Najważniejszy burmistrz w kraju proeuropejski. Mołdawia utrzymała się na drodze do Unii

Proeuropejski kandydat na burmistrza Kiszyniowa, Dorin Chirtoaca, który ubiegał się o reelekcję, wygrał drugą turę wyborów komunalnych, które odbyły się w niedzielę w Mołdawii. Chirtoaca pokonał prorosyjską kandydatkę, byłą premier Zinaidę Greceanii. Lider socjaldemokratów Igor Dodon stwierdził tymczasem, że "wybory zostały sfałszowane" i "ma na to dowody" - podała rosyjska agencja TASS.

"Państwo Islamskie planuje straszliwe zamachy"

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł w poniedziałek przed planowanymi przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) "straszliwymi atakami" terrorystycznymi na terytorium jego kraju i "w innych częściach świata". Zdaniem Camerona IS stanowi dla Zachodu "zagrożenie egzystencji". Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Ukryli się pod leżakami, udawali martwych. Brytyjka: nadal nie wiem, co z moim mężem

Kiedy zaczęła się strzelanina, Cheryl Mellor z mężem ukryli się pod leżakami i udawali martwych. Mimo to zamachowiec strzelił do Brytyjczyków. Rany mężczyzny najprawdopodobniej okazały się śmiertelne, ale trzy dni po zamachu nikt oficjalnie nie poinformował o tym jego żony. Ona sama w ciężkim stanie trafiła do szpitala w Susie, w którym zostanie jeszcze przez kilka dni.

Dwie trzecie Rosjan twierdzi, że  "Zachód chce poniżyć i osłabić" ich kraj

Aż 66 proc. Rosjan uważa działania Zachodu skierowane przeciwko Rosji za próbę jej „osłabienia i poniżenia”. 70 proc. respodentów chce, by Moskwa "kontynuowała swoją politykę". 37 proc. Rosjan uważa, że ich kraj w ogóle powinien ingnorować Zachód. To opublikowane w poniedziałkowym wydaniu „Kommiersanta” wyniki sondażu centrum Lewady.

Amerykańska rakieta wybuchła, Rosjanie oferują NASA pomoc

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zaoferowała dostarczenie na krążącą po orbicie Ziemi Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) sprzętu i zapasów żywności. W niedzielę taką misję chciała przeprowadzić NASA, ale rakieta Falcon 9 wybudowana przez firmę SpaceX wybuchła dwie minuty i 19 sekund po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie.

"Zniszczyli mózg mojemu synowi". Samotny wilk "nigdy nie mówił o religii"

W środę 23-letni Saifedin Rezgui spotkał się z przyjaciółmi przy kawie i papierosach. Rozmawiał o swojej ulubionej drużynie piłkarskiej, dziewczynach i tańcu breakdance, który trenował. W czwartek - korzystając z przerwy w studiach magisterskich - pojechał do wuja omówić sprawy rodzinne. Dzień później spokojnym krokiem z kałasznikowem w ręku przyszedł na plażę przed hotelem Imperial Marhaba w Susie i z zimną krwią zastrzelił 39 osób. W imię Państwa Islamskiego.

"Teraz czekają mnie zapasy z największą rzeką świata"

W piątek 26 czerwca, w godzinach popołudniowych polskiego czasu, Gienieczko dopłynął do połączenia rzek Ukajali i Maranion, miejsca, gdzie rzeka przyjmuje nazwę legendarnej Amazonki. Aktualnie podróżnik zmierza do portu Iquitos.

"Kalifat" w rok zmienił historię regionu. Bliski Wschód "zostanie rozczłonkowany"

Prawdziwym problemem na Bliskim Wschodzie są napięcia w stosunkach między sunnitami a szyitami, między Arabią Saudyjską a Iranem; żadna amerykańska interwencja w Iraku nie doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego, bo to "po roku" się odrodzi - stwierdził szef sztabu amerykańskich sił lądowych, gen. Raymond Odierno. Dokładnie rok temu, 29 czerwca 2014 roku, został proklamowany "kalifat islamski".

