Cel: przechwycić lub zestrzelić. Tak RAF reaguje na zagrożenie

W chwili zagrożenia muszą być gotowi zestrzelić porwany samolot pasażerski, zwykle jednak ich praca polega na przechwytywaniu "podejrzanych" maszyn znajdujących się w pobliżu brytyjskiej przestrzeni powietrznej. Brytyjskie Siły Powietrzne (RAF) uchyliły rąbka tajemnicy i pokazały dziennikarzom, jak reagują na zagrożenia. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiŚ.

"Potężny atak hakerski" na strony Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałkowy wieczór, że dzień wcześniej doszło do "potężnego ataku" na stronę prezydenta Federacji Rosyjskiej oraz na stronę Państwowej Komisji Wyborczej.

Tysiące żołnierzy, zamknięta granica i przestrzeń powietrzna. Na Węgrzech możliwy stan kryzysowy

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że we wtorek rząd jego kraju podejmie prawdopodobnie decyzję o wprowadzeniu stanu kryzysowego w związku z napływem migrantów. W poniedziałek Budapeszt zamknął główny punkt wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej, a także swą przestrzeń powietrzną do wysokości 1350 metrów w 20-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Serbią.

Dalajlama: wszyscy nie mogą przyjechać do Europy

Duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego Dalajlama XIV, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii, powiedział, że nie jest możliwe, by wszyscy uchodźcy przyjechali do Europy. Zaapelował również o aktywne poszukiwania zaginionego XI Panczenlamy.

USA: Rosjanie wysłali do Syrii czołgi, tworzą bazę dla operacji powietrznych

Rosjanie rozstawili wokół bazy lotniczej, w której od wielu tygodni umacniają swoje pozycje, siedem czołgów T-90 - dowiedziała się agencja Reutera w rozmowie z dwoma przedstawicielami Pentagonu. Amerykanie uważają też, że Rosjanie tworzą pod Latakią podstawy pod funkcjonowanie w kolejnych miesiącach "wysuniętej bazy operacji powietrznych".

W Duszanbe rusza szczyt anty-NATO. "Putin po drodze wpadł do Inguszetii"

Przywódcy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (nazywanej sojuszem anty-NATO) spotykają się w stolicy Tadżykistanu. Podczas dwudniowych obrad będą dyskutować o zagrożeniu terrorystycznym i współpracy militarnej. W Tadżykistanie nadal trwa obława na byłego wiceministra obrony Abduhalima Nazarzodiego, który został oskarżony o "zdradę, terroryzm i dywersję".

Współpracownica Juszczenki poszukiwana listem gończym. "Nie ukrywam się"

Władze Ukrainy rozesłały list gończy za Wirą Ulianczenko, szefową kancelarii byłego prezydenta Wiktora Juszczenki. Kobieta jest poszukiwana w ramach śledztwa w sprawie bezprawnego przekazania ok. 15 ha ziemi firmie związanej z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W odpowiedzi na doniesienia w sprawie pościgu Ulianczenko oświadczyła, że nie ukrywa się przed prokuraturą i służbami.

Plan wykonany. Ludzie Putina zwyciężyli w wyborach regionalnych

W 20 z 21 regionów Federacji Rosyjskiej, w których w niedzielę odbyły się wybory gubernatorskie, obecni gubernatorzy, należący do rządzącej partii Jedna Rosja lub przez nią popierani, zapewnili sobie reelekcję już w pierwszej turze. Opozycyjna partia Parnas mogła wystartować jedynie w obwodzie kostromskim, jednak odniosła porażkę.

Trzaskowski: propozycja UE ws. imigrantów "zmierza w dobrym kierunku"

- Cały czas trwają negocjacje i będą toczyć się przez najbliższe dni - powiedział wiceminister MSZ Rafał Trzaskowski, który wziął w Brukseli udział w spotkaniu ministrów ds. europejskich. Wyjaśnił, że dyskutowany w jego trakcie plan Komisji Europejskiej dotyczący przyjęcia imigrantów spełnia wiele postulatów, jakie Polska zgłaszała od początku.

Zamachowiec z Bangkoku "uciekł do Turcji"

Tajlandzka policja poinformowała, że główny podejrzany o zorganizowanie 17 sierpnia zamachu bombowego przed hinduistyczną świątynią w centrum Bangkoku zbiegł do Turcji.

"Był majstrem pieriestrojki". Nie żyje Jurij Afanasjew

Nie żyje znany rosyjski historyk i polityk Jurij Afanasjew. Założyciel i wieloletni rektor Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego zmarł w wieku 81 lat. Afanasjew był krytykiem gloryfikowania Stalina. "W radziecko-polskich stosunkach nie może być białych plam" - pisał.

Kopacz: w razie zagrożenia polskie granice zostaną objęte kontrolą

- Przyjmiemy tylu uchodźców, na ilu nas stać. Ani jednego więcej, ani jednego mniej - zapowiedziała premier Ewa Kopacz po porannej naradzie w Kancelarii Premiera. Szefowa rządu poinformowała też, że w rozmowie z z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem "postawiła bardzo mocne warunki" ws. imigrantów.

Jak wygląda sytuacja na granicach, gdzie są kontrole. Relacje reporterów TVN24

Niemcy, Austria i Słowacja przywracają kontrole na swoich granicach, Czechy i Belgia rozważają to samo. Jednocześnie Węgry i Grecja mierzą się z problemem tysięcy migrantów, którzy starają się jak najszybciej przedostać na terytorium Unii Europejskiej. Sytuację tę na bieżąco monitorują specjalni wysłannicy TVN24 w Niemczech, na Węgrzech i w Grecji. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Niemcy wprowadzają kontrole graniczne. Narada z udziałem Ewy Kopacz

W Kancelarii Premiera trwa spotkanie z udziałem Ewy Kopacz poświęcone m.in. decyzji Niemiec o przywróceniu kontroli na granicy z Austrią. I choć nie dotyczy to granicy z Polską, MSW apeluje, by Polacy wyjeżdżając do Niemiec mieli przy sobie dowód osobisty lub paszport. Może się bowiem zdarzyć, że również Polacy - podczas przekroczenia granicy - zostaną sprawdzeni.