Izraelskie lotnictwo szykuje się na rosyjskie rakiety. Ćwiczenia nad Grecją

Dziesiątka izraelskich myśliwców została przebazowana do Grecji, gdzie Izraelczycy trenowali pokonywanie posiadanych przez Greków rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300. Podobne mogą w przyszłości dostać Irańczycy. Izraelskie wojsko najwyraźniej trenuje możliwość przedarcia się przez taką obronę w drodze do irańskich instalacji jądrowych.

Ukraińcy nie wpuścili motocyklistów z Rosji

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy (PSGU) nie przepuściła przez granicę 32 motocyklistów, którzy próbowali wjechać do tego kraju m.in. z Rosji przed zaplanowanymi na piątek i w sobotę uroczystościami związanymi z 70-leciem zakończenia drugiej wojny światowej.

NATO może powiększyć się o kolejne państwo. Zaproszenie do końca roku?

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier obiecał w środę, że będzie zabiegał o to, aby Czarnogóra została zaproszona do NATO jeszcze w tym roku. Z kolei w czwartek o swoim wsparciu dla członkowstwa byłej jugosłowiańskiej republiki w sojuszu zapewniły państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska.

Arabia Saudyjska proponuje 5-dniowy rozejm w Jemenie

Arabia Saudyjska zaproponowała w czwartek pięciodniowy rozejm humanitarny w Jemenie; zastrzegła, że jego powodzenie zależy od zgody szyickich bojowników z ruchu Huti, przeciwko którym Rijad prowadzi ofensywę - poinformował saudyjski szef MSZ Adel al-Dżubeir.

"W porównaniu z UE stado kur jest formacją bojową"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po raz kolejny bronił pomysłu utworzenia wspólnej armii 28 państw członkowskich UE. Ocenił przy tym, że obecnie "stado kur" jest bardziej bojowe od Unii Europejskiej.

Na Wyspach ciasno przy urnach. Wynik niepewny

Przed wieloma lokalami wyborczymi w Wielkiej Brytanii ustawiają się kolejki chętnych do głosowania w wyborach do Izby Gmin. Swój głos oddali już liderzy wszystkich głównych partii. Jak na warunki polskie, Brytyjczycy wyjątkowo chętnie chodzą do urn spełnić swój obywatelski obowiązek. W poprzednich wyborach frekfencja wynosiła 65 procent. Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Duma Rosji "stanęła jak wryta", ale lektor przekonywał: to zaplanowana akcja

Czwartkowa próba generalna przed defiladą z okazji obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami na placu Czerwonym w Moskwie nie odbyła się bez problemów. Tuż przed Mauzoleum nieoczekiwanie zatrzymał się czołg najnowszej generacji T-14 Armata. „Czołg stanął jak wryty. Tymczasem lektor oświadczył zebranym, że jego zatrzymanie było zaplanowane i że akcja miała pokazać, w jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja sprzętu wojskowego” – poinformowała rozgłośnia Echo Moskwy.

Zatrzymania i zarzuty dla pikietujących w rocznicę zamieszek na placu Błotnym

Rosyjska policja zatrzymała ponad 60 osób, które wyszły w środę wieczorem na ulice Moskwy, by zaprotestować przeciwko wyrokom na opozycję. "Policja łapała wszystkich, którzy mieli przy sobie symbole protestu - białe wstążki i plakaty" - informował fotograf "Nowej Gaziety" Jewgienij Feldman. Do zatrzymań doszło w trzecią rocznicę starć z policją na placu Błotnym. Wtedy opozycja protestowała przeciwko trzeciej kadencji prezydenckiej Władimira Putina.

Apele Memoriału nie pomogły. Stalin wraca na piedestał

Komuniści w Lipiecku nad Woroneżem odsłonili popiersie Stalina. Pomnik upamiętnia 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Apele dokumentującej zbrodnie stalinowskie organizacji Memoriał o "niewykorzystywanie wizerunku Stalina" z okazji Dnia Zwycięstwa pozostały bez echa.

Nepalczycy zakończyli żałobę

Tysiące Nepalczyków uczestniczyło w hinduistycznym rytuale kończącym 13-dniowy okres żałoby po ofiarach trzęsienia ziemi, które 25 kwietnia nawiedziło kraj. W kataklizmie poniosło śmierć co najmniej 7 750 ludzi.