Samolot wleciał w budynek. Trzy osoby nie żyją

Niewielki samolot rozbił się o dom mieszkalny w miejscowości Plainville (stan Massachusetts) w niedzielę wieczorem. Trzy osoby znajdujące się na pokładzie zginęły. Budynek stanął w ogniu, ale mieszkańcy zdołali uciec - poinformowała policja.

"Washington Post": CIA zrobiło 14 tys. zdjęć w tajnych więzieniach. Także w Polsce

Istnieje blisko 14 tys. zdjęć wykonanych w byłych tajnych więzieniach prowadzonych przez CIA poza Stanami Zjednoczonymi - podaje "Washington Post", powołując się na amerykańską prokuraturę wojskową. Dziennik twierdzi, że ich odnalezienie z pewnością opóźni procesy oskarżanych o terroryzm, bo ich obrońcy stoczą walkę o upublicznenie materiałów.

Grecja zamyka banki, wprowadza kontrolę przepływu kapitału

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział tymczasowe zamknięcie banków i wprowadzenie kontroli przepływu kapitału. Stało się to po tym, jak Grecy ruszyli do bankomatów i wypłacali gotówkę w reakcji na ogłoszone przez rząd referendum. Premier wystąpił w telewizyjnym orędziu do narodu. Nie wyjaśnił, jak długo będą obowiązywać ograniczenia. Według mediów zamknięcie banków może trwać sześć dni roboczych.

"Dzieci pytają, czy dziś też będziemy uciekać"

W jednym z hoteli w tunezyjskiej Susie dwa dni po zamachu, w którym zginęło 39 osób, zostali sami Polacy. To grupa około 100 osób - mówi w rozmowie z TVN24 pan Maciej, który przebywa w Tunezji. Polak tłumaczy, że przez rodzinę kontaktował się z MSZ w Warszawie, bo chciałby wrócić wcześniej do kraju, ale resort odesłał Polaków do kontaktowania się z biurem organizującym ich wakacje. Biuro z kolei każe czekać Polakom na wylot do czwartku - przekonuje rozmówca TVN24.

Łukaszenka z poparciem komunistów

Komunistyczna Partia Białorusi poprze w tegorocznych wyborach prezydenckich obecnego szefa państwa Alaksandra Łukaszenkę. Decyzja taka zapadła na sobotnim zjeździe tego ugrupowania.

Ambasador Mull w Polsce co najmniej do jesieni

To, że prezydent USA desygnował Paula Wayne'a Jonesa na nowego ambasadora w Polsce, nie oznacza, że obecny szef amerykańskiej placówki w Warszawie Stephen Mull natychmiast ją opuści. Procedura jest długa: kandydatura wymaga jeszcze zatwierdzenia, konieczne są przesłuchania w amerykańskim Senacie.

Zamachowiec z Francji przyznał się do obcięcia głowy szefowi

35-letni Yassin Salhi zatrzymany przez policję w Lyonie w piątek przyznał się do zabicia swego szefa i odcięcia mu głowy - podała agencja Reutera, powołując się na źródło bliskie postępowaniu prowadzonemu we Francji w związku z zamachem terrorystycznym.

Tunezyjczycy błagali, by nie strzelał do turystów. Rzucali w niego kamieniami

Szedł brzegiem morza, trzymając w prawej ręce opuszczony karabin. Widzący to Tunezyjczycy byli przerażeni. Gdy zaczął strzelać, „cały czas zachowywał spokój”, twierdzą świadkowie, do których dotarła Sky News. Mówią, że część osób próbowała odwrócić jego uwagę. Były krzyki i błagania o to, by nie zabijał turystów. Gdy zamachowiec opuścił plażę i pojawił się na ulicach wokół hoteli, z dachów Tunezyjczycy zaczęli rzucać w niego kamieniami i cegłami. Zabójca zginął jednak dopiero od kuli policjanta.