"Krzyki, wyzwiska, strzały z kałasznikowa". Greenpeace opisuje akcję rosyjskich służb

- To były sceny jak z filmu. Funkcjonariusze przylecieli helikopterem i zjechali na linach. Wszystkich ludzi wyciągnięto na pokład – mówi w wywiadzie dla "Superwizjera" TVN jeden z działaczy Greenpeace, który opisuje kulisy akcji rosyjskich służb wobec aktywistów tej organizacji. W połowie września z pokładu statku "Arctic Sunrise" pływającego pod banderą Holandii członkowie Greenpeace – w tym Polak Tomasz Dziemianczuk - usiłowali dostać się na platformę "Prirazłomnaja" należącą do Gazpromu. Aresztowanych aktywistów oskarżono najpierw o piractwo, a potem o chuligaństwo. Grozi im do 7 lat łagru.

Ciotka Kim Dzong Una "uciekła do USA"

Ciotka przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una potajemnie uciekła do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem w 1998 roku - donosi "JoongAng Daily". Dotychczas sądzono, że para, która miała opiekować się studiującym w Szwajcarii Kimem, wróciła do Pjongjangu na wezwanie ówczesnych władz.

Nowy Jork: Bill de Blasio nowym burmistrzem. Zwycięska mowa częściowo po hiszpańsku

Demokrata Bill de Blasio wygrał wybory na burmistrza Nowego Jorku. W swoim pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu zwycięstwa burmistrz-elekt powiedział, że wyzwaniem definiującym obecne czasy jest nierówność w mieście. - Miasto to bardziej niż jakiekolwiek inne na świecie da wam szansę lepszego życia - zapewniał nowojorczyków po powyborczym przemówienie, które wygłosił częściowo po hiszpańsku.

Nowa odsłona walki z włoską mafią. Rusza "Mafialeaks"

Mafialeaks - to nazwa zainaugurowanego we Włoszech portalu, za pośrednictwem którego można przekazywać anonimowo informacje na temat przestępczości zorganizowanej wymiarowi sprawiedliwości, siłom porządkowym, dziennikarzom i stowarzyszeniom antymafijnym.

Seria eksplozji przed budynkiem partii. Bomby ukryto w kwietnikach?

Co najmniej jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w rezultacie serii niewielkich eksplozji przed siedzibą prowincjonalnych władz Komunistycznej Partii Chin w mieście Taiyuan, w prowincji Shanxi, na północy Chin. Wybuchy uszkodziły też kilka pojazdów - poinformowała agencja Xinhua.

Są jednym z głównych problemów Syrii. Iran sprawi, że znikną?

Przybywający z całego świata bojownicy są jednym z najpoważniejszych problemów Syrii. Trudni do kontrolowania i powodowani ekstremistycznymi poglądami nakręcają wojnę domową. Irański minister spraw zagranicznych stwierdził, iż dzięki swoim wpływom Iran może "zachęcić" walczących w Syrii cudzoziemców, by wycofali się z tego kraju.

Student zapił się na śmierć. Organizatorzy imprezy winni zabójstwa

Czy organizator imprezy jest odpowiedzialny za to, iż pełnoletni uczestnik nieprzymuszony zapije się na śmierć? Francuski sąd po ośmioletnim procesie uznał, że tak. Uznana za winną zabójstwa organizacja studencka musi zapłacić 7,5 tysiąca euro kary za niedopatrzenia na swojej zabawie.

"Lepiej, jeśli taką sprawę uda się rozwiązać po cichu"

- Wizyta sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Polsce była kurtuazyjna, nic konkretnego nie zadeklarował, jedynie sondował - ocenił w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski z PiS. - Amerykanie wiedzą, iż ich atrakcyjność w Polsce zmalała - powiedział Janusz Reiter, były ambasador w USA.

Nowy wróg rządu Turcji - koedukacyjne akademiki

Turecki premier pochwalił się prowadzeniem kampanii mającej na celu zlikwidowanie koedukacyjnych akademików. Według konserwatywnego Recepa Erdogana, oskarżanego przez przeciwników o islamizację kraju, tego rodzaju instytucje nie mogą istnieć.

