"Kongres nie byłby zwoływany, gdyby jego zgoda nie była pewna"

W sobotę Barack Obama ogłosił swoją decyzję o odpowiedzi militarnej na atak chemiczny przeprowadzony 21 sierpnia przez syryjski reżim. Zapowiedział jednak, że będzie chciał uzyskać autoryzację Kongresu, do którego przesłał projekt uchwały z prośbą o zgodę na działania wojskowe. O tym, czy członkowie Kongresu zgodzą się na interwencję i kiedy mogłaby ona nastąpić dyskutowali eksperci w TVN24.

"Atak USA na Syrię ma odstraszyć inne reżimy od stosowania broni masowego rażenia"

Amerykańska odpowiedź na syryjski atak chemiczny będzie miała na celu odstraszenie innych państw od stosowania w przyszłości broni masowego rażenia - ocenił w "Faktach po Faktach" amerykanista Grzegorz Kostrzewa - Zorbas. Były minister obrony narodowej, Janusz Onyszkiewicz, również podkreślał, jak ważne jest odstraszenie innych reżimów od sięgania po ten środek.

Inspektorzy ONZ przywieźli próbki. Analiza potrwa do trzech tygodni

Eksperci ONZ, którzy prowadzili badania dotyczące ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku, przylecieli w sobotę do Holandii. - Inspektorzy od razu zabrali się do pracy - poinformował rzecznik sekretarza generalnego ONZ Martin Nesirky. Analiza zebranego przez nich materiału może potrwać do trzech tygodni.

Obama gotowy zaatakować Syrię

USA powinny przeprowadzić akcję militarną przeciwko Syrii, jestem gotów do wydania takiej decyzji - ogłosił w sobotę prezydent Barack Obama. - Jednak najpierw zwrócę się o zgodę do Kongresu jako przedstawiciela wszystkich Amerykanów - zapowiedział. Tuż po wystąpieniu prezydent przesłał do Kongresu projekt uchwały z prośbą o zgodę na działania militarne wobec Syrii

Lider Bractwa Muzułmańskiego miał zawał

Przywódca Bractwa Muzułmańskiego przeszedł zawał serca podczas pobytu w szpitalu - podał w sobotę rządowy dziennik egipski "Al-Ahram". Agencja MENA zaprzeczyła jednak jakoby Mohammed Badie zmarł. Lider Bractwa przebywa obecnie w więzieniu na obrzeżach Kairu.

Kongresmeni poznają tajne informacje ws. Syrii

Biały Dom przedstawi w niedzielę członkom Izby Reprezentantów tajne informacje na temat sytuacji w Syrii - ogłosiło biuro przewodniczącego Izby. Z kolei na dziś zwołano naradę senatorów Demokratów i Republikanów, w której mają uczestniczyć sekretarz stanu John Kerry, sekretarz obrony Chuck Hagel oraz wysocy rangą pracownicy służb bezpieczeństwa. Tematem rozmów będą dalsze działania ws. Syrii.

Nastolatek skazany za zbiorowy gwałt w Indiach. Trafi do poprawczaka

Nastolatek, który w grudniu 2012 roku w New Delhi uczestniczył w zbiorowym gwałcie na studentce, został skazany na trzy lata w zakładzie poprawczym. To maksymalna kara, jaką mógł dostać, bo w chwili popełnienia przestępstwa nie był pełnoletni. To pierwszy wyrok w sprawie głośnego gwałtu. Pozostałym czterem oskarżonym grozi kara śmierci.

Reżim użył gazów? Dla Putina to "absolutnie bez sensu"

Rosja jednoznacznie ocenia postawę odnośnie Syrii. Rzecznik MSZ nazwał wystąpienia Baracka Obamy i Johna Kerry'ego "groźbami nie do przyjęcia". Władimir Putin natomiast uznaje to, że syryjskie wojsko użyło gazów bojowych, za rzecz "absolutnie bez sensu", wbrew temu co twierdzą USA.

Co zaatakują Amerykanie? Mają bomby do niszczenia broni chemicznej

Składy i fabryki broni chemicznej, wyrzutnie rakiet, instytuty badawcze, centra dowodzenia i komunikacji - to prawdopodobna lista amerykańskich celów w Syrii. Barack Obama zapewnia, że jego celem jest ukaranie Baszara el-Asada za użycie broni chemicznej w walkach. Amerykańskie wojsko ma specjalne uzbrojenie do tego celu.

Franciszek ma nowego sekretarza. Rusza reforma Watykanu

Papież Franciszek mianował nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej włoskiego arcybiskupa Pietro Parolina - ogłosił Watykan. 58-letni dotychczasowy nuncjusz w Wenezueli zastąpi odchodzącego na emeryturę kardynała Tarcisio Bertone.

Zażądają odebrania Obamie Nobla za Syrię?

