Odrzucone propozycje, zerwany rozejm

To miał być spokojny dzień, ale w piątek wieczorem wszystko wróciło do punktu wyjścia. Po godz. 22. czasu ukraińskiego doszło do złamania rozejmu między protestującymi na Majdanie i milicją. Ze strony rządowej padły strzały, ze strony demonstrujących poleciały koktajle Mołotowa. Znów podpalono barykady. Media podały informację o rannym demonstrancie.

Protestujący dopięli swego. Milicja opuściła Ukraiński Dom

Około 200 milicjantów i funkcjonariuszy Berkutu opuściło Ukraiński Dom, w którym byli oblegani przez około 5 godzin. Po przemówieniach na Euromajdanie, gdzie występowali liderzy opozycji, część zgromadzonych Ukraińców udała się pod Ukraiński Dom. Demonstranci w pewnym momencie zaczęli szturmować budynek. Obawiali się, że siły tam zebrane zostaną użyte do ataku na barykady.

Pierwowzór bohatera "Chłopców z ferajny" aresztowany. Po ponad 35 latach

FBI aresztowało w czwartek 78-letniego Vincenta Asaro, którego oskarża się o udział w największym rabunku w historii USA. W 1978 r. z nowojorskiego lotniska JFK skradziono 5 mln dolarów w gotówce i biżuterię o wartości ponad miliona dolarów. Sprawcy nigdy nie stanęli przed sądem, ale ich historię dzięki Martinowi Scorsese poznał cały świat - posłużyła za kanwę słynnych "Chłopców z ferajny".

Rewolta rozlewa się na Ukrainie. Wzięli siedzibę władz w kolejnym mieście

Antyrządowi demonstranci zajęli siedzibę administracji obwodowej w kolejnym mieście, Chmielnickim. Wcześniej uczynili to samo w Iwano-Frankowsku. W Czerniowcach szturmowali i otoczyli budynek lokalnych władz, w Łucku gubernator pod naciskiem kilkutysięcznego tłumu podał się do dymisji. Od czwartku przeciwnicy rządów Wiktora Janukowycza okupują siedziby władz obwodowych we Lwowie, Równem i Tarnopolu na zachodzie kraju.

Miller: Nie wiem nic w sprawie tych 15 milionów

Leszek Miller nadal utrzymuje, że nie wie nic na temat więzień CIA w Polsce i tego, że Amerykanie mieli zapłacić polskiemu wywiadowi 15 milionów dolarów. - Dowiedziałem się o tym z mediów - zapewnia. Miller był premierem w czasie, kiedy na Mazurach miało funkcjonować tajne więzienie CIA.

Tajlandia: Możliwe odroczenie wyborów parlamentarnych

Trybunał Konstytucyjny Tajlandii dopuścił w piątek możliwość zmiany daty przedterminowych wyborów parlamentarnych w kraju, zaplanowanych na 2 lutego. Przełożenia głosowania domagają się uczestnicy antyrządowych protestów w Bangkoku

Protasiewicz o doniesieniach "WP": nie jesteśmy bananową republiką

- To jest, jak rozumiem, zwrot kosztów zaadaptowania budynku w Kiejkutach na potrzebny wywiadu amerykańskiego - powiedział w "Jeden na jeden" eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz. Skomentował w ten sposób doniesienia "Washington Post" o tym, że Polska w zamian za 15 mln dolarów zgodziła się, by USA stworzyły w Starych Kiejkutach tajne więzienie CIA.

Politycy PiS jadą do Kijowa

Politycy PiS m.in. Adam Hofman i Ryszard Czarnecki jadą w piątek do Kijowa - poinformowały źródła w tej partii. Na sobotę zaplanowali rozmowy z liderami ukraińskich partii opozycyjnych.

Kolejny wątek "bunga bunga". 45 osób objętych śledztwem

Były premier Włoch Silvio Berlusconi i dwaj jego adwokaci są podejrzani o korupcję sądową, tj. przekupienie świadków - młodych kobiet, które zeznawały na dwóch procesach w sprawie rozwiązłych przyjęć w jego domu. O nowym śledztwie poinformowano w czwartek.

Eksperci: program inwigilacji nielegalny i mało skuteczny

Program zbierania danych telefonicznych Amerykanów przez agencję wywiadu NSA jest nielegalny i powinien zostać zakończony - głosi przyjęty w czwartek raport niezależnej federalnej agencji ds. kontroli prywatności wolności obywatelskich.

Autor artykułu w "WP": Nie ma mowy o żadnych rzekomych więzieniach. One były

- Nie ma mowy o żadnych "rzekomych" więzieniach. One były. To potwierdzony fakt - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Adam Goldman, autor artykułu w "Washington Post". Dziennikarz twierdzi w nim, że CIA zapłaciła Polsce 15 mln dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła za tajne więzienie, przedstawia kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy teraz skarżą Polskę o naruszenie praw człowieka.

Koniec rozejmu? Padł strzał, poleciały koktajle Mołotowa i zapłonęły opony

Jak twierdzi opozycja, milicja złamała trwający od dwóch dni w Kijowie rozejm. W stronę barykady miał paść strzał. W odpowiedzi w stronę milicji poleciały koktajle Mołotowa i podpalono wał z opon. Nie doszło do bezpośredniego starcia. Milicja pozostaje pasywna. Wcześniej Witalij Kliczko ze sceny na Majdanie odrzucił ofertę zmian w rządzie przedłożoną przez Wiktora Janukowycza. Opozycję ma zadowalać tylko dymisja prezydenta.

Majdan zdecydował: zerwać rozmowy z Janukowyczem, rozszerzyć protesty

Majdan zerwał negocjacje z władzą. Protestujący poprzez podniesienie rąk zdecydowali, że opozycja ma porzucić dalsze rozmowy z prezydentem Janukowyczem. W zamian za utworzenie strefy buforowej na ul. Hruszewskiego i cofnięcie się demonstrujących na Plac Europejski władza obiecała zaprzestać stosowania represji politycznych i wypuścić z więzień wszystkich protestujących. - Rozszerzamy Majdan na Kijów i inne miasta - powiedział Arsenij Jaceniuk po głosowaniu.