Premier Czech: rozumiemy decyzję Niemiec

Premier Czech wyraził zrozumienie dla decyzji Niemiec o czasowym wprowadzeniu kontroli na granicach. - Niemcy miały do tego pełne prawo - powiedział w niedzielę w Pradze Bohuslav Sobotka.

Austria nie zaostrzy kontroli na granicy z Węgrami

Rząd austriacki ogłosił w niedzielę, że nie wprowadzi nadzwyczajnych kontroli na swej granicy z Węgrami, którą przekraczają codziennie w drodze na zachód setki uchodźców z Bliskiego Wschodu, mimo iż Niemcy zastosowały taki środek na swej granicy z Austrią.

Juncker obdzwonił Europę wschodnią, szukał słabego ogniwa w "bloku antykwotowym"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.

Niemcy przywracają kontrole graniczne. "Sygnał pod adresem Europy"

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere poinformował w niedzielę w Berlinie, że niemiecki rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach. Punktem ciężkości kontroli będzie początkowo granica południowa z Austrią, choć władze nie wykluczają rozszerzenia działań na granice z innymi krajami. Ma to ograniczyć napływ imigrantów do Niemiec.

Rosja rozbudowuje lotnisko w Syrii. Dla większych samolotów

Rosjanie rozbudowują lotnisko w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, przygotowując je prawdopodobnie do obsługi większych samolotów - poinformował w niedzielę szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdurrahman, powołując się na świadków.

Rosja będzie nadal pomagała Asadowi. Ławrow wskazał przyczynę wojny w Syrii

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow poinformował, że Rosja wciąż będzie dostarczać pomoc wojskową do Syrii. USA i kraje Zatoki Perskiej oskarżają ostatnio Moskwę o intensywne umacnianie swego potencjału wojskowego w Syrii. Ławrow wskazał też na przyczynę kryzysów w miejscach takich jak Syria i Ukraina, o których szerzej ma mówić na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Władimir Putin.

Australijczycy zrzucili pierwsze bomby, a Rosja krytykuje "narzucanie" rozwiązań

Samoloty lotnictwa australijskiego dokonały pierwszego ataku na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - poinformował premier Australii Tony Abbot. Australijscy wojskowi mają też prowadzić działania w Iraku. Rosja podchodzi do takich działań sceptycznie. Kreml po raz kolejny oświadczył, że narzucanie narodowi Syrii jakichkolwiek rozwiązań z zewnątrz jest „niedopuszczalne i niebezpieczne”.

"To jest kryzys, który może rozwalić Unię Europejską"

- Kryzys związany z napływem imigrantów do Europy bardzo szybko stanie się kryzysem w relacjach transatlantyckich - ocenił w programie "Horyzont" Andrew Michta. Jak wyjaśnił, w swojej strategii wobec Bliskiego Wschodu, skąd ucieka do UE najwięcej osób, Europa polega bowiem w dużej mierze na działaniu USA. Aleksander Smolar wskazywał z kolei, że obecny kryzys jest tak poważny, iż "może rozwalić Unię Europejską".

Uchodźcy masowo przekraczają granicę. Zanim zmieni się prawo

W sobotę 4330 uchodźców i imigrantów przekroczyło granicę Węgier od strony Serbii - poinformowała w niedzielę węgierska policja. Ten rekord jest związany z zapowiadanym na wtorek wejściem w życie zaostrzonych przepisów antyimigracyjnych. Poprzedni rekord - 3601 osób - padł w czwartek.

Drugie podejście do niepodległości. Szkoccy nacjonaliści zmieniają zdanie

Szkocka Partia Narodowa (SNP) zmienia zdanie w sprawie kolejnej próby oderwania się od Wielkiej Brytanii. Po przegranej w głosowaniu w 2014 roku zapowiadali, że jedno głosowanie w tym pokoleniu wystarczy. Teraz szkocka premier Nicola Sturgeon oznajmiła, że ogłosi terminarz możliwego kolejnego referendum w swym manifeście przed wyborami do parlamentu w Edynburgu w przyszłym roku.

Dom z widokiem na największe tajemnice USA. Wojsko chce zamknąć "okno" na Strefę 51

Amerykańskie wojsko po dekadach bezowocnych negocjacji sięgnęło po argumenty ostateczne w sporze o jedną z najbardziej niezwykłych nieruchomości w USA. Prawnicy Pentagonu złożyli do sądu wniosek o zajęcie prywatnego terenu z resztkami kopalni i niewielkim domkiem, z którego ganku można oglądać jeden z najtajniejszych obiektów wojskowych w USA - Strefę 51.

Atak bombowy w Turcji. Nie żyje dwóch policjantów

Kurdyjscy bojownicy w niedzielę zdetonowali bombę umieszczoną w samochodzie przy punkcie kontrolnym policji na południowym wschodzie Turcji. Zginęło dwóch policjantów, a pięciu zostało rannych - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

Król Saudów na miejscu katastrofy dźwigu. Nowy bilans tragedii

W Arabii Saudyjskiej król Salman odwiedził w sobotę miejsce katastrofy w Wielkim Meczecie w Mekce, gdzie w wyniku przewrócenia się dźwigu budowlanego zginęło 107 osób. Król zapowiedział zbadanie przyczyn wypadku i podanie wyników do wiadomości publicznej.

Rosja "jest duszą i sercem za Donbasem", ale jego problemu nie rozwiąże

Władimir Putin oświadczył podczas wizyty na Krymie, że jego kraj "jest duszą i sercem za Donbasem", jednak to "nie Rosja rozwiązuje ten poważny problem". Z drugiej strony wysoka rangą przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland pochwaliła władze Ukrainy za realizowane reformy i oświadczyła, że USA będą nadal wspierały Kijów.