Kijów nie zwracał się do władz Rosji z prośbą o pomoc w uregulowaniu kryzysu politycznego - powiedział w środę sekretarz stanu w rosyjskim MSZ Grigorij Karasin. Z kolei ambasador Federacji Rosyjskiej przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow stwierdził, że sankcje ze strony UE przeciwko przedstawicielom Ukrainy byłyby nie na miejscu i nie w porę. - Nie będą mieć one również wpływu na sytuację na Ukrainie - oświadczył Czyżow.

Trwają akcje poparcia, zbiórki pieniędzy i leków na rzecz protestujących na Ukrainie. W Kijowie są wolontariusze, którzy obserwują przypadki naruszenia praw człowieka i pomagają rannym. Ukraińcy przebywający w Polsce proszą o pomoc w składaniu wniosków o status uchodźcy.

Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski uważa, że Unia Europejska powinna rozważyć nie tylko sankcje wobec władz Ukrainy, ale też wobec Rosji, co byłoby odpowiedzią na presję wywieraną przez Moskwę na kraje Partnerstwa Wschodniego.

Internauci jednoczą się z Ukrainą. Tworzą poruszające plakaty, dzięki którym wzrok świata zwrócić ma się w stronę Kijowa. Część z nich w dosadnych słowach apeluje do Zachodu o podjęcie konkretnych działań.

Będę jednoznacznie wzywał do wprowadzenia sankcji wobec "sprawców ukraińskiego nieszczęścia" - zapowiedział w Sejmie premier Donald Tusk. Dziś wieczorem w "Kropce nad i" i "Faktach po Faktach" - o Ukrainie, możliwych wyjściach z konfliktu i roli Polski w rozwiązaniu kryzysu w Kijowie. Gośćmi będą premier Donald Tusk i b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W środę późnym wieczorem jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk oświadczył po rozmowach z Wiktorem Janukowyczem, że odwołano planowany wcześniej szturm na Majdan. - Mamy pozytywną wiadomość. Obecnie ogłosiliśmy rozejm i początek rozmów w celu ustabilizowania sytuacji - powiedział. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosiła początek ogólnokrajowej operacji antyterrorystycznej, do której dołączyć mogło wojsko. W brutalnych starciach we wtorek według szacunków ministerstwa zdrowia zginęło 26 osób.

Wiktor Janukowycz walczy nie tylko o utrzymanie władzy, ale też gigantycznego majątku. Przez cztery lata prezydentury związani z nim ludzie zgromadzili setki milionów, jeśli nie miliardy, dolarów. Najbardziej oszałamiającą karierę biznesową zrobił dentysta z wykształcenia, Ołeksandr Janukowycz. Tylko dzięki protekcji ojca i pomocy urzędników "Familii" - jak nazywają prezydencki klan.

Jedna z najsłynniejszych świątyń na Ukrainie zamieniła się w wielki szpital polowy. Duchowni pomagają demonstrantom zajmować się rannymi. Udostępnili im część wnętrz wielkiego Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Wielu duchownych wspiera też demonstrantów na Majdanie. W nocy często odprawiali msze i modlili się ze sceny.

Ukraińcy zostawieni sami z własnymi problemami, bez żadnej pomocy ze strony Unii Europejskiej - tak według zastępcy kierownika ochrony Majdanu wygląda skomplikowana sytuacja Ukrainy z perspektywy kijowskiej ulicy. Mężczyzna na antenie TVN24 dodał, że opozycjoniści najbardziej boją się godzin nocnych, bo: - Berkut boi się atakować w dzień - przekonuje.