Turcja jeszcze przed marcem mogłaby rozpocząć szkolenia i dostawy sprzętu dla umiarkowanej syryjskiej opozycji - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Nie sprecyzował o jaki sprzęt chodzi.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że doktryna militarna Rosji "pozostaje czysto defensywna", pomimo aktywności NATO. I jednocześnie poinformował, że rosyjski arsenał pocisków balistycznych będzie modernizowany. "Będziemy bronić naszego bezpieczeństwa konsekwentnie" - powiedział.

Sąd w Moskwie przedłużył Aleksiejowi Nawalnemu o miesiąc areszt domowy przed procesem o domniemane zagarnięcie ponad 30 mln rubli (498 tys. dolarów) na szkodę francuskiej firmy Yves Rocher. Prokuratorzy żądają 10 lat więzienia dla antykremlowskiego opozycjonisty. Wyrok ma zostać ogłoszony 15 stycznia.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Kijowie, że konferencja przedstawicieli grupy kontaktowej odbyła się za pośrednictwem Skype'a. Wyraził nadzieję, że w niedzielę grupa zdoła spotkać się w Mińsku. Przedstawiciel separatystów poinformował jednak, że w czasie spotkania nie udało się ustalić daty tych negocjacji.

Polska uruchomi projekt, w ramach którego od 2016 r. do naszego kraju ma zostać przesiedlonych 100 uchodźców syryjskich - poinformował w piątek wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Na początku grudnia UNHCR podał, że 28 państw przyjmie w sumie 100 tys. uchodźców. Szacuje się, że od początku konfliktu z Syrii z kraju uciekły ponad 3 mln osób.

Z powodu braku pomocy prawnej z Watykanu Prokuratura Okręgowa w Warszawie zawiesiła śledztwo ws. abp. Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, oskarżanego tam o czyny seksualne wobec dzieci.

Wysłany w środę z Warszawy konwój z pomocą humanitarną dla ukraińskich uchodźców dotarł do Charkowa na wschodzie Ukrainy. Za odbiór największej części darów odpowiedzialni są obecni na miejscu pracownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). - W pierwszej kolejności dary otrzymają osoby nieposiadające żadnego lub mające bardzo niskie źródło dochodu - zaznacza prezes PCPM.