Strajk w Madrycie: stolica Hiszpanii zasypana śmieciami

Ogromne sterty śmieci zalegają na ulicach i placach Madrytu. To konsekwencja strajku pracowników trzech przedsiębiorstw oczyszczania miasta, którzy nie zgadzają się na 40 proc. redukcję płac ani też na zwolnienie 1,1 tys. osób. Dotąd pracę straciło 350 zatrudnionych.

Korrida narodową spuścizną w Hiszpanii, ale nie w Katalonii?

Korrida będzie częścią narodowej spuścizny kulturalnej - taką ustawę zatwierdził hiszpański parlament. Pod petycją o zachowanie walk byków podpisało się 600 tys. osób. Wśród nich są m.in. konserwatywny premier Mariano Rajoy i laureat Nagrody Nobla, peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa. Co ciekawe w Katalonii już trzy lata temu zakazano tej "krwawej rozrywki", jak nazywają korridę w Barcelonie.

Tymoszenko wyjedzie? Ukraińscy deputowani mają czas do środy

Rada Najwyższa Ukrainy nie przystąpiła w czwartek wieczorem do omówienia projektów ustaw w sprawie uwolnienia przebywającej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. Posiedzenie przeniesiono na piątek. Wcześniej gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" donosiła, że deputowani rządzącej Partii Regionów otrzymali polecenie poparcia ustawy umożliwiającej zagraniczne leczenie byłej premier.

Edward Snowden bohaterem dla większości Niemców

Większość Niemców uważa Edwarda Snowdena, autora przecieków z amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, za bohatera. Jednocześnie Niemcy nie są przekonani, że należałoby Amerykaninowi udzielić azylu.

Kto chce "wykoleić proces demokratyczny" w Tunezji?

Prezydent Tunezji Monsif Marzuki oskarżył o spisek zwolenników obalonego dyktatora Zina el-Abidina ben Alego, "mocarstwa arabskie" i salafitów, którzy według niego chcą "wykoleić proces demokratyczny" i zdestabilizować Tunezję.

Ojciec porzucił syna w dżungli. Przez trzy lata dziecko wychowywały małpy

Brzmi jak historia Tarzana, ale o wiele smutniejsza. Niepełnosprawny intelektualnie chłopiec z Ugandy został porzucony w afrykańskim buszu przez ojca. Przez trzy lata wychowywały go małpy. Dziś jest już młodzieńcem, ale nadal nie nauczył się poprawie mówić. Niedawno ogłosił również, że zamierza zmienić stan cywilny.

Syryjscy rebelianci stracili kolejne miasto. Turcja "nie wspiera dżihadystów"

Turcja nie udziela schronienia powiązanym z Al-Kaidą ugrupowaniom w Syrii ani ich nie wspiera. W dalszym ciągu będą one wykluczone ze wsparcia udzielanego przez Turcję syryjskiej opozycji - zapewnił turecki premier podczas wizyty w Sztokholmie. Tymczasem w czwartek antyasadowscy rebelianci stracili miasto Sbeineh na południe od Damaszku.

Dwa boeingi bliskie zderzenia nad Moskwą. Ratunkiem przelot przez zakazaną strefę

Należący do rosyjskich linii lotniczych Transaero pasażerski boeing, który wykonywał lot z Erywania do Moskwy, omal nie zderzył się nad stolicą Rosji z podchodzącym do lądowania boeingiem innego rosyjskiego przewoźnika - UT-Air, lecącym z Archangielska. Aby uniknąć zderzenia, jedna z maszyn musiała przelecieć przez zakazaną strefę nad samym centrum Moskwy, m.in. nad ulicą prowadzącą bezpośrednio na Kreml.

OBWE: wybory spokojnie, ale niedemokratycznie. Prezydent wygrał po raz czwarty

Prezydenckie wybory w Tadżykistanie, które ponad 80 procentami głosów wygrał obecny prezydent Emomali Rahmon, nie spełniały zasad demokratycznych. Choć przeszły spokojnie, nie zapewniały rzeczywistej konkurencji i prawdziwego pluralizmu - uważają przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Papież Franciszek spotka się z Putinem

25 listopada papież Franciszek przyjmie na prywatnej audiencji w Watykanie prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformowało w czwartek watykańskie biuro prasowe. Będzie to pierwsze spotkanie nowego papieża i rosyjskiego przywódcy.

Przełamią impas? "Są szanse na porozumienie z Iranem"

W Genewie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli Iranu i grupy 5+1, czyli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny) i Niemiec, poświęcone kontrowersyjnemu programowi nuklearnemu Iranu.

Czołgi i słynne katiusze. Wielka parada w Moskwie

Na Placu Czerwonym w Moskwie w czwartek odbyła się parada dla upamiętnienia defilady wojskowej z 7 listopada 1941 r., której uczestnicy udali się na front; przebiegał 30-70 km od Moskwy. Tamtą defiladę zorganizowano w rocznicę bolszewickiego przewrotu z 1917 r.