Tajemnicza walizka z dolarami, program atomowy Iranu i romans na szczytach władzy. Sensacyjne doniesienia trzech wenezuelskich dysydentów, którzy rozmawiali z brazylijskim magazynem "Veja", przyprawiają o zawrót głowy. To jednak kolejne informacje, które sugeują, że między rządem Argentyny i Iranu mógł istnieć tajny układ. Zdaniem Wenezuelczyków pośrednikiem miał być w nim Hugo Chavez.

Parlament Ukrainy zmienił ustawę o specjalnym statusie Donbasu, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Samorządy w tym regionie otrzymają taki status dopiero po wyborach samorządowych, które muszą się odbyć zgodnie z ukraińskim prawem.

Iran i negocjujące z nim ws. programu atomowego mocarstwa posunęły się podczas rozmów naprzód, ale nadal pozostały sprawy do wyjaśnienia - podaje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji. Szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi idzie dalej, mówiąc, że porozumienie osiągnięto w 90. proc. kwestii i jest tylko jedna "bardzo ważna sprawa", w której są rozbieżności.

W czteromilionowym Libanie mieszka ponad milion uchodźców z Syrii. Ich sytuacja jest bardzo trudna, a Liban wielokrotnie apelował do społeczności międzynarodowej o pomoc. Na granicy syryjsko-libańskiej działa m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wolontariuszka Rana Gabi tłumaczyła w rozmowie z TVN24, jak ogromne są potrzeby tych, których krwawa wojna domowa zmusiła do ucieczki.

- Rosja wykonuje tego rodzaju gesty, żeby wpłynąć trochę na decyzję Rady Europejskiej, która będzie dotyczyła przedłużenia sankcji - powiedziała premier Ewa Kopacz, komentując niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W jego ramach do obwodu kaliningradzkiego w kolejnych dniach zostaną przerzucone wraz z żołnierzami rakiety balistyczne Iskander-M. U granic Polski pojawią się też myśliwce i bombowce.

Liderzy Chin i Korei Północnej będą wśród zagranicznych gości, którzy przyjadą do Moskwy na uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Rosyjski Sąd Arbitrażowy wydał list wykonawczy w sprawie eksmisji polskiego konsulatu z budynku przy ul. Sowietskiej 12 w Petersburgu. Oznacza to, że do akcji mogą wkroczyć komornicy, chociaż przedsiębiorstwo Inpredserwis, które skierowało sprawę do sądu, zapowiada, że "chce kontynuować rozmowy dotyczące polubownego załatwienia sprawy". - Polska nie uznaje tego wyroku - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

W ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do obwodu kaliningradzkiego w kolejnych dniach zostaną przerzucone wraz z żołnierzami rakiety balistyczne Iskander-M (w kodzie NATO - SS-26 Stone). U granic Polski pojawią się też myśliwce i bombowce.

Zawieszono ofensywę irackich sił rządowych mającą na celu odbicie z rąk Państwa Islamskiego (IS) strategicznego Tikritu z powodu rozmieszczenia przez dżihadystów w całym mieście licznych ładunków wybuchowych - oświadczył we wtorek przedstawiciel milicji.

W krypcie kościoła trynitarzy w centrum Madrytu znaleziono szczątki autora jednego z arcydzieł literatury światowej "Don Kichota" Miguela de Cervantesa, który zmarł w 1616 roku - poinformował we wtorek szef zespołu badawczego Francisco Etxebarria.

Rosja nie zwróci Ukrainie Krymu mimo gróźb USA i Unii Europejskiej dotyczących przedłużenia, a nawet zaostrzenia sankcji wobec Moskwy - poinformował we wtorek, dzień przed rocznicą aneksji półwyspu podpisanej przez Władimira Putina rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Tam nie ma żadnej okupacji - dodał.

Propagandowe filmy, na których dżihadyści młotami niszczą starożytne posągi w muzeum w Mosulu, wzbudziły ogromne kontrowersje na całym świecie. Irackie władze uspokajają jednak i twierdzą, że w większości islamiści zniszczyli duplikaty. Oryginalne posągi są bezpieczne.