- Rezultat rozmów w Genewie jest bardzo mizerny - uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. W jego ocenie ostatnie ustalenia z Moskwą nie powstrzymają na dłuższą metę Władimira Putina przed realizacją "planu poddania sobie części albo całej Ukrainy". - Pierwsza runda do przerwy jest wygrana przez Rosjan. Obie strony udają, że nie pada, podczas gdy wiedzą, że pada i będzie gorzej - mówił Saryusz-Wolski w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Separatyści porwali mera Słowiańska - Helenę Sztepę - i zaprowadzili ją do swojego samozwańczego burmistrza, urzędującego w zajętej radzie obwodowej - podaje telewizja Hromadske. Bojówkarze na wschodzie Ukrainy nie mają zamiaru się rozbrajać, ani przystać na propozycję amnestii. Podobnie ludzie wciąż tkwiący na Majdanie.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w czwartek, że liczy na zastosowanie się Rosji do ustaleń, które zapadły w czwartek na rozmowach w Genewie. W przeciwnym razie USA i sojusznicy nałożą na Moskwę dodatkowe sankcje - zapowiedział Obama.

Po wielogodzinnych rozmowach w Genewie szefowie dyplomacji UE, USA, Rosji i Ukrainy przyjęli ustalenia, które zawarli we wspólnym oświadczeniu. Ich pilne wcielenie w życie ma złagodzić kryzys na Ukrainie. Jeden z warunków to powstrzymanie się od przemocy.

Amerykańskie myśliwce, które przebywają w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń, mogą zostać tam do końca roku – powiedział sekretarz obrony USA Chuck Hagel po rozmowach z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Strony zapowiedziały zacieśnienie współpracy wojskowej także na innych płaszczyznach, m.in. operacji specjalnych.

- Kanada wysyła do Polski sześć myśliwców CF-18 i personel wojskowy, aby pomóc NATO w operacji na wschodzie Europy - poinformował w czwartek rano premier Kanady Stephen Harper. Myśliwce mają stacjonować w Łasku.

- Jeżeli nie urządzimy wyborów prezydenckich teraz, to będzie znaczyć, że nie będziemy mieli prezydenta. Że będzie pustka prawna, którą Rosja jest bardzo zainteresowana - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Petro Poroszenko, kandydat na prezydenta Ukrainy. Jak dodał, Rosja mogłaby wówczas zamienić część Ukrainy w "coś w rodzaju Somalii". - Bez rządu, bez prawa, bez porządku. Nie możemy na to pozwolić - powiedział Poroszenko.

Najbliższe kilka dni mogą być kluczowe, bardzo trudno jest dziś o optymistyczny scenariusz - przekazał w czwartek premier Donald Tusk komentując sytuację na Ukrainie. To wnioski szefa rządu po rozmowach, które przeprowadził m.in. z premierem Ukrainy i prezydentem Białorusi.

- Siły MSW w Mariupolu zostały wzmocnione przez specjalny oddział Omega. Przerzucono tu także śmigłowce - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali w środę wieczorem bazę batalionu ukraińskich wojsk wewnętrznych w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy. Bazy nie udało się zdobyć, bo do akcji wkroczył specnaz i powstrzymał napastników. Zginęło trzech separatystów, zatrzymano ponad 60 osób.