Pekin pozywa Kijów w związku z niewypełnieniem umowy "pożyczka za zboże", wartej trzy miliardy dolarów - twierdzi gazeta "South China Morning Post", powołując się na media rosyjskie. Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to poważny problem dla Ukrainy, która desperacko potrzebuje każdych pieniędzy dla ratowania budżetu.

13 ofiar śmiertelnych, barykady na ulicach i nerwowa reakcja władz na protesty – niektórzy już wieszczą Wenezueli los Ukrainy. Na razie jednak prezydent Nicolás Maduro robi wszystko, by tego uniknąć – opozycję zaprasza na Narodową Konferencję Pokoju, a obywatelom niespodziewanie przedłuża o dwa dni karnawałowe wakacje i liczy, że dzięki temu opuszczą oni wielkie miasta, w których trwa mobilizacja przeciwników rządu.

Wielka zagadka dotycząca miejsca pobytu obalonego Wiktora Janukowycza zaczyna żyć swoim życiem. W sieci można już obstawiać to, w jakim kraju zostanie znaleziony były prezydent Ukrainy. Niektórzy Ukraińcy żartują sobie z jego ucieczki.

W pełnym emocji wystąpieniu w lutym postawił ówczesnemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi ultimatum w kwestii rozwiązania kryzysu i powiedział, że jest gotów umrzeć za sprawę. Teraz Arsenij Jaceniuk będzie miał szansę pokazać, czy umie sprawnie zarządzać krajem - jest kandydatem na premiera koalicyjnego rządu Ukrainy. Dawny rywal Tymoszenko, od czasu uwięzienia byłej premier kieruje w jej imieniu Batkiwszczyną.

- Rewolucja trwa i najważniejsze jest teraz, żeby jedna banda nie została zastąpiona przez drugą - tak o pierwszych reakcjach Majdanu na nazwiska kandydatów na członków nowego ukraińskiego rządu mówił w "Kropce nad i" Jakub Parusiński z "Kyiv Post". Co na to Rosja? Na to pytanie odpowiedzi szukali Stanisław Ciosek i Jacek Protasiewicz.

- Mamy mechanizmy, które pozwalają zapanować nad większą falą uchodźców. Granica jest bezpieczna, a ruch odbywa się normalnie - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, komentując obawy przed falą imigrantów zza naszej wschodniej granicy. Dodał również, że w tej chwili przyznano sześćdziesiąt parę wiz, co, według ministra, jest "jakimś ułamkiem problemu".

- Rosja nie pozwoli sobie stracić wpływu na Ukrainę. Rosja bez Ukrainy zostanie azjatyckim państwem - ocenił w "Faktach po Faktach" Szewach Weiss. Według byłego ambasadora Izraela w Polsce, właśnie z powodu relacji rosyjsko-ukraińskich Unia Europejska powinna szybciej przyjąć Ukrainę do swojego grona.

Władze Ukrainy wydały międzynarodowy list gończy za obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem, są jednak informacje, że wciąż może znajdować się on na terytorium kraju – oświadczyli w środę szefowie prokuratury generalnej w Kijowie. Według części mediów, Janukowycz zbiegł z Ukrainy i przekroczył granicę rosyjską. Miał dotrzeć już do Moskwy.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wystąpił w środę do sądu rejonowego w Moskwie o zmianę środka zapobiegawczego zastosowanego wobec lidera antykremlowskiej opozycji, Aleksieja Nawalnego, z zakazu opuszczania stolicy Rosji na areszt domowy. To efekt dochodzenia w sprawie oszustw finansowych, o które jest podejrzany on i jego brat - Oleg.

Grupa brytyjskich parlamentarzystów, lordów i baronów wystosowała do premiera Donalda Tuska list, w którym domaga się, aby strona polska przyjęła przepisy dotyczące restytucji mienia ofiar Holokaustu i ich spadkobierców. Według Gideona Taylora, eksperta w dziedzinie restytucji mienia, to pierwszy tego typu list wystosowany przez grupę parlamentarną.

Ciało mężczyzny, bez widocznych obrażeń fizycznych, znaleziono przed parlamentem Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, gdzie doszło w środę do demonstracji. Według wstępnych ustaleń przyczyną śmierci był atak serca - podała agencja Interfax-Ukraina.

Nazywa siebie pianistą-ekstremistą. Był w centrum wydarzeń w Kijowie od początku i przez dwa miesiące podnosił protestujących na duchu swoja muzyką. Poznajcie Bogdana, pianistę z Majdanu. Bogdan zaczął grać zaledwie kilka dni po wybuchu protestów. I grał codziennie, niezależnie od pogody, także na mrozie. Był na Majdanie także w ostatnia sobotę. Bogdan nie chce pokazywać twarzy. Ubrany jest w kominiarkę i kamizelkę kuloodporną. - Każdy potrzebuje czasem ukojenia i muzyki - mówi.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin polecił w środę Ministerstwu Obrony FR sprawdzenie gotowości bojowej sił zachodniego i centralnego okręgów wojskowych, a także niektórych rodzajów wojsk - poinformował szef resortu obrony Rosji Siergiej Szojgu.