Kłótnia Moskwy z Pekinem. Jak Chińczycy zdobyli broń atomową

Międzynarodowe Centrum Badań nad Historią Zimnej Wojny publikuje serię dokumentów z archiwów radzieckich, w których zawarte są informacje o początkach programu zbrojeń jądrowych Chin komunistycznych. Pekin przeprowadził pierwszą próbę jądrową w 1964 r. i od tej pory jest jednym z niewielu krajów dysponujących bronią atomową. Ocenia się, że dzisiaj Chińska Republika Ludowa posiada nie więcej niż 500 głowic jądrowych.

Obama ostrzega przed niewypłacalnością. "Magiczna różdżka nic nie wskóra"

- Tu nie ma idealnych rozwiązań czy magicznej różdżki, które zwalczą ten chaos, trzeba rozmawiać - powiedział Barack Obama, odnosząc się do konfliktu demokratów z republikanami w sprawie budżetu i limitu zadłużenia. Podkreślił jednocześnie, że ogłoszenie niewypłacalności przez Stany Zjednoczone byłoby gorsze niż paraliż rządu.

Chcą wprowadzić testy na homoseksualizm

- Zamierzamy wprowadzić obowiązkowe testy, które pomogą nam wykryć emigrantów-homoseksualistów powracających do Zatoki - mówi Yousuf Mindkar, dyrektor ds. zdrowia publicznego w kuwejckim ministerstwie zdrowia. Osoby, u których zostanie stwierdzony homoseksualizm, dostaną zakaz wjazdu do Kuwejtu i pozostałych państw Rady Zatoki Perskiej.

Sakramenty także dla rozwodników. Watykan krytycznie: To może być ryzykowne

W archidiecezji fryburskiej, drugiej co do wielkości w Niemczech, zezwolono osobom po rozwodzie na przystępowanie do sakramentów, m.in. komunii świętej i spowiedzi. Watykanowi ta decyzja się nie spodobała. - Wprowadzanie specjalnych rozwiązań może być ryzykowne i powodować zamieszanie - powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

Poznań jak Kopenhaga? "Urocza pomyłka"

Zdjęcie poznańskiego ratusza znalazło się na okładce magazynu lotniska w Edynburgu. Poznań pięknym miastem jest, więc to, że zdobi pierwsze strony, nie powinno nikogo dziwić. Tyle że tym razem to efekt... pomyłki. Choć może nie ma się co obrażać, skoro stolicę Wielkopolski pomylono z Kopenhagą?

Oficer pogrąża Schettino. "Zrzucił mundur tuż po kolizji"

Zeznania kolejnych świadków pogrążają kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino. We wtorek na jego procesie w Grosseto w Toskanii kartograf ujawnił, że kapitan tuż po kolizji zdjął mundur i założył cywilne ubranie. W takim stroju opuścił pokład.

Nobel z fizyki dla Higgsa i Englerta. Za cząstki subatomowe

Nobel w dziedzinie fizyki trafił do Brytyjczyka Petera Higgsa i Belga Francois Englerta. Przyznano go za "teoretyczne odkrycie mechanizmu, który przyczynia się do naszego zrozumienia pochodzenia masy cząstek subatomowych". Nagroda Nobla w tym roku wynosi 8 milionów koron szwedzkich (około 4 milionów złotych).

Hamburgery z hostią. Katolicy oburzeni

Hamburger serwowany w jednej z restauracji w Chicago oburzył amerykańskich katolików. Kanapka podawana jest z hostią. - To na cześć szwedzkiego zespołu heavymetalowego Ghost B.C. - tłumaczy przedstawiciel lokalu i zapowiada, że ze sprzedaży kanapki nie zrezygnuje.

Rosja kusi Ukrainę tańszym gazem

Gazprom obniżył cenę gazu, który ma być wpompowany w ukraińskie magazyny podziemne. Ulgowa cena dla Ukrainy wynosi około 260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

"Dyplomata pobity", Putin żąda wyjaśnień od Holandii

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał przeprosin od Holandii po tym, jak - według Moskwy - do mieszkania radcy ambasady Rosji wtargnęli ludzie w mundurach policji i zabrali go na posterunek, powołując się na skargi sąsiadów, że źle traktuje dzieci.

Rosyjski sąd odrzuca skargi Greenpeace

Sąd Obwodowy w Murmańsku oddalił pierwszą ze skarg aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace na decyzje Sądu Rejonowego w tym mieście, nakazujące zastosowanie wobec nich dwumiesięcznego aresztu.

Wyrok dla byłego ministra obrony Grecji: 20 lat więzienia

74-letni Akis Cochacopulos usłyszał wyrok 20 lat więzienia. Grecki sąd uznał tego byłego ministra obrony Grecji winnym prania pieniędzy. Współoskarżeni w jego sprawie - wśród nich była żona i córka polityka - otrzymali kary od 6 do 16 lat więzienia.

Republikanie tracą przez paraliż rządu

Rośnie niezadowolenie Amerykanów z działań Partii Republikańskiej w Kongresie. Już 70 procent badanych źle ocenia działania republikańskich kongresmenów, które doprowadziły do kryzysu rządu federalnego - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News