Hiszpańska policja zatrzymała w piątek rano osiem osób oskarżonych o walkę w Donbasie w szeregach prorosyjskich separatystów - poinformowały źródła związane ze śledztwem.

Rząd Syrii wydalił dwóch ważnych pracowników ONZ za kontakty ze zbrojną opozycją w celu zorganizowania pomocy humanitarnej. Decyzja ta może zaszkodzić próbom dostarczenia pomocy ludności w największym mieście kraju, Aleppo - poinformowała ONZ.

W związku z kryzysem na Ukrainie minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała wzmocnienie wojsk pancernych Bundeswehry. Zdystansowała się też od niektórych aspektów reformy niemieckiego wojska, rozpoczętej przez jej poprzednika.

- Wydaje mi się, że wszystkie rodziny odczują ulgę i uznają sprawę za zamkniętą, kiedy on dostanie kulę między oczy - stwierdziła córka Davida Hainesa, jednego z zakładników zamordowanych przez charakterystycznego dżihadystę z Wielkiej Brytanii, który został zidentyfikowany przez BBC jako Mohammed Emwazi. Matka jednej z jego ofiar ma jednak inne zdanie. Mówi, że mordercy swojego dziecka "wybaczyła".

Kampanię przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Estonii zdominowały kwestie bezpieczeństwa i obawy związane z zaangażowaniem Rosji na Ukrainie. Największe poparcie może znów otrzymać prorosyjska Partia Centrum, ale władzę utrzyma zapewne centroprawicowa Estońska Partia Reform, która utworzy kolejną pronatowską koalicję.

Gdy rok temu uzbrojeni ludzie zajęli parlament Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, nikt nie przypuszczał, że zapoczątkują rosyjską okupację półwyspu, a Tatarzy ze zdumieniem patrzyli, jak ukraińskie wojsko nie stawia oporu wobec Rosjan - mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Refat Czubarow. Rosja zakazała przewodniczącemu Medżlisu, organu samorządu Tatarów krymskich, wjazdu na półwysep.

Na ulicach Aten doszło w czwartek wieczorem do pierwszej, od czasu wyborczego zwycięstwa lewicowej SYRIZY, demonstracji przeciwko nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa. Protestowano przeciwko porozumieniu z kredytodawcami o przedłużeniu programu pomocowego.

Były czołowy biznesmen i opozycjonista rosyjski Michaił Chodorkowski powiedział w czwartek w Londynie, że Władimir Putin jest "nagim królem", który kieruje krajem o słabnącej gospodarce, co doprowadzi w końcu do walki o władzę między rywalizującymi klanami w Moskwie.

Co najmniej 19 osób zginęło, a 17 zostało rannych w czwartek w Biu na północnym zachodzie Nigerii, gdy jeden z dwóch zamachowców wysadził się w powietrze; w Jos doszło do dwóch zamachów, w których zginęło 17 ludzi - podaje AFP, powołując się na świadków.