Dziennikarze "marksiści" skazani na dożywocie

Szóstka tureckich dziennikarzy została skazana na karę dożywocia za przynależność do małej partii marksistowskiej, która jest uważana za terrorystyczną i zakazana w Turcji. Skazani rzekomo mieli kontakty z kurdyjską Partią Pracujących Kurdystanu.

W Betlejem Komorowski "życzył Palestynie sukcesu"

Prezydent Bronisław Komorowski podczas drugiego dnia wizyty na Bliskim Wschodzie, po rozmowach z przedstawicielami Izraela, spotkał się dla przeciwwagi z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej. Jej przywódcy, Mahmudowi Abbasowi, życzył powodzenia w budowie własnego państwa.

Dziemianczuk pisze z celi w Rosji: „Nie możemy dać się zastraszyć”

– Mam nadzieję, że ta historia zakończy się szczęśliwie, a nasz los nie zniechęci następnego pokolenia aktywistek i aktywistów do działań w obronie przyrody – pisze Polak w liście opublikowanym właśnie na stronie Greenpeace'u. Tomasz Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, jest jednym z 30 ekologów zatrzymanych na Morzu Barentsa przez rosyjską straż wybrzeża.

Kerry spacerował z bagietką, bawił się łazikiem. Dużo ciepłych gestów, konkretów niewiele

Wręczeniem medalu polskiemu oficerowi wojsk specjalnych zakończyła się wizyta sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Polsce. Podczas wtorkowej wizyty Kerry odwiedził m.in. cmentarz w Laskach gdzie pochowano Tadeusza Mazowieckiego, porozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem, szefem MSZ Radosławem Sikorskim i ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. Sekretarz znalazł też czas na krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu, kupił w kawiarni polską bagietkę i ... pobawił się marsjańskim łazikiem Hyperion.

Pentagon chce mieć strój Iron Mana. Odporny na kule i ogień

Amerykańskie siły specjalne pozazdrościły bohaterowi filmu science-fiction "Iron Man" jego futurystycznego pancerza. Formalnie uruchomiono program, który ma na celu dać żołnierzom strój, który uczyni ich niewrażliwymi na kule. Jak zapowiada wojsko, prototyp ma powstać za pięć lat.

Pięciu pasażerów na gapę w samolocie

Załoga samolotu linii Air Canada tuż przed startem ze stolicy Wenezueli odkryła na pokładzie nadprogramowych pasażerów. Czterech Irańczyków i jeden Afgańczyk chcieli dostać się do Kanady posługując się fałszywymi biletami.

W listopadzie nie będzie konferencji ws. Syrii

Konferencja pokojowa w sprawie Syrii nazywana Genewa 2 odbędzie się najwcześniej w grudniu - poinformowała we wtorek agencja ITAR-TASS, powołując się na źródło w Genewie, gdzie tego dnia trwają konsultacje Rosja-USA-ONZ.

Gdzie jest Tołokonnikowa? "Wysyłają ją na Syberię"

Nadieżda Tołokonnikowa trafi do kolonii karnej w syberyjskim Kraju Krasnojarskim, prawdopodobnie w miejscowości Niżni Ingasz - twierdzi mąż osadzonej członkini zespołu Pussy Riot, który powołuje się na własne źródło.

Konsulat RP chce listy odnalezionych dzieł. Wśród nich są obrazy zrabowane z Polski?

Polski konsulat w Monachium wystąpił do prokuratury o przekazanie polskim władzom pełnej listy odnalezionych w monachijskim mieszkaniu dzieł sztuki. Według dyplomatów, mogą znajdować się wśród nich dzieła zrabowane z terenów Polski. We wtorek prokuratura w Augsburgu pokazała slajdy przedstawiające obrazy - m.in. płótna Otto Dixa, Oskara Kokoschki, Picassa, Chagalla i Renoira, a także obrazy, które nie figurują w żadnych katalogach.