Jackie Chan będzie doradzał chińskim komunistom

Literacki noblista Mo Yan, aktor Jackie Chan i koszykarz Yao Ming znaleźli się na liście nowych członków Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (LPKKC), głównego organu doradczego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) - podały oficjalne media.

"Pokój z Palestyńczykami nie jest możliwy"

Były szef izraelskiej dyplomacji i sojusznik premiera Izraela Benjamina Netanjahu, Awigdor Lieberman, uznał, że pokój z Palestyńczykami nie jest możliwy, a konflikt z nimi może zostać jedynie "zagospodarowany".

Pablo Neruda został zamordowany? Ekshumują ciało noblisty

Sąd chilijski zarządził ekshumację szczątków laureata literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy, która ma być częścią dochodzenia w sprawie przyczyny śmierci poety. Neruda zmarł w 1973 roku tuż po zamachu stanu w Chile. Niektórzy utrzymują, że go zamordowano.

26 osób stanie przed sądem za "spiskowanie"

Dwudziestu sześciu domniemanych islamistycznych bojowników, w tym dwóch byłych oficerów wojska, stanie w Egipcie przed sądem pod zarzutem planowania ataków przeciwko państwu - poinformowała egipska agencja prasowa MENA.

Cessna rozbiła się w Belgii. Charleroi już otwarte

Pięć osób, członków jednej rodziny, zginęło w wypadku samolotu turystycznego typu Cessna, który rozbił się w sobotę przy starcie na lotnisku Charleroi na południe od Brukseli - poinformowała belgijska policja. Po wypadku lotnisko, z którego korzystają międzynarodowi przewoźnicy powietrzni, w tym Ryanair, było przez sześć godzin zamknięte.

Tarcza antyrakietowa zagrożona?

Tajne studia Pentagonu wyrażają wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna, tak jak pierwotnie zakładano, obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi - informuje agencja AP.

Silne trzęsienie ziemi w Kolumbii

Trzęsienie ziemi o sile 6,9 stopnia w skali Richtera nawiedziło Kolumbię. Wstrząs był tak silny, że był odczuwalny w rejonach położonych niemal 200 km od epicentrum.

Juszczenko usunięty z partii, którą założył

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został usunięty z partii Nasza Ukraina (NU), którą zakładał jako blok wyborczy przed wyborami parlamentarnymi w 2002 roku, a następnie kierował jako samodzielną siłą polityczną od 2005 roku. Usunięcie okazało się jednak krótkotrwałe.

Argentyna atakuje w Londynie. Powodem ropa, gaz i Falklandy

Po ostatnich informacjach o znalezieniu złóż ropy i gazu w rejonie Falklandów odżywa spór o wyspy między Wielką Brytanią a Argentyną. Argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał w Londynie brytyjskie spółki naftowe do zaprzestania poszukiwań węglowodorów w rejonie wysp.

Niemiecka minister oświaty rezygnuje. Przez plagiat

Minister oświaty Niemiec Annette Schavan podała się do dymisji - podała agencja Reutera. To pokłosie decyzji Uniwersytetu w Duesseldorfie, na którym polityk się doktoryzowała. Uczelnia uznała po latach, że jej praca to plagiat i odebrała jej tytuł naukowy. - Przyjęłam dymisję z bardzo ciężkim sercem - powiedziała w Berlinie kanclerz Angela Merkel.

Francuska prasa: Zniewaga dla Paryża, Hollande przegrał z Merkeronem

Francuska prasa zgodnie podkreśla w sobotę, że na szczycie UE w sprawie wieloletniego budżetu unijnego prezydent Francji Francois Hollande poniósł porażkę i uległ opowiadającemu się za cięciami brytyjsko-niemieckiemu tandemowi Davida Camerona i Angeli Merkel. Część dziennikarzy w Brukseli ukuła nawet w piątek termin "Merkeron" dla podkreślenia niemiecko-brytyjskiego sojuszu z ostatnich dni.

Bez konsekwencji dla dziennikarzy za wywiad bez majtek. Premier zwolni u siebie

Premier Serbii Ivica Dacić ponad tydzień temu został postawiony w niewygodnej sytuacji, gdy prowadząca wywiad dziennikarka nagle rozchyliła przed nim uda pokazując, że nie ma na sobie bielizny. Teraz szef rzadu stwierdził, że "nie gniewa się" za pomysł na taką rozmowę i nagranie jej ukrytą kamerą. Konsekwencji dla dziennikarzy i stacji nie będzie. "Poleci" za to kilku urzędników z kancelarii szefa rządu.

Saakaszwili musiał przenieść orędzie

Protesty przeciw prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu zmusiły go w piątek do zmiany miejsca wygłoszenia orędzia; wystąpił on ostatecznie w pałacu prezydenckim, wzywając przeciwną mu większość parlamentarną do zachowania prozachodniego kursu kraju.

Chińczycy żegnają rok smoka i witają rok węża

Sobota jest ostatnim dniem roku smoka w tradycyjnym chińskim kalendarzu księżycowo-słonecznym. W niedzielę Chińczycy powitają rok węża. Święto Wiosny jest najdłuższym i najhuczniej obchodzonym spośród tradycyjnych chińskich świąt.

Kanadyjski "kret" skazany. Posiedzi 20 lat

Na 20 lat więzienia, tak jak chciał prokurator, sąd w Halifaxie skazał w piątek Jeffreya Paula Delisle'a, funkcjonariusza kanadyjskiego wywiadu, aresztowanego w styczniu ub.r. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.

Pierwszy europejski kontyngent żołnierzy już w Mali

Do stolicy Mali, Bamako, przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy. Będą oni szkolić armię malijską, w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa po zakończeniu operacji wojskowych przeciw zbrojnym grupom islamskim na północy kraju.

Polskie "przepraszam" szefa litewskiego MSZ rozpętało burzę

Wyrażone przez ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevicziusa przeprosiny za to, że litewski parlament podczas ostatniej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Wilnie nie poparł ustawy o pisowni polskich nazwisk, wywołały w piątek na Litwie burzliwą dyskusję.

"Guardian": Zwycięzcy szczytu UE to Cameron i Wielka Brytania

Brytyjski premier David Cameron oraz Wielka Brytania odgrywająca aktywną rolę w Europie to dwaj zwycięzcy zakończonego w piątek szczytu UE - ocenia brytyjski dziennik "Guardian". Samo porozumienie w sprawie nowego budżetu Unii gazeta uznaje za rozczarowujące.