Nie pierwszy taki kryzys w Ameryce. Clinton zawetował budżet 17 lat temu

To nie pierwszy raz, kiedy Ameryka zostaje bez budżetu. Ostatnio podobny kryzys miał miejsce w 1995 i na początku 1996 roku. Spowodował go konflikt między Billem Clintonem a Newtem Gingrichem. Część mediów wyśmiewała spór twierdząc, że powstał, ponieważ Clinton kazał Gingrichowi siedzieć z tyłu podczas wspólnego lotu.

Flagowy projekt Obamy, który sparaliżował Amerykę

Promowana jako największy sukces pierwszej kadencji Baracka Obamy reforma systemu opieki zdrowotnej została uchwalona w 2010r., kiedy większość w Izbie Reprezentantów mieli demokraci. Obamacare od początku budziła sprzeciw części republikanów, którzy robili, co mogli, by ją storpedować. Obecnie republikanie posiadają w Izbie większość, a od uchylenia lub przynajmniej opóźnienia reformy uzależnili swoją zgodę na uchwalenie budżetu. Obama zapowiedział, że na żadne kompromisy w tej kwestii nie pójdzie, więc w USA zapanował budżetowy klincz.

Kolejne ostre słowa papieża. "Dwór to trąd papiestwa"

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" papież Franciszek powiedział, że przywódcy Kościoła byli często "narcyzami", głodnymi pochlebstw, i byli "niezdrowo prowokowani przez swych dworzan". - Dwór to trąd papiestwa - dodał papież.

"Hej dziewczyno, chcesz iść na bezpłatny urlop?" Internauci wykpili "shutdown"

"Hej dziewczyno! Chcesz iść na bezpłatny urlop?" - ten i inne memy pojawiły się w sieci wkrótce po tym, jak Kongres nie przyjął ustawy budżetowej, a Biały Dom nakazał wstrzymanie lub ograniczenie pracy wielu instytucji federalnych. "Szkoda tylko, że rząd zamknął swoje agendy, zanim my zamknęliśmy ten rząd" - piszą. Wielu domaga się też likwidacji Partii Republikańskiej, którą porównują do terrorystów.

"Government shutdown", czyli Ameryka staje. 800 tys. ludzi na przymusowych urlopach

"Government shutdown" paraliżuje Amerykę. Od wtorku pracę ograniczy większość instytucji federalnych, a ponad 800 tysięcy urzędników zostanie wysłanych na przymusowe urlopy. W domu zostanie m.in. 97 proc. pracowników NASA, ponad 80 proc. urzędników departamentu handlu, skarbu, pracy i spraw wewnętrznych i ponad połowa departamentów obrony, energii i zdrowia. Zamknięte zostaną także muzea i 368 parków narodowych.

Adwokaci aktywistów Greenpeace zaskarżyli aresztowanie

Adwokaci międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace złożyli w sądzie obwodowym w Murmańsku skargi na czwartkowe decyzje sądu rejonowego w tym mieście o przedłużeniu o dwa miesiące aresztowania 22 członków załogi statku "Arctic Sunrise".

USA bez budżetu. Obama: zasługujecie na więcej

Budżetowy pat w USA. Do północy (czasu lokalnego) demokratom i republikanom nie udało się porozumieć ws. nowego budżetu. Oznacza to paraliż niemal całego sektora publicznego. - Rządowe budynki będą zamknięte na czas blokady wydatków budżetowych - ogłosił Barack Obama. Wcześniej Partia Demokratyczna odmówiła uczestnictwa w "rozmowach ostatniej szansy" z Republikanami. Lider większości demokratycznej w Senacie Harry Reid powiedział, że nie będzie uczestniczył w negocjacjach "z bronią u skroni".

Były polski policjant zabijał na zlecenie? "Niczym się nie wyróżniał"

Były polski policjant - a nie żołnierz jak podawano wcześniej - był członkiem międzynarodowej szajki podejrzewanej o zabójstwa i przemyt narkotyków. Sławomir S. - w gangu znany jako Gerald, a w policji jako Poznaniak - wpadł w Estonii. Reporterzy TVN24 ustalili, że był funkcjonariuszem Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Czym się zajmował później, gdy już przeszedł na ciemną stronę mocy?

"Ksiądz otaczał się dziećmi". Dowody i poszlaki ws. pedofilskiej afery badał na Dominikanie dziennikarz TVN24

Gorący karaibski klimat, rajskie plaże, religijny ferwor i przerażająca bieda, w której żyje niemal jedna trzecia społeczeństwa - to tło dla skandalu pedofilskiego, który wstrząsnął zarówno miejscowym środowiskiem, jak i polskim Kościołem katolickim. W czasie dziennikarskiego śledztwa na Dominikanie, reporterowi "Czarno na białym" udało się dotrzeć m.in. do matki chłopca, który miał być molestowany przez polskiego księdza i do jego gosposi. Rozmawiał również z dominikańskimi dziennikarzami, przedstawicielami hierarchii kościelnej i prokuratury. Oto, co udało mu się ustalić.

Wojna w Kongresie. Paraliż USA kwestią godzin?

Demokraci nie ustąpili republikanom. Zgodnie z oczekiwaniami Senat odrzucił propozycję Izby Reprezentantów uzależniającą przyjęcie ustawy budżetowej od odłożenia tzw. Obamacare. Co oznacza, że od 1 października nastąpi częściowa blokada wydatków budżetowych, a więc może dojść do zamknięcia różnych instytucji federalnych i przymusowych urlopów tysięcy urzędników.

Nawet operatorzy nie wiedzą, kogo podsłuchuje FSB

Rosyjska konstytucja gwarantuje obywatelowi tajemnicę łączności, którą może ograniczyć tylko decyzja sądu. W praktyce służby specjalne mogą podsłuchiwać telefony Rosjan nie tylko bez sądowej sankcji, ale nawet bez wiedzy samych operatorów - donosi portal Fontanka.ru.

Jemen: Al-Kaida opanowała bazę wojskową

Co najmniej trzej jemeńscy żołnierze zginęli, a sześciu zostało rannych, gdy grupa domniemanych bojowników Al-Kaidy przebranych za funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa opanowała bazę wojskową w mieście al-Mukalla w południowym Jemenie - podało źródło wojskowe.

Turcja da więcej praw Kurdom. Koniec przelewu krwi?

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w poniedziałek serię demokratycznych reform politycznych, które mają na celu m.in. zwiększenie praw mniejszości kurdyjskiej np. poprzez obniżenie lub całkowitą likwidację progu wyborczego w wyborach do parlamentu.

Brzeziński: Iranowi można ufać jak każdemu innemu narodowi

Zdaniem Zbigniewa Brzezińskiego możliwe jest porozumienie między USA a Iranem. Były doradca prezydenta Cartera w wywiadzie dla magazynu "Face the Nation" w telewizji CBS porównał relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem do stosunków, jakie panowały między USA a ZSRR w latach 80-tych.

"Wymknęła się z twarzą umazaną krwią". Świadkowie wskazują na "białą wdowę"

Samantha Lewthwaite uciekła z centrum handlowego w Nairobi, udając spanikowaną klientkę - donosi "Belfast Telegraph", powołując się na kenijskie służby bezpieczeństwa. Kenijczycy mieli też ustalić, że poszukiwana przez Interpol terrorystka wynajęła w centrum handlowym pomieszczenie, które wykorzystano do ataku. Zanim przeniosła się do Kenii, "biała wdowa" miała trzy lata ukrywać się w RPA i inwigilować tam zagraniczne ambasady - donosi "Daily Telegraph".