Mull po spotkaniu w MSZ: jeszcze dzisiaj skontaktuję się z Waszyngtonem i biurem FBI

Będę działał na rzecz naprawienia tego nieporozumienia i jeszcze dzisiaj skontaktuję się z Waszyngtonem i biurem FBI - oświadczył ambasador USA w Polsce Stephen Mull po wyjściu z MSZ, gdzie został wezwany w zawiązku z kontrowersyjną wypowiedzią dyrektora FBI, który obarczył Polaków współodpowiedzialnością za Holokaust. - Teraz przede mną praca, żeby naprawić stosunki pomiędzy Polską a USA - dodał.

"Nadszedł czas, aby Rosja wkroczyła do Arktyki i podbiła ją". Rogozin zatyka flagę na biegunie

- Komuś może się to nie spodobać, ale to jego problem. Najważniejsze jest to, że my tego chcemy i będzie to dobre dla naszego kraju - oznajmił rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin deklarując ekspansję w Arktyce. Odwiedził też biegun północny, gdzie zatknął flagę Rosji. Tego samego dnia zdołał rozdrażnić Norwegów, bowiem bez ich zgody przyleciał do rosyjskiej osady na Spitsbergenie, traktując ją jako część Rosji, choć formalnie to Norwegia. Oslo zażądało już od Moskwy wyjaśnień.

Fregata za 25 mln euro w symbolicznej podróży

Replika XVIII-wiecznej francuskiej fregaty "L'Hermione" wypłynęła w rejs przez Atlantyk w kierunku wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Rejs ma upamiętnić wydarzenia z marca 1780 roku, kiedy poprzedniczka fregaty z markizem La Fayettem na pokładzie wypłynęła do Ameryki, aby dołączyć do wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Nowa „tajemnicza” choroba zabija w ciągu doby. To nie ebola

W południowo-wschodniej Nigerii rozprzestrzenia się nowa nieznana choroba, która dotychczas zabiła „co najmniej” 28 osób. Dotychczas nie zidentyfikowano jej źródła, pracują nad tym przedstawiciele WHO. Wiadomo, że nie jest to ebola. Śmierć następuje w ciągu doby po pojawieniu się pierwszych objawów.

Tak naprawdę wygląda superczołg Putina

Nowy rosyjski czołg T-14, nazywany też Armata, będzie gwoździem programu podczas wielkiej parady na Placu Czerwonym dziewiątego maja. Pojazd przez lata skutecznie utrzymywano w ścisłej tajemnicy i nie było wiadomo jak właściwie wygląda. Pod koniec marca szczelną zasłonę cenzury uchylono i najpewniej w sposób kontrolowany do sieci zaczęły trafiać zdjęcia oraz nagrania nowej dumy rosyjskiego wojska.

Polska będzie zmuszona przyjąć uchodźców z Afryki?

Do maja Komisja Europejska ma przedstawić kryteria dotyczące przyjmowania uchodźców z Afryki Północnej przez kraje członkowskie. Polska sceptycznie podchodzi do tych zamierzeń. Chce przekonać Unię do pozostawienia państwom więcej swobody w podejmowaniu decyzji. Materiał "Faktów" TVN.

5 mld dla Grecji? Rosja dementuje

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował w sobotę pogłoski o planowanym na wtorek podpisaniu umowy o współpracy energetycznej z Grecją w zamian za pomoc dla Aten w wysokości do 5 mld euro. Według niemieckiego "Spiegla" dzięki tym pieniądzom Ateny będą mogły przedłużyć negocjacje z wierzycielami.

"Obniżanie wynagrodzeń będziemy traktować jak przestępstwo"

Przywódca Partii Pracy Ed Miliband zapowiedział w sobotę, że w przypadku zwycięstwa laburzystów w majowych wyborach powoła rządową grupę roboczą do walki z wyzyskiem zagranicznych pracowników. Według sondaży notowania konserwatystów i laburzystów są praktycznie takie same.

Wzmocniona ochrona w Wiecznym Mieście. Zagrożenie terrorystyczne

500 włoskich żołnierzy ochrania w Rzymie budynki o strategicznym znaczeniu i zabytki w ramach rozpoczętej w weekend operacji „Bezpieczne ulice”. Decyzję o przysłaniu dodatkowych oddziałów, które wzmocnią już obecne, zapadła po zamachach we Francji i Danii.

70. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrueck

Dzisiaj odbędą się uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrueck. Wśród więzionych kobiet było 30-40 tys. Polek, z których 17 tys. zginęło. W obchodach weźmie udział prezydentowa Anna Komorowska.

Zamieszki w Seulu po protestach rodzin ofiar katastrofy Sewol

Południowokoreańska policja starła się w sobotę w Seulu z demonstrantami, którzy blokowali dojazd do pałacu prezydenckiego, protestując przeciw niedostatecznej i powolnej reakcji władz po zatonięciu promu Sewol w ub. r. W katastrofie zginęły 304 osoby.

Dyrektor FBI o polskich "wspólnikach nazistów". Ambasador RP w USA żąda sprostowania

James B. Comey - dyrektor FBI - właśnie zadebiutował w dzienniku „The Washington Post”. Gazeta wydrukowała jego przemówienie ze spotkania w Muzeum Holokaustu z przedstawicielami środowisk żydowskich. Comey mówi m.in. o tym, że każdemu nowemu pracownikowi biura nakazuje wizytę w muzeum. Po co? By wyciągnął on naukę z historii i zobaczył, że „nawet dobrzy ludzie pomagali w mordowaniu milionów”, poddając się woli nazistów. W pierwszej linii wymienił w tym kontekście m.in. Polaków.

Papież dziękuje Włochom za przyjmowanie imigrantów

Papież Franciszek podziękował Włochom za pomoc imigrantom, którzy przypływają do kraju z wybrzeży Afryki. Podczas sobotniego spotkania z prezydentem kraju Sergio Mattarellą papież wezwał państwa Europy, aby i one się zaangażowały.

Sikorski: Niemcy są zamożniejsze, powinny wydawać więcej na nauczanie języka polskiego

Sejm i Bundestag chcą wykorzystać 25. rocznicę traktatu o dobrym sąsiedztwie do "demonstracyjnego zaakcentowania" wagi relacji polsko-niemieckich – zadeklarowali w sobotę w Dreźnie szefowie obu parlamentów Radosław Sikorski i Norbert Lammert. Zauważyli przy tym, że problemy w stosunkach polsko-niemieckich dotyczą spraw praktycznych, np. nauki języka w Polsce i Niemczech.

Chińscy osadnicy i nowe lądy. "Dla wspólnego dobra"

Na Morzu Południowochińskim dokonuje się bezkrwawa aneksja olbrzymiego obszaru, o powierzchni dwukrotnie większej od Bałtyku. Tak jak na wschodzie Ukrainy pojawiły się „zielone ludziki” i wykorzystały słabość rządu w Kijowie do ogłoszenia samozwańczej władzy - tak na azjatyckim morzu pojawiły się szare chińskie statki, które na strategicznie położonych płyciznach zaczęły usypywać nowe wyspy, wykorzystując słabość innych państw.

Rosja uzna zbuntowane ukraińskie "republiki"? "Będziemy się przyglądać realiom"

Władimir Putin nie wykluczył uznania przez Rosję Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Podkreślił jednak, że mówienie o tym teraz byłoby "kontrproduktywne". - Będziemy się przyglądać realiom - zaznaczył. Prezydent Rosji mówił również o stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi: zadeklarował, że jego kraj gotów jest współpracować z każdym prezydentem, którego wybierze naród amerykański.

Izrael odda Palestynie pół miliarda dolarów

Izrael zwróci nam należne wpływy z podatków, zamrożone po przystąpieniu przez Palestynę do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze - poinformował w piątek wieczorem palestyński premier Rami Hamdallah, ogłaszając porozumienie w tej sprawie.

Rzucił ładunek z motocykla. Ponad 100 ofiar

Co najmniej 33 osoby zginęły, a ponad 70 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym przed bankiem w Dżalalabadzie, na wschodzie Afganistanu - poinformowali przedstawiciele władz i policja.

"Walczyły w Donbasie, 9 maja będą defilowały w Moskwie"

Szef ukraińskiego sztabu generalnego generał-pułkownik Wiktor Mużenko odniósł się w piątkowy wieczór do powtórzonego po raz kolejny przez Władimira Putina zapewnienia, że na Ukrainie nie ma rosyjskich żołnierzy. - Mamy listę jednostek, miejsca ich przebywania, liczebność i opis broni, jaką się posługują. Wiemy, że niektóre wezmą udział w paradzie w Moskwie 9 maja - powiedział ukraiński wojskowy.