"Płakałyśmy, a oni nas gwałcili". Gdzie są porwane dziewczynki?

Dokładnie dwa lata temu 276 uczennic zostało porwanych ze szkoły na północy Nigerii. Porywaczami byli terroryści z ugrupowania Boko Haram, którzy nawet kilkuletnie dziewczynki wzięli za niewolnice, a potem bili i gwałcili. Kilkudziesięciu dziewczynkom udało się uciec. Los około dwustu wciąż pozostaje nieznany. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS, od poniedziałku do piątku o 19.55.

Syria bez Asada? "Nie teraz, nie jutro, nigdy"

- To się nie wydarzy. Nie teraz, nie jutro, nigdy - powiedział o ewentualnym odejściu prezydenta Syrii Baszara el-Asada wiceminister spraw zagranicznych Faisal Mekdad w środę, w dniu rozpoczęcia trzeciej rundy negocjacji pokojowych ws. wojny domowej w Syrii.

Bliżej i niżej. Jak Rosjanie testują cierpliwość NATO

Rosjanie od miesięcy testują cierpliwość NATO, prowokując incydenty na morzu i w powietrzu. Amerykanie zauważają, że o ile początkowo był to zwykły pokaz siły, to ostatnio Rosjanie są coraz bardziej agresywni, a ich działania coraz mniej bezpieczne - pisze CNN.

Rosjanie "symulowali atak" na okręt, na pokładzie Polacy. Amerykanie pokazują nagrania

W ostatnich dwóch dniach na Morzu Bałtyckim doszło do "bardzo bliskich przelotów" rosyjskich samolotów wojskowych nad niszczycielem USS Donald Cook - podała CNN. Pentagon potwierdził te doniesienia, dodając, że bombowce Su-24 - choć nieuzbrojone - "symulowały atak". W czasie jednego z przelotów na pokładzie niszczyciela załoga tankowała polski śmigłowiec goszczący u Amerykanów. Amerykanie pokazali nagranie z incydentów.

Surowe miny spiętych negocjatorów

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura rozpoczął w środę kolejną, już trzecią rundę negocjacji ws. zakończenia konfliktu w Syrii. Wieczorem w Genewie spotkał się z przedstawicielami syryjskiej opozycji.

"Koalicja absolutną większością poparła kandydaturę Hrojsmana na premiera"

Ukraińska koalicja parlamentarna zatwierdziła na stanowisko nowego premiera dotychczasowego przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Hrojsmana – poinformował w środę wieczorem jego rzecznik Dmytro Stolarczuk. "Koalicja absolutną większością poparła kandydaturę Hrojsmana na premiera" – napisał Stolarczuk na Twitterze.

Kaddafi szukał ratunku w Izraelu

Dyktator Libii Muammar Kaddafi, który zginął w 2011 r. w czasie wojny domowej w kraju, wysyłał kilka razy swojego przedstawiciela do Tel Awiwu, by prosić Izrael o wsparcie w trakcie trwających równocześnie nalotów NATO - ujawnia dziennik "Times of Israel".

Saenuri nie utrzyma większości, zyska lewica

Rządząca w Korei Południowej konserwatywna Partia Saenuri (SP) nie utrzyma większości w Zgromadzeniu Narodowym - wskazują wstępne wyniki podane przez południowokoreańskie media po zakończeniu w środę głosowania w wyborach parlamentarnych.

Walka z dżihadystami przynosi skutki

W prowadzonych przez USA nalotach przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii i Iraku zginęło dotychczas 25 tys. bojowników, a kilkadziesiąt milionów dolarów zagrabionych przez tę organizację spłonęło - pisze dziennik "New York Times".

Sprzedawali Koran, pieniądze przesyłali dżihadystom

Niemiecka policja aresztowała trzech podejrzanych o finansowanie terroryzmu. Mężczyźni sprzedawali Koran, a zyski w sposób pośredni lub bezpośredni przekazywali tzw. Państwu Islamskiemu - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie.

Więcej pieniędzy na uchodźców i antyterrorystów

Parlament Europejski poparł zmiany w budżecie UE na ten rok, dając zielone światło dla przekazania 100 mln euro nadzwyczajnego wsparcia na pomoc dla uchodźców na terenie UE oraz 2 mln euro na zatrudnienie nowych pracowników w Europejskim Centrum Antyterrorystycznym Europolu.

Ktoś z nich zostanie szefem ONZ. Rozpoczęły się przesłuchania

Po raz pierwszy w historii wybór nowego sekretarza generalnego ONZ odbywa się w sposób jawny, a w nocy z wtorku na środę w nowojorskiej siedzibie organizacji zaczęły się przesłuchania pierwszych kandydatów. O stanowisko nowego szefa ONZ ubiega się osiem osób.

Biuro Bractwa Muzułmańskiego zamknięte

Jordańska policja zamknęła główne biuro islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, które od dziesięcioleci działa legalnie w Jordanii i jest tam największą partią opozycyjną - poinformował cytowany przez Reutera działacz Bractwa, Dżamil Abu Baker.

Seksafera w rządzie. Minister, prostytutka i prawo prasowe

Brytyjski sekretarz ds. kultury i mediów John Whittingdale miał w przeszłości romans z prostytutką - napisały w środę najważniejsze media na Wyspach. BBC podało, że już w 2014 r. dowiedziały się o tym cztery tabloidy, ale żaden z nich z jakichś przyczyn nie opublikował tych informacji. Zapytany o romans Whittingdale zaprzeczył w środę, by na jego decyzje w sprawie zmian w prawie prasowym podejmowane w ciągu ponad roku pracy na tym stanowisku mógł mieć wpływ fakt, że prasa bulwarowa wiedziała o związku.

Londyn i Paryż: to fikcja i hańba. Moskwa chwali

Francuskie MSZ nazwało odbywające się w środę w Syrii wybory parlamentarne "fikcją". Brytyjski rząd ocenił, że decyzja o przeprowadzeniu głosowania świadczy o tym, jak bardzo syryjski reżim jest oderwany od rzeczywistości. Rosja uważa, że wybory są niezbędne.

Tysiące ludzi na ulicach. Rozwścieczył ich prezydent

Siedziba prezydenta obrzucona jajami i tysiące ludzi protestujących tam i pod siedzibą partii rządzącej. Tak wyglądała noc z wtorku na środę w centrum Skopje. Macedończycy wyszli na ulice po tym, jak prezydent Gjorgje Ivanov zdecydował o natychmiastowym zamknięciu toczących się od ubiegłego roku śledztw korupcyjnych, w których podejrzanymi o nadużywanie władzy i fałszerstwa wyborcze są rządzący politycy.

Sąd odmówił ślubu chińskim homoseksualistom

W pierwszej tego typu sprawie w Chinach sąd w mieście Changsha (Czangsza) wypowiedział się przeciwko możliwości udzielenia ślubu parze homoseksualnej. Wcześniej wydania certyfikatu potwierdzającego związek odmówił gejom urząd stanu cywilnego.