USA pomogą Europie? Rozważą przyjęcie uchodźców

Administracja USA zapewniła we wtorek, że rozważa podjęcie kroków obejmujących m.in. przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu, by pomóc w stawieniu czoła kryzysowi w Europie. USA są pod coraz większą presją w związku z nasilającym się zjawiskiem masowej imigracji i ucieczki do Unii Europejskiej.

Masowe halucynacje na konferencji homeopatów. 160 ratowników w akcji

29 uczestników uczestników konferencji poświęconej homeopatii i medycynie alternatywnej musiało zostać hospitalizowanych po tym, jak zażyli narkotyk podobny do LSD i zaczęli doświadczać halucynacji - podał brytyjski dziennik "The Independent". To zdarzenia doszło w piątek w niemieckiej miejscowości Handeloh k. Hamburga.

Bułgaria zamyka Rosjanom niebo, Moskwa żąda wyjaśnień

Rosyjskie MSZ żąda wytłumaczenia od Sofii, dlaczego Bułgaria odmówiła Moskwie wydania zgody na przelot samolotów transportowych z pomocą dla Syrii - podała agencja Interfax. Bułgaria to kolejne po Grecji państwo, które rosyjskie maszyny transportowe będą musiały omijać.

Francja rozpoczęła "misje zwiadowcze" w Syrii

Francuskie samoloty rozpoczęły we wtorek misje zwiadowcze nad Syrią - poinformował szef MSZ Francji Laurent Fabius. Rozpoczęcie tych lotów zapowiedział dzień wcześniej prezydent Francois Hollande, dodając, że rozważane są naloty na pozycje Państwa Islamskiego.

Tureccy żołnierze "wkroczyli na terytorium Iraku"

Tureckie siły lądowe we wtorek, po raz pierwszy od 2011 roku, dokonały wypadu na terytorium irackiego Kurdystanu. Miał to być "krótkotrwały środek" w celu ujęcia kurdyjskich rebeliantów odpowiedzialnych za niedawny atak na siły rządowe - poinformowało anonimowe źródło w rządzie w Ankarze.

Kreml niezadowolony z realizacji porozumienia mińskiego

Na wschodzie Ukrainy nie są ostrzeliwane obszary zamieszkałe przez cywilów i panuje "względna stabilizacja", ale pozostałe punkty lutowych porozumień pokojowych z Mińska nie są realizowane - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Szwecja i Niemcy jednym głosem ws. uchodźców

Rządy Niemiec i Szwecji opowiadają się za wiążącymi kwotami relokacji uchodźców w krajach Unii Europejskiej. Kanclerz Angerla Merkel i premier Stefan Loefven, którzy we wtorek spotkali się w Berlinie, zażądali trwałego klucza podziału dla wszystkich państw UE.

Saakaszwili na premiera Ukrainy? "Podgrzewa plotki"

Czy gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili zostanie premierem Ukrainy? Eksperci w Kijowie nie wykluczają takiego rozwoju scenariusza. Ich zdaniem o nadchodzących zmianach może świadczyć otwarta krytyka Saakaszwilego pod adresem obecnego szefa rządu Arsenija Jaceniuka. Poparcie dla byłego prezydenta Gruzji na Ukrainie rośnie, Jaceniuka spada.

Walki przy granicy z Rosją. "Dywersanci próbowali przedostać się w głąb Ukrainy"

Jeden żołnierz ukraiński zginął, a dwóch zostało rannych w walkach, do których doszło w obwodzie ługańskim w pobliżu granicy Ukrainy z Rosją. - Grupa rosyjskich dywersantów próbowała przedostać się w głąb naszego kraju. Wojskowi dali im odpór - poinformował rzecznik administracji prezydenckiej ds. operacji antyterrorystycznej w Donbasie Ołeksandr Motuzjanyk.

Niemcy: jesteśmy w stanie przyjmować 500 tys. imigrantów rocznie, "a może więcej"

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w Bundestagu, że rozwiązanie problemu imigrantów będzie miało w przyszłym roku "absolutne pierwszeństwo". Zapowiedział, że rząd chce poradzić sobie z tym zadaniem bez nowych długów. Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel przyznał, że Niemcy są w stanie poradzić sobie przez kilka lat napływem co najmniej 500 tys. imigrantów. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Iran: w sprawie Syrii usiądziemy przy każdym stole

Iran jest gotów dyskutować o pokoju w Syrii z każdym państwem - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Teheran jest aktywnym sponsorem rządu Baszara al-Asada walczącego zarówno z antyrządowymi rebeliantami jak i dżihadystami.

Ukraińcy: rosyjscy dywersanci porwali naszych żołnierzy. Rosjanie: przyszli sami, z wódką i słoniną

Władze w Kijowie żądają od Rosji uwolnienia trzech żołnierzy ukraińskich, przetrzymywanych na Krymie. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, wojskowi 79. brygady powietrznodesantowej zostali uprowadzeni 5 września w pobliżu granicy administracyjnej Ukrainy z okupowanym przez Rosję półwyspem. FSB w Moskwie oświadczyła, że żołnierze zostali zatrzymani, gdyż nielegalnie przekroczyli granicę.