Mina-pułapka zabiła polskiego żołnierza w Afganistanie

W wybuchu miny-pułapki w Afganistanie zginął polski żołnierz, starszy szeregowy Paweł Ordyński - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Jacek Sońta. Kolejny polski żołnierz został ranny, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Prezydent: Sikorski dostrzegł zmiany. Premier: Dobre wystąpienie

Ważne, że szef MSZ Radosław Sikorski w swym expose odnotował istotne zmiany w polskiej polityce zagranicznej, takie jak: odchodzenie od polityki ekspedycyjnej, zmianę w relacjach z Francją i USA - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Zdaniem premiera Donalda Tuska z kolei, Radosław Sikorski trafnie określił perspektywę polskiej polityki zagranicznej.

Niecodzienne relikty Zimnej Wojny rozrzucone po pustyniach USA

Po co w środku pustkowia kawałek asfaltu z wymalowanymi dziwnymi białymi pasami? Wyróżniające się obiekty tego rodzaju są rozrzucone po odludnych zakątkach USA, głównie na terenach wojskowych. Grupa entuzjastów dokładnie przyjrzała się znakom i opisała szerzej historię tych niecodziennych reliktów Zimnej Wojny.

"Cypr może stać się wasalem Rosji"

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzega przed dramatycznymi skutkami politycznymi ewentualnej zgody UE na to, by Rosja uratowała Cypr przed bankructwem. - Ceną takiej pomocy byłoby przekształcenie wyspy w wasala Kremla - pisze gazeta.

Rodman twierdzi, że zna płeć dziecka Kim Dzong Una

Dennis Rodman, który niedawno odwiedził Koreę Północną i bratał się z dyktatorem Kim Dzong Unem, ujawnił jedną z jego tajemnic. Jak powiedział w rozmowie z brytyjskim tabloidem "The Sun" emerytowany koszykarz, dyktator i jego żona Ri Sol Ju mają małą córeczkę.

Wirtualne starcie Korei? Na południu padła sieć

W Korei Południowej częściowo przestał działać internet. Przyczyną awarii ma być atak hakerski na jedną z firm telekomunikacyjnych. Zerwaniu uległa komunikacja w kilku największych krajowych stacjach telewizyjnych i bankach.

Al-Kaida twierdzi, że ścięła francuskiego zakładnika

Al-Kaida oznajmiła, iż ścięła francuskiego zakładnika. Ma to być odwet za interwencję Francji w Mali. O egzekucji poinformowała mauretańska agencja prasowa ANI, powołując się na rzecznika terrorystów. Paryż nie potwierdza informacji.

Wybuchy w centrum Ankary. Sprawcy nieznani

Dwa ładunki wybuchowe eksplodowały we wtorek wieczorem w Ankarze. Wybuchy nastąpiły przed gmachem ministerstwa sprawiedliwości i siedzibą rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Nie chcą rabatów za kłopoty dreamlinerów? "Tylko gotówka"

Linie All Nippon Airways (ANA), które są największym użytkownikiem samolotów Boeing 787 Dreamliner, nie chcą rabatów jako rekompensaty za problemy z maszynami. - Władze przewoźnika będą domagać się tylko gotówki - poinformowała agencja Reutera powołując się na anonimowe źródło, które zna strategię japońskiego przewoźnika.

Iracki hamulec. Amerykanie zmęczeni wojnami

10 lat po inwazji w Iraku społeczeństwo USA jest zmęczone wojnami, rośnie poparcie dla izolacjonizmu. Administracja USA też jest niechętna angażowaniu kraju w konflikty bliskowschodnie. Irak to hamulec dla bardziej stanowczej postawy wobec Iranu czy Syrii.

Brzeziński: Nikt już nie pamięta o udziale Polski

Prof. Zbigniew Brzeziński uważa, że na wojnie irackiej ucierpiała pozycja USA w regionie i świecie. Powstrzymuje się od krytyki Polski, bo jej udział w wojnie był uwarunkowany szerszymi interesami politycznymi. Nikt już nie pamięta o polskim udziale - ocenia.

