Prawda o Wołyniu "potrzebuje jeszcze czasu na odkrycie"

Przed przypadającą w lipcu 70. rocznicą masowej akcji przeciw ludności polskiej na Wołyniu Synod biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zaapelował o pojednanie, ustalenie prawdy o tych wydarzeniach i unikanie manipulowania ich pamięcią.

"Jesteśmy świadkami rewolucji w Kościele". Papież na kadencję?

- Myślę, że to, co w tej chwili dzieje się w Kościele, jest rewolucją, innowacją. Benedykt XVI składając rezygnację pokazał, że papiestwo to nie tylko misja, ale także praca - twierdzi Jaś Gawroński, włoski polityk polskiego pochodzenia. W opinii byłego senatora i europosła nie można wykluczyć, iż w przyszłości wprowadzona zostanie kadencyjność na papieskim urzędzie.

Partia Orbana zmieniła konstytucję. Opozycja bojkotuje, Bruksela zaniepokojona

Węgierski parlament uchwalił wywołujące kontrowersje zmiany w konstytucji, które zdaniem krytyków stanowią zagrożenie dla demokracji. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz Rady Europy - Thorbjoern Jagland wyrazili zaniepokojenie poprawkami do konstytucji. Zmiany budzą obawy w świetle standardów RE, zasady rządów prawa i przepisów UE - oznajmili.

Prezydent Iranu dotknął kobietę, potem było już tylko dziwniej

Muzułmańska tradycja zabrania dotykania mężczyznom kobiet, które nie są członkami ich bliskiej rodziny. Dlatego też konserwatywni przeciwnicy prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada cierpko wypomnieli mu moment uchwycony przez fotografów, gdy pocieszał matkę zmarłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Ale to dopiero początek historii.

Iran i Pakistan budują "gazociąg przyjaźni". Wbrew woli USA

Mimo presji Waszyngtonu Islamabad postanowił zrealizować projekt budowy rurociągu, którym pilnie potrzebny gaz będzie dostarczany do Pakistanu z Iranu. Irański odcinek jest już bliski ukończenia. Budowa pakistańskiego odcinka właśnie się rozpoczęła.

ONZ: Milicje Asada mordują z powodów religijnych

Syryjski rząd używa najprawdopodobniej lokalnych milicji, znanych jako Komitety Ludowe, do popełniania masowych mordów na tle wyznaniowym - poinformowała w raporcie komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii.

Magnitski sądzony po śmierci. Proces znów nie ruszył

Wbrew swojej wcześniejszej decyzji Twerski Sąd Rejonowy w Moskwie nie przystąpił do rozpoznawania sprawy prawnika funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management (HCM) Siergieja Magnitskiego i dyrektora generalnego HCM Williama Browdera.

Zasadzka Al-Kaidy. Zabili 48 żołnierzy Asada

Państwo Islamskie w Iraku, organizacja będąca ramieniem Al-Kaidy w tym kraju, przyznała się w poniedziałek do przeprowadzenia w zeszłym tygodniu w prowincji Anbar zasadzki, w której zginęło 48 syryjskich żołnierzy i dziewięciu eskortujących ich Irakijczyków.

Wojskowe ćwiczenia w Korei. "Gorąca linia" z Phenianem nie działa, boją się prowokacji

Korea Północna wyłączyła specjalne połączenie telefoniczne - twierdzi Seul. Wzrasta ryzyko, że ewentualny przypadkowy incydent lub prowokacja zamienią się w regularną wojnę. Sytuacja wygląda tym poważniej, że dzisiaj ruszają wspólne ćwiczenia armii Korei Południowej i USA. W niedzielę Phenian ogłosił, że jego wojska są na pozycjach wyjściowych do ataku i tylko czekają na rozkaz.

Podejrzany o gwałt studentki w Indiach nie żyje. Powieszony w pilnie strzeżonej celi

Kierowca nocnego autobusu z New Delhi, w którym doszło do brutalnego gwałtu 23-letniej studentki, popełnił samobójstwo - poinformowała agencja Reutera powołując się na słowa jego obrońcy. Rama Singha znaleziono powieszonego na więziennej kracie, w celi pełnej innych więźniów, jednej z najlepiej strzeżonych w więzieniu. Sprawa gwałtu wywołała na przełomie roku wrzenie w Indiach i falę protestów przeciw przemocy wobec kobiet.

Na miażdżycę chorowano już 4 tys. lat temu

Oznaki miażdżycy odkryto u mumii, w tym niektórych liczących sobie ok. 4 tys. lat, pochodzących z różnych rejonów świata i epok. Może to oznaczać, że na powstawanie choroby ma wpływ nie tylko współczesny styl życia - wynika z badań przedstawionych w niedzielę.

Polacy na Litwie chcą obowiązkowych lekcji religii

Obowiązkowych lekcji religii w szkołach dla uczniów do 14. roku życia i prawo antyaborcyjne wzorowane na polskim - takie zmiany w litewskim prawie chce prowadzić współrządząca Akcja Wyborcza Polaków na Litwie. - AWPL zarejestrowała w Sejmie poprawkę do ustawy o oświacie i projekt ustawy o ochronie życia poczętego - powiedział w niedzielę przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski.

Korea Północna: Wojska na pozycjach wyjściowych

Korea Północna coraz głośniej ostrzega południowego sąsiada. W przeddzień planowanych przez Koreę Południową i USA manewrów wojskowych Phenian zapowiedział, że jest gotowy do wojny, a żołnierze znaleźli się już na pozycjach wyjściowych i tylko "czekają na ostateczny rozkaz ataku".

"Habemus papam" z francuskim akcentem

Słynne słowa "Habemus papam" ("Mamy papieża") tym razem zostaną wypowiedziane z francuskim akcentem. Zdecydowano bowiem, że wybór nowego papieża ogłosi noszący godność protodiakona kardynał Jean-Louis Tauran z Francji.

To konklawe może być długie. Faworyci zabrali głos

Niedziela była dniem przerwy w obradach kardynałów. Część z nich odprawiła msze święte w rzymskich kościołach, inni przygotowywali się do konklawe w samotności. Podziały w gronie książąt Kościoła mogą oznaczać, że tym razem wybór papieża będzie trwał długo.