Rezygnacja z budowy gazociągu South Stream nie oznacza, że Rosja nie zbuduje podobnego rurociągu, ale przebiegającego inną trasą. Zdaniem Piotra Woźniaka, byłego ministra gospodarki i eksperta ds. energetyki South Stream zostanie zastąpiony innym projektem, o nowej nazwie i przebiegu. Szef Gazpromu podał wczoraj, że nowy gazociąg rozpocznie się w tym samym miejscu co South Stream, przebiegnie przez Morze Czarne do Turcji i potem do Grecji. Dalej jest kilka możliwych kierunków, którymi gaz może dostać się do Europy Zachodniej.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym rajdzie w poniedziałek - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 68,53 USD, po spadku o 47 centów.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że skoro "UE nie chce realizacji gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zrealizowany". Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w sprawie gazociągu. Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller ogłosił, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji. Prezes Gazpromu dodał, że z 63 mld metrów sześciennych surowca, który ma być przesyłany tą rurą, 14 mld będzie przeznaczone dla samej Turcji. Miller wyjaśnił, że jest to ta część gazu, jaką Turcja otrzymuje obecnie z Rosji przez Ukrainę i Bałkany. Czym był South Stream?

Norweskie lotnictwo wojskowe udostępniło mediom nagranie z systemów pokładowych F-16, który odbył zbyt bliskie spotkanie z rosyjskim myśliwcem przechwytującym MiG-31. Według Norwegów ich pilot musiał wykonać gwałtowny manewr, aby uniknąć "potencjalnie groźnej" sytuacji. Norweskie media piszą o "agresywnych manewrach" Rosjanina, ale na podstawie krótkiego nagrania trudno stwierdzić czy to prawda.

Córki Baracka Obamy na corocznej uroczystości ułaskawienia indyka z okazji Święta Dziękczynienia pojawiły się w dość krótkich spódniczkach. Nastoletnie Sasha i Malia stroiły też miny, wyraźnie dystansując się do przebiegu spotkania. Współpracownica republikańskiego kongresmena, która skrytykowała strój dziewczynek i ich zachowanie, przeprosiła i zrezygnowała z funkcji.

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów, głównie z powodu gorszych niż oczekiwano wyników handlu detalicznego w USA i danych z chińskiej gospodarki.

Dwie siostry z dnia na dzień stały się w Indiach bohaterkami. Powodem jest opublikowane w internecie nagranie, na którym widać, jak własnymi rękami i paskiem od spodni próbują odpędzić mężczyzn, którzy mieli molestować je w biały dzień w autobusie. - Jeśli którykolwiek z pasażerow wystąpiłby w naszej obronie, nie musiałybyśmy uciekać się do takich środków - tłumaczyły swoją gwałtowną reakcję w rozmowach z mediami.

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się w poniedziałek do Kongresu o 263 mln dolarów dla sił bezpieczeństwa w Ferguson w stanie Missouri po zamieszkach, do których tam doszło w związku z decyzją ławy przysięgłych w sprawie zastrzelenia nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka.

Podczas festiwalu Gadhima zarzyna się tysiące zwierząt w dowód wdzięczności za opiekę, jaką sprawują bóstwa nad gatunkiem ludzkim. - Obiecałem bogini, że jeśli pomoże moim dzieciom znaleźć pracę, ofiaruję jej kozła - mówi Motilal Kushwaha, jeden z uczestników rytuału, w rozmowie z reporterem CNN. Prośby najwidoczniej zostały wysłuchane, bo syn Kushwaha znalazł zatrudnienie.

- Deportacja jest sprzeczna z prawem unijnym. Kraj członkowski nie może podejmować decyzji, które są sprzeczne z podstawowymi regulacjami. Jeśli chodzi o deportację obywateli UE, z innego kraju UE, to jest to absolutnie sprzeczne z prawem europejskim, co do tego w ogóle nie ma wątpliwości. Co do wszystkich innych zapowiedzi premiera Camerona to trzeba będzie poczekać na szczegóły – powiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska w TVN24 Biznes i Świat.