Poroszenko deklaruje gotowość do rozejmu. "Bez jakichkolwiek warunków"

- Jestem gotowy w każdej chwili ogłosić zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy: bez jakichkolwiek warunków, aby zatrzymać rosnącą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej - powiedział w sobotę wieczorem Petro Poroszenko. Ukraiński prezydent stwierdził także, że ogłoszenie rozejmu w pełni popierają prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Szwed skazany za "czyny homoseksualne"

Obywatel Szwecji został skazany przez sąd w Tunezji na dwa lata więzienia za czyny homoseksualne - poinformowało szwedzkie MSZ. Resort dodał, że nawiązano w tej sprawie kontakty z przedstawicielami władz Tunezji.

Brytyjczycy wydali krocie, żeby pilnować Assange'a

Już 10 mln funtów wyniosły dotychczasowe koszty dozoru nad przebywającym od ponad dwóch i pół roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie twórcą demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianem Assange'em - informują brytyjskie media.

87 dni Vukovaru. Jak garść obrońców urządziła armii "cmentarzysko czołgów"

Trzy tysiące Chorwatów, Serbów, Węgrów i przedstawicieli innych narodowości naprzeciwko 10-krotnie silniejszym oddziałom jugosłowiańskiej armii ludowej (JNA), jej czołgów, lotnictwa, ciężkiej artylerii i okrętów zakotwiczonych na Dunaju. Tak wyglądał rozkład sił u początków obrony Vukovaru. Przez 87 dni do upadku miasta jego mieszkańcy pokazywali, że podziały etniczne w Jugosławii nie przebiegają wzdłuż linii wyznaczanych przez polityków w Belgradzie. To bowiem na rozkaz tych ostatnich wojskowi postanowili w imię Wielkiej Serbii stworzyć nowe, "czyste etnicznie" państwo na Bałkanach. W Vukovarze dopuścili się bestialskich zbrodni. Po zajęciu miasta zamordowali m.in. pacjentów miejscowego szpitala.

Duet na Kremlu, Cameron odrzucony? Londyn zaprzecza

Żadne porozumienie pokojowe między rządem w Kijowie a separatystami nie może uznawać zdobyczy terytorialnych dokonanych przez separatystów od czasu ustaleń z Mińska z września 2014 roku - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. Stwierdził także, że brytyjski premier nie poczuł się urażony brakiem zaproszenia na Kreml.

Nagła "śmierć" i nagły powrót. Głos opozycji znów wywołał burzę

Krytykowała, obrażała i wzbudzała kontrowersje. Przez lata była uznawana w internecie za głos opozycji i wielu zwykłych Argentyńczyków. Niedawno tajemnicza dr Alcira Pignata zniknęła jednak z sieci zaraz po tym, jak sama ogłosiła swoją "śmierć". W ten sposób po raz kolejny wywołała zamieszanie wśród internautów.

"Plan tyrolski" i "drugi etap". Czego chce Putin?

Plan prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie przewiduje federalizację tego państwa, co jest nie do przyjęcia dla władz w Kijowie – napisał opiniotwórczy tygodnik ukraiński "Dzerkało Tyżnia".

Poparli sankcje wobec Rosji. Stracą Wyspy Kurylskie na zawsze?

Rosyjscy politycy radzą władzom w Tokio zapomnieć o zwrocie Wysp Kurylskich. – Szanse Japończyków w tej sprawie zmalały do zera wtedy, kiedy zostali naszymi wrogami i poparli sankcje Zachodu wobec Rosji – powiedział wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych w Dumie Leonid Kałasznikow. O zwrocie wysp ponownie przypomniał japoński premier Shinzo Abe w Tokio podczas obchodów Dnia Terytoriów Północnych.

"Separatyści gromadzą siły na nowe ofensywy w kierunku Debalcewego i Mariupola"

Prorosyjscy separatyści wzmogli ostrzał sił rządowych na wszystkich odcinkach frontu w Donbasie. W ciągu ostatniej doby w walkach zginęło pięciu żołnierzy, a 26 zostało rannych. W Donbasie doszło do wymiany jeńców. Ośmiu rannych "cyborgów" (obrońców lotniska w Doniecku, określanych tak z uwagi na zacięty opór wobec przeciwników) wymieniono na dziewięciu zatrzymanych rebeliantów.

Watykan: nie ma mowy, aby śledztwo ws. abp. Wesołowskiego "ugrzęzło"

Postępowanie watykańskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie oskarżonego o pedofilię arcybiskupa Józefa Wesołowskiego trwa - to jedyna informacja, jakiej udzielił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Na konferencji prasowej odmówił podania szczegółów. Dodał, że sprawa idzie naprzód i nie ma mowy o tym, aby śledztwo "ugrzęzło".

Putin: Rosja nie będzie żyć w "warunkach półokupacji"

- Federacja Rosyjska nie zamierza z nikim prowadzić wojny – oznajmił w Soczi prezydent Władimir Putin i skrytykował niektóre kraje za to, że dążą do "ustanowienia własnego porządku świata". O sankcjach zachodnich Putin powiedział, że "w ostatecznym rozrachunku, w odniesieniu do takiego kraju jak Rosja, nie mogą być efektywne".

Szef wywiadu odchodzi. "Przechodzi do polityki"

Szef tureckiego wywiadu Hakan Fidan, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, zrezygnował ze stanowiska, by móc startować w czerwcowych wyborach parlamentarnych - poinformowało dwóch przedstawicieli tureckich władz.

Papież: nie podchodźmy ideologicznie do równości kobiet

Papież ocenił w sobotę, że nie należy w ideologiczny sposób podchodzić do kwestii równości kobiet. Franciszek potępił w ostrych słowach wszelką przemoc wobec nich. Powtórzył, że kobiety powinny odgrywać większą rolę w Kościele.

Żył skromnie, wyglądał niechlujnie. Zostawił w spadku 8 mln dolarów

Żył bardzo skromnie, a wręcz, zdaniem niektórych sąsiadów, wyglądał po prostu niechlujnie. W rzeczywistości jednak pewien 92-letni mieszkaniec miasteczka Brattleboro w amerykańskim stanie Vermont okazał się... milionerem. Zapisał w testamencie darowiznę w wysokości ponad 6 mln dolarów, wskazując, że pieniądze po jego śmierci mają zostać przekazane miejskiej bibliotece i szpitalowi.

"Spotkanie ostatniej szansy". Rosyjska prasa o rozmowach na Kremlu

„Angela Merkel i Francois Hollande postanowili interweniować z obawy, że USA dostarczą Ukrainie broń”, „rozmowy dotyczyły utworzenia dwóch autonomii na wschodzie Ukrainy”, „w rejon Donbasu zostanie wysłany międzynarodowy kontyngent pokojowy” – to tylko niektóre tezy, stawiane w rosyjskiej prasie po spotkaniu na Kremlu przywódców Rosji, Francji i Niemiec.

Poroszenko: pokojowa propozycja Merkel mogłaby działać

- Pokojowa propozycja kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a mająca na celu zakończenie walk z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy mogłaby działać - powiedział w sobotę Reuterowi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Wyraził również nadzieję, że propozycja wysunięta przez Berlin i Paryż "pomoże w zapewnieniu większego bezpieczeństwa w Europie".

Referendum ws. homoseksualistów

Słowacy głosują w sobotę w ogólnonarodowym referendum zainicjowanym przez ruch sprzeciwiający się małżeństwom homoseksualnym i adopcji przez nie dzieci. Według przewidywań obserwatorów głosowanie najpewniej okaże się nieważne, gdyż frekwencja nie przekroczy 50 proc.

Przyczyna katastrofy na Tajwanie. Pilot omyłkowo wyłączył lewy silnik?

Przyczyną katastrofy samolotu TransAsia, który w środę w Tajpej wpadł do rzeki, był najprawdopodobniej błąd pilota - stwierdził w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 kapitan Jan Czyżewski, pilot latający samolotami ATR. Jak tłumaczył, samolot tego typu przystosowany jest do latania na jedym silniku. - Najprawdopodobniej, przy kłopotach z prawym silnikiem, pilot omyłkowo wyłączył lewy - stwierdził.