Tusk: na początku marca szczyt UE-Turcja ws. kryzysu migracyjnego

Na początku marca odbędzie się specjalne spotkanie UE z Turcją; przywódcy unijni zgodzili się, że współpraca z tym krajem pozostanie priorytetem ws. rozwiązania kryzysu migracyjnego - poinformował po pierwszym dniu szczytu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

USA do Rosji: nie bombardujcie naszych komandosów. Moskwa dostała dane

Stany Zjednoczone powiadomiły Rosję o rejonach aktywności amerykańskich sił specjalnych w Syrii i poprosiły, by ich nie bombardować - powiedział przedstawiciel armii USA. Jest to pierwszy przykład na pogłębienie współpracy wojskowej tych mocarstw zaangażowanych militarnie w wojnę domową w Syrii.

Nowe sankcje USA wobec Korei Płn. Obama podpisał ustawę

Prezydent USA Barack Obama podpisał w czwartek ustawę o zaostrzeniu sankcji przeciwko Korei Płn. - poinformował Biały Dom. To kara za ignorowanie przez reżim w Pjongjangu apeli społeczności międzynarodowej o powstrzymanie programu broni nuklearnej.

Kuba otwarta na "wszystkie tematy" w rozmowach z USA

Kuba jest gotowa do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na wszelkie możliwe tematy, w tym na temat praw człowieka - oświadczyła w czwartek przedstawicielka kubańskiego resortu spraw zagranicznych. W marcu Kubę odwiedzi prezydent USA Barack Obama.

Rosjanie ustawiają Asada. Ma się słuchać, bo to oni go uratowali

Zapowiedź syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, że będzie walczył do czasu, aż odzyska pełną kontrolę nad krajem, nie jest zgodna z poglądami prezentowanymi przez Moskwę - stwierdził stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant".

Zabił żonę, bo nie mógł spokojnie obejrzeć meczu

Izraelski sąd oskarżył w czwartek mieszkańca Tel Awiwu o zabicie swojej żony, która... uniemożliwiła mu spokojne oglądanie 31 stycznia finału wielkoszlemowego turnieju tenisowego Austrialian Open pomiędzy Serbem Novakiem Djokovicem i Szkotem Andym Murrayem.

Manewr przez Turcję. Posiłki dla rebeliantów pod nadzorem wojska

W ostatnim tygodniu korytarzem przez Turcję przerzucono około dwóch tysięcy bojowników - poinformowali syryjscy rebelianci. Bojownicy wyruszyli z relatywnie spokojnej prowincji Idlib do okrążonego skrawka terytorium na północ od Aleppo, który atakują Kurdowie i reżim. Rebelianci twierdzą, że w obliczu wspieranej przez Rosjan ofensywy, teraz dostają od Turków "prawie wszystko", czego potrzebują.

Austria z limitami ws. imigrantów. "Nie podoba mi się ta decyzja"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker skrytykował decyzję Austrii o wprowadzeniu limitu dla migrantów, przekraczających granice tego kraju. Dodał, że KE sprawdza, czy decyzje te są zgodne z prawem UE. W odpowiedzi na tę krytykę austriacka minister spraw wewnętrznych poiformowała, że władze w Wiedniu nie zmienią decyzji.

Szef imperium kawy pochowany w kawiarce

Nietypowe ostatnie pożegnanie Renato Bialettiego - syna twórcy słynnej "La Moki", dzięki któremu na całym świecie aluminiowy dzbanek do parzenia espresso stał się znany. Bialetti został pochowany we wtorek na północy Włoch w charakterystycznej urnie.

Jedyna szansa, by zapobiec Brexitowi. Tusk: kolejnego szczytu nie będzie

- Następnego szczytu nie będzie. W razie potrzeby rozmowy potrwają w weekend - oznajmił Donald Tusk tuż przed rozpoczęciem w Brukseli negocjacji na temat warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE. David Cameron ze swojej strony zapowiedział, że jedyne porozumienie jakie zaakceptuje to takie, które spełni potrzeby jego kraju.

Węgrzy chcą dalej się odgradzać

Węgry są gotowe na budowę ogrodzenia na granicy z Rumunią, by powstrzymać napływ migrantów, i z dużym prawdopodobieństwem nie będzie można tego uniknąć - powiedział szef kancelarii premiera Wiktora Orbana, Janosz Lazar.

Miały być dostawy do Iranu, ale nic z tego. Poszło o pieniądze

Według wcześniejszych nieoficjalnych zapowiedzi jeszcze dzisiaj Rosjanie mieli zacząć dostawy do Iranu systemów przeciwlotniczych S-300. Teraz okazuje się jednak, że są opóźnienia i ostatecznych terminów w ogóle nie ma. Powodem są - jak poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow - problemy z pieniędzmi. Rosyjski dziennik "Kommiersant" napisał, że Teheran zamierzał kupić rosyjskie uzbrojenie na kredyt, jednak propozycja ta została odrzucona przez Moskwę.

Obserwatorzy OBWE zostają w Donbasie

Międzynarodowa misja obserwacyjna OBWE na wschodzie Ukrainy zostanie przedłużona do marca 2018 roku - poinformował szef niemieckiej dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Niemcy sprawują obecnie przewodnictwo w OBWE.

"Transfer znacznych sum". Syn prezydenta objęty śledztwem

Syn prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Bilal, jest objęty śledztwem w Bolonii w sprawie prania brudnych pieniędzy - podały w czwartek media. Według nieoficjalnych informacji śledztwo wszczęto po zawiadomieniu od tureckiego opozycjonisty.

Wyrok ws. Radovana Karadżicia pod koniec marca

Wyrok w procesie byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia zostanie ogłoszony 24 marca - poinformował w czwartek trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Karadżić jest oskarżony m.in. o zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo.

Kijów apeluje o pomoc: życie jeńców w Donbasie zagrożone

Ukraińscy posłowie zaapelowali do parlamentów innych państw oraz organizacji międzynarodowych, by wysłały Rosji jasny sygnał w sprawie sytuacji na wschodzie kraju. W specjalnej uchwale deputowani podkreślili, że "zabójstwa i stosowanie tortur w Donbasie jest niedopuszczalne". Ubolewali także nad losem ukraińskich więźniów, przetrzymywanych przez rebeliantów.