W USA przytłaczające zwycięstwo PiS

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory do Sejmu wśród amerykańskiej Polonii, uzyskując prawie 18 tys. głosów poparcia, czyli 75,4 proc. wszystkich głosujących w Stanach Zjednoczonych. Drugie miejsce zajęła PO z poparciem 10,9 proc., trzecie Kukiz'15 - 5,5 proc.

Wideo z tajnej operacji odbicia zakładników w Iraku

Amerykańska telewizja NBC opublikowała wideo z tajnej operacji Amerykanów w północnym Iraku, gdzie zostało uwolnionych 69 zakładników. Wcześniej o ich uwolnieniu poinformowała stacja CNN, powołując się na doniesienia z Pentagonu. Wideo najprawdopodobniej zostało nagrane kamerą umieszczoną na hełmie jednego z żołnierzy.

Wybory w ukraińskim bastionie w Donbasie odwołane

Wybory samorządowe w Mariupolu zostały odwołane, ponieważ komisja wyborcza w tym mieście nie dostarczyła kart do głosowania - oświadczyła doniecka administracja obwodowa. Wcześniej w zakładzie, należącym do koncernu miliardera Rinata Achmetowa, gdzie karty były drukowane, doszło do incydentu z udziałem ukraińskich aktywistów, którzy probowali nie dopuścić do fałszerstw wyborczych.

Czeski prezydent: imigranci robią z dzieci "żywe tarcze"

Czeski prezydent Milosz Zeman, który już kilkakrotnie przestrzegał przed migrantami ekonomicznymi napływającymi do Europy na skalę niespotykaną od II wojny światowej, oskarżył ich o wykorzystywanie dzieci w charakterze "żywych tarcz".

Przez imigrantów partia Merkel wciąż traci poparcie wyborców

Partiom chadeckim CDU/CSU stanowiącym trzon koalicyjnego rządu Angeli Merkel nie udało się zahamować spadku poparcia będącego skutkiem kryzysu migracyjnego. W sondażu dla "Bilda" chadecy dostali 36 proc. głosów, co jest ich najgorszym wynikiem od 2012 r.

Święte miejsca pod okiem kamer. Izrael jest za

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadeklarował w niedzielę, że 24-godzinny monitoring wideo na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie jest "w interesie" jego kraju. Takie rozwiązanie zaproponowała Jordania, aby zapobiec eskalacji napięcia pomiędzy Żydami a Palestyńczykami, którzy z powodu sporu o dostęp do świętych dla siebie miejsc znaleźli się blisko otwartego konfliktu.

Wybory w cieniu wojny: nie otwarto ponad 230 lokali wyborczych

W trwających w niedzielę na Ukrainie wyborach samorządowych nie otwarto 237 spośród prawie 30 tysięcy lokali wyborczych, co oznacza, że w kilku miejscowościach głosowanie zostało zerwane. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

Strzały na gorącej granicy. Reżim grozi "katastrofą wojny"

Południowokoreańska flota oddała strzały ostrzegawcze w kierunku okrętu Korei Północnej, który miał naruszyć granicę. Po chwili intruz zawrócił. Podobne incydenty w przeszłości zdarzały się prowadzić do eskalacji i gwałtownych bitw granicznych.

Ewolucja zamiast rewolucji. "Ten synod jest ogromnym krokiem naprzód"

Jak przewidywano, synod biskupów na temat rodziny zakończył się bez przełomu w delikatnej kwestii dostępu rozwodników w nowych związkach do komunii. W klimacie polemik udało się wypracować kompromis, co już można uznać za sukces i otwarcie pierwszych drzwi. - Ten synod jest ogromnym krokiem naprzód w dyskusji o tym, na ile Kościół odczytując znaki czasów może dokonywać także pewnych zmian - ocenił ks. Kazimierz Sowa, który wraz z Jarosławem Makowskim był gościem "Faktów po Faktach".

Test poparcia dla obozu Poroszenki. Wybory samorządowe na Ukrainie

Ukraińcy w niedzielę ruszyli do lokali wyborczych, by oddać głos w wyborach samorządowych. Ekipa prezydenta Petra Poroszenki traktuje je jako sprawdzian poparcia dla swojej polityki, zaś jej przeciwnicy liczą, iż otworzą one drogę do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Kerry rozmawiał o Syrii z królem Arabii Saudyjskiej

Sekretarz stanu USA John Kerry i król Arabii Saudyjskiej Salman poparli w sobotę działania na rzecz "zjednoczonej, pluralistycznej i stabilnej Syrii" bez jej obecnego prezydenta Baszara el-Asada. Kerry odbywa podróż po Bliskim Wschodzie.

Czarnogóra "na rozdrożu". Starcia policji z demonstrantami

Policja w stolicy Czarnogóry - Podgoricy użyła w sobotę wieczorem gazu łzawiącego aby rozproszyć kolejną antyrządową demonstrację, której uczestnicy domagali się ustąpienia premiera Milo Djukanovicia i zorganizowania przedterminowych wyborów.

Moskwa i Teheran na linii. Wspólnie chcą "stabilizować" Syrię

Rosja i Iran zgodziły się zacieśnić współpracę, aby doprowadzić do stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu - poinformowało rosyjskie MSZ. Rosja zaproponowała również wsparcie dla opozycyjnej Wolnej Armii Syrii, ale walczący z Asadem dowódcy nie ufają Moskwie.

"Hillary Clinton ma nominację w kieszeni"

Kandydatem republikanów na prezydenta USA zostanie nominowany albo czarnoskóry Ben Carson albo Latynos Marco Rubio - uznali w "Faktach po Faktach" amerykanista dr Tomasz Płudowski oraz Marek Ostrowski z "Polityki". Z kolei demokraci, ich zdaniem, nominują Hillary Clinton.

"Superman" ucieka do Europy. Wojna z najbogatszym Azjatą

Wielka polityka kontra wielkie pieniądze – tak można scharakteryzować konflikt, jaki od tygodni narasta pomiędzy Pekinem a najbogatszym człowiekiem Azji, Li Ka Shingiem. Pod adresem chińskiego miliardera kierowane są absurdalne zarzuty, a prawdziwym źródłem sporu są rządy silnej ręki chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i słabnąca chińska gospodarka.