ONZ proponuje, syryjska opozycja "kategorycznie odrzuca"

Syryjska opozycja odrzuciła w sobotę propozycję ONZ, zgodnie z którą prezydent Syrii Baszar el-Asad miałby zachować funkcję protokolarną podczas transformacji politycznej w kraju - poinformowały źródła bliskie negocjacjom.

Matka i córka spotkały się po 77 latach

Gdy miała 17 lat, została brutalnie zgwałcona i zaszła w ciążę. Urodziła córkę, którą oddała do adopcji. Jednak przez cały czas liczyła, że kiedyś ją odnajdzie. Udało się dopiero po 77 latach. Właśnie ukazała się książka w języku polskim o niezwykłych losach tych dwóch kobiet. Reportka programu "Polska i Świat" rozmawiała z jedną z nich.

Pentagon chce likwidować bazy wojskowe

Nowa analiza Pentagonu dotycząca baz oraz innych obiektów wojskowych szacuje, że jedna trzecia infrastruktury armii i sił lotniczych będzie „niepotrzebną nadwyżką” do 2019 - poinformował w piątek rzecznik amerykańskiego resortu obrony. Dodał, że ich utrzymywanie będzie marnowaniem ograniczonych zasobów w czasach napiętego budżetu.

"Katastrofalna próba, która zakończyła się porażką"

Ostatnia próba rakietowa Korei Płn. zakoczyła się "katastrofalną porażką". Rakieta, prawdopodobnie średniego zasięgu, eksplodowała kilka sekund po starcie - oświadczył w piątek rzecznik Departamentu Obrony USA kpt. Jeff Davis. Test potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Ostatnia prosta przed decyzją. Zaczyna się kampania

W piątek oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed referendum, które zdecyduje o przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Na dziesięć tygodni przed dniem, w którym Brytyjczycy pójdą do urn, wynik głosowania wciąż pozostaje niewiadomą.

Tajemnica kosmicznego "sygnału WOW!" bliska rozwiązania

Po niemal 40 latach zagadka tak zwanego "sygnału WOW!" może zostać wyjaśniona. Amerykański naukowiec zbiera pieniądze, dzięki którym zbuduje sprzęt pozwalający stwierdzić, czy silny impuls wykryty w 1977 roku rzeczywiście mógł być dziełem pozaziemskiej cywilizacji.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy "pogarsza się"

Walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi oddziałami rządowymi w Donbasie na wschodzie Ukrainy w ostatnich miesiącach nasilają się mimo apeli o przestrzeganie obowiązujących od ponad roku porozumień pokojowych - poinformowała OBWE.

Kraj wrze. Prezydent zdania nie zmieni

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow oświadczył, że mimo trwających od kilku dni protestów oraz apeli z kraju i zagranicy nie zamierza cofnąć amnestii dla 56 polityków podejrzanych w związku ze skandalem podsłuchowym.

W Warszawie zajmą się pomocą dla Ukrainy

Na lipcowym szczycie w Warszawie przywódcy państw NATO omówią pomoc dla Ukrainy w reformowaniu jej systemów bezpieczeństwa i obronności - poinformowało biuro prasowe rządu ukraińskiego. Zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Alexander Vershbow rozmawiał o tym z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem.

16 okrętów US Navy napromieniowanych

Pięć lat po operacji usuwania skutków katastrofy w japońskiej elektrowni jądrowej część zaangażowanych w nią okrętów US Navy nadal jest napromieniowanych. Jak zapewnia amerykańskie wojsko, nie ma zagrożenia dla zdrowia służących na nich marynarzy.

Iskander uderzył w "centrum dowodzenia"

Na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim na południu europejskiej części Rosji przeprowadzono próbę systemu Iskander. Rakieta miała się sprawić wzorcowo i trafić w cel, jednocześnie unikając wykrycia w locie.

Litwa chce poruszyć UE w sprawie Tatarów

Szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius zaapelował w piątek do UE o podjęcie wspólnych działań w związku z nasilającymi się atakami na Tatarów krymskich. W środę prokuratura zaanektowanego przez Rosję ukraińskiego Krymu zawiesiła działalność tatarskiego samorządu.

Przyjęła pozew przeciwko Putinowi. Już nie jest sędzią

Sędzia, która na początku kwietnia przyjęła do rozpatrzenia pozew mieszkańca obwodu saratowskiego przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, podała się do dymisji - poinformował portal RBK, powołując się na dokumenty sądowe.