Dziesięć polskich zmian w Iraku

Wysyłanie za granicę zwartych pododdziałów, lepszy sprzęt, zmiany w szkoleniu i prawie, przejście na armię zawodową - to zmiany, które spowodowała lub przyspieszyła misja w Iraku. Wiązała się też jednak ze śmiercią, ranami i urazami psychicznymi żołnierzy.

Dziesięć lat temu rozpoczęła się Iracka Wolność

Dziesięć lat temu, 20 marca 2003 roku, świat z zapartym tchem śledził transmitowane przez telewizje sceny z nocnego Bagdadu, na który spadły pierwsze amerykańskie i brytyjskie pociski rakietowe. Rozpoczęła się operacja Iracka Wolność.

Cypr zmienia zdanie

Wybuch radości na ulicach Cypru po tym, jak tamtejszy parlament nie zgodził się na przymusowe opodatkowanie wszystkich bankowych depozytów. Nerwówka ostatnich dni puściła, ale finansowe problemy wyspy pozostały. Pieniądze, które dzięki temu podatkowi miały zasilić cypryjski budżet, były warunkiem uzyskania pomocy ze strony Unii Europejskiej. Bez tej pomocy z kolei Cyprowi grozi bankructwo.

Prezydent Cypru zadzwonił do Putina. Rozmowa o finansach

W kilka minut po odrzuceniu przez parlament Cypru ustawy o podatku od wkładów bankowych cypryjski prezydent Nikos Anastasiadis zatelefonował do prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował we wtorek wieczorem urząd prezydenta Cypru. Rozmowa trwała około pół godziny i dotyczyła stosunków finansowych między obu krajami.

Podejrzewany o oszustwa minister odchodzi

Francuski minister ds. budżetu Jerome Cahuzac, podejrzany w sprawie oszustw podatkowych, zrezygnował ze stanowiska. Zastąpi go szef resortu do spraw europejskich Bernard Cazeneuve.

Parlament nie zgadza się na podatek. "Cypr należy do swego narodu"

Cypryjski parlament odrzucił pomysł obłożenia depozytów bankowych jednorazowym podatkiem. Otworzyłoby to drogę do realizacji programu pomocowego dla Cypru w wysokości 10 mld euro wynegocjowanego w piątek w Brukseli z eurogrupą i MFW. Teraz pomoc stanie pod znakiem zapytania.

Jan Paweł II pierwszym świętym nowego papieża?

Portugalski kardynał Jose Saraiva Martins ujawnił, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie już w październiku. Według emerytowanego purpurata kanonizacja miałaby się zbiec z 35. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Wedug agencji ANSA jako możliwą datę kanonizacji podaje się 20 października, a o tym fakcie nowy papież zapewnił podobno tuż po swym wyborze kardynała Stanisława Dziwisza. Kardynał zaprzecza.

"Powstańcy użyli broni chemicznej". Moskwa jest pewna, Waszyngton nie wierzy

Syryjskie władze oskarżyły walczących z nimi rebeliantów o użycie broni chemicznej. Reżim prezydenta Baszara el-Asada twierdzi, że powstańcy wystrzelili w prowincji Aleppo rakietę z głowicą chemiczną. Opozycja odrzuca oskarżenia Damaszku i winą obarcza władze. Moskwa staje po stronie rządowej, Amerykanie wręcz przeciwnie.

95 proc. za. Zimbabwe ma nową konstytucję

Obywatele Zimbabwe przyjęli w sobotnim referendum nową konstytucję, która zmniejsza prerogatywy prezydenta, ogranicza też do dwóch liczbę kadencji prezydenckich jednej osoby. Konstytucję poparło niemal 95 proc. głosujących - poinformowała we wtorek Komisja Wyborcza.