Litwa przywraca zasadniczą służbę wojskową

Sejm Litwy w trybie nadzwyczajnym podjął decyzję o przywróceniu w kraju zasadniczej służby wojskowej. Zobowiązał rząd do przygotowania odpowiednich projektów ustaw do 1 maja. Pierwsi poborowi mają być wezwani do służby w sierpniu-wrześniu. Czwartkową decyzję poparła zdecydowana większość - 112 posłów w 141-osobowym Sejmie.

Pentagon "zgubił" w Jemenie broń za pół miliarda

Stany Zjednoczone nie są w stanie zlokalizować sprzętu wojskowego o wartości 500 mln dolarów, który przekazywały od 2007 r. rządowi w Jemenie. W kraju targanym konfliktami wewnętrznymi, z niezwykle silną, kontrolującą jego południe Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego, Amerykanom udawało się przez lata śledzić ruch przekazanej tam broni. To się jednak zmieniło po ofensywie Hutich. "Zniknęły" m.in. cztery helikoptery bojowe i samolot transportowy - informuje czwartkowy "Washington Post".

Strzały w szwedzkim barze. Dwie osoby nie żyją

W jednej z restauracji w Goteborgu, drugim największym mieście Szwecji, doszło w środę późnym wieczorem do strzelaniny, w rezultacie której co najmniej dwie osoby zginęły. Wiele osób zostało rannych.

Muzeum Bardo: największe zbiory mozaiki na świecie, okręt flagowy tunezyjskiej turystyki

Muzeum Bardo to największa tego typu instytucja w Tunezji i największe na świecie muzeum rzymskich mozaik. Zebrano w nim tysiące eksponatów stanowiących elementy sztuki użytkowej najstarszych cywilizacji, m.in. greckiej, fenickiej i rzymskiej. W planach ministerstwa kultury przedstawionych w ostatnich dniach uznano je za "okręt flagowy" turystyki, który w kolejnych latach miał przyciągnąć nowych zwiedzających. W środę w zamachu w muzeum zginęło 19 osób.

"Przyjadę do Tunezji". Internauci nie rezygnują z podróży

"Przyjadę do Tunezji, bo jest idealna pogoda, miasta niesamowite, a ludzie wspaniali" - internautów nie zniechęca tragedia w Muzeum Bardo. Wydaje się nawet, że w szczególny sposób chcą okazać solidarność i wsparcie dla zaatakowanego przez terrorystów kraju.

Zamach w Tunisie minuta po minucie

Najpierw nieudany atak na parlament i dopiero potem powrót przed gmach muzeum - tak wyglądał środowy atak terrorystyczny w Tunisie, w którym zginęło kilkunastu obcokrajowców, w tym Polacy. Jak atakowali terroryści? Jak wyglądała akcja policji? Poniżej opisujemy przebieg wydarzeń środowego popołudnia.

Pierwsze dostawy z USA trafią na Ukrainę pod koniec marca

Amerykańscy wojskowi rozpoczną w najbliższym czasie szkolenia żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Decyzję tę podjął prezydent USA Barack Obama - przekazał w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką amerykański wiceprezydent Joe Biden.

Lotnik szpiegował dla Rosji? O sprawę zapyta dziś speckomisja

Porucznik lotnictwa wojskowego zdradzał tajemnice polskich F-16 rosyjskiemu wywiadowi - twierdzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, żołnierz miał skopiować kilkanaście tysięcy planów lotów myśliwców. Oficjalnie jednak prokurator zarzuca mu jedynie "nieprawidłowości w postępowaniu z dokumentami służbowymi".

Była premier trafi przed sąd. Za aferę ryżową

Sąd Najwyższy Tajlandii ogłosił, że zajmie się sprawą byłej premier Yingluck Shinawatry, oskarżonej o zaniedbania w związku z rządowym programem dotacji dla plantatorów ryżu, który spowodował miliardowe straty. Grozi jej kara do 10 lat więzienia.

Polskie MSZ: dwóch Polaków zabitych w zamachu w Tunezji

W zamachu w Tunezji dwóch Polaków zginęło, dwóch jest zaginionych, a dziewięciu rannych - poinformował w czwartek rano minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna w telewizji publicznej. Informację potwierdził na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Świadek zamachu: kałasznikowy mieli w szmacianej torbie

- Strzały było słychać w środku i na zewnątrz budynku muzeum. Początkowo służby myślały, że jest to atak na pobliski parlament - relacjonował wysłannikowi TVN24 do Tunezji miejscowy przewodnik Abdelwaheb Khedimi, który był na miejscu w czasie zamachu.

Amerykanie oferują Tunezyjczykom pomoc

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i Rada Bezpieczeństwa ONZ potępili środowy zamach na muzeum Bardo w Tunisie. Biały Dom zaoferował pomoc władzom Tunezji w ustaleniu okoliczności zamachu.

Atak Państwa Islamskiego? "Jestem o tym przekonany"

- Jestem o tym przekonany, że to jest Państwo Islamskie - ocenił zamach na muzeum w Tunisie w "Faktach po Faktach" były GROM-owiec podpułkownik Krzysztof Przepiórka. Z kolei b. szef WSI gen. Marek Dukaczewski zwrócił uwagę na fakt, że radykalne ugrupowania islamskie są traktowane pobłażliwie przez tunezyjski rząd.

Pentagon: nasz dron zabił przywódcę Al-Szabab

W ataku amerykańskiego drona w południowej Somalii zginął lider islamistycznej organizacji Al-Szabab, Adan Garar - poinformował w środę Pentagon. Garar był podejrzewany o powiązania z atakiem na centrum handlowe w Nairobi w 2013 r., w którym zginęło ok. 70 osób.

"Terroryści nie przestawali strzelać"

- Było ich trzech albo czterech. Uciekliśmy razem z innymi turystami. Terroryści byli 2 metry od nas! - mówił o ataku na Muzeum Bardo w Tunisie burmistrz hiszpańskiego miasteczka Vallmoll Josep Lluis Cusido, który przebywał wewnątrz w chwili ataku.

Premier Tunezji: 21 zabitych, jeden Polak

Premier Tunezji Habib Essid poinformował w środę późnym wieczorem, że w ataku terrorystycznym na Muzeum Bardo w Tunisie zginęło 21 osób: 17 turystów zagranicznych - w tym jeden Polak, 2 Tunezyjczyków i 2 sprawców zamachu. Wcześniej informowano o 22 ofiarach śmiertelnych.

Premier Tunezji: 21 zabitych, jeden Polak

Premier Tunezji Habib Essid poinformował, że w zamachu zginęło 21 osób, a nie jak wcześniej podawano 22. Do tej pory zidentyfikowano 20 zabitych. Premier powiedział, że w zamachu na Muzeum Bardo zginęło 5 Japończyków, 4 Włochów, 2 Hiszpanów, 2 Kolumbijczyków, Francuz, Australijczyk i jeden Polak. Wcześniej informowano, że w zamachu mogło zginąć kilku obywateli Polski. 44 osoby zostały ranne. Japoński rząd twierdzi jednak, że w zamachu zginęła trójka ich obywateli.