Ukraińskie władze ostrzegają: w Tajlandii jest niebezpiecznie

Niemal wszystkie państwa na świecie ostrzegają swoich obywateli, by nie jechali do krajów, gdzie może stać im się krzywda. Niekiedy jednak, tak jak w przypadku ostrzeżenia dla Ukraińców wybierających się do Tajlandii, trąci to czarnym humorem.

Mer Soczi zapewnia: tu nie ma gejów

Rosyjskie władze cały czas próbują złagodzić negatywne wrażenie, jakie wywołała ubiegłoroczna zmiana w prawie wymierzona w homoseksualistów. Przy okazji igrzysk w Soczi zapewniają, że co prawda homoseksualni goście będą mile widziani, ale przy okazji mówią też inne rzeczy.

"Na Ukrainie już jest wojna domowa"

Na Ukrainie już jest wojna domowa. Ludzie są uzbrojeni i zorganizowani. Jest o wiele gorzej niż byśmy myśleli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceszef PiS Adam Lipiński, który wrócił z Ukrainy. I dodał, że sytuacja wciąż się zaostrza.

Tunezja jako jedyna zyska na arabskiej wiośnie? Mają nową konstytucję

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło w niedzielę późnym wieczorem nową konstytucję, uważaną za jedną z najbardziej demokratycznych w świecie arabskim. Za nową ustawą zasadniczą głosowało 200 z 216 deputowanych. Z kolei nowy premier ogłosił skład swojego rządu przejściowego.

W Kijowie zajęte ministerstwo, w Dniepropietrowsku uliczna bitwa

W niedzielę wieczorem kijowscy demonstranci przejęli kontrolę nad jednym z budynków ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości. W Dniepropietrowsku na wschodzie kraju przeciwnicy władz starli się z milicją w walce o siedzibę władz regionalnych. Minister sprawiedliwości zagroziła wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Szef MSZ Libii: Porwani dyplomaci zostali uwolnieni

Pięciu egipskich dyplomatów porwanych w Trypolisie, w odwecie za aresztowanie libijskiego dowódcy, zostało uwolnionych - poinformował w niedzielę wieczorem wiceminister spraw zagranicznych Libii Abdul Razak Al-Grady. Uprowadzenie dyplomatów pokazuje, jak słabą kontrolę rząd sprawuje nad rebeliantami.

Ukraina: Protesty rozlewają się na wschód. Coraz więcej miast po stronie Majdanu

Antyrządowe protesty z Kijowa rozlewają się na kolejne ukraińskie miasta. Coraz częściej do demonstracji dochodzi we wschodniej części państwa, uznawanej za pozostającą w sferze wpływów rosyjskich. W Winnicy w walce o budynek lokalnych władz doszło do regularnej bitwy protestujących i milicji. W Dniepropietrowsku z demonstrantami starli się chuligani opłacani przez władze.

Od operacji "Burza" do tuńczyków z dopłatą UE. Gotovina wskazuje drogę Chorwatom

Wielbiony przez Chorwatów, znienawidzony przez Serbów. Skazany za zbrodnie wojenne, a potem uniewinniony. Dziś, gdy Chorwacja weszła do UE, chce pokazać innym weteranom, jak odnaleźć się w nowych czasach. A przy okazji spełnia swoje dziecięce marzenia. Generał Ante Gotovina właśnie został rybakiem i do połowów tuńczyka będzie dostawał od Brukseli dopłaty.

Chodorkowski: Putin zabronił zabicia mnie

Ułaskawiony w grudniu były rosyjski potentat naftowy Michaił Chodorkowski uważa, że przeżył dziesięcioletni pobyt w kolonii karnej dzięki prezydentowi Władimirowi Putinowi, który rzekomo zakazał zabicia go.

Albo ucieczka, albo zadziobanie. Niełatwe życie papieskich gołębi pokoju

Klątwy ciążącej na papieskich gołębiach pokoju nie przerwała nawet zmiana na tronie Piotrowym. Wkrótce po tym, jak w niedzielę Franciszek wypuścił z dłoni symbol pokoju, ten został zaatakowany przez mewę. Obecny papież nie jest pierwszą głową Kościoła, której ceremonia uwalniania gołębia pokoju nie przebiegła zgodnie z planem.

Tusk rozmawiał z Jaceniukiem. MSZ w kontakcie z Kliczką

Donald Tusk rozmawiał w niedzielę telefonicznie z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Arsenijem Jaceniukiem. "Wspieramy ukraińskich demokratów w ich działaniach na rzecz uczciwego i mądrego porozumienia" - napisał premier po południu na Twitterze. Z kolei na niedzielne popołudnie MSZ zapowiedział rozmowę z Witalijem Kliczką.

Egipt: Wybory prezydenckie przed parlamentarnymi

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur ogłosił w niedzielę, że wprowadza zmiany do planu transformacji politycznej, ogłoszonego przez armię w lipcu ub. roku, i w związku z tym wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się przed wyborami parlamentarnymi.

"Na głowę założyli mi plastikową torbę, bili drewnianymi i metalowymi pałkami"

Ihor Łucenko, ukraiński aktywista społeczny, został porwany ze szpitala i brutalnie pobity w lesie. Zdołał uciec, w przeciwieństwie do porwanego z nim Jurija Werbyckiego, który nie przeżył. - Nie wiem, skąd byli - mówi Łucenko o swoich oprawcach. - Może z milicji, może ze służb specjalnych. Sprawiali wrażenie doświadczonych.

Franciszek uwalnia gołębie pokoju

Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w niedzielę papież Franciszek wypuścił z dwojgiem dzieci z włoskiej Akcji Katolickiej gołębie pokoju. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi.

"Bystry i rozumny" ruch Janukowycza czy raczej "gra i pułapka"?

Zdania na temat zaangażowania Polski w sprawy ukraińskie są znacząco podzielone. Podobnie zresztą, jak ocena propozycji prezydenta Wiktora Janukowycza, by opozycja weszła do rządu. Leszek Miller (SLD) ocenił, że sytuacja na Ukrainie "stała się bardzo inteligentna", a ruch Janukowycza określił jako "bystry i rozumny". Reszta gości "Kawy na ławę" sytuację widzi zgoła inaczej: propozycje prezydenta dla ukraińskiej opozycji były nieuczciwe i nie do przyjęcia, mówili politycy.

Dziewiętnastu robotników zatrutych tlenkiem węgla

Dziewiętnastu robotników prowadzących prace w tunelu pod kanałem La Manche zatruło się w nocy z soboty na niedzielę tlenkiem węgla. Jeden z nich jest w stanie "dość ciężkim" - poinformowały w niedzielę władze departamentu Pas-de-Calais, na północy Francji.

Rodman pod lupą śledczych. Przywiózł Kimowi za drogie prezenty?

Powrót Dennisa Rodmana z jego ostatniej podróży do Korei Północnej, gdzie świętował urodziny swojego przyjaciela Kim Dzong Una, nie należał do najłatwiejszych. Zaraz po wizycie były koszykarz trafił na odwyk, musiał też zmierzyć się z falą międzynarodowej krytyki za bratanie się z notorycznie oskarżanym o łamanie praw człowieka dyktatorem. Teraz jego wycieczkę wziął pod lupę amerykański Departament Skarbu - drogie prezenty, które sportowiec zabrał ze sobą, mogły bowiem stanowić złamanie międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang.