Hamas, Islamski Dżihad i Hezbollah potępiają zamachy w Paryżu

Radykalny palestyński Hamas sprawujący władzę w Strefie Gazy, organizacja Islamski Dżihad oraz libański Hezbollah potępiły w sobotę zamachy w Paryżu, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS). Zginęło w nich w piątek co najmniej 129 osób. Z kolei prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraził "solidarność i współczucie" oraz "całkowite poparcie dla Francji".

"Tę walkę musimy stoczyć. I ją stoczymy. Do końca"

- Prezydent (Francois Hollande - red.) bardzo stanowczo powiedział wczoraj, że nam wypowiedziano wojnę i tę walkę musimy stoczyć. I ją stoczymy. Do końca - powiedział w programie „Fakty po Faktach” ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

"Wieża Eiffla jest w żałobie"

Wieża Eiffla, symbol Paryża, po nocnych zamachach, w sobotę została zamknięta, ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo na znak żałoby pozostanie nieoświetlona.

Kerry: do końca roku rozpocznie się proces pokojowy w Syrii

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w sobotę, że uczestnicy rozmów w sprawie konfliktu w Syrii uzgodnili, iż spotkania przedstawicieli rządu w Damaszku i opozycji powinny ruszyć do 1 stycznia. W ciągu 18 miesięcy powinny się odbyć wybory w tym kraju.

10 ofiar katastrofy TGV. Pociąg wypadł z torów

Dziesięć osób zginęło w sobotę w katastrofie superszybkiego pociągu TGV niedaleko Strasburga na wschodzie Francji, który wykonywał jazdy testowe na nowej trasie, przeznaczonej do oddania do użytku wiosną 2016 r. - podały władze.

Jeden z zamachowców miał bilet na mecz. Wysadził się przy próbie wejścia na stadion

Zamachy w Paryżu mogły okazać sie jeszcze bardziej katastrofalne w skutkach. Jak podał amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołujący się na francuską policję, jeden z zamachowców, obwieszony ładunkami wybuchowymi, chciał wejść na trybuny Stade de France, gdzie odbywał się towarzyski mecz Francja - Niemcy. Na stadionie było 80 tysięcy widzów.

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka"

Kościół w Polsce składa wyrazy współczucia oraz zapewnia o swojej solidarności z ofiarami piątkowych zamachów w Paryżu - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki w liście do arcybiskupa Paryża Andre Vingt-Trois.

Ewakuacja z lotniska Gatwick, zatrzymany podejrzany

Brytyjskie służby zatrzymały na lotnisku Gatwick mężczyznę podejrzewanego o przenoszenie broni w torbie. Zatrzymanie ma związek z ewakuacją północnego terminalu portu lotniczego. Około godziny 17 polskiego czasu terminal został otwarty.

"Paryż stał się strefą wojny"

Sobotnia prasa brytyjska nazywa piątkowe zamachy w Paryżu "horrorem" i "masakrą". Premier David Cameron zaoferował władzom Francji "wszelkie możliwe wsparcie".

Poroszenko: służby zatrzymały dwie grupy terrorystów

Ukraińskie służby specjalne unieszkodliwiły dwie grupy podejrzewane o przygotowywanie ataków terrorystycznych i mające powiązania z międzynarodowymi ugrupowaniami terrorystycznymi – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

"Otwarte drzwi". Internauci pomagali znaleźć schronienie w czasie zamachów

Mieszkańcy Paryża pomogli schronić się osobom przebywającym w najbardziej zagrożonych punktach miasta w czasie ataków terrorystycznych. Francuzi pod hashtagiem #PorteOuverte (otwarte drzwi), wskazywali drogę do bezpiecznych miejsc. Przebywający w Paryżu posłużyli się również mediami społecznościowymi, by informować swoich bliskich, że są bezpieczni.

Państwo Islamskie: tak, to my

Dżihadyści z Państwa Islamskiego w oficjalnym oświadczeniu wzięli odpowiedzialność za przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w Paryżu. Wcześniej prezydent Francois Hollande poinformował, że w wyniku serii zamachów zginęło 127 osób.

"Zamachowcy byli przygotowani do śmierci samobójczej"

- Francuzi mają jedne z najlepszych służb specjalnych na świecie. Akcja antyterrorystyczna w Paryżu została sprawnie przeprowadzona, ofiar mogło być więcej - ocenił dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel. W TVN24 i TVN24 Biznes i Świat trwają wydania specjalne.

Waszczykowski: nie można wykluczyć, że "znajdą się szaleńcy, którzy nas zaatakują"

- Nie można bezapelacyjnie uważać, że ludziom na całym świecie należy się możliwość lepszego życia. Wśród fali uchodźców i imigrantów mogą być znaczące grupy rebeliantów czy fundamentalistów, którzy są przeciwko naszej cywilizacji - komentował ataki w Paryżu kandydat na ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W TVN24 i TVN24 Biznes i Świat trwa program specjalny poświęcony piątkowym wydarzeniom.

"Taki zamach mógł mieć miejsce w każdym zakątku naszego kontynentu"

- Widzimy dzisiaj, jak cywile, mieszkańcy Europy, są bezbronni w starciu z zaplanowanym, wyrachowanym scenariuszem śmierci - mówił o atakach w Paryżu ustępujący szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Jak dodał, "żadne miasto, ani żaden kraj, nie mogą czuć się bezpiecznie". Podkreślił, że w obliczu zagrożenia Europa powinna pokazać swoją solidarność.