zdecydował się znieść całkowite embargo na sprzedaż broni do Bahrajnu. Wprowadzono je w 2011 roku po brutalnych represjach wymierzonych w opozycję, która rozpoczęła protesty na fali "arabskiej wiosny". Demonstracje trwają w ograniczonym stopniu nadal, jednak Waszyngton uznał, że wojsko i służby graniczne mogą otrzymywać uzbrojenie. Wstrzymano jedynie dostawy do służb porządkowych.

Po wyborach rządzący zostają

Po tym jak rewolty w kolejnych krajach arabskich obalały autorytarne władze, w Algierii dokonało się coś odwrotnego. W wyborach parlamentarnych, określonych przez obserwatorów UE jako "pierwszy krok ku reformom", to dotychczasowa partia rządząca zwyciężyła.

Duńczycy uratowali Irańczyków z rąk piratów

Na poziomie oficjalnym Iran i kraje zachodu pozostają w stosunkach niemal wrogich. Nie zawsze przekłada się to na relację na niższym poziomie, co po raz kolejny udowodniło wydarzenie u brzegów Somalii. Duńska fregata HNLMS Van Amstel zdołała uratować 17 irańskich rybaków, którzy przez ponad tydzień byli przetrzymywani w niewoli przez piratów.

Ukraińska opozycja jednoczy się przeciw "kryminalnej okupacji"

Obalenie "oligarchicznego reżimu" prezydenta Wiktora Janukowycza, uwolnienie więźniów politycznych i powrót Ukrainy na drogę integracji europejskiej - to główne zadania, którymi chce zająć się ukraińska opozycja po swoim zwycięstwie jesiennych wyborów parlamentarnych.

Niemal zmarł z głodu. Wznawia głodówkę

Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka wznowił głodówkę po prawie miesiącu przerwy. Poprzednio niemal zmarł z głodu. - Robi tak w proteście przeciwko wymierzonemu mu wyrokowi, który uważa za niezgodny z prawem - powiedziała w sobotę jego żona Alena Radiu Swaboda.

Co pokazali Rosjanie? Jedną nogą w ZSRR, drugą w XXI wieku

Były czołgi, były wielkie rakiety, były tysiące maszerujących żołnierzy. W 67. rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej Rosja po raz kolejny prezentowała swoje zbrojne ramie. Pokazy siły na Placu Czerwonym mają przekonać obywateli i świat, że z Moskwą ciągle trzeba się liczyć. Co tak naprawdę pokazali Rosjanie? Ciężkiego sprzętu toczącego się przed widzami na pewno nie muszą się wstydzić, ale praktycznie każdy pokazany typ uzbrojenia jest zakupiony w małych ilościach i nie reprezentuje ogólnego stanu wojsk Rosji.

Superjet rozbity w drobny mak. Ratownicy udostępniają zdjęcia

Służby ratunkowe od kilku dni poszukujące ciał pasażerów Suchoja Superjeta, który rozbił się w środę na indonezyjskiej wyspie Jawa, udostępniły nagranie z miejsca katastrofy. Do tej pory we wraku znaleziono szczątki 12 z 45 osób. Poszukiwania utrudniają bardzo strome zbocza wulkanicznego masywu górskiego, a także gęsta mgła. W akcji bierze udział ok. 85 osób.

Chavez już po radioterapii

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zakończył w Hawanie radioterapię w leczeniu nowotworu i w piątek późnym wieczorem, po 11 dniach pobytu na Kubie, powrócił do kraju.

Węgry nowelizują prawo prasowe

Wicepremier i minister sprawiedliwości Węgier Tibor Navracsics złożył w piątek w parlamencie projekt znowelizowania ustawy prasowej, uwzględniający zastrzeżenia, jakie zgłosił wobec niej Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja zwolni dziennikarzy z obowiązku ujawniania źródeł publikowanych przez nich informacji, z wyjątkiem spraw objętych postępowaniem karnym z tytułu zaistnienia poważnego przestępstwa.

