Syryjscy rebelianci wycofują się z centrum Hims

W środę rano rozpoczęło się wycofywanie rebeliantów ze starej części miasta Hims, w zachodniej Syrii, gdzie od blisko dwóch lat przeciwnicy reżimu w Damaszku byli otoczeni przez siły rządowe - potwierdziły obie strony konfliktu.

"Izrael przekroczył czerwoną linię". Masowe szpiegowanie USA?

- Izraelskie służby wywiadowcze prowadzą szeroko zakrojoną działalność szpiegowską w USA - twierdzi "Newsweek", powołując się na nieoficjalne informacje od członków Kongresu. Działania Izraelczyków mają daleko wykraczać poza to, co jest dopuszczalne pomiędzy państwami sojuszniczymi.

"Czeka nas długa wojna, pozycyjna"

- Ten kryzys rosyjskiej ingerencji będzie trwał - stwierdził w "Faktach po Faktach" były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (PiS), który nie wierzy w oświadczenie Władimira Putina o wycofaniu swoich oddziałów z ukraińskiej granicy. Według polityka PiS, prezydent Rosji nie zrealizował jeszcze swoich planów. Z kolei Janusz Zemke z SLD dodał, że "czeka nas długa wojna pozycyjna".

Putin apeluje o przełożenie referendum. Jaceniuk: to czcza gadanina

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk ocenił apel Władimira Putina o przełożenie referendum separatystycznego na wschodzie Ukrainy jako "handlowanie powietrzem". Prorosyjscy aktywiści z regionu donieckiego poinformowali natomiast, że chętnie omówią propozycję rosyjskiego prezydenta.

Kosowo bez parlamentu. Przedterminowe wybory w czerwcu

Kosowski parlament rozwiązał się w środę, dzięki czemu w czerwcu będą mogły się odbyć przedterminowe wybory. Decyzja o przyspieszeniu wyborów zapadła w poniedziałek, gdy posłowie serbskiej mniejszości zbojkotowali głosowanie ws. utworzenia kosowskiej armii. Za rozwiązaniem parlamentu głosowało w środę 90 ze 120 deputowanych.

Zdobyli Mariupol, a potem go oddali? Flaga separatystów zastąpiła ukraińską

Flaga separatystów ponownie powiewa nad Mariupolem, który przed południem został opanowany przez ukraińskie wojsko. Po kilku godzinach siły rządowe wycofały się jednak z centrum miasta i z budynku rady miejskiej ponownie zdarto flagę Ukrainy, zastępując ją flagą separatystycznej republiki Donbasu. Dalej na północ, w Słowiańsku, separatyści umacniają swoje pozycje w oczekiwaniu na szturm wojska.

Nagroda za pomoc w odnalezieniu porwanych licealistek

Nigeryjska policja zaoferowała nagrodę w wysokości 300 tys. dolarów dla każdego, kto mógłby udzielić informacji na temat miejsca pobytu ponad 200 porwanych uczennic. Dziewczęta zostały uprowadzone w połowie kwietnia przez islamistów z Boko Haram.

"Chińscy najemnicy" na "krymski front". Paraliż ambasady Ukrainy

Lawina telefonów na kilkadziesiąt godzin sparaliżowała pracę ukraińskiej ambasady w Pekinie. Dzwonili młodzi Chińczycy, którzy chcieli zaciągnąć się do "armii ochotniczej" i ruszyć do walki na "krymskim froncie". Informacja o rzekomym poszukiwaniu przez placówkę ochotników do walki na terytorium Ukrainy pojawiła się 6 maja na chińskich portalach społecznościowych - pisze agencja informacyjna "Ukrinform".

Brudnopis Ławrowa i koalicja "przyjaciół Rosji". Kulisy spotkania w Wiedniu

Podczas wtorkowego posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy w Wiedniu delegacja Ukrainy planowała przedłożyć projekt rezolucji zawierającej ostrą krytykę pod adresem Rosji, jednak odstąpiła od tego zamiaru - informuje w środę dziennik "Kommiersant". Rosję, która w odpowiedzi planowała niezwykle ostrą odpowiedź, poparła grupa państw, także z UE.

Chińczycy staranowali Wietnamczyków, Filipińczycy wtargnęli na chiński kuter. Kocioł wokół spornych wysp

Wietnam poinformował w środę, że jego statki zostały "celowo staranowane" przez chińskie jednostki. Wobec dwóch kutrów pływających pod banderą Wietnamu użyto też armatek wodnych. Władze Wietnamu zapowiedziały, że stawią czoła każdej chińskiej agresji na Morzu Południowochińskim, na którym leżą sporne wyspy Spratly. Z kolei Pekin ostro krytykuje Filipiny za aresztowanie chińskiego kutra rybackiego. Do wzrostu napięcia przyczyniło się też rozpoczęcie przez Chiny kilka dni temu odwiertów w spornym akwenie.

Premier Tajlandii usunięta przez Trybunał Konstytucyjny. Opozycja w euforii

Minister handlu Tajlandii Niwattumrong Boonsongpaisan zastąpił w środę na stanowisku szefa rządu Yingluck Shinawatrę, usuniętą wcześniej tego dnia z urzędu przez Trybunał Konstytucyjny za naruszenie ustawy zasadniczej w związku z nadużyciem władzy - podał rząd w Bangkoku. Wyrok Trybunału wybuchem radości przywitała opozycja. Zmiana premiera nie oznacza jednak końca kryzysu, który trwa od jesieni 2013.

"Krymska lekcja" w rosyjskiej szkole. Obowiązkowo cytat z Putina

Od nowego roku szkolnego rosyjskie dzieci będą uczyć się o znaczeniu Krymu dla Rosji i zasadności "przyłączenia" półwyspu - informuje dziennik "Kommersant". Lekcje mają odbywać się na wniosek rosyjskiego ministerstwa oświaty. Autorzy skryptu dla nauczycieli podkreślają, że władzę na Ukrainie "przejęły popierane przez państwa NATO elementy rusofobiczne i radykalno-prawicowe".

Nagrania i dokumenty. Aneksja Donbasu punkt po punkcie

Ukraińskie władze i media dostarczają dowody na bezpośredni udział Moskwy w przygotowaniach do oderwania Donbasu i przyłączenia go do Rosji. W skrócie wyglądać ma to w następujący sposób: separatyści zmieniają siłą władze regionu, a te ogłaszają niepodległość i referendum. Dla osłony "obywateli republiki" wkraczają rosyjskie "siły pokojowe". Wreszcie wynik referendum: "obywatele" za wejściem w skład Federacji Rosyjskiej.

Odessa jak Dubrowka? Poroszenko: prowokatorzy użyli gazu, mamy dowody

Kandydat na prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że 2 maja w Domu Związków Zawodowych w Odessie użyto trującego gazu. W pożarze, który wybuchł w budynku, zginęło 46 prorosyjskich separatystów. Ukraiński parlament ma mieć dowody, że część z nich zabił gaz, którego użyli "prowokatorzy".