Phenian "wyrwał się spod kontroli" Chin?

- Przeprowadzenie próby nuklearnej może świadczyć, że reżim północnokoreański wyrwał się spod kontroli swego protektora, czyli Chin - ocenił szef MSZ Radosław Sikorski. Pekin potępił krok Phenianu i oznajmił, że "zdecydowanie" opowiada się za "atomowym rozbrojeniem" Półwyspu Koreańskiego.

Benedykt XVI "pokonany przez aparat za bardzo nasycony władzą"?

"Rewolucyjny akt" pisze wtorkowy dziennik "La Repubblica" o abdykacji Benedykta XVI. "Corriere della Sera" pisze o "nowoczesnym przełomie". Obie najważniejsze włoskie gazety zastanawiają się, na ile decyzja papieża jest motywowana walkami wewnątrz watykańskiej kurii. Jeden z komentatorów twierdzi, że to skutek "kryzysu systemu, zbudowanego na konfliktach, manewrach i zdradach".

Ona poinformowała o rezygnacji papieża. "Było trochę paniki"

- To była dość nudna okazja, nie spodziewałam się niczego specjalnego. Trochę przysypialiśmy - tak o poniedziałkowym konsystorzu, na którym papież Benedykt XVI zapowiedział swoją dymisję, mówi w rozmowie z TVN24 włoska dziennikarka, Giovanna Chirri. Gdy zrozumiała, co mówi głowa kościoła, wkradło się "trochę paniki".

Dreamliner zakończył kolejny lot testowy

Boeing zakończył pierwszą rundę testów baterii pokładowych dreamlinerów. Kolejny, poniedziałkowy lot trwał 1 godzinę i 29 minut i uczestniczyło w nim 13 członków zespołu testowego - informuje koncern. Jak przekazali piloci, lot był spokojny.

Rząd USA nakłada sankcje wobec dwóch białoruskich firm

USA nałożyły w poniedziałek sankcje na kilka zagranicznych firm, w tym dwie białoruskie, które handlowały z Iranem, Syrią i Koreą Północną bronią, technologią lub komponentami mającym zastosowanie w broni masowego rażenia.

Minister Asada chce spotkać się z liderem syryjskiej opozycji

Syryjski minister stanu ds. porozumienia narodowego zaproponował liderowi koalicji opozycyjnej Moazowi al-Chatibowi spotkanie. - Jestem gotów spotkać się z nim poza granicami Syrii, by omówić warunki rozpoczęcia dialogu narodowego - powiedział Ali Hajdar brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian".

Współpracował z Janem Pawłem II przez lata

Trudno ich ze sobą porównywać, ale trudno też ich nie porównywać, skoro prowadzili Kościół jeden po drugim. Jan Paweł II i Benedykt XVI przez lata współpracowali ze sobą, ufali sobie i godzinami rozmawiali. To Josef Ratzinger miał przekonywać innych kardynałów by wybrali Wojtyłę, a gdy ten skończył swój pontyfikat, Benedykt XVI miał przeprowadzić proces kanonizacji papieża Polaka. Dziś wiemy, że będzie musiał go dokończyć jego następca.

"Katolicy w USA zaakceptowaliby czarnoskórego papieża"

Katolicy w USA i na świecie zaakceptowaliby czarnoskórego papieża - uważa profesor religioznawstwa na Yale University Carlos Eire. Jego zdaniem nie jest wykluczone, że następca Benedykta XVI będzie bardziej liberalny i zezwoli np. na małżeństwa księży.

Rodzinne Marktl am Inn żałuje, że Benedykt XVI odchodzi

Ze smutkiem, choć i zrozumieniem reagują na zapowiedź ustąpienia Benedykta XVI mieszkańcy Marktl am Inn w Bawarii, gdzie urodził się w 1927 roku przyszły papież. Władze miasteczka mają nadzieję, że turyści będą tam nadal przyjeżdżać - tak, jak np. do Wadowic.

Zrobił majątek na Gazpromie. Nie żyje Rem Wiachiriew

Były wieloletni prezes Gazpromu, Rem Wiachiriew, zmarł dzisiaj w Moskwie. Na czele gazowego monopolisty stał przez dziewięć lat, a jego majątek szacowany był na 1,3 mld dolarów. Znany był m.in. z twardego stanowiska w negocjacjach gazowych z Polską. Wiachiriew miał 78 lat.

Strzelanina w sądzie w USA. Nie żyją trzy osoby

Uzbrojony mężczyzna zastrzelił dwie kobiety w holu sądu w Wilmington, największym mieście stanu Delaware na wschodzie USA. Sprawca zranił jeszcze dwóch policjantów, zanim zginął w wymianie ognia - poinformował rzecznik miejscowej policji.

Konserwatywny "papież miłości". Osiem lat pontyfikatu Benedykta XVI

Trwający prawie 8 lat pontyfikat Benedykta XVI, odmienny od pontyfikatu Jana Pawła II w stylu, z doktrynalnego punktu widzenia był jednak jego kontynuacją. Niemiec mniej żywiołowy i spontaniczny niż Polak, był tak samo jak on stanowczy w zasadniczych sprawach wiary i przeciwny "kościelnemu postępowi". Jednak w przeciwieństwie do poprzednika Niemiec był obiektem dużo mocniejszej krytyki. "Jan Paweł II był papieżem czynu, podczas gdy Benedykt XVI jest papieżem słowa" - mówiono.

Modlitwa, książki, samotność. Co czeka Benedykta XVI po abdykacji?

Na swojego następcę i jego pontyfikat Benedykt XVI będzie patrzył z watykańskiego wzgórza, na którym stoi budynek zgromadzenia sióstr klauzurowych. To w tej klasztornej rezydencji ustępujący papież spędzi najprawdopodobniej ostatnie lata życia. Na pewno nie wróci do Niemiec. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi mówił w poniedziałek, że Benedykt XVI będzie mógł oddać się temu, co najbardziej lubi - czytaniu i pisaniu książek.

Cerkiew wdzięczna papieżowi za "rozumienie problemów między prawosławnymi i katolikami"

Metropolita wołokołamski Hilarion wyraził wdzięczność ustępującemu papieżowi Benedyktowi XVI za - jak to określił - "wspieranie pozytywnej dynamiki" w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim. Nazwał decyzję papieża aktem osobistej odwagi i pokory i jednocześnie wyraził nadzieję, że jego następca będzie "kroczyć tą samą drogą".

Nowego papieża będzie wybierało czterech Polaków

Wśród 117 kardynałów, którzy mogą uczestniczyć w konklawe, jest czterech Polaków. Są to kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz oraz kard. Stanisław Ryłko. Tylko jednego z nich do tej godności podniósł Jan Paweł II, pozostałych - już Benedykt XVI.

Do abdykacji papieża dochodzi niezmiernie rzadko. Ostatnia w średniowieczu

Do abdykacji papieża w historii Kościoła katolickiego doszło zaledwie kilka razy, przy czym ostatni taki przypadek nastąpił w średniowieczu. Natomiast najbardziej znanym przypadkiem rezygnacji z funkcji biskupa Rzymu jest odejście Celestyna V, który został wybrany wbrew własnej woli. Wiadomo, że był on wzorem dla Benedykta XVI. "jako przykład osobistej pokory, braku żądzy władzy i chwały".