Dożywocia za ludobójstwo w Srebrenicy utrzymane

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii utrzymał w piątek wyroki dożywotniego więzienia dla skazanych w 2010 roku za ludobójstwo w Srebrenicy Vujadina Popovicia i Ljubisy Beary, byłych oficerów sił Serbów bośniackich.

Mężczyzna, który wdarł się do siedziby telewizji, "działał sam"

Uzbrojony mężczyzna, który wtargnął w czwartek do siedziby holenderskiej telewizji NOS w mieście Hilversum w środkowej Holandii i zażądał czasu antenowego, nie jest powiązany z żadną organizacją terrorystyczną i działał sam - poinformowała w piątek holenderska policja.

Burza po tekście o "polskim współudziale" w Holocauście. Ambasada żąda sprostowania

Dziennikarz austriackiej gazety "Heute" zarzucił Bronisławowi Komorowskiemu, że w czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie wspomniał "o polskim współudziale" w Holocauście. Artykuł wywołał burzę. Ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło, że polskie służby dyplomatyczne nie pozostały bezczynne - ambasada w Wiedniu zażądała sprostowania niezwłocznie po publikacji.

Rekordowo wysokie zaufanie do papieża i Kościoła

Aż 89,6 proc. Włochów popiera papieża Franciszka - wynika z raportu Instytutu Badania Opinii Eurispes. Popularność ta sprawiła, że cały Kościół katolicki cieszy się nienotowanym od lat wyjątkowo wysokim zaufaniem; ufa mu ponad 62 proc. Włochów.

Amerykanin uratował mu życie. Polski żołnierz nazwał syna imieniem wybawcy

Polski żołnierz ppor. Karol Cierpica, którzy zawdzięcza swoje życie amerykańskiemu koledze, postanowił oddać mu hołd. Nazwał nowo narodzonego syna imieniem swojego wybawcy, sierż. Michaela Ollisa. Ta informacja poruszyła rodziców sierż. Ollisa, którzy wyznali, że są zaszczyceni. Ich syn zginął w Afganistanie, gdy swoim ciałem osłaniał Polaka.

Córki, rozwód z Ludmiłą i niemiecka książka. Ile wiadomo o rodzinie Putina?

Mimo że od czasu wyniesienia go na pozycję prezydenta przez Borysa Jelcyna minęło już kilkanaście lat, o życiu rodzinnym Władimira Putina wiadomo niewiele. Kreml wiernie dba o wizerunek przywódcy wręcz "zaślubionego Rosji", na wzór brytyjskiej monarchini Elżbiety I. Starania o to trwają zwłaszcza od czerwca 2013 r., momentu, w którym Putin oficjalnie poinformował o tym, że rozwodzi się z żoną Ludmiłą. Ubiegłego lata pojawiły się informacje o córce Putina Marii, rzekomo żyjącej w Holandii. Teraz więcej światła padło na jego drugą córkę, Jekaterinę. Ile wiadomo o rodzinie Władimira Władimirowicza Putina?

"Ochoty nie można wyczytać w oczach". Bez wyraźnego "tak" seks może być uznany za gwałt

- Przechodzimy od teorii wolności seksualnej na teorię autonomii seksualnej - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" profesor Monika Płatek. Karnistka skomentowała w ten sposób zmianę w prawie, którą chcą wprowadzić brytyjskie władze. Według nowych regulacji mężczyźni oskarżeni o gwałt na randce, aby udowodnić swoją niewinność, będą musieli przekonać policję, że kobieta świadomie zgodziła się na seks.

Żeliu Żelew nie żyje. Był zwolennikiem integracji Bułgarii z Zachodem

W wieku 79 lat zmarł w Sofii pierwszy demokratyczny prezydent Bułgarii, Żeliu Żelew. Stał na czele państwa już po przemianach systemowych w okresie od 1 sierpnia 1990 do 22 stycznia 1997 roku. Był jednym z nielicznych bułgarskich dysydentów w okresie komunistycznym i pierwszym liderem antykomunistycznego Związku Sił Demokratycznych.

Ultimatum minęło, dżihadyści milczą. Żona porwanego błaga o jego uwolnienie

Termin ultimatum minął, a rządy w Tokio i Ammanie nie mają żadnej wieści dotyczącej losów japońskiego zakładnika znajdującego się w rękach Państwa Islamskiego. - Nic nie wiemy, nie mamy żadnych nowych informacji - mówili przedstawiciele tych rządów w piątek. Tymczasem po raz pierwszy przemówiła żona Japończyka - donosi japoński dziennik "The Asahi Shimbun".

"Podręczniki promujące zachodnie wartości" nie dla Chińczyków

Chińskie uniwersytety powinny unikać podręczników, które promują zachodnie wartości - oznajmił minister oświaty Yuan Guiren, cytowany w piątek przez państwowe media. Ostrzegł przed krytykowaniem na uczelniach chińskiego systemu politycznego i przywódców.

"Otwarta wojna Rosja-Ukraina już trwa. Polska powinna wysłać broń"

- Ukraińcom potrzeba nowej broni. Polska powinna w tym programie (dozbrojenia - red.) wziąć udział - powiedział we „Wstajesz i wiesz” Bogdan Klich. Były minister obrony narodowej ocenił na antenie TVN24, że Polska może pomóc Ukrainie sprzedając jej broń zarówno za gotówkę, jak i na kredyt.

Chcieli "aresztować" Kissingera. "Wynoście się stąd, szumowiny!"

Code Pink, amerykańska organizacja antywojenna, znana jest ze swoich głośnych występów w Kongresie USA podczas przesłuchań przeróżnych oficjeli. Tym razem grupa na cel wzięła byłego sekretarza stanu Henry'ego Kissingera. W jego obronie stanął senator John McCain.

Oskarżył prezydent, znaleziono go martwego. Na ulicach żegnały go tłumy

Argentyński prokurator, który zmarł w tajemniczych okolicznościach dzień przed zaplanowanym złożeniem zeznań w parlamencie przeciwko obecnej prezydent kraju, został pochowany w czwartkowe popołudnie. Żegnały go tłumy ludzi. Nisman oskarżał Cristinę Fernandez o naciski ws. śledztwa dotyczącego zamachu na ośrodek żydowski w Argentynie 1994 r.

Obama rzuca wyzwanie republikanom

Prezydent USA Barack Obama zawetuje przedstawiony przez republikańskich senatorów projekt ustawy, zgodnie z którą Kongres musiałby wyrazić zgodę na ewentualne porozumienie z Iranem - poinformował rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Państwo Islamskie przyznaje się zamachów w Egipcie

Egipska filia dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia czwartkowych skoordynowanych ataków na cele wojskowe i policyjne na półwyspie Synaj, w których zginęło co najmniej 27 osób. Islamiści z egipskiej filii IS przyznali się do zamachów za pośrednictwem Twittera.

Zarzuty dla mężczyzny wiązanego z paryskimi zamachowcami

Francuskie władze postawiły wstępny zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej planującej zamachy terrorystyczne mężczyźnie łączonemu z braćmi odpowiedzialnymi za atak na "Charlie Hebdo". Do czasu zakończenia śledztwa pozostanie w areszcie.

Włosi zaczną "importować" geologów

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.