Przyznanie Barackowi Obamie w 2009 roku pokojowej nagrody Nobla wywołało falę kontrowersji, ponieważ wkład prezydenta USA w światowy pokój był raczej symboliczny. Teraz Aleksiej Puszkow, szef Komitetu ds. Międzynarodowych w rosyjskiej Dumie twierdzi, że trzeba mu tę nagrodę odebrać, jeśli USA zaatakują Syrię.

Asad szykuje się na atak. Ukrywa rakiety i żołnierzy. W bazach zostawia "niepewnych"

Amerykańskie naloty na bazy wojskowe mogą spowodować masowe ofiary wśród przeciwników reżimu - twierdzi syryjska opozycja. W wielu kompleksach wojskowych mają być trzymani sunniccy poborowi, którzy wcześniej masowo dezerterowali. Cenne uzbrojenie i wierni żołnierze są natomiast ewakuowani. Reżim zapewnia, że jest gotowy na atak i na niego "odpowie".

Demonstracje w wielu miastach Egiptu. Zabici i ranni

Dziewięć osób zginęło, w tym trzech policjantów, a ponad 50 odniosło obrażenia w różnych miastach Egiptu w trakcie demonstracji zwolenników obalonego prezydenta Mursiego - poinformowały egipskie władze bezpieczeństwa.

Inspektorzy ONZ opuścili Syrię. Wyniki badań za co najmniej 10 dni

Za co najmniej 10 dni, a może nawet za dwa tygodnie pojawią się wyniki prac ekspertów, którzy prowadzili badania dotyczące domniemanego ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku - podały źródła dyplomatyczne w ONZ. W sobotę rano inspektorzy przybyli do Libanu - poinformował Reuters, powołując się na świadków.

Operacja SIG, czyli mędrcy Syjonu w służbie KGB

Fundamenty pod współczesny islamski terroryzm kładło KGB już w latach 70. XX w. - twierdzi były doradca Nicolae Ceausescu, szef wywiadu Securitate. W wydanej niedawno książce generał Ion Mihai Pacepa ujawnia kulisy operacji zaszczepiania w krajach muzułmańskich antyamerykańskiej i antyżydowskiej propagandy. Ujawnione wcześniej dokumenty (tzw. archiwum Mitrochina) pokazują zaś, jak KGB za czasów Jurija Andropowa aktywnie wspierało palestyńskich terrorystów.

Rosja potępia wystąpienie Obamy. "Groźby są nie do przyjęcia"

Rosja skrytykowała piątkowe wystąpienie prezydenta Baracka Obamy, w którym mówił on o możliwej "ograniczonej interwencji wojskowej przeciwko Syrii. - Te groźby są nie do przyjęcia - oświadczył w nocy z piątku na sobotę rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

Syria odpiera zarzuty USA. "Kłamstwa i desperacja"

Syryjskie władze odpierają zarzuty amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego, który w piątek przedstawił wnioski z raportu amerykańskiego wywiadu. Dowodzi on, że reżim Asada użył broni chemicznej na przedmieściach Damaszku wobec obywateli. Zdaniem Syryjczyków, dane amerykańskiego wywiadu to fikcja, która ma uzasadnić ewentualną inwazję wojskową.

NATO nie planuje operacji militarnej w Syrii

Sekretarz generalny NATO Rasmussen powiedział w piątek, że Sojusz Północnoatlantycki nie planuje militarnej operacji w Syrii. Potwierdził również, że jest przekonany, że to syryjski reżim jest odpowiedzialny za użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku.

Obama: Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji, jak odpowiedzieć na użycie broni chemicznej przez reżim

- Atak chemiczny w Syrii zagraża interesom bezpieczeństwa narodowego USA i ich sojuszników - powiedział prezydent USA Barack Obama. Przyznał, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do tego, jaki kształt przybierze odpowiedź na użycie broni chemicznej, jednak obowiązkiem USA jest zagwarantowanie, że nie pozostanie ono bez konsekwencji. Prezydent USA skonsultował sprawę Syrii w piątkowych rozmowach telefonicznych z prezydentem Francji Hollande i premier Wielkiej Brytanii Cameronem.

"Atak nastąpi szybko"

- Uwypuklona kwestia wiarygodności zapowiada szybką interwencję - zapowiedział w "Faktach po Faktach" były wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke po wysłuchaniu przemówienia sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. Dodał, że do interwencji może dojść w ciągu jednego lub dwóch dni. Tego samego zdania jest gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI: atak, jeżeli nastapi, nastąpi szybko. Nawet w sobotę.

Kerry: Mamy dowody na winę reżimu, nie będziemy oglądać się na ONZ

- Amerykański wywiad dostarczył przekonujących dowodów, że to syryjski reżim przeprowadził atak chemiczny 21 sieprnia - stwierdził sekretarz stanu USA John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji oznajmił, iż pytaniem jest teraz, co należy z tym zrobić. - Nie można tego pozostawić bez odpowiedzi - powiedział i dodał, że USA nie będą czekać na wyniki badań inspektorów ONZ. Barack Obama zaznaczył, że nie podjął jeszcze decyzji o ewentualnej interwencji.