Książę pogodynka, czyli jak rodzina królewska ociepla wizerunek

Następca tronu, książę Walii, Karol, wystąpił w roli pogodynki. Świetnie sobie poradził. Kipiał humorem i autoironią. Jego żona twierdzi wręcz, że zawsze o takiej roli marzył. Rodzina królewska od kilku tygodni skutecznie ociepla swój wizerunek. Okazji do tego jest wiele, tym bardziej, że królowa obchodzi swój jubileusz.

Miał być wizytówką. Zderzył się z górą

To miał być pokazowy lot. Dlatego na pokładzie byli biznesmeni, dziennikarze i dyplomaci. Ci pierwsi mieli się maszyną zachwycić i wydać na nią swoje pieniądze. Pozostali - o najnowszym rosyjskim supersamolocie mówić. Potoczyło się jednak zupełnie inaczej. Suchoj Superjet rozbił się o skały na indonezyjskiej wyspie Jawa. Leciał prawdopodobnie za nisko. Eksperci pytają dlaczego.

Szwagier Hudson winny trzech zabójstw

Były szwagier piosenkarki i aktorki Jennifer Hudson został uznany przez ławę przysięgłych sądu w Chicago winnym morderstwa jej matki, brata i siostrzeńca. William Balfour, były mąż siostry Hudson, Julii, nie przyznaje się do winy. Grozi mu dożywocie.

"Bez zmian, stosunek do Ukrainy będzie krytyczny"

Ukraina zagwarantuje sobie izolację międzynarodową, jeśli nie będzie przestrzegać praw osób uwięzionych, w tym przedstawicieli opozycji - oświadczyła w piątek po spotkaniu z prezydentem Wiktorem Janukowyczem w Kijowie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Wcześniej Grybauskaite spotkała się z przebywającą w szpitalu w Charkowie Julią Tymoszenko.

Grecja ciągle bez rządu. Kolejne wybory w czerwcu?

Rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu Grecji zakończyły się niepowodzeniem. Radykalna lewica nie zgodziła się na wejście w koalicję z konserwatywną Nową Demokracją, socjalistami i niewielką Partią Demokratycznej Lewicy (Dimar).

W krzyżówkach nawoływał do zabójstwa?

Autor krzyżówek w jednej z wenezuelskich gazet w hasłach łamigłówek nawoływał do zabicia brata prezydenta Hugo Chaveza, Adana - twierdzi prorządowy ekspert telewizyjny Perez Pirela. Sam autor zaprzecza.

Algieria zostaje w rękach rządzących

Partia rządząca w Algierii od czasu ogłoszenia niepodległości przez ten kraj, Front Wyzwolenia Narodowego (FLN), wygrała wybory parlamentarne - podał szef algierskiego MSW Daho Uld Kablia.

Dymisja ministra, który tłumił protesty

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował ministra spraw wewnętrznych Anatolija Kuleszoua. Jak poinformowała prezydencka służba prasowa, kierownictwo resortu powierzono dotychczasowemu wiceministrowi Igorowi Szunewiczowi.

Rosja znów straszy rakietami przy polskiej granicy

Moskwa znów zagroziła zniszczeniem obiektów tarczy antyrakietowej USA w Europie. P.o. ministra obrony Anatolij Serdiukow ostrzegł w piątek, że Rosja może ona do tego użyć rakiet Iskander, które chce rozmieścić w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim.

Dziewczyny z Pussy Riot zostają w więzieniu

Trzy członkinie punkowego zespołu Pussy Riot, które w lutym w soborze Chrystusa Króla w Moskwie wykonały utwór, prosząc w nim Bogurodzicę o przepędzenie Władimira Putina, pozostaną w areszcie do 24 czerwca. Sąd podtrzymał dziś decyzję zaskarżoną z kwietnia.

Minister edukacji oskarżony o plagiat

W Rumunii skandal wokół ministra edukacji w nowym rządzie. Zarzucono mu plagiat, co - jak pisze w piątek AFP - zmusiło premiera do zażądania od Rumuńskiej Akademii Nauk dochodzenia w tej sprawie.