Zatopić mistrale? Siemoniak: marnotrawstwo

Zatopienie dwóch mistrali zbudowanych dla Rosjan uznałbym za wielkie marnotrawstwo - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak, odnosząc się do doniesień francuskiej prasy, że taki krok miałby być rozważany przez Paryż.

Ranni, zakładnicy, jedna osoba nie żyje. Bunt w rosyjskiej kolonii karnej

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w masowych zamieszkach, do których doszło w kolonii karnej w w wiosce Prudy obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji. Według rosyjskiej telewizji LifeNews, kontrolę nad kolonią przejęli zbuntowani więźniowie, czemu władze zakładu zaprzeczają. W kolonii odbywają wyroki skazani, chorzy na gruźlice.

Maersk Tigris już wolny. "Nie było kontekstu politycznego"

Władze Iranu uwolniły kontenerowiec Maersk Tigris, pływający pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Jak informował wcześniej Iran, warunkiem zwolnienia jednostki było zapłacenie przez właściciela statku, duńską firmę Maersk, irańskiemu kontrahentowi ok. 10 milionów dolarów. Miała to być rekompensata za spowodowane wcześniej straty.

Pożar na rzymskim lotnisku Fiumicino

Międzynarodowe lotnisko Fiumicino w Rzymie będzie zamknięte w czwartek do godz. 14 z powodu pożaru, który z niewyjaśnionych przyczyn wybuchł w nocy w terminalu lotów międzynarodowych - poinformowały władze portu lotniczego. Nikt nie doznał poważnych obrażeń.

Kara za selfie w lokalu wyborczym. Grzywna lub pół roku więzienia

Brytyjska komisja wyborcza ponowiła apel, aby głosujący na przyszłych parlamentarzystów nie publikowali w internecie zdjęć robionych sobie przy urnach. Karą za podzielnie się ze światem takimi obrazami może być pół roku więzienia lub wysoka grzywna. Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Na Wyspach ruszyli do urn. Znów Szkoci zdecydują o przyszłości?

O godzinie 8 rano czasu polskiego w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wybory parlamentarne, według komentatorów najbardziej nieprzewidywalne od kilkudziesięciu lat. W sondażach Partia Konserwatywna i opozycyjna Partia Pracy mają wyrównane poparcie, ale żadna z nich nie zdobędzie raczej większości w Izbie Gmin. To oznacza, że nie tylko kszałt przyszłego rządu, ale również przyszłość Wielkiej Brytanii leżeć będzie w rękach wyborców, którzy wybiorą Liberalnych Demokratów współtworzących rząd Davida Camerona, Szkocką Partię Narodową i antyunijną Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Nawalny ujawnia: Nocne Wilki sowicie finansowane z rosyjskiego budżetu

Klub motocyklowy Nocne Wilki i powiązane z założycielami klubu organizacje od połowy 2013 roku otrzymały 56 mln rubli (ok. 5 mln zł) w postaci grantów państwowych - poinformowała Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego. Informacje o finansowaniu Nocnych Wilków i organizacji założonych przez m.in. Aleksandra Załdostanowa były dostępne na stronach internetowych Izby Obywatelskiej Federacji Rosyjskiej. Od 2013 roku Nocne Wilki otrzymały pięć grantów prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Brytyjczycy wybierają parlament. Co czeka polskich imigrantów po wyborach?

Tradycyjnie w pierwszy czwartek maja Brytyjczycy ruszyli do urn. Są to wybory ważne także dla Polaków mieszkających na Wyspach. Kończącą się kampanię wyborczą zdominowały tematy przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i nieustannie wzrastająca liczba imigrantów pracujących w Zjednoczonym Królestwie. Co wybór Brytyjczyków oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach? Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

NATO przeprowadzi się z Włoch do rumuńskiej wsi. W końcu zbudują drogę

Lokalni urzędnicy 10 lat powtarzali im, że nie ma pieniędzy na drogę, która połączyłaby wieś z resztą świata. Aż nagle we wtorek - w dniu, w którym dowództwo NATO w Europie poinformowało, że w czerwcu na 12 dni przeniesie swoje centrum dowodzenia z Neapolu do 1,5-tysięcznej wsi Cincu w środkowej Rumunii - tamtejszy wójt oznajmił mieszkańcom, że pieniądze są. NATO będzie ćwiczyło na pobliskim poligonie, a droga powstanie w cztery tygodnie.