Zięć kazachskiego prezydenta wyszedł z aresztu

Zięć prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa został zwolniony za kaucją z wiedeńskiego aresztu - podały w niedzielę austriackie władze. Były ambasador Kazachstanu w Wiedniu zaapelował do austriackich władz, by nie dopuściły do jego ekstradycji, gdyż jego życie byłoby po powrocie do kraju zagrożone.

Porwania w Nigerii nie ustają

Nieznani napastnicy porwali w Nigerii trzech Rosjan i dwóch obywateli RPA - pracowników koncernu aluminiowego. Wczoraj uprowadzono tam czterech innych cudzoziemców.

Zięć prezydenta boi się o życie

Zięć kazachskiego prezydenta zaapelował do władz Austrii o niewydawanie go Kazachstanowi, gdzie - jak twierdzi - zagrożone będzie życie jego i jego rodziny. W wywiadzie dla tygodnika "Profil" (numer w sprzedaży od poniedziałku), Rachat Alijew wyraża nadzieję na otrzymanie austriackiego obywatelstwa.

Spiderman znowu atakuje!

Człowiek-pająk znowu w akcji! Przebrany w kostium komiksowego Spidermana, francuski śmiałek Alain Robert wspiął się na najwyższy chiński wieżowiec - Jin Mao Tower w Szanghaju. Wspinacza w chwilę po wejściu na szczyt zatrzymali policjanci.

Nigeria: Amerykanie uwolnieni

Trzy tygodnie spędziło w niewoli czterech Amerykanów, porwanych przez członków separatystycznego Ruchu na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru. W środę zostali wypuszczeni na wolność.

Steinbach nie dostaje orderu ze względu na Polskę

Prezydent Niemiec Horst Koehler zwleka z decyzją o przyznaniu przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) Erice Steinbach orderu zasługi Republiki Federalnej Niemiec, gdyż boi się urazić Polaków - sugeruje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Juszczenko wstrzymał rozwiązanie parlamentu

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zawiesił na dwa dni swój dekret o rozwiązaniu parlamentu i wydał nowy, na podstawie którego w ciągu tych dwóch dni deputowani powinni omówić i przegłosować ustawy "niezbędne do uregulowania kryzysu politycznego drogą przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych".

"Nowaja Gazieta": wiemy, kto zabił Politkowską

Dwóch wysokich rangą funkcjonariuszy prorosyjskiej administracji Czeczenii było zamieszanych w zlecenie zabójstwa rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej w październiku 2006 roku - poinformowała rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta", w której pracowała dziennikarka.

Więcej żołnierzy w Iraku

Gruzja zwiększy do 2 tysięcy żołnierzy swój kontyngent w Iraku - powiedział dziennikarzom szef sztabu gruzińskich sił zbrojnych Zaza Gogawa. Obecnie kontyngent gruziński liczy 850 osób.

Zwolennicy koalicji na wiecu w Kijowie

W parku Maryjskim w Kijowie rozpoczął się w niedzielę wieczorem wiec zwolenników koalicji Partii Regionów Ukrainy, socjalistów i komunistów. Dwa pierwsze ugrupowania myślą o wspólnym stracie w przedterminowych wyborach wyznaczonych w sobotę na 30 września.

Kompromis na Ukrainie

Niemal do świtu przeciągnęły się negocjacje prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki z premierem Janukowyczem. Po ich zakończeniu prezydent ogłosił: przedterminowe wybory odbędą się 30. września. Juszczenko Janukowycz i Moroz porozumieli się także w sprawie zmian w składzie Centralnej Komisji Wyborczej - donosi agencja UNIAN.

Żołnierze pieszo idą na Kijów

Ukraińska milicja zablokowała jadące do Kijowa autobusy z prawie 3,5 tysiącami żołnierzy wojsk wewnętrznych, podporządkowanych prezydentowi Juszczence. Po kilku godzinach żołnierze wyruszyli w kierunku miasta pieszo.

Turcja: Nie będzie nowej konstytucji

Ahmet Necdet Sezer zawetował zmiany w tureckiej ustawie zasadniczej, które uchwalił parlament. Oznacza to, że Turcy nie będą mogli wybierać głowy państwa bezpośrednio.

Juszczenko przejmuje kontrolę nad wojskiem

Po tym jak Wiktor Juszczenko zdymisjonował prokuratora generalnego, trwa kolejne zaostrzenie kryzysu politycznego na Ukrainie. Dziś prezydent Juszczenko podpisał dekret, w myśl którego przejął kontrolę nad wojskami MSW i poprosił je o zapewnienie porządku wokół ważnych obiektów państwowych, w tym Prokuratury Generalnej i Sądu Konstytucyjnego.

Mazurem sterowali ludzie na wysokich stanowiskach?

O godzinie 16:30 czasu polskiego rozpocznie się kolejna rozprawa w procesie ekstradycyjnym biznesmena Edwarda Mazura oskarżanego o zlecenie zabójstwa byłego komendanta głównego policji, generała Marka Papały. "Rzeczpospolita" ujawnia, że za zabójstwem mogły stać "osoby na bardzo wysokich stanowiskach".

Ługowoj: nie zabiłem Litwinienki

- Ta decyzja ma charakter polityczny - uważa Ługowoj i zapowiada złożenie sensacyjnych zeznań. Dziś brytyjska prokuratura oskarżyła go o zamordowanie w Londynie Aleksandra Litwinienki i wniosła o jego ekstradycję z Rosji. Litwinienko został otruty radioaktywnym polonem.

Trzech świadków w sprawie Mazura

Prowadzący sprawę Edwarda Mazura sędzia Arlander Keys zgodził się w na przesłuchanie trzech świadków obrony, w tym dwóch z Polski. Proces ekstradycyjny polsko-amerykańskiego biznesmena rozpoczyna się w środę i wtedy też może zapaść wyrok.

Odpolitycznić polskie mięso

Problem polskiego mięsa można łatwo rozwiązać, jeśli nie będzie się go upolityczniać - zapewnia rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i sugeruje, że sprawę powinno się rozwiązać na szczeblu fachowców, czyli weterynarzy.

Wolfowitz stracił stanowisko

Paul Wolfowitz, oskarżany o wykorzystywanie stanowiska do prywatnych celów, 30 czerwca straci funkcję szefa Banku Światowego - ogłosił Zarząd Banku. Zapewnił jednocześnie, że wierzy Wolfowitzowi, iż ten działał etycznie i w dobrej wierze.

Jastrzembski: Moskwa nie gotowa na zniesienie embarga

- Moskwa nie jest na razie gotowa do pełnego zniesienia embarga na dostawy polskiego mięsa - oznajmił przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Unii Europejskiej Siergiej Jastrzembski przed szczytem UE-Rosja. Według niego, problem polskiego weta wobec nowego porozumienia Unii z Rosją jest jednak "do rozwiązania", a informacje o kryzysie rosyjsko-unijnym "są mocno przesadzone". Sugerował jednocześnie, że w Polsce "pozostające u władzy elity cierpią z powodu wirusa rusofobii".

Brytyjczyk podejrzany o porwanie Madeleine

Brytyjczyk Robert Murat jest podejrzany o porwanie czteroletniej Madeleine - informuje Sky News. Mała Brytyjka zniknęła kilkanaście dni temu z pokoju hotelowego w portugalskim miasteczku Praia da Luz.

Cała Portugalia szuka porwanej dziewczynki

Grupa kilkuset portugalskich motocyklistów włączyła się w poszukiwania brytyjskiej dziewczynki. Porwana dziesięć dni temu Madeleine McCann wczoraj skończyła cztery latka. W kościele w Praia da Luz, miasteczku, gdzie dziewczynka zaginęła, odprawiono specjalną Mszę Świętą.

Gruzja umacnia się w Południowej Osetii

Pokerowa zagrywka prezydenta Micheila Saakaszwilego. Gruziński przywódca ustanowił tymczasową administrację w Osetii Południowej. Jej szefem będzie progruziński były przywódca separatystów tej samozwańczej republiki Dmitrij Sanakojew. To odważny, choć głównie propagandowy, krok w kierunku podporządkowania sobie Osetii.

Turcja zmienia konstytucję

Tureckie Wielkie Zgromadzenie Parlamentarne przyjęło poprawkę do konstytucji, która wprowadza bezpośrednie wybory prezydenckie. Jeśli zmiany zaaprobuje prezydent, głowa państwa będzie w Turcji wybierana przez wszystkich obywateli, a nie tylko deputowanych. Prezydent Ahmet Necdet Sezer zapowiada jednak, że może zawetować poprawki.

Turcja nadal nie ma prezydenta

Z powodu braku niezbędnego kworum, turecki parlament nie zdołał przeprowadzić głosowania, które wybrałoby na prezydenta jedynego kandydata wyborów, Abdullaha Gula. Liczba posłów uczestniczących w głosowaniu była mniejsza od wymaganych dwóch trzecich, czyli 367. Sam Gul, zgodnie z zapowiedzią, po dzisiejszym głosowaniu zrezygnował z ubiegania się o prezydencki fotel.

Turcy demonstrują za świeckim państwem

Kolejny raz tysiące Turków wyszło na ulice miast, by zamanifestować swoje poparcie dla laickości państwa. Skandowali hasło: Turcja jest świecka i pozostanie świecka. Manifestanci wyrazili tym samym dezaprobatę dla islamskiego rządu i perspektywy wyboru skrajnego polityka na prezydenta kraju.

W Anglii wiedzą, kto zabił Litwinienkę

Andriej Lugowoj, Dmitrij Kowtun i Wiaczesław Sokolenko to zabójcy Aleksandera Litwinienki - twierdzi londyński The Mail on Sunday. Informację gazeta dostała od Mariny Litwinienko, żony byłego rosyjskiego agenta.

"La Repubblica": Inkwizycja braci Kaczyńskich

Lustracja w Polsce jest dziełem populistycznego rządu, poszukującego wrogów, by móc na nich przelać niezadowolenie ludu - pisze "La Repubblica". Według włoskiego dziennika, gest "obywatelskiego nieposłuszeństwa" Geremka "zyskał aplauz Parlamentu Europejskiego".

Kontrofensywa Janukowycza

Janukowycz chce by razem z powtórzonymi wyborami do parlamentu odbyły się wybory prezydenckie. Wzywa Juszczenkę, by poddał się woli narodu.