"Wynik Komorowskiemu popsuło jego antyrosyjskie stanowisko"

"Dotychczasowe rezultaty nie zapowiadają niczego dobrego dla prezydenta" - pisze prasowy organ rządu Rosji "Rossijskaja Gazieta", komentując I turę wyborów w Polsce. Zaś prokremlowska telewizja NTV mówi o "żółtej kartce" dla władzy i "antyrosyjskim stanowisku" Komorowskiego jako jednej z przyczyn jego słabego wyniku.

NATO wyrzuca Rosjan z Brukseli. Co drugi to szpieg?

Delegacje państw spoza Sojuszu akredytowane przy Kwaterze Głównej NATO mają liczyć nie więcej, niż 30 osób. Taka decyzja zapadła w Brukseli w ubiegłym miesiącu i - jak pisze "The Guardian" - jest to bez wątpienia uderzenie w Rosję. A dokładniej w jej szpiegowską aktywność w siedzibie NATO. Redukcja personelu ma być przeprowadzona stopniowo do końca roku.

Chińczycy "serdecznie" zapraszają Rosjan na swoją defiladę

Dowództwo chińskich sił zbrojnych "serdecznie" zaprosiło Rosjan do wzięcia udziału we wrześniowej defiladzie w ramach obchodów zakończenia II wojny światowej w Azji. Rosjanie mają defilować na placu Tiananmen tak, jak Chińczycy po placu Czerwonym. Przyjechać może też Władimir Putin, co prawdopodobnie zniechęci wielu zachodnich przywódców.

Seksafera w konsulacie na Bali? Adwokat skazanej na śmierć oskarża

Brytyjskie MSZ odwołało ze stanowiska swoją konsul na Bali. Dyplomatka miała mieć romans ze skazańcem uznanym winnym zwerbowania obywatelki brytyjskiej do przemytu narkotyków. Kobieta ta oczekuje właśnie na wykonanie kary śmierci. Jej adwokat twierdzi, że afera z dyplomatką, która powinna pomagać skazanej, jest "szokująca".

Włoska prasa: niepokojący zwrot na prawo w Polsce

Włoska agencja Ansa pisze o "zaskakującym sukcesie" kandydata PiS Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce. Lewicowy dziennik "La Repubblica" wyraża zaś opinię, że ewentualne zwycięstwo Dudy może mieć złe konsekwencje dla całej Unii.

W USA wygrał Duda, na Białorusi zwyciężył Komorowski

W USA w polskich wyborach prezydenckich najwięcej głosów uzyskał kandydat PiS Andrzej Duda. Według danych nadesłanych przez konsulaty uzyskał 12 636 głosów, drugi był Bronisław Komorowski (2703), a trzeci Paweł Kukiz (2168). Z kolei Polacy głosujący na Białorusi wybrali Komorowskiego.

Koniec regularnej bitwy o macedońskie miasto. 44 terrorystów "zneutralizowanych"

Macedońskie władze ostatecznie ogłosiły koniec walk w mieście Kumanowo, gdzie od soboty policja toczyła regularną bitwę z dużą grupą albańskich bojówkarzy. Użyto w nich nawet wozów opancerzonych. Zginęło ośmiu policjantów i 14 "terrorystów". Cały 44 osobowy oddział napastników miał zostać "zneutralizowany".

Książęce chrzciny w Monako

Książę Monako Albert II i księżna Charlene ochrzcili w niedzielę swoje dzieci, bliźnięta Jacquesa i Gabriellę. Uroczystość odbyła się w katedrze w Monako.

Pentagon ostrzega: Chiny budują flotę niemal 42 tysięcy dronów

Chiny planują stworzyć flotę niemal 42 tysięcy dronów, startujących zarówno z lądu jak i lądowisk na morzu - ostrzega Pentagon w najnowszym raporcie na temat chińskiej armii. Pisze również o rozwoju technologii, które mają umożliwić sforsowanie amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

„Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków”. Chłodne spotkanie Merkel i Putina

Wizytująca Moskwę Angela Merkel wyraźnie nie znalazła nici porozumienia z Władimirem Putinem. - Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków - stwierdziła na początku wspólnej konferencji prasowej niemiecka kanclerz. Rosyjski prezydent wyrażał nadzieję, że uda się je poprawić i deklarował przywiązanie do pokoju oraz dyplomacji. Jednocześnie prezentował swoje typowe stanowisko: winny sytuacji na Ukrainie jest Zachód, a jeśli Polska czy kraje bałtyckie boją się Rosji, to jest to ich własny problem.

Angela Merkel w Moskwie. Rozmowy o Ukrainie i gospodarce

Do Moskwy przyleciała kanclerz Niemiec Angela Merkel w związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Wizyta niemieckiej kanclerz nie jest długa - w programie znalazło się złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza, rozmowa w cztery oczy z Władimirem Putinem i wystąpienie z prezydentem Rosji na wspólnej konferencji prasowej.

Raul Castro w Watykanie. Osobiście dziękował Franciszkowi

Papież Franciszek przyjął w Watykanie przywódcę Kuby Raula Castro. Do godzinnego, ściśle prywatnego spotkania doszło na cztery miesiące przed wizytą Franciszka w Hawanie. Castro podziękował papieżowi za to, co zrobił dla poprawy relacji Kuby z USA.

ONZ: naloty na Jemen to pogwałcenie prawa. Od wtorku rozejm?

- Naloty sił koalicji w prowincji Sada w Jemenie, gdzie uwięziona jest ludność cywilna, stanowią pogwałcenie prawa międzynarodowego, niezależnie od tego, że państwa arabskie przed rozpoczęciem bombardowań nadały ostrzeżenia - ocenił przedstawiciel ONZ.

Penis zamiast krzyżyka na karcie do głosowania. Deputowany jest wdzięczny

Brytyjski deputowany z ramienia Partii Konserwatywnej Glyn Davies podziękował na Facebooku wyborcy, który zamiast krzyżyka narysował przy jego nazwisku penisa. Głos został uznany za ważny, bo wyborca nie przekroczył rysunkiem wyznaczonej kratki. "Nie wiem, co artysta miał na myśli, ale jestem wdzięczny" - napisał deputowany

"Wywiad USA próbował szpiegować Siemensa"

Wywiad USA próbował przy pomocy niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND) szpiegować Siemensa. Wszystko ze względu na partnerstwo umowne niemieckiego koncernu z rosyjską Federalną Agencją Rządowej Łączności i Informacji (FAPSI) - podał "Bild am Sonntag" w niedzielę.

Mniejszości seksualne przeciwko dyskryminacji. Tęczowy marsz na Kubie

Ponad tysiąc gejów, lesbijek i transseksualistów przeszło ulicami Hawany, demonstrując przeciwko dyskryminacji. Ósmemu dorocznemu marszowi towarzyszyło wydarzenie nazwane "Celebration of Love", w ramach którego pary jednopłciowe symbolicznie biorą ślub. Małżeństwa homoseksualne są nielegalne na Kubie.

Rumuni bronią lasów. Tysiące osób wyszły na ulice

Tysiące ludzi wyszły w sobotę na ulice wielu miast w Rumunii, żeby protestować przeciwko nielegalnej wycince lasów i monopolowi austriackiej firmy Schweighofer podejrzewanej o kupowanie nielegalnie ściętych drzew.

Putin podjął gości, prezydentowi Czech podziękował za "niezależną politykę"

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał na Kremlu uroczyste przyjęcie, upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Była to doskonała okazja do dwustronnych rozmów z przywódcami, którzy przybyli do Moskwy. Na długiej liście rozmówców prezydenta Rosji znaleźli się m.in. przywódcy Czech, Chin i Indii.

Macedonia oskarża o atak terrorystów "z sąsiedniego kraju"

Macedonia oskarżyła w sobotę "zbrojną grupę z sąsiedniego kraju" o planowanie "ataku terrorystycznego" i zranienie pięciu macedońskich policjantów w trakcie wymiany ognia z siłami porządkowymi. Stan trzech rannych jest ciężki. Wcześniej podawano, że czterej policjanci odnieśli obrażenia.

"Nie wystarczy zapędzić niedźwiedzia rosyjskiego na powrót do matecznika"

Niemcy bardzo rozumnie postępują w tym konflikcie. Jeśli mówi się o potrzebie budowania jakiejś koncepcji świata, to bez obecności w niej Rosji byłoby to niepełne - powiedział w "Faktach po Faktach" były ambasador w Moskwie Stanisław Ciosek odnosząc się do wizyty w Moskwie Angeli Merkel z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.