Kilkanaście osób zginęło, a ponad sto zostało rannych, w starciach antyrządowych demonstrantów z milicją, które rozpoczęły się w godzinach rannych i wciąż trwają w stolicy Ukrainy, Kijowie. Od północy czasu miejscowego wjazd do stolicy jest ograniczony. To najpoważniejsze zamieszki w tym kraju od 23 stycznia. Program specjalny i transmisja na żywo z Kijowa na antenie stacji TVN24 oraz TVN 24Biznes i Świat.

Największe firmy zbrojeniowe ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Izraela pozostały w grze o kontrakt na baterie rakiet obrony powietrznej i antybalistycznej średniego zasięgu, znany pod kryptonimem "Wisła". Negocjacje i przetarg wyłonią dostawcę pierwszego w historii Polski systemu antyrakietowego.

- Lokalna społeczność chce, by polskie władze zastosowały wobec księdza maksymalnie możliwe sankcje - mówi o zatrzymaniu księdza Wojciecha G. dominikańska dziennikarka śledcza Alicia Ortega. W rozmowie z TVN24 podkreśla, że rodziny ofiar wciąż nie mogą się otrząsnąć po tragedii. We wtorek duchowny zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty.

Były prezydent Francji Jacques Chirac, który w poniedziałek wieczorem trafił do szpitala w Neuilly, niedaleko Paryża, po kilku badaniach został wypisany. Powodem krótkiej hospitalizacji były bóle podagryczne - poinformowało agencję AFP otoczenie b. prezydenta.

Rozpoczęto proces przeniesienia do Rumunii lądowej tarczy antyrakietowej. W USA rozmontowywana jest właśnie lądowa wersja morskiego systemu AEGIS, która do niedawna była testowana. Teraz jest metodycznie przenoszona do kontenerów, w których ma trafić do Europy.

Chiny są "poważnie zaniepokojone" postępowaniem Japonii, która miała nie chcieć oddać Amerykanom wysoko wzbogaconego plutonu, nadającego się do budowy broni jądrowej. Ostatecznie Japończycy mieli się zgodzić, ale według Chińczyków to niebezpieczny sygnał. Japonia nie posiada broni jądrowej, ale gdyby chciała, mogłaby ją szybko zbudować.

Naturalnej wielkości rzeźbę Apolla wyłowił z morza pewien rybak ze Strefy Gazy. Archeolodzy są zachwyceni, ale wątpią, by wykonany z metalu posąg faktycznie został odnaleziony tam, gdzie deklaruje mężczyzna. Palestyńska policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Zwłaszcza, że według ekspertów, Apollo jest co najmniej tak samo cenny jak Mona Lisa.

Gdyby 40 lat temu wybuchła III wojna światowa, pierwszym celem ataku wojsk NATO byłby Poznań - wynika z dokumentów jakie odnaleziono w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Dotarł do nich Jarosław Burchardt, nauczyciel historii w jednym z poznańskich liceów, który poszukiwał materiałów dotyczących obrony przeciwlotniczej PRL.

Iran zagroził Pakistanowi, że nakaże swoim siłom zbrojnym przekroczenie granicy i odbicie porwanych przez rebeliantów członków irańskiej straży granicznej. Teheran zarzuca Islamabadowi brak konkretnych działań w celu ich uwolnienia.

Jak wynika z sondażu CBOS-u, ponad 65 proc. Polaków interesuje się wydarzeniami na Ukrainie. Ale co czwarty badany jest zdania, że Polska powinna zachować bezstronność. 45 proc. respondentów uważa, że na Ukrainie może dojść do wojny domowej, a 32 proc., że możliwa jest interwencja zbrojna Rosji. Zwolennicy prezydenta Janukowycza stanowią zaledwie 1 proc.

To co się dzieje w Korei Północnej, nosi znamiona zbrodni przeciw ludzkości - twierdzi specjalna komisja ONZ. Autorzy raportu sugerują, że najwyższe władze w Pjongjangu powinny odpowiedzieć za swe czyny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK). Śledczy ONZ piszą o torturach, kontrolowaniu społeczeństwa głodem i masowych mordach.

Liderzy ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk udali się do Berlina na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Chcą z nią rozmawiać o powołaniu rządu koalicyjnego na Ukrainie. Innym tematem spotkania będzie ewentualne wprowadzenie sankcji przez Zachód wobec członków ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza.