Łukaszenka ściga bogatych i nielojalnych? Kolejne zatrzymanie

Kolejny białoruski biznesmen, właściciel największego na Białorusi koncernu drobiowego Servolux Jauhien Baskin został zatrzymany wraz ze współpracownikami - potwierdził szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi Walery Wakulczyk. Opozycjoniści twierdzą, że prezydent Łukaszenka zarządził "obławę" na przedsiębiorców, którzy próbują wyprowadzić z kraju kapitał.

Raport: Europa jest "główną kwaterą pedofilii"

Ponad milion wykrytych zdjęć i nagrań filmowych z pornografią dziecięcą,125 tysięcy pedofilskich stron zgłoszonych prokuraturze w ciągu 12 lat - takie dane zawarto w dorocznym raporcie włoskiej organizacji Meter walczącej z pedofilią.

"Cypr jest tak samo ważny, jak Niemcy". Misja Tuska

Cypr nie zgadza się na otwarcie nowych rozdziałów negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE - poinformował we wtorek cypryjski prezydent Nikos Anastasiades po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Nikozji.

Ukraina coraz bliżej zniesienia ruchu wizowego z UE

Parlament w Kijowie uchwalił ostatnią ustawę z tzw. pakietu bezwizowego, niezbędną do likwidacji ruchu wizowego między Ukrainą i Unią Europejską. Dokument ten dotyczy elektronicznego deklarowania dochodów urzędników państwowych.

Interfax: S-400 pozostaną w Syrii. Kreml nie komentuje

Nowoczesne przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-400 pozostaną w Syrii przez jakiś czas - zapowiedział szef komisji ds. bezpieczeństwa w rosyjskiej Radzie Federacji w rozmowie z agencją Interfax. Wiceminister obrony, gen. Nikołaj Pankow poinformował z kolei, że Rosja będzie kontynuować ataki lotnicze na cele terrorystyczne w Syrii, mimo wycofania większej części swego kontyngentu wojskowego z tego kraju.

Misja wykonana? Rosja "zawsze może wrócić"

Rosji udało się dzięki operacji syryjskiej osiągnąć pewne własne cele - pisze prasa rosyjska, komentując decyzję o wycofaniu wojsk z Syrii. "To może doprowadzić do przełomu w negocjacjach pokojowych w Genewie" – zaznacza amerykański ośrodek Stratfor.

Iran się broni. "Próby rakietowe nie naruszają rezolucji ONZ"

Irańskie próby rakietowe nie naruszają rezolucji ONZ - powiedział we wtorek podczas wizyt w Australii minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. W ten sposób zareagował na poniedziałkowe sugestie USA, że sprawą testów powinna zająć się ONZ.

"Demontaż" UE grozi tym samym w NATO. USA martwią się Brexitem

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię może mieć negatywny wpływ na NATO - ostrzegł dowódca sił amerykańskich w Europie, gen. Ben Hodges. Jak dodał, "martwi się", że "demontaż" UE będzie miał miejsce akurat w momencie, w którym potrzebna jest jej mobilizacja, by przeciwstawić się Rosji.

"Gorzkniejący" romans i zagrożony sojusz. Tak #PisząoPolsce

"Atak Prawa i Sprawiedliwości na system sądowniczy zagraża sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi" – pisze wprost o sytuacji w Polsce amerykański magazyn "Politico", dodając dość obrazowo, że "polsko-amerykański romans gorzknieje" i winą za to można obarczać tylko Warszawę. W czasie lipcowego szczytu NATO może się ona o tym dosyć boleśnie przekonać. Za oceanem #PisząoPolsce

Turcy "niemal pewni" winy Kurdów. Bombardują

Turcja poinformowała we wtorek, że w ostatnich nalotach sił powietrznych przeprowadzonych na północy Iraku zginęło co najmniej 45 kurdyjskich bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Podczas poniedziałkowej operacji zniszczono także magazyny PKK.

Z rozkazu Putina. Pierwsze samoloty już wyleciały z Syrii

Pierwsza grupa rosyjskich samolotów opuściła bazę lotniczą Hmeimim w Syrii i odleciała do Rosji - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. - Grupa składa się z samolotu Tu-154 oraz wielofunkcyjnych bombowców Su-34 - podał resort obrony. W poniedziałek wieczorem prezydent Władimir Putin nakazał wycofanie z Syrii głównych rosyjskich sił lotniczych. Decyzja Putina została uzgodniona z syryjskimi władzami.

Wieloletni dysydent prezydentem Birmy. "Znany z uczciwości"

Wieloletni dysydent Htin Kyaw został wybrany przez birmański parlament na urząd prezydenta tego kraju. Htin Kyaw jest bliskim przyjacielem i współpracownikiem laureatki pokojowej nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Po raz pierwszy od niemal sześciu dekad głową państwa i szefem rządu został polityk nie związany z juntą wojskową, która rządziła krajem od lat 60. XX wieku.

Asad bez Rosjan chce walczyć dalej. "Z taką samą determinacją"

Wycofanie większości sił rosyjskich z Syrii przyczyni się do wzmożenia presji na prezydenta Baszara al-Asada wynegocjowania pokojowej transformacji i zakończenia wojny domowej - ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steimeier. Prezydent Syrii zapowiedział tymczasem dalszą walkę z "grupami terrorystycznymi".

Miasta ruin. Pięć lat wojny w Syrii

Żadne dziecko, które przeżyło ostatnie pięć lat, nie pozna nigdy Syrii, którą pamiętają jego rodzice. Szkoły, szpitale i parki zostały zniszczone - pisze we wstrząsającym raporcie UNICEF. 15 marca mija 5 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. Materiał magazynu "Polska i świat".

Oskarżony w procesie Vatileaks: sytuacja coraz bardziej kafkowska

Emiliano Fittipaldi, oskarżony w sprawie Vatileaks, powiedział dziennikarzom, że to, co opisał w swej książce, nie zostało zdementowane przez Watykan, a wydarzenia ostatnich miesięcy potwierdziły jego zdaniem przedstawione przez niego fakty. Dodał, że proces jest coraz bardziej "kafkowski".

Ostatnia szansa dla Rubio? Ważne głosowanie w amerykańskich prawyborach

Ubiegający się o prezydencką nominację Partii Republikańskiej Marco Rubio apelował w poniedziałek na wiecu w Miami, na Florydzie, do Amerykanów pochodzenia kubańskiego o masowe poparcie podczas wtorkowych prawyborów. Ze swoim apelem zwrócił się też kandydat Demokratów Bernie Sanders w